Menu Zamknij

NordVPN: recenzja, opinie. Czy warto kupić ten VPN w 2020 Roku?

Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2020

recenzja nordvpn

NordVPN to jeden z najbardziej rozpoznawalnych VPN na rynku.

Wielu jest też opinii, że jest to najlepszy dostawca VPN, jakie obecnie istnieje.

Fakt, program ten przez lata budował swoją reputację, która nie byłaby tak pozytywna, gdyby nie dobry produkt.

Trzeba przyznać, że usługa VPN oferowana przez NordVPN to najwyższy poziom.

Program oferuje naprawdę dużo, a w tym, co najważniejsze, czyli w bezpieczeństwie jest niedościgniony przez konkurencję.

W tej recenzji NordVPN opowiem Ci o wszystkich aspektach tego programu, o jego wadach i zaletach, a także odpowiem na pytanie, czy warto go kupić.

Czy warto kupić NordVPN?

NordVPN jest warty zakupu. To najpopularniejszy VPN, któremu zaufały miliony użytkowników ze względu na stabilność oraz ogromne bezpieczeństwo.

O NordVPN w skrócie

Cena: od €3.10/mies
Siedziba: Panama
Rok założenia: 2008
Liczba serwerów: 5700
Lokalizacje serwerów: 59
Protokoły: OpenVPN
Szyfrowanie: AES-256-GCM
Zwrot pieniędzy: 30-dniowy

Podstawowe informacje o NordVPN

NordVPN to dość egzotyczny przybysz z Panamy. Ten kolos, bo tak możemy nazwać NordVPN, został wyprodukowany przez renomowaną firmę Tefincom&Co. S.A w 2008 roku. Jak na VPN to stary wyjadacz, ale przyznacie, że grubo ponad 12 milionów klientów na całym świecie to wynik, który trzeba szanować. Czy temu panamskiemu kolosowi zdoła ktoś jeszcze podskoczyć?

Liczba serwerów powala

VPN bez dużej liczby serwerów jest jak telewizja z dziesięcioma kanałami do wyboru. Niby można oglądać, jednak czujesz, że jest ich trochę za mało. NordVPN nie chce, byś miał problem niedostatku, ale problem bogactwa. Liczba serwerów, jakie oferuje, jest przytłaczająco duża.

5700 to dość imponująca liczba, a powiem nawet więcej. Ona będzie cały czas rosła. Pozostaje nam się tylko cieszyć, bo prawie wszystkie programy o tylu lokalizacjach mogą tylko pomarzyć. Prawdą jest natomiast, że spośród tych prawie 6000 adresów IP będziemy korzystać może z czterech lub pięciu ulubionych (tak przynajmniej robię ja). Jednak NordVPN chce, aby użytkownicy w każdym miejscu na świecie mieli duży wybór.

nordvpn lokalizacje europa

My, Polacy możemy być na pewno zadowolenie, bo w bazie panamskiego dostawcy możemy znaleźć aż 64 polskie adresy IP! To najwięcej spośród wszystkich VPNów. Oprócz Polski znajdziemy 58 innych różnych krajów, z czego zdecydowana większość znajduje się w Europie oraz Ameryce Północnej.

Porównajmy te liczby z innymi dostawcami VPN: ExpressVPN- 3000 serwerów, SurfShark- 1040 serwerów, CyberGhost- 5700 serwerów.

Jeżeli nie chcesz dzielić się z innymi tym samym IP, możesz zawsze napisać do obsługi klienta o utworzenie dedykowanego serwera, co zwykle trochę kosztuje.

Szybkie połączenia to klucz do sukcesu

Polskie Koleje Państwowe powinny sobie wypisać ten nagłówek w każdym pociągu. Z istoty prędkości doskonale zdaje sobie sprawę NordVPN. W tym dynamicznym świecie, gdzie każdy chce zrobić wszystko w mgnieniu oka, recenzowany VPN wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu ludzi.

Mówiąc krótko, NordVPN to bardzo szybki program, którego działanie w bardzo, ale to w bardzo niewielkim stopniu wpływa na prędkość naszego łącza. Negatywny wpływ VPN na szybkość naszego internetu możemy zaobserwować w przypadku każdego programu i jest to zupełnie naturalne. Tutaj dostrzegamy to tylko na liczbach, bo gołym okiem ciężko zauważyć różnicę.

Tak prezentuje się szybkość mojego połączenia bez VPN.

szybkosc bez vpn

A tak, gdy wybiorę najszybszą dostępną lokalizację. Jak widać, prędkość nieco się zmniejszyła i urósł ping, jednak myślę, że jest to na akceptowalnym poziomie. Na swojej oficjalnej stronie NordVPN mówi, że przepustowość zmniejsza się o około 30%, jednak ten wynik jest zależny od wielu czynników i nie należy się nim bardzo sugerować

najszybsza lokalizacja

Przetestujmy sobie jeszcze niemiecki adres IP. Oczywiście, im dalej znajduje się od nas serwer, tym mniejsza szybkość naszego łącza. W tym przypadku dobrze to widać, a im dalej w las będzie gorzej. Dlatego nie używajcie serwerów oddalonych setki kilometrów od Was. Dla najlepszych osiągów wybierzcie ten, który sugeruje Wam NordVPN.

niemiecki ip

W skrócie NordVPN to światowa czołówka, jeśli mówimy o szybkości. Chyba tylko ExpressVPN może skutecznie się z nim równać.

Wzorowe bezpieczeństwo i ochrona

Recenzja NordVPN byłaby niczym, gdybym nie wspomniał o kwestii ochrony. Firma wie, że spora rzesza użytkowników używa VPN, aby uchronić się przed inwigilacją ze strony, chociażby naszego dostawcy internetu. Takowe działania dostawcy mogą skutkować tym, że dane na nasz temat mogą zostać wykorzystane do celów handlowych. Lecz NordVPN mówi temu stanowcze nie. I dlatego cieszy się tak pozytywnymi opiniami osób wrażliwych na bezpieczeństwo.

Dzięki wojskowemu szyfrowaniu AES-256, Twoje dane takie jak lokalizacja, adresy IP, czy historia przeglądania, będą w stu procentach prywatne i nikt poza Tobą nie będzie miał do nich dostępu. Nawet sam program. Ponadto ryzyko wykradnięcia Twoich haseł do kont bankowych, gdy jesteś podłączony do Wi-Fi, zmniejsza się do zera.

W parze z szyfrowaniem zawsze idą protokoły bezpieczeństwa. NordVPN takowych nie szczędzi i oferuje OpenVPN oraz IKEv2/IPsec. Te kombinacje wraz z AES-256 stanowią znakomitą zaporę przeciwko cyberprzestępcom, lecz tak naprawdę przed każdym, kto potencjalnie mógłby mieć dostęp do naszych danych.

Prywatność, o którą możemy być spokojni

Może o tym nie widziałeś, ale VPN to skrót od Virtual Private Network. Właśnie dlatego wypadałoby, aby każdy tego typu program był private. NordVPN jako jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy VPN powinien świecić przykładem i uczyć, jak powinno dbać się o prywatność. Czy rzeczywiście tak jest?

NordVPN oficjalnie mówi o tym, że działa według polityki zera logów. Oznacza to, że nie przechowuje żadnych wrażliwych informacji na temat swoich klientów. W związku z tym nie ma mowy, by program znał historię przeglądania, lokalizacje, czy zużyte serwery. Te dane nie każdy chce udostępniać. Zbiera natomiast mniej ważne informacje, na przykład zużyty transfer i adres e-mail. Żaden płatny i liczący się VPN nie przechowuje prywatnych logów. Robią to natomiast darmowe programy, przed którymi lepiej trzymać się z dala, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie.

Dla wymagających użytkowników powstał również dodatek DoubleVPN. Działa on tak, że na drodze pomiędzy Tobą a stroną internetową staje nie jeden, ale dwa serwery, które zapewniają podwójną ochronę. Jeden z nich szyfruje połączeniem, a drugi rozszyfrowuje. Dzięki temu praktycznie niemożliwym będzie, by ktoś odczytał Twój prawdziwy adres IP ukryty pod takimi warstwami. Możesz używać DoubleVPN, gdy masz problemy na przykład z obejściem wymagających blokad regionalnych, ponieważ w codziennym użytkowaniu pojedynczy serwer w zupełności wystarcza, a podwójne serwery zwalniają nieco łączę.

double vpn

Do tego dostajemy w pakiecie przydatną funkcję Kill Switch. Stale monitoruje ona połączenie z serwerem VPN. Jeśli zostanie ono przypadkowo przerwane, Kill Switch zablokuje Twojemu urządzeniu (lub określonym aplikacjom) dostęp do Internetu. Kill Switch jest ostatnią linią obrony, która zabezpiecza Twoje prywatne dane przed ich przypadkowym ujawnieniem. Twoje połączenie z Internetem pozostaje zablokowane do momentu przywrócenia tunelu VPN lub wyłączenia funkcji.

