Menu Zamknij

Jak oglądać polską telewizję online za granicą? Sposób, który naprawdę działa!

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2020

vod za granicą

Jesteś na wakacjach lub pracujesz za granicą i chcesz obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu na jednej z popularnych platform. Świetnie, ale prawdopodobnie za każdy razem, gdy próbujesz włączyć materiał wideo, dostajesz komunikat, który brzmi mniej więcej tak:

„Nie można wyświetlić materiału wideo w tej lokalizacji. Skorzystaj z Centrum Pomocy”

Uwierz mi, że tysiące Polaków ma z tym problem. Niezależnie, czy ktoś mieszka w USA, UK czy w Niemczech. Na szczęście jest dość proste rozwiązanie tego problemu, które za chwilę przedstawię. W skrócie będziemy zmieniać nasz adres IP za pomocą programu VPN, dzięki czemu będziesz mógł obejść blokadę i oglądać polską telewizję za granicą, gdziekolwiek jesteś.

Dlaczego dostaję taki komunikat?

Dostajesz taki komunikat, ponieważ nie przebywasz na terenie Rzeczypospolitej. A wszystko to dzieje się za sprawą blokady regionalnej. Usługodawcy nakładają ją na osoby przebywające poza terenem Polski ze względu na zapisy w umowie licencyjnej.

Działa to tak, że telewizja internetowa wykrywa Twoją lokalizację za pomocą adresu IP. Jeśli przebywasz w UK, to automatycznie Twój adres IP zmienia się na ten wyspiarski. Telewizja, rozpoznaje to i automatycznie blokuje Ci dostęp do materiałów wideo. Krótko mówiąc, blokada regionalna jest ustalana z myślą o reklamodawcach w trakcie serialu, którzy dystrybuują swoje towary na terenie Polski. W związku z tym każda osoba widząca ich reklamę z zagranicy nie byłaby w stanie nabyć ich produktu.

Wydaje się to dość logiczne. Ale jeśli jesteśmy za granicą tylko na wakacjach, to znaczy, że możemy kupić reklamowany produkt lub usługę po powrocie do kraju. Więc dlatego powinniśmy mieć dostęp do telewizji na życzenie. Jeśli chodzi o blokadę użytkowników spoza Polski, to robią to wszystkie najpopularniejsze serwisy.

Jakie jest rozwiązanie?

Rozwiązanie jak oglądać polską telewizję za granicą jest bardzo proste. Zmieniamy nasz adres IP na polski. Jest to czynność, bardzo prosta, choć będziemy musieli zapłacić niewielkie pieniądze za program. Aby odblokować dostęp do telewizji na życzenie, należy skorzystać z VPN. Pokażę Ci, jaki program najlepiej wybrać, jakie są ich zalety i jak wygląda cały proces zmiany IP.

Jak działa VPN?

VPN, czyli właściwie Virtual Private Network to program, który umożliwia bezpieczeństwo oraz anonimowość online poprzez maskowanie Twojego adresu IP i zastępowaniu go swoim własnym. Dzięki temu nawet będąc poza granicami Polski, możesz nadal mieć polski adres IP.

Załóżmy, że znajdujesz się w Wielkiej Brytanii w Leicester. Siadasz na kanapie i zdajesz sobie sprawę, że właśnie wyszedł nowy odcinek popularnego w Polsce serialu. Aby nadrobić zaległości, włączasz laptop, komputer, telefon lub tablet i wchodzisz na stronę, na której znajdziesz odcinek. Niestety, wyskoczył Ci komunikat, iż w Twojej lokalizacji nie możesz obejrzeć wideo. Co robisz?

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Dlatego, aby móc obejrzeć serial, wykupujesz program VPN. W uproszczeniu działa on na takiej zasadzie, że gdy go uruchomisz, Twoje połączenie internetowe będzie dodatkowo przechodziło przez serwer VPN, który będzie w stanie zamaskować Twoje IP. Rysunkowo wygląda to w ten sposób:

Będąc więc w Wielkiej Brytanii, posiadasz brytyjskie IP. Aby zmienić je na polskie, w programie VPN wybierasz lokalizację Polska i to wszystko. Od teraz znów możesz oglądać telewizję, jakbyś był na terenie Rzeczypospolitej.

Oczywiście, istnieją też inne sposoby, na przykład zakup telewizji satelitarnej, jednak jest to zwykle spory wydatek. VPN to zdecydowanie tańsza opcja. Można też rozważyć serwer proxy, lecz ciężko o stabilne, który byłby w stanie dostarczyć stabilne i szybkie łącze.

Więcej o VPN pisałem tutaj.

Jakie korzyści płyną z posiadania VPN?

Oprócz wspomnianego zamaskowania Twojego IP i obejścia blokady regionalnej istnieje kilka korzyści VPNów, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Twój dostawca internetu nie będzie wiedział, co robisz. Jeżeli czujesz się niekomfortowo, przeglądając niektóre strony internetowe, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. VPN nie pozwala, aby ktokolwiek, nawet Twój dostawca internetu podglądał strony, które przeglądasz.

Zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Pewnie korzystasz czasem z publicznych sieci Wi-Fi. To duży błąd, ponieważ często nie mają one żadnych zabezpieczeń. Stąd prosta droga do tego, by ktoś w łatwy sposób mógł wykraść Twoje dane. VPN szyfruje Twoje połączenie i sprawia, że możesz czuć się bezpiecznie, korzystając z darmowego Wi-Fi w pociągu, czy w galerii handlowej.

Anonimowe pobieranie torrentów. Wiadomo, że torrenty to w wielu sytuacjach śliski temat. Aby móc z czystym sumieniem korzystać z ich dobrodziejstw, polecam używać do ich pobierania VPNa, który ukryje o Tobie wszelkie informacje i będziesz mógł spać spokojnie.

Nikt nie będzie magazynował informacji o Tobie. Masz czasem wrażenie, że niektóre reklamy Cię prześladują? Wszystko to dzieje się, ponieważ mają zapisane Twój adres IP. Korzystając ze zmienionych danych, możesz uchronić się przed natrętnymi reklamami i sprawić, że nikt nie będzie zbierał Twoich autentycznych danych.

Czy to w ogóle legalne?

Sporo osób ma wątpliwości co do kwestii legalności VPN. W końcu zmiana prawdziwego adresu IP i zmiana go na tzw. fejkowy może budzić pewne obawy. Na szczęście VPN jest legalne. Ale jest pewne „ale”. Nie we wszystkich krajach. Oto państwa, w którym nie można korzystać z VPNa.

Jak widzimy, do tego grona zalicza się między innymi Rosja, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Białoruś.

Na zachodzie możemy korzystać z VPN bez przeszkód, jednak należy pamiętać, by pod jego przykrywką nie wykonywać nielegalnych działań typu handel nielegalnymi towarami lub inne oszustwa.

Ile kosztuje VPN?

VPN nie jest dużym wydatkiem. Ceny takiego programu różnią się w zależności od tego, na jakie okres wykupisz subskrypcję. Jeśli decydujesz się kupić program tylko na miesiąc, to koszt będzie dość wysoki, bo około 40 zł. Istnieją na szczęście dłuższe pakiety, które możesz wykupić na rok lub dwa. W takich przypadkach koszt VPNa miesięcznie nie wyniesie Cię więcej niż 8 zł. Jedynym minusem jest to, że opłatę musisz uiścić z góry i jest to koszt około 190 zł. Na szczęście firmy gwarantują zwrot pieniędzy, gdy program Cię zawiedzie. Najtańsze VPNy znajdziesz w tym wpisie.

Czy istnieją darmowe VPNy?

Tak, istnieją darmowe VPNy. Możesz w tym momencie pomyśleć, że po co przepłacać, skoro można to mieć za darmo. Rozumiem ten tok myślenia. Darmowe programy VPN często znajdują pewne zastosowanie w użytku codziennym, lecz kompletnie nie nadają się do oglądanie filmów i seriali.

Są one darmowe. W związku z tym trzeba było pójść na jakiś kompromis. Tym kompromisem jest bardzo często bardzo wolna i skąpa baza serwerów. Większość darmowych VPNów nie ma w swojej ofercie polskich lokalizacji, a to na nich zależy nam najbardziej, jeżeli chcemy odblokować telewizję online. Jeżeli już zdarzy się jakiś rodzynek, który ma polskie serwery, to możemy być niemal pewni, że działają one bardzo, ale to bardzo wolno. To wykreśla je z gry, ponieważ, by oglądać wideo w dobrej jakości i bez zacięć potrzebujemy VPNa, który jest odpowiednio szybki.

Jest jeszcze jedne problem z bezpłatnymi VPNami. Nie wszystkie, lecz duża część narzuca swoim użytkownikom limit transferu. Działa to na tej samej zasadzie co limit transferu mobilnego. Po określeniu pewnego pułapu, nie jesteś w stanie normalnie używać VPN. Zwykle taki limit transferu wynosi od 0,5 GB do 2 GB. Chyba nie muszę mówić, że nie wystarczy to nawet na jeden odcinek serialu.

W takim momencie do gry wchodzą płatne VPNy, które jak już mówiłem, nie są ogromnym wydatkiem, a zapewniają wiele rozrywki.

Jaki wybrać VPN?

Z racji tego, że na rynku jest ponad 300 programów VPN, wybór może być ciężki. Jeśli chcemy oglądać polską telewizję za granicą, VPN musi spełnić pewne kryteria.

Musi posiadać serwery w Polsce. Aby można było zmienić IP na polskie, VPN musi mieć jeden lub więcej serwer w Polsce. Programy, które za chwilę polecę, oferują polskie lokalizacje.
Musi mieć szybkie serwery. Nie ma nic bardziej irytującego niż kręcące się kółko podczas najbardziej emocjonującego momentu serialu. Aby się przed tym ustrzec i komfortowo śledzić akcję, VPN powinien być szybki i solidny.
Musi być tani. Chcemy zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy, dlatego nie warto wydawać ich na drogiego VPNa. Za chwilę pokażę Ci listę niedrogich, lecz tanich tego typu programów, które doskonale spełniają swoje funkcje.

Wybrałem 3 najlepsze serwisy VPN. Są to renomowane firmy, które obsługują miliony użytkowników na całym świecie. Oferują one zmiany adresu IP zarówno na laptopach, komputerach stacjonarnych, tabletach jak i telefonach. Wybierając polecane przeze mnie VPNy, masz pewność dobrego wyboru. TOP 7 najlepszych programów VPN w 2020 roku znajdziesz w tym wpisie.

Jakie VPNy polecam?

1. SurfShark (najlepszy wybór)- SurfShark to mój ulubiony program VPN, który używam na co dzień. Program ten polecany jest też przez kilku większych YouTuberów m.in kanał ZacharOFF i Dave z Ameryki. Jest po prostu dobry, z w wieloma funkcjami, a do tego jest najtańszym VPNem, jaki możecie obecnie znaleźć. Jego cena w pakiecie 24-miesięcznym (12+12 miesięcy gratis) wynosi zaledwie $2.49 miesięcznie. Posiada polskie serwery, jest szybki oraz stawia priorytetowo bezpieczeństwo. Oglądanie materiałów wideo z tym programem to czysta przyjemność. Do tego wyposażony jest w funkcję nielimitowanych jednoczesnych połączeń, co oznacza, że Ty oraz Twoi domownicy mogą korzystać z programu w tym samym czasie na różnych urządzeniach. Program numer jeden w 2020 roku. Możesz też przeczytać jego recenzję tutaj.

2. ExpressVPN (najszybszy)- Jeden z dłużej działających na rynku VPNów. ExpressVPN za swój główny cel stawia sobie ponadprzeciętnie szybkie serwery. I tak rzeczywiście jest, bo jest to najszybszy VPN, jaki możecie obecnie kupić. Więcej dobrych VPNów znajdziecie w rankingu TOP 10 VPNów 2020. Nowoczesne technologie zastosowane, by program działał szybko, odbijają się na jego cenie, bo $8.32 miesięcznie to w porównaniu do dwóch pozostałych programów trochę dużo. Ale jeżeli cenicie sobie duże bezpieczeństwo, wydajność i chcecie, by VPN był bez wad, to ExpressVPN będzie dla Was dobrym wyborem. Recenzja ExpressVPN znajduje się tutaj.

3. NordVPN (najpopularniejszy)- NordVPN to chyba najpopularniejszy obecnie program VPN. Łączy w sobie dużą funkcjonalność oraz przystępne ceny. Najtańszy pakiet kosztuje $3.50 na miesiąc. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę, że do dyspozycji mamy prawie 6000 serwerów w 58 krajach, w tym także w Polsce. Działają one niezwykle sprawnie i są specjalnie przystosowane do oglądania seriali oraz filmów. Producent przewidział także zwrot pieniędzy, jeżeli program nie spełni Twoich oczekiwań. Co prawda NordVPN oferuje w porównaniu do SurfShark tylko 6 jednoczesnych połączeń, ale i tak według mnie jest to bardziej niż wystarczająca liczba. Więcej przeczytasz w recenzji tego programu.

Instrukcja krok po kroku jak zmienić IP

Teraz pokażę Wam krok po kroku, w jaki sposób oglądać polską telewizję online za granicą. Proces zakupu i instalacji jest banalny i program przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki, więc nie musisz kurczowo trzymać się tej instrukcji.

1. Wybierz program VPN. Możesz wybrać te, które poleciłem powyżej lub zdecydować się na inne. (jako przykład zaprezentuję SurfShark, który jest tani i w zupełności wystarczający). TOP 10 najlepszych VPN 2020 znajdziesz w tym rankingu.

2. Przechodzimy na stronę SurfShark i klikamy „Buy now” lub „Kup teraz”. Język strony zależy od Twojej obecnej lokalizacji.

3. Teraz decydujemy, na jak długo chcemy zapłacić. Oczywiście, im dłużej decydujesz się korzystać z programu, tym mniej zapłacisz. Najbardziej ekonomicznym wyborem jest środkowy, 24-miesięczny plan(12+12 miesięcy gratis), za którego zapłacisz ok. 225 zł i w przeliczeniu na miesiące kosztuje on 9.80 zł. W porównaniu do pozostałych programów jest on bardzo opłacalny, więc w moim wypadku również go wybiorę.

Jeśli nie znajdujesz się teraz w Polsce, prawdopodobnie widzisz ceny w Dolarach Amerykańskich lub w Euro.

4. Gdy już wybierzesz plan, przechodzisz niżej i podajesz swój adres e-mail, aby utworzyć konto.

utwórz konto

5. Ten punkt możemy pominąć, gdyż ten dodatek jest zbędny i chcemy zapłacić jak najmniej.

opcjonalne koszty

6. Wybieramy opcję płatności. Możemy zapłacić m.in. kartą, PayPalem, PayU i Przelewy 24. Dwie ostatnie opcje znajdziesz w polu „Inne” na dole. Z racji tego, że kartą płaci się najszybciej, użyję właśnie jej. Na koniec klikamy „Ukończ zakup”.

wybierz płatność

7. Jeżeli płatność przebiegła pomyślnie, wyskoczą Ci dane do logowania. Proponuję od razu kliknąć „Zmień hasło” lub po prostu zapisać obecne, by można było łatwo się zalogować.

zmień hasło

8. Gdy już uporałeś się z krokiem 7, czas pobrać program na nasze urządzenie. Aby to zrobić, po prostu kliknij „Pobierz teraz”. Jeśli nie korzystasz z Windowsa, zjedź na dół i wybierz interesujące Cię oprogramowanie.

pobierz

9. Następnie standardowo zainstaluj program na komputerze/telefonie. Teraz uruchom go i wybierz „Log in” na dole okienka, po czym wpisz e-mail, który podawałeś na początku oraz hasło, które sobie zapisałeś.

10. Program się uruchomi.

interface

11. Aby uzyskać polskie IP, przejdź do sekcji „Locations”, znajdź polskie lokalizacje i kliknij w jedną z nich.

lokalizacje

12. Gotowe. Od teraz możesz cieszyć się korzyściami polskiego adresu IP!

połączono

Jeśli chcesz oglądać seriale, wybierz Polskę. Od teraz program połączy się z serwerem i jesteś widziany z polskiego IP. Wejdź na swoją ulubioną stronę, odśwież ją i…gotowe!

Podsumowanie

VPN to najlepszy i najłatwiejszy sposób na zmianę IP i oglądanie polskiej telewizji ta za granicą. Niezależnie czy jesteś w UK, USA, Norwegii, Niemczech czy w Australii- w każdym miejscu na świecie jesteś w stanie odblokować rodzimą telewizję. Kwestia kilku kliknięć i gotowe. Oczywiście, musisz wybrać dobry program. Te, które podałem powyżej, doskonale spełnią swoją rolę. Więcej znajdziesz w tym linku. Poza obejściem blokady regionalnej VPN pozwala na anonimowość, bezpieczeństwo w internecie i nie tylko, dlatego z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup VPN.

Możesz przeczytać jeszcze: