Menu Zamknij

Jak Zmienić IP Za Darmo w 3 Prostych Krokach? (W Telefonie lub Komputerze)

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2020

Jak Zmienić IP Za Darmo w 3 Prostych Krokach? (W Telefonie lub Komputerze)

W życiu wielu użytkowników internetu nadchodzi taki czas, że z różnych powodów trzeba zmienić IP.

Czynność ta może być zarazem prosta i trudna.

Wszystko sprowadza się do tego, jakiego sposobu użyjemy. Jest ich kilka, dlatego w tym artykule pokażę Wam jak zmienić IP za darmo na komputerze lub telefonie w 3 prostych krokach.

Jak zmienić IP za darmo?

Aby zmienić IP za darmo, należy pobrać darmowy program VPN na komputer lub smartfon. Dzięki temu zmieni się nasza lokalizacja oraz adres IP.

Czym tak właściwie jest IP?

Jeżeli korzystasz z internetu, to nie ma szans, byś nigdy nie napotkał się z terminem IP. Na pewno wiesz mniej więcej, czym to jest, jednak teraz powiedzmy sobie nieco więcej na ten temat.

IP, czyli tak naprawdę Internet Protocol. Mówiąc krótko i prosto, jest to ciąg cyfr, który identyfikuje urządzenia w internecie lub sieci lokalnej, dzięki czemu mogą się one komunikować z wieloma usługami.

Istnieje kilka rodzajów adresów IP, a ten, który chcesz zmienić to publiczny adres IP.

Czym on właściwie jest? Publiczny adres IP to adres, który Twój dostawca internetowy nadaje Ci, zwykle na router. Ten adres jest niezbędny do tego, abyś mógł mieć dostęp do zasobów internetu. W praktyce wygląda to tak. Twoja firma, w której masz internet, mówi: „Ok, Ty płacisz za internet, ja daję Ci do niego dostęp dzięki publicznemu IP. Brzmi fair…?”

Inny publiczny adres IP będziesz miał, gdy korzystasz z domowego Wi-Fi, a inny, gdy używasz transferu z sieci telefonicznej. Zobacz na mój przykład.

Tak wygląda mój publiczny adres IP, korzystając z transferu:

ip transfer

A tak, gdy używam Wi-Fi:

ip wi-fi

Każde urządzenie, gdy połączy się z Wi-Fi w moim domu, będzie miało publiczny adres mojego routera Wi-Fi, który nadał mi dostawca internetu.

Dziś będziemy zmieniać właśnie publiczny adres IP.

Sposoby zmiany IP

Jak już mówiłem na wstępie- jest kilka sposobów jak zmienić IP. Przyjrzymy się każdemu z nich.

Zwróć się do dostawcy internetu. Jeżeli chcesz zmienić kilka cyferek w swoim publicznym adresie IP, to możesz po prostu udać się do firmy, która wysyła Ci rachunki za internet i poprosić ją o zmianę IP. Sposób według mnie, który kosztuje wiele zachodu, więc go nie polecam. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Zmiana sieci. Oczywisty sposób, z którego pewnie do tej pory nieświadomie korzystałeś. Aby zmienić publiczne IP, możesz po prostu przerzucić się na internet mobilny lub zalogować się do sieci sąsiada. Ze świecą szukać sąsiada, który udostępniłby hasło do swojego Wi-Fi. Szczerze mówiąc, znam lepsze metody…

Serwery proxy. Gdy wysyłasz żądanie dostępu do danej strony www, przechodzi ono jak zwykle do Twojego dostawcy internetu. Później jednak do gry wkracza serwer proxy, który po drodze przejmuje Twoje żądanie i w swoim imieniu wysyła je do serwera strony, którą chcesz odwiedzić. Proxy maskuje Twój adres IP i korzysta ze swojego. Dobry sposób, lecz proxy ma pewne braki i dlatego preferowałbym tę metodę, którą podam za chwilę.

VPN. Jest to program, który zmienia Twoje IP oraz zabezpiecza łączę. Dzięki temu nie tylko zwiększasz swoją anonimowość, ale i bezpieczeństwo, ponieważ nie narażasz się na wykradnięcie danych. Od teraz nikt, nawet Twój dostawca internetu nie może podglądać Twoich aktywności.

Najlepszy sposób jak zmienić IP

Najłatwiejszym, najszybszym i dającym najwięcej korzyści sposobem zmiany adresu IP jest VPN. Czym jest właściwie VPN i jak działa?

VPN to skrót od frazy Virtual Private Network. VPN to technologia, pozwalająca utworzyć bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem a internetem. W związku z tym korzystasz anonimowo z sieci, co chroni Twoją prywatność, a dodatkowo ukrywasz swoje IP i zastępujesz go innym.

W praktyce wygląda to tak, że na drodze pomiędzy Tobą a stroną, z którą chcesz się połączyć, staje dodatkowy serwer VPN. Twoje połączenie przechodzi przez ten serwer, przez co zmienia się Twój adres IP i dzięki szyfrowaniu, zabezpiecza się Twoje łączę.

VPN występuje w postaci aplikacji, którą można pobrać na telefon lub komputer. W tej aplikacji wskazujesz serwer, który zmieni Twoje IP oraz lokalizację, która od tego momentu będzie widoczna w internecie.

Możesz na przykład włączyć VPN i wskazać fińską lokalizację. Nawet będąc w Polsce, Twój publiczny adres IP zmieni się w tym momencie na fiński.

Pamiętasz screenshoty moich publicznych adresów IP? Teraz włączę sobie program VPN i połączę się z amerykańskim serwerem.

zmiana ip

Moje publiczne IP zmieniło się, a także z nim moja lokalizacja. Od teraz jestem w internecie widziany jako ktoś z Chicago. Nieźle, co?

Co daje Ci zmiana IP z VPN?

Zmiana IP poprzez VPN to bardzo wiele korzyści, o których mogłeś nie widzieć.

Jak już wspominałem, VPN szyfruje łączę. To bardzo ważna i unikalna funkcja. Wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś w kawiarni i łączysz się z Wi-Fi. W tym momencie, narażasz się na duże ryzyko. Ktoś połączony do tego samego hotspotu co Ty może wykraść Twoje dane. Oczywiście nie mówię to u przeciętnych użytkownikach, ale o cyberprzestępcach, którym wystarczy tylko specjalne oprogramowanie, odrobina umiejętności i w bardzo łatwy sposób mogą przejąć Twoje hasła i dane na przykład do banku. Używając VPN, nie dajesz szansy, by Twoje poufne informacje pojawiły się na ekranie hakerów. Nie mam daru tłumaczenia, jednak skojarz to sobie z chmurą, w której Twoje hasła i informacje bezpiecznie przebywają, gdy jesteś połączony z potencjalnie niebezpieczną siecią.

Głównym zadaniem VPN jest naturalnie zmiana IP. W odróżnieniu od pozostałych sposobów Virtual Private Network zapewnia Ci dowolność adresów IP do wyboru. Zwykle programy IP mają w swojej bazie tysiące serwerów, czyli właściwie adresów IP. Dzięki temu możesz połączyć się z IP praktycznie każdego kraju na świecie. USA? No problem. Nowa Zelandia? Spoko. Argentyna? Na luzie. Tak szeroki wybór lokalizacji i IP jest wspaniałą okazją do tego, by zapewnić sobie anonimowość. Jeżeli każdy podmiot ustala Twoje dane na podstawie publicznego adresu IP, to nieprawdziwy adres IP oraz lokalizacja sprawiają, że nikt nie będzie w stanie rozszyfrować kim jesteś, z jakiego kraju pochodzisz i w jakim miejscu się znajdujesz. Takie zastosowanie VPN wykorzystuje miliony ludzi na całym świecie.

Bardzo często dostaję informacje od naszych rodaków, mieszkających za granicą, że nie mają oni dostępu do polskich stron internetowych. Zawsze polecam im programy VPN, które skutecznie odblokują blokady regionalne. Zazwyczaj Polonia próbuje wejść na polskie serwisy z serialami online. Niestety, ze względu na umowy z reklamodawcami, są one dostępny tylko w Polsce. Na szczęścia mając VPN, który posiada w bazie polskie adresy IP, można łatwo sprawić, by taki serwis myślał, że znajdujemy się obecnie w Polsce, dzięki czemu po odświeżeniu strony będziemy mogli normalnie obejrzeć materiał wideo. Można zrobić też na odwrót i będąc w Polsce odblokować strony niedostępne u nas. Wiem, że popularne stało się odblokowywanie amerykańskiego Netflixa i innych podobnych stron.

Jak odblokować polskiego Netflixa za granicą? Dowiedz się tutaj!

Czy wiedziałeś, że każdy Twój ruch w internecie, każda aktywność i każde kliknięcie jest przez kogoś śledzone? W związku z tym nasz dostawca internetu wie o nas wszystko. To trochę niepokojące, bo niektóre firmy rzekomo wysyłają te dane reklamodawcom, by Ci mogli wiedzieć o nas więcej i lepiej dopasowywać przekazy reklamowe. Nasze dane nie są sprzedawane tylko reklamodawcom, lecz jeszcze innym podmiotom i to może przyprawiać o dreszcze. Na szczęście można się przed tym bronić, a sposobem na to jest oczywiście VPN. Szyfrowanie, o którym pisałem na początku tej sekcji oraz protokoły bezpieczeństwa, sprawią, że nikt, wliczając w to naszego dostawcę internetu, reklamodawców i rząd nie będzie miał wglądu do tego, co robiliśmy w internecie. Daje to dużo spokoju i poprawia prywatność online.

Do nielegalnych działań online oczywiście nie zachęcam, lecz słyszałem, że fani VPN na potęgę wykorzystują go do anonimowego pobierania torrentów. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w tym śliskim temacie, to użytkownicy zmieniają IP w VPN, by trudniej było zidentyfikować, kto pobierał dany plik i gdzie się znajdował. Często z VPN można szukać okazji, by zaoszczędzić pieniądze. Gdy wejdziesz na przykład na stronę z rezerwacjami hoteli, to cena za ten sam hotel może różnić się, gdy wejdziesz na nią z innego IP. Dla różnych krajów ustala się różne ceny.

jak działa VPN?

Darmowy czy płatny VPN?

Z VPN możesz łatwo i szybko zmienić adres IP. Obecnie możesz spotkać mnóstwo programów VPN do pobrania. Jedne są darmowe, inne płatne. Którym najlepiej zaufać i jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Bezpłatne VPNy spełniają swoją funkcję, ponieważ zmieniają IP. O to nam przecież chodzi. Dlatego warto z nich korzystać, ale musisz wiedzieć, że idą one na pewne kompromisy.

Przede wszystkim VPNy, które możesz pobrać bez opłat, są stosunkowo wolne w działaniu. Nie chodzi mi o ogólne działanie aplikacji, ale o połączenie. Gdy połączysz się z serwerem VPN, to zmieni on Twoje IP, ale znacząco ucierpi na tym prędkość Twojego internetu. W niektórych przypadkach możemy utracić nawet 90% prędkości łącza. To sporo. Na pewno tak jak ja nie lubisz powolnego ładowania stron oraz ciągłego buforowania, gdy oglądasz materiały wideo. Aby Twoje łączę nie straciło na prędkości, powinieneś użyć płatnego rozwiązania, o których będę mówił za chwilę.

Bezpłatne VPNy często mają po prostu mały wybór adresów IP. Z doświadczenia wiem, że jest ich zazwyczaj nie więcej niż 15. To oczywiście wystarczająco, bo chcąc zmienić IP, potrzebujemy tak naprawdę jednego. Jeśli jednak lubisz mieć wybór i chcesz mieć do wyboru tysiące adresów z różnych krajów, to tylko płatny VPN Ci to umożliwi.

Jest jeszcze jedna rzecz, która niepokoi mnie w VPNach bez opłat. To zasady prywatności. Często jest tak, że programy handlują danymi, jakie od nas zbierają. W Twojej głowie powinna się teraz zaświecić czerwona lampka, bo nie wiadomo do kogo firma wyśle informacje na przykład o Twojej prawdziwej lokalizacji. W sumie to dość logiczne, że VPN darmowy VPN zarabia w ten sposób. W końcu utrzymanie pracowników i serwerów sporo kosztuje i trzeba na to w jakiś sposób zarobić. Po raz kolejny lepiej zdecydować się na VPN premium, które dbają o prywatność użytkowników, nie tylko nie udostępniając ich danych, ale w ogóle ich nie zbierając.

Ostatnim i dość irytującym według mnie problemem darmowych VPNów jest ich limit transferu. Praktycznie co drugi taki program narzuca nam jakąś skromną liczbę gigabajtów do wykorzystania miesięcznie, często od 0,5 GB do 2 GB. To bardzo utrudnia komfortową pracę, a już na pewno wykreśla oglądanie filmów. Jeżeli nie chcesz mieć żadnych limitów, to zapewnia je płatny VPN.

Jeżeli chcesz zmienić IP za darmo, to możesz zapoznać się z listą najlepszych bezpłatnych VPNów. Rzuć też okiem na porównanie płatnego i darmowego VPN poniżej.

Darmowy VPN

Nie trzeba płacić
Zmienia IP i lokalizację
Wolne serwery
Limit transferu
Mała liczba IP do wyboru
Niejasne zasady prywatności
Luki w zabezpieczeniach
Częste reklamy i wirusy

Płatny VPN

Szybkie połączenia
Ponad 1000 adresów IP w bazie
Brak limitów transferu
Solidne szyfrowanie i protokoły
Nie przechowuje danych
Omija blokady regionalne
Kosztuje co najmniej 7 zł/mies
Czasem wykrywany przez Netflix

Jaki VPN najlepiej wybrać?

Tak jak mówiłem, możesz wybrać darmowy VPN lub zdecydować się na płatny. Z racji tego, że programy premium zapewnią Ci dużo więcej komfortu korzystania z nich, oto 3 VPNy, które mogę z czystym sumieniem polecić.

SurfShark (najlepszy wybór) – VPN, którego używam osobiście i w mojej opinii, to najlepszy program, jaki istnieje na rynku. Możesz sobie pomyśleć, że za tak dobry serwis należy dużo zapłacić. A co jeśli powiem Ci, że wcale nie…?

SurfShark to obecnie jeden z najtańszych VPNów, jakie możecie kupić. Jego cena w pakiecie na 24 miesiące (z promocją -81%) wynosi $2.49 miesięcznie, czyli nieco ponad 9 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę to, jak dużo ten program oferuje. Do wyboