Menu Zamknij

Czy VPN jest legalny? Jak to jest w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2021

Czy VPN jest legalny? Jak to jest w Polsce?

VPN to dla niektórych użytkowników niezbędnik. Pozwala on na wiele rzeczy.

Pomaga Ci zachować prywatność i bezpieczeństwo w internecie lub obejść bany, czy blokady regionalne. Dzięki VPN możesz uniknąć śledzenia Twojego prawdziwego IP przez niechciane osoby, co w dzisiejszym internetowym świecie nie jest wcale rzadkością. Ale czy nie jest to zbyt kolorowe?

Czy każdy z nas może sobie bezkarnie surfować po internecie ze zmienionym adresem IP? Za chwilę rozwieję Wasze wątpliwości i odpowiem na pytanie, czy VPN jest legalny w Polsce.

Czy VPN jest legalny?

VPN jest legalny w Polsce. W niektórych krajach takich jak Rosja, czy Chiny, zabrania się korzystania z tego typu usług. Pamiętaj, by używać go do legalnych celów.

Co to jest VPN?

Zacznijmy od podstaw i przypomnijmy, czym jest VPN.

VPN, czyli właściwie Virtual Private Network to technologia, która pozwala stworzyć bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem a siecią za pomocą szyfrowania. Dzięki temu korzystasz z internetu anonimowo, przez co zwiększasz swoją prywatność.

Jak działa to w praktyce?

Włączasz VPN, po czym wpisujesz w przeglądarkę adres strony internetowej. Klikasz enter. W tym czasie VPN wchodzi do gry. Zanim połączysz się ze stroną www, program VPN Twój ruch przeprowadzi przez dodatkowy serwer, który uprzednio wskazałeś. Twój ruch, przechodząc przez serwer VPN, zaczyna być szyfrowany, a dodatkowo zmienia się Twój publiczny adres IP na adres serwera VPN. Gdy połączysz się ze stroną, widzi ona nie Twoje prawdziwe dane, lecz dane serwera VPN.

vpn serwery

Załóżmy, że w ustawieniach VPN wybrałeś, że chcesz połączyć się z serwerem we Francji. Tym sposobem, Twój publiczny adres IP, który mogą zobaczyć wszyscy w internecie, zmienia się na ten francuski. Strony internetowe odwiedzane przez Ciebie w swoich statystykach zanotują więc, że w czasie gdy je odwiedzałeś, byłeś nie Polakiem, ale Francuzem.

Jakie korzyści płyną z posiadania VPN?

VPN to zmiana IP i szyfrowanie. Oprócz oczywistych korzyści, VPN może nam pomóc jeszcze w kilku sprawach.


1. Zwiększa bezpieczeństwo. Korzystanie z programów Virtual Private Network może pozwolić nam spać spokojnie. Dzięki protokołom oraz szyfrowaniu, VPN skutecznie przeciwdziała wykradnięciu naszych danych przez cyberprzestępców. O ile będąc w domu i korzystając z własnego Wi-Fi, jesteśmy chronieni, to sytuacja staje się bardziej ryzykowna, gdy życie zmusza nas do skorzystania z publicznych hotspotów. Korzystając z takiej sieci na przykład w kawiarni, dajesz dużą szansę, by podłączona do Wi-Fi osoba ze specjalnym oprogramowaniem przechwyciła Twoje wrażliwe dane. Ostatnio oglądałem program, który przedstawiał, jak hakerzy przez Wi-Fi potrafią wykraść dane naszych aplikacji do tzw. inteligentnego domu i tym samym włamać się do niego podczas nieobecności domowników.

2. Większa anonimowość. Zmiana IP spowodowana używaniem VPN, to dobra okazja, by nie udostępniać nikomu zbyt wielu danych o sobie. Korzystając z naszego prawdziwego publicznego IP, chcąc nie chcąc eksponujemy między innymi naszą lokalizację (kraj, miasto) i dostawcę internetu. Trochę to niepokojące, gdy wchodząc na niektóre strony, pokazują one nasze położenie. Również nie jestem zbytnio zadowolony, by Google na dole wyszukiwarki pokazywał moją przybliżoną lokalizację. Na szczęście VPN sprawia, że nawet mądry i wszechwiedzący wujek Google nie ma pojęcia, gdzie się obecnie znajdujemy. Takie oszukiwanie daje sporo oddechu i umożliwia także anonimowe pobieranie torrentów. Do tego oczywiście nie namawiam, bo pobieranie plików objętych prawem autorskim nie jest legalne. Kto jeszcze nie może nas śledzić, gdy nasze połączenie przechodzi przez VPN? Na przykład nasz dostawca internetu nie będzie w stanie monitorować naszej aktywności.

google lokalizacja

3. Omijanie blokad regionalnych. Nowe IP to nowe możliwości. Dobry program VPN pozwala na to, byś używał adresu IP z dowolnie wybranego kraju. Tym sposobem wielu Polaków obchodzi blokady regionalne za granicą. Zwykle są one nakładane na strony internetowe z serialami. Te blokady to efekt umów licencyjnych, które pozwalają wyświetlać wideo tylko na terenie Polski. Znajdując się na przykład w UK i wybierając polski serwer VPN, możemy je łatwo obejść. Dobrze działa to także w uzyskiwaniu dostępu do amerykańskiego Netflixa. Niektóre seriale są dostępny tylko w USA, dlatego amerykański adres IP pozwala łatwo zmylić systemy tego popularnego portalu. Jak ominąć blokadę regionalną, pokazywałem w tym artykule.

4. Oszczędności. Często strony z ofertami hoteli i lotów, ustalają swoje ceny na podstawie…lokalizacji użytkownika. Oczywiście nie całościowo, ale zdarza się tak, że w jednym kraju cena może być o kilka procent inna od tej w innym państwie. Z reguły jest tak, że ten sam hotel na tej samej stronie może kosztować przykładowo $10 mniej, gdy znajdujesz się w innym kraju. Jak zapewne się domyślasz, dzięki VPN można łatwo przetestować ceny w zależności od kraju. Pamiętaj tylko o wcześniejszym wyczyszczeniu ciasteczek. Czasem także gry mogą różnić się cenowo na przykład na Steamie. Z reguły ceny mogą być inne na każdym międzynarodowym portalu. Nie jest to sprawiedliwe, lecz możesz to wykorzystać na swoją korzyść.

jak działa vpn

Zachodzi teraz pytanie, czy VPN, który zapewnia tak duże korzyści, jest dopuszczalny…

Czy VPN jest legalny?

Odpowiedź jest prosta. W Polsce VPN jest legalny. Tak jak w zdecydowanej większości krajów nie ma u nas zakazu korzystania z serwerów VPN.

Nie istnieje żaden akt prawny, który zabraniałby użytku VPN. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że jakakolwiek nielegalna działalność, która odbywa się pod przykrywką VPN, jest karana. Możesz liczyć się z konsekwencjami prawnymi, gdy na przykład pobierasz nielegalnie pliki, zajmujesz się hakerstwem, a nawet stalkujesz (tak, nadmierne stalkowanie swojego byłego jest nielegalne).

Właśnie często niezgodny z prawem użytek VPN, sprawił, że w niektórych państwach, jest on po prostu zakazany. W jakich krajach nie możemy używać VPN?

 • Rosja
 • Chiny
 • Iran
 • Oman
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Turkmenistan
 • Iran
 • Turcja
 • Białoruś
 • Korea Północna
 • Uganda

W tych państwach obywatele mają szlaban na programy VPN. Oczywiście mimo to wielu z nich nadal korzysta z wirtualnych sieci prywatnych, dzięki lukom prawnym. A co jeśli jedziesz na przykład do Rosji i chcesz zachować polski adres IP? W takim przypadku teoretycznie działasz niezgodnie z prawem, choć przymyka się oko na, to gdy używają go turyści i nie słyszałem o przypadku, by ktoś przybywający z zewnątrz poszedł za to do więzienia.

Jakie VPN polecam?

Nie wszystkie programy VPN są takie same. Jedne oferują dużo w niskiej cenie, a inne tylko kilka funkcji, za które trzeba słono płacić. Można też pobrać darmowy VPN, choć jest to inna kwestia i opowiem o nich za chwilę.

Teraz polecę Wam najlepsze programy VPN na rynku w 2020 roku. Zapewniają one dużą ochronę, szybkość działania oraz anonimowość.

1. SurfShark- To jeden z najtańszych VPNów, jakie możesz obecnie kupić. W połączeniu z wieloma znakomitymi funkcjami jest to program o najlepszym stosunku ceny do jakości, a na co dzień korzystam właśnie z niego.

Z czego słynie SurfShark to nielimitowana liczba jednoczesnych połączeń. Dzięki temu kupując program raz, możesz używać go na każdym urządzeniu w swoim domu lub w firmie. Ponadto duża szybkość serwerów, niekwestionowane bezpieczeństwo i niska cena sprawiają, że SurfShark to w mojej opinii najlepszy VPN do kupienia w tym momencie. Jego cena z promocją -81% to 9,30 zł miesięcznie przy zakupie pakietu na 24 miesiące.

Możesz przejść do oficjalnej strony programu, klikając tutaj lub przeczytać więcej na jego temat w recenzji.

2. ExpressVPN- Jeden z najdłużej działających programów na rynku, cieszących się renomą. ExpressVPN jako priorytet stawia sobie prędkość działania. To głównie dlatego jest tak popularny,

Trzeba przyznać, że serwery ExpressVPN są świetnie zoptymalizowane i bardzo nieznacznie wpływają na prędkość internetu. To najszybszy VPN, jaki miałem okazję używać. Dzięki prędkościom można swobodnie i w doskonałej jakości oglądać filmy i seriale. Z ExpressVPN możesz też szybko pobierać pliki, a poza tym program jest kompatybilny z wszystkimi popularnymi platformami. Obecnie ExpressVPN obniżył swoje ceny i można go kupić od $8.32 miesięcznie.

Przeczytaj więcej o tym programie tutaj, a możesz go kupić pod tym linkiem.

3. NordVPN– To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny VPN na rynku. Uchodzi za gwarant bezpieczeństwa, a obok tego ma w ofercie prawie 6000 serwerów, co plasuje go w czołówce, jeżeli chodzi o liczbę serwerów do wyboru.

Znaczna część serwerów znajduje się także w Polsce, więc umożliwia łatwe omijanie blokady regionalnej. NordVPN na pierwszym miejscu stawia ochronę użytkownika i oprócz szyfrowania i certyfikatów, zapewnia kilka dodatkowych funkcji takich jak kill switch oraz blokowanie reklam, złośliwych pop-upów i podejrzanych stron internetowych. Dostępny od €3.10 na miesiąc.

NordVPN możesz kupić na tej stronie. Możesz też przejść do jego recenzji tutaj.

A pełną listę TOP 10 VPNów w 2020 znajdziesz w tym artykule.

Co jest nie tak z darmowymi VPNami?

Darmowe VPNy są dosyć popularne. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie zagrożenia mogą czyhać pod przykrywką bezpłatnej zmiany adresu IP. Nie mówię oczywiście, że wszystkie robią to samo i wszystkie są złe, ale większość z nich ma spore braki. Co takiego złego mają w sobie aplikacje VPN za free?

Może już używałeś darmowego VPN i na pewno zauważyłeś, że prawie wszystkie mają bardzo wolne prędkości. Praktycznie niemożliwym jest normalne używanie internetu poprzez tego typu program. Oglądanie filmów? Odpada. Granie w gry? Niemożliwe. Surfowanie online? Bardzo utrudnione. Wszystko to „zasługa” niewielu serwerów, jakie ma w bazie VPN. Zazwyczaj ta liczba nie przekracza 10. To za mało, by obsłużyć wielu użytkowników naraz. Aby VPN działał sprawnie, potrzeba przynajmniej 500 serwerów, a tyle zaoferować mogą jedynie płatne rozwiązania.

Pomyśl, VPN jest tworzony miesiące, a nawet lata. Jeżeli ktoś poświęca na to tyle czasu, to raczej mało prawdopodobne, by robił to charytatywnie. Twórca darmowego VPN jakoś musi na nim zarabiać. Fakt, sam VPN może być darmowy, jednak produktem jesteś w nim Ty. Producent może zbierać o Tobie wiele danych, z którymi później może zrobić co chce. Przeczytaj regulamin. Aby zarobić na każdym użytkowniku, VPNy często sprzedają reklamodawcom Twoje dany, by Ci mogli lepiej dopasować reklamy. A propos reklam, to darmowy VPN prawie zawsze je zawiera. I często są one bardzo denerwujące. Często też możemy natknąć się na niechciany malware.

Jedyny program VPN za darmo, który mogę polecić, to HotspotShield. Może komfort korzystania z niego nie jest tak duży, bo program jest troszkę wolny, lecz sprawdź go i zobacz, czy wystarczy na Twoje potrzeby.

Podsumowanie

VPN jest w Polsce legalny, jednak w niektórych krajach należy liczyć się z jego ograniczeniami. Jeżeli mieszkasz w Polsce lub w kraju, gdzie się tego nie zabrania, to zachęcam Cię do korzystania z VPN, ponieważ niesie to wiele korzyści. VPN, który szczególnie poleciłbym to SurfShark. A moje TOP 10 VPNów możecie zobaczyć tutaj.

Możesz przeczytać jeszcze:

1 Komentarz

 1. Pingback:Jak Grać na Bet365 w Polsce (Krok po Kroku) – VPNEkspert

Komentowanie jest wyłączone.