Poszukujesz dobrego VPNa w Chrome Web Store i znów nie możesz trafić na ten jedyny?
Wydaje Ci się, że pobrałeś odpowiedni, ale gdy go włączysz, szybkość Twojego internetu drastycznie spada?
Scenariusz dobrze znany dla wielu użytkowników, poszukujących stabilnego VPN do przeglądarki.
Nie męcz się dłużej. Przygotowałem listę 5 najlepszych VPN do przeglądarki Chrome i Firefox, które zapewnią Ci szybkie działanie i bezpieczeństwo.
Co Zawarto w Tym Wpisie?
Najlepsze rozszerzenia dla Google Chrome i Mozilla Firefox
SurfShark-NAJLEPSZY WYBÓR
SurfShark to w mojej opinii najlepszy, a zarazem jeden z najtańszych VPNów, jakie możecie mieć. Jest dostępny również jako rozszerzenie dla Google Chrome oraz Mozilla Firefox. Posiada ponad 1700 serwerów (również polskich), które właściwie nie zwalniają łącza. Kupując go raz, można go zainstalować na każde urządzenie w naszym domu, na co nie pozwala żaden inny VPN. Oprócz tego SurfShark jest wyposażony w szyfrowanie łącza oraz protokoły bezpieczeństwa, które zabezpieczą Twoje pliki. Instalując program, możemy liczyć także na blokowanie reklam oraz zapobieganie złośliwemu oprogramowaniu. Ten VPN doskonale nada się do omijania blokad regionalnych, jak i anonimowego pobierania torrentów. Możesz go przetestować i do miesiąca po zakupie poprosić o zwrot pieniędzy bez podawania powodu. Recenzja SurfShark znajduje się tutaj.
ExpressVPN- DRUGI NA MECIE
ExpressVPN to bez dwóch zdań ulubieniec fanów szybkości. Jest to najszybszy VPN, jakie możecie kupić. Oferta serwerów tego VPNa jest spora, bo jest ich grubo ponad 3000, w 94 krajach, w tym naturalnie w USA, Niemczech, czy UK. Aby zmienić IP, wystarczy właściwie jedno kliknięcie, bo aplikacja jak i rozszerzenie są bardzo łatwe w użyciu. ExpressVPN nie bagatelizuje też kwestii bezpieczeństwa Twoich danych. Jak przystało na klasowy program, szyfruje on Twoje łącze i zapobiega cyberprzestępstwom. Z ExpressVPN nie musimy obawiać się o naszą anonimowość, gdyż oprogramowanie nie wypuszcza naszego IP i skutecznie możemy uciec od oczu naszego dostawcy internetu i nie dać mu wglądu do naszej aktywności w przeglądarce Chrome oraz Firefox. Pobieranie torrentów? Też nie ma z tym problemów. Do recenzji ExpressVPN możesz przejść, klikając w ten link.
NordVPN- NA NAJNIŻSZYM STOPNIU PODIUM
NordVPN to najpopularniejszy VPN na rynku. Jego szeroka kompatybilność sięga także najpopularniejszych przeglądarek, czyli Firefox i Chrome. Panamski VPN słynie z ogromnej bazy niespełna 6000 adresów IP z 59 krajów. To najlepszy wynik w całej branży. NordVPN stawia też na bezpieczeństwo i oferuje klientom 256-bitowe szyfrowanie AES, protokoły oraz dodatek CyberSec pozwalający zablokować reklamy i podejrzane strony internetowe. Prędkość tego rozszerzenia jest również imponująca, co pozwoli na oglądanie filmów bez zacięć. NordVPN egzekwuje politykę zera logów, a ponadto pozwala na połączenie P2P. Obsługa klienta jest dostępna przez całą dobę, również w formie czatu na żywo. Podobnie jak SurfShark, NordVPN gwarantuje zwrot pieniędzy do 30 dni od zakupu. Więcej o NordVPN przeczytasz w tym artykule.
CyberGhost- RÓWNIEŻ DOBRY WYBÓR
Firma prowadzona przez Roberta Knappa ma bardzo solidną pozycję na rynku VPN. Popularny duszek wprawdzie nie działa tak szybko jak jego konkurenci, jednak będzie dobrym wyborem dla osób, które pobierają torrenty. Ma specjalną sekcję z serwerami, które są bardzo dobrze zoptymalizowane pod względem P2P. A ogólna liczebność serwerów? Aż 5700 na każdym kontynencie. Firma jest bardzo pewna o swój produkt i dlatego oferuje wydłużoną, aż 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. CyberGhost działa również z amerykańskim Netflixem oraz VOD. Dostępne jest oczywiście szyfrowanie 256 AES, które powinno być wystarczającą ochroną, gdy często korzystasz z nieznanych sieci Wi-Fi. Poczytaj więcej o CyberGhost w tym wpisie.
Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
ProtonVPN– ZA DARMO NA TYDZIEŃ
ProtonVPN to jedyna propozycja na tej liście z darmowym okresem próbnym. Pobierając program, masz 7 dni na jego przetestowanie. ProtonVPN jako taki nie ma rozszerzenia na przeglądarkę, ale aplikacja na komputer lub telefon ma dokładnie taką samą funkcjonalność. ProtonVPN to synonim solidności. Szwajcarska firma ma szybkie serwery, których jest prawie 800. W darmowej wersji możemy pobrać program na 5 różnych urządzeń. Zapewnioną mamy politykę zera logów, a więc firma nie będzie zbierała o nas prywatnych danych. Z ProtonVPN możemy być pewni o wszystkie zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Interfejs aplikacji jest bardzo ładny i intuicyjny. Recenzja ProtonVPN? Kliknij tutaj.
Jak pomaga Ci rozszerzenie VPN?
Rozszerzenia VPN jak na pewno wiesz, ukrywają Twój adres IP i zastępują go swoim. Lecz VPN to nie tylko zmiana IP.
Jesteś bardziej anonimowy. Nasz publiczny adres IP to siedlisko wielu informacji na nasz temat. Niekorzystanie z VPNa sprawia, że ujawniasz swoją lokalizację, pozwalasz, by różne strony zbierały o Tobie dane i na tej podstawie ustalały Twój, wiek, płeć, czy zainteresowania. Teraz już wiesz skąd te perfekcyjnie dopasowane reklamy? VPN ukrywa Twoje IP i zdecydowanie powiększa Twoją anonimowość. Używając zmienionych adresów, chronisz się również przed wglądem ze strony Twojego dostawcy internetowego.
Masz dostęp do zablokowanych stron. Niektóre strony mają ustawioną blokadę regionalną, która pozwala im działać tylko w zakresie pewne kraju. W teorii tyczy się to terytorium kraju, lecz w praktyce, strony na podstawie Twojego IP decydują, czy możesz na nie wejść, czy też nie. Dlatego zmiana IP na IP kraju, w którym dana strona działa to najłatwiejszy sposób, by złamać blokadę regionalną. Przykład takiej strony to na przykład amerykański Netflix, czy choćby polskie telewizje online. Dlaczego te blokady? Reklamy zamieszczone w tych serwisach mogą być odstępne tylko dla mieszkańców wybranego kraju. Jak odblokować telewizję na życzenie poza Polską, pisałem tutaj.
Zyskujesz dużo bezpieczeństwa. Dobry VPN jest wyposażony w protokoły oraz szyfrowanie. Mają one na celu ochronę Twoich plików oraz haseł. Gdy korzystasz z sieci Wi-Fi bez hasła, możesz potencjalnie być ofiarą cyberprzestępcy, który jest w stanie w łatwy sposób wykraść Twoje dane. Szyfrowanie jak można się domyślić, szyfruje wszystkie informacje o Tobie i czyni niemożliwym, by ktokolwiek mógł je zdobyć. Zamiast hasła do Twojego Facebooka, haker zobaczy nic nieoznaczające znaczki.
Możesz z czystym sumieniem pobierać torrenty. Każdy wie, że torrenty nie są do końca zgodne z prawem. Jednak czy kogoś to odstrasza od ich pobierania? Raczej nie. Aby jednak mieć spokojną głowę i nie robić potencjalnie nielegalnych rzeczy pod naszym prawdziwym IP, rekomenduje się korzystanie z VPNów. Oczywiście nie namawiam do łamania prawa. Pamiętaj, że torrrenty są nielegalne, gdy pobierasz lub rozprzestrzeniasz pliki objęte prawem autorskim.
Czy VPN zwalnia internet?
Posiadając VPN, na pewno zauważyłeś, że Twój internet stał się wolniejszy niż zazwyczaj.