Z NordVPN jesteśmy bezpieczni od wycieków IP i DNS. Ponadto program zapewnia nam Onion Over VPN, czyli możliwość zwiększonego bezpieczeństwa podczas korzystania z TOR.

Jak już wspominałem na początku, NordVPN swoją siedzibę ma w Panamie. Dlaczego tak egzotycznie? Wszystko to zasługa tamtejszego prawa. Zazwyczaj tego typu kraje są poza Sojuszem Czternaściorga Oczu. W praktyce oznacza to, że firma nie jest zobligowana do przechowywania jakiejkolwiek aktywności swoich klientów.

NordVPN omija blokady regionalne (również Netflixa)

Tajemnicą nie jest, że VPN doskonale sprawdza się w obchodzeniu blokad regionalnych oraz odblokowywania niedostępnego w naszym kraju contentu, na przykład amerykańskiego Netflixa. Nie każdy VPN umie sobie z tym poradzić, bo systemy dużych stron są na nie przygotowane.

Nawet NordVPN nie zawsze będzie w stanie odblokować niedostępne strony internetowe. Niektóre serwery tej firmy są już rozpoznawane i nie zawsze przechodzą przez cenzurę. Jednak mnogość lokalizacji i adresów IP NordVPN sprawia, że zdecydowana większość serwerów będzie w stanie ominąć blokady regionalne. Kiedy jeden nie zadziała, po prostu użyj innego. Dla fanów Netflixa dobrą informacją jest to, że NordVPN ma aż 1700 amerykańskich lokalizacji, co pozwoli nawet w Polsce cieszyć się serialmi, które biją rekordy popularności w USA, a u nas są niedostępne.

NordVPN sprawdza się też, gdy będąc za granicą, chcemy odblokować telewizję na życzenie z polskimi serialami. Wystarczy połączyć się z jednym z polskich serwerów i bez większych problemów możemy cieszyć się materiałami wideo. Więcej na ten temat pisałem w tym artykule.

6 jednoczesnych połączeń

Aby przyciągnąć do siebie większą ilość klientów, niektóre VPNy mają zwyczaj dawania dostępu do jednego konta na kilku urządzeniach. Najlepszym przykładem może być SurfShark, który proponuje nielimitowaną liczbę jednoczesnych połączeń. NordVPN też nie wypada źle.

Panamski potentat chwali się, że można go używać aż na sześciu urządzeniach w tym samym czasie, nie ważne, jaki jest to system operacyjny. To świetna wiadomość, bo często firmy poszukują programu VPN, który byłby w stanie działać na kilku komputerach i chronić prywatność. Aby uzyskać nawet więcej jednoczesnych połączeń dla biznesu, możesz skontaktować się mailowo z działem obsługi klienta. NordVPN to też doskonały wybór dla rodziny, która chce prywatnie korzystać z zasobów internetu.

Dla porównania: ExpressVPN- 5 jednoczesnych połączeń, CyberGhost- 7, PureVPN- 5.

Przydatny CyberSec

Opinie NordVPN podnosi pewien dodatek. Aby zapewnić jak najbardziej satysfakcjonującą usługę, NordVPN jest wyposażony w funkcję CyberSec. Czym ona jest i w jaki sposób ułatwi Ci życie?

CyberSec to wbudowany dodatek, który aktywujesz w ustawieniach. Pozwala on na blokowanie reklam, podejrzanych stron internetowych oraz złośliwych pop-upów. Znacznie przyspiesza to przeglądanie stron internetowych. Niestety, funkcja nie działa dla systemu Android.

Pozwala na torrentowanie

Stawiam, że przynajmniej 30% klientów NordVPN to osoby, które wykorzystują ten program do torrentów. Firma tego nie zabrania, a nawet powiedziałbym, że w tym trochę pomaga.

Mam na myśli specjalnie zoptymalizowane pod P2P serwery. Jest ich ponad 4000. W połączeniu z dużą szybkością tych serwerów, NordVPN to jeden z najlepszych programów do anonimowego torrentowania, dlatego warto go kupić, chociażby pod P2P. Możesz rozważyć także CyberGhost. Oczywiście nie polecam nielegalnych działań z użyciem VPNa.

Szeroka dostępność i łatwość użytkowania

Mamy to, za co płacimy. Wydając pieniądze na VPN, chcemy mieć pewność, że logując się na nasze konto, będziemy mogli go używać na każdym urządzeniu.

NordVPN nie zawodzi w tej kwestii. Możemy pobrać go na wszystkie popularne systemy operacyjne i przeglądarki takie jak:

  • iOS
  • Mac
  • Windows
  • Android
  • Linux
  • Google Chrome
  • Firefox
nord vpn aplikacja

Bardzo schludna i intuicyjna aplikacja na telefon oraz komputer zapewni swobodne korzystanie z niej nawet najmniej zaawansowanym technicznie użytkownikom. Wszystko jest bardzo proste, a połączenie z VPN to w zasadnie kwestia jednego kliknięcia. Nie zajmuje dużo miejsca i działa bardzo szybko.

Doskonały support

W recenzji NordVPN warto wspomnieć też o supporcie. Na cenę, którą płacisz za VPN, składa się wiele czynników. Jednym z nich są konsultanci. Niektóre VPNy po macoszemu traktują relacje z klientami, jednak NordVPN dopiął sprawę obsługi klienta na ostatni guzik.

Z supportem można skontaktować się za pomocą e-maila lub live chatu. Polecam tę drugą opcję, ponieważ bardzo szybko możesz skonsultować się z pomocą i uzyskać odpowiedź na swoje pytanie w przeciągu kilku minut. Oczywiście znajomość podstawowego angielskiego jest jak najbardziej wskazana, by skutecznie dogadać się z osobami po drugiej stronie.

Za każdym razem, gdy miałem jakiś problem, support był przemiły, a co najważniejsze pomocny. Zapewnili mi wyczerpujące informacje na każdy temat i nie trzeba było długo czekać na połączenie z konsultantem. Jest też opcja skorzystania z bazy wiedzy, która daje odpowiedź na ponad 500 najpopularniejszych pytań związanych z użytkowaniem programu.

Całkiem opłacalne pakiety

Zróżnicowane cenowe programów VPN jest dość duże. Trzeba za coś opłacić pracowników, utrzymać serwery oraz promować swoją usługę. Myślę, że NordVPN znalazł złoty środek i ustalił sprawiedliwe ceny, biorąc pod uwagę wydatki oraz jakość serwisu.

NordVPN nie uchodzi za drogi program. Jego największy konkurent- ExpressVPN oferuje znacznie wyższe ceny. Tutaj do wyboru mamy plan miesięczny (€10.63/mies), który jest najmniej opłacalny. Plan roczny (€6.22/mies), plan 2-letni (€ 4.44/mies) i plan 3-letni (€ 3.10/mies). Sam zakup programu jest dziecinnie prosty- wystarczy jedynie podać e-mail, wybrać plan, metodę płatności i pobrać plik z NordVPN na urządzenie.

nordvpn plany cenowe

Wszystkie subskrypcje objęte są 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Wystarczy napisać do supportu i pieniądze w ciągu kilku dni wylądują na naszym koncie. Ten miesiąc można potraktować jako darmowy okres testowy aplikacji. Pamiętaj jednak, że zwrot nie obejmuje płatności przy pomocy Apple App Store.

Można zapłacić poprzez Przelewy 24, karty płatnicze, AliPay, AmazonPay, Apple App Store, WeChat Payments i kryptowaluty, które są najbardziej anonimową metodą.

Czy warto kupić NordVPN?

Tak! Jest to dla mnie jeden z najlepszych programów VPN i myślę, że warto go kupić.

Obok znakomitej wydajności serwerów oferuje szeroki wachlarz zabezpieczeń. Na pierwszym miejscu stawia anonimowość swoich klientów, a do tego ceny subskrypcji nie są wygórowane. Serdecznie polecam recenzowany NordVPN jeżeli zależy Wam na niezawodności i bezpieczeństwie w internecie oraz komforcie użytkowania. A jeżeli szukacie programu o podobnych możliwościach, lecz w niższej cenie, to przeczytaj recenzję SurfShark.

NordVPN możesz kupić z promocją -70%, klikając przycisk poniżej.

Zalety

Wiele lokalizacji
Szybkie serwery
Pozwala na torrenty oraz P2P
Działa pod Netflixa i VOD
Nie magazynuje danych użytkowników
Zapewnia podwójne szyfrowanie
Prosta aplikacja
Support 24/7

Wady

Brak promocji przy zakupie programu na 1 miesiąc
Dość długie oczekiwanie na potencjalny zwrot pieniędzy

OCENA: 9,7/10

Możesz przeczytać jeszcze:

Przeczytaj opinie NordVPN poniżej

6 Komentarzy

  1. kosmaty66

    JA dodałbym jeszcze jeden minus- kiedy piszecie o zwrot kasy, to cwaniaki próbują „rozwiązać twój problem” i odciągnąć Cię od money-backa. Dlatego trzeba być z nimi stanowczym xd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *