Menu Zamknij

TOP 3 Tanie i Bezpieczne VPN do Torrentów 2020 (Szybkość i Anonimowość)

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2020

TOP 5 Tanich i Bezpiecznych VPN do Torrentów 2020 (Szybkość i Anonimowość)

Torrenty są w naszym kraju bardzo popularne. Mimo tego, że ich legalność jest kwestią sporną, to nie odstrasza to dużej ilości internautów od korzystania z nich. Pobierane jest praktycznie wszystko: filmy, seriale, muzyka, gry, czy oprogramowanie. Bądźmy szczerzy. Nikt z nas nie lubi przepłacać. Może dlatego torrenty są u nas tak uwielbiane. Możemy mieć najnowszą grę lub film kompletnie za darmo i w przeciągu kilku minut

Torrenty nie są jednak do końca bezpieczne. Dlatego warto zaopatrzyć się w program VPN, który da nam odrobinę prywatności obcując z P2P. Dzięki niemu unikniecie śledzenia ze strony waszego dostawcy internetowego i innych użytkowników. Jeśli szukacie więc bezpiecznego programu VPN do torrentów, to znalazłem 3 najlepsze, które zostały sprawdzone przez miłośników P2P na całym świecie.

Najlepsze VPN do torrentów:

  1. Surfshark
  2. ExpressVPN
  3. NordVPN

Czy torrenty są w ogóle legalne?

Torrenty to bardzo śliski temat. Sprawa z ich legalnością wygląda następująco. Możemy pobierać pliki z internetu. Jest to całkowicie legalne. Jednak udostępnianie plików, do których nie mamy praw autorskich jest zabronione. Możecie teraz pomyśleć, że przecież pobieranie torrentów to nie ich udostępnianie. Błąd. Udostępnianie torrentów rozpoczyna się wraz z ich pobieraniem. Oznacza to, że zdecydowana większość pobieranych torrentów jest nielegalna, bo prawie wszystkie objęte są prawem autorskim.

W związku z tym nie zachęcam do korzystania z serwisów oferujących pliki typu torrent. W skrajnych przypadkach może skończyć się to wizytą odpowiednich organów ścigania. Jeżeli jednak jesteście zdesperowani, to istnieje sposób, który da Wam nieco więcej bezpieczeństwa podczas pobierania torrentów. Jest nim program VPN.

Jak działa VPN?

VPN( Virtual Private Network) maskuje Twój prawdziwy adres IP. Działa to na takiej zasadzie, że łączysz się z wybranym serwerem, a od tej pory każda Twoja aktywność odbywa się poprzez jego łącze. To łącze jest szyfrowane, co oznacza, że nikt nie będzie miał dostępu do Twoich plików i danych. Każda strona odwiedzana przez Ciebie „nie widzi” Twojego prawdziwego IP, a jedynie to, z którym się uprzednio połączyłeś.

Z racji tego użytkownicy torrentów oraz jakakolwiek osoba trzecia nie ma szans zobaczyć Twojego realnego adres IP i lokalizacji. Do tych danych jest dotrzeć relatywnie łatwo, więc warto korzystać z P2P pod zmienionym IP. Nie mówię jednak, że VPN do torrentów jest lekiem na całe zło. Nigdy nie jesteśmy anonimowi w stu procentach. Zapewnia on po prostu znaczącą ochronę.

Co powinien mieć dobry VPN do torrentów?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każdy VPN nadaje się do torrentów. Jest wiele programów, które nie pozwalają na P2P ze względu na siedzibę firmy i tamtejsze przepisy. Polecane tutaj programy wyrażają zgodę na korzystanie z torrentów, a dodatkowo ułatwiają cały proces. Mają one bowiem:

Dobrą prędkość serwerów

Jest to bardzo ważne i oczywiste. Każdy z nas chciałby uniknąć frustracji związanej ze zbyt długim czasem pobierania pliku. VPNy z reguły zwalniają internet, jednak te przedstawione poniżej robią to nieznacznie. W zależności od prędkości naszego internetu możemy czasem nawet nie dostrzec różnicy.

Politykę braku przechowywania logów

Dobre oprogramowania VPN mają zawsze dobitnie sprecyzowaną politykę przechowywania logów. Decydując się na VPN do torrentów, warto zwrócić uwagę, czy program nie magazynuje o nas poufnych informacji. Zwykle nie powinien przetrzymywać logów, historii przeglądania, pobierania, historii korzystania z wirtualnych serwerów, ani naszego IP.

Obecność odpowiednich protokołów

Zwykle standardem jest, że dla torrentów programy VPN powinny posiadać protokół OpenVPN. Protokoły interesują raczej osoby lubiące informatykę, więc nie będę się na ich temat rozpisywał. Najpopularniejsze to L2TP/IPSec, OpenVPN, PPTP, SSTP. Kwestia ich doboru przez program jest indywidualna.

Dodatek Internet Kill-Switch

Kill Switch to funkcja, które sprawia, że jeżeli przypadkowo rozłączysz się z VPN, to nie połączysz się automatycznie ze swoim IP. Byłoby to dość niebezpieczne. Gdyby nie Kill Switch, to nastąpiłby niepożądany wyciek Twojego prawdziwego adresu IP do internetu. Od tego chcemy się właśnie ustrzec.

Ochrona przed wyciekiem DNS

Użytkownicy torrentów powinni sprawdzić, czy ich program VPN ma taką ochronę. Funkcja ta sprawdza żądania DNS, by przekonać się, czy rzeczywiście przechodzą one przez VPN. Gdyby nie ta ochrona, to Twój dostawca internetu mógłby dowiedzieć się, że korzystasz z torrentów.

3 najlepsze VPN do torrentów

Oto serwisy VPN, które mają wszystko, o czym pisałem powyżej.

1. SurfShark. To program bardzo dobrze skonfigurowany jeśli chodzi o torrenty. Można pobierać je szybko, bezpiecznie i bez żadnych limitów. W zależności od Twojej lokalizacji, SurfShark podpowie Ci na jakim serwerze najlepiej torrentować. Podobnie jak poprzednik, ten VPN jest zlokalizowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Nie przetrzymuje dodatkowo żadnych logów. Krótko mówiąc, jest to jeden z najbezpieczniejszych VPN do torrenów na rynku. Recenzja? Kliknij tutaj!

Do tego dochodzi niska cena (od 9,30 zł na miesiąc).

2. ExpressVPN. Ma miano najszybszego VPN na rynku. Do tego skupia się na prywatności swoich klientów. Zlokalizowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, co oznacza, że nie musi magazynować logów i innych informacji o użytkownikach. Dobrze nadaje się do torrentów ze względu na obecność NordVPN i szyfrowania AES-256. ExpressVPN wręcz zachęca na swojej stronie do korzystania poprzez ich program do torrentowania. Są pewni swego i większość klientów zdobywają poprzez liberalne prawo dot. P2P. Recenzja ExpressVPN do przeczytania w tym poście.

Opłata miesięczna zaczyna się od $8.32.

3. NordVPN. Przez wielu uważany za najlepszy VPN na świecie. Na pewno coś w tym jest. Zlokalizowany jest w Panamie, co sprawia, że pozwala na torrenty. Jest szybki i nadzwyczaj bezpieczny. Ma prawie 6000 serwerów do wyboru, a większość z nich jest zoptymalizowana pod P2P. Na uwagę zasługuje funkcja DoubleVPN, łącząca 2 serwery w 1 połączenie dla dodatkowej ochrony. NordVPN nie przechowuje logów, ma dodatek Kill Switch i inne funkcje, które sprawiają, że torrenty staną się bezpieczniejsze. Używam go obecnie (co prawda nie do torrentów) i robi świetną robotę. Jego recenzja znajduje się w tym artykule.

Cena tego programu rozpoczyna się od €3.10/mies.

A co z darmowymi VPNami?

Można uznać to za sprzeczne z intuicją, żeby płacić za VPN, by uniknąć płacenia za oryginalne oprogramowanie. Czy nie mogę po prostu pobrać darmowego VPN? Odpowiedź brzmi: możesz. Jednak nie polecam tego robić. Zwykle darmowe VPNy niosą za sobą wiele zagrożeń.

Trudno znaleźć VPN, który jasno pozwalałby na torrenty. Oczywiście możesz ich używać do tego celu, lecz nie jesteś w pełni chroniony. Większość darmowych VPN nie ma sprecyzowanej polityki dot. przechowywania logów. Nie wiemy więc co stanie się z naszą historią pobierania lub prawdziwym adresem IP. Z reguły dane o użytkownikach są wysyłane do innych firm. Ponadto darmowy VPN nie ma zwykle zabezpieczeń przed wyciekiem DNS. Przy torrentach to bardzo ważne. Możecie też pobrać bezpłatne oprogramowanie VPN jeżeli nie straszne Wam reklamy oraz wirusy. Prawie wszystkie zawierają denerwujace reklamy, a blisko 40% ma też złośliwe oprogramowanie typu malware.

Podsumowanie

Nie zachęcam do korzystanie z torrentów nielegalnie. Jeżeli jednak jesteście pewni swego, to aby się zabezpieczyć przed śledzeniem Waszych danych przez osoby trzecie, to są do tego programy. Rozważcie skorzystanie z NordVPN, ExpressVPN lub Surfshark, by ukryć swoje IP. Możesz też skorzystać z darmowych rozwiązań, lecz mają one wiele luk w zabezpieczeniach, co może wykluczać je z użytku.

Torrenty powinny być używane tylko do legalnego udostępniania i pobierania plików. Strona vpnekspert.com i SurfsharkVPN nie wspierają nielegalnego torrentowania.