Oczywiście to wina VPN. Trzeba powiedzieć jasno, że każdy, nawet płatny VPN będzie zwalniał łącze. Dlaczego? By sygnał mógł dotrzeć do serwera VPN i by szyfrowanie mogło zadziałać, mija trochę czasu. Sztuką jest, by te czynności zabrały jak najmniej czasu.
Darmowe VPNy z reguły działają wolne, ponieważ nie mają wiele środków do inwestowania w wydajność serwerów tak jak w przypadku płatnych rozwiązań. Zwykle powinniśmy się spodziewać od 10-20% wolniejszej prędkości z włączonym VPNem. Programem, który niezauważalnie wpływa na wydajność łącza, jest wspomniany już ExpressVPN.
Przed jego użyciem moja prędkość internetu wyglądała tak:
A podczas jego używania spadła bardzo minimalnie
Darmowe rozszerzenie VPN? Dobry pomysł?
Prawdopodobnie jesteś rozczarowany tym, że nie poleciłem żadnej prawdziwie darmowej propozycji rozszerzenia na Chrome oraz Firefox. Powód jest prosty- po prostu nie spełniają one swoich funkcji. Nie mówię tu, że każdy darmowy VPN do niczego się nie nadaje. Zapewne są takie, które spisują się dobrze, jednak powinieneś wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy darmowym a płatnym programem VPN.
Jeżeli kiedykolwiek miałeś zainstalowane darmowe rozszerzenie, to idę o zakład, że odczułeś znaczny spadek prędkości. Zdarza się to niezmiernie często i szczerze mówiąc, to nie znam VPN bez opłat, który umożliwiałbym w miarę komfortowe przeglądanie internetu oraz oglądanie wideo.
Druga sprawa to limit transferu. Myślę, że nie pomylę się, jeśli powiem, że ponad połowa bezpłatnych VPNów narzuca limit transferu. Nie byłoby może w tym nic złego, gdyby nie fakt, że ten limit jest raczej symboliczny i sprowadza VPN do bardzo okazyjnego użytkowania. Na przykład dość popularne rozszerzenie na przeglądarkę TunnelBear daje 0,5 GB darmowego transferu na miesiąc. Tyle można wykorzystać w pół godziny…
Powodem, by nie ufać VPNom bez opłat, jest ich często niejasna polityka prywatności. Nie wszystkie, ale duża część takich programów nie mówi jasno, co robi z naszą historią przeglądania, lokalizacjami, czy aktywnością. Nie jest tajemnicą, że często te dane są sprzedawane na przykład reklamodawcom, by uzyskać profit z każdego użytkownika, który płaci za bezpłatny VPN swoją tożsamością. Aby wstępnie dowiedzieć się, co VPN robi z naszymi danymi, wystarczy spojrzeć na jego siedzibę. Jeżeli znajduje się ona na przykład w USA, Kanadzie, czy UK, to nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, ponieważ władze tych krajów mogą mieć wgląd do danych klientów VPNa.
Wybacz tę negatywną narrację, lecz sporo darmowych VPNów po prostu działa w ten, a nie inny sposób. Dlatego jeżeli masz możliwości, to zachęcałbym do skorzystania z pewnych usług płatnych programów VPN.
Przeglądarki z VPNem
Aby korzystać z VPN, nie trzeba pobierać zewnętrznego oprogramowania. Czasem przeglądarki mają swoje własne VPNy.
Przykładem jest Opera, która od jakiegoś czasu oferuje darmowy VPN. Uważam, że to znakomita inicjatywa, choć temu VPNowi trochę brakuje funkcjonalności i na ten czas na pewno prywatności, dlatego to jeszcze nie jest VPN na miarę marzeń.
Inne przeglądarki z VPNem to między innymi Tenta Private VPN Browser
Aloha Browser Lite. Są one dobrą opcją, jednak idą na kompromisy z szybkością i często nie są kompatybilne z bardziej wymagającymi stronami www.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałeś, jaki Chrome LUB Firefox VPN wybrać. Ze swojej strony poleciłem sprawdzone Sufrshark, NordVPN, ExpressVPN, CyberGhost i ProtonVPN. Płatne rozszerzenia oferują Ci kompleksową ochronę prywatności. Darmowe – nie zawsze.
Możesz przeczytać jeszcze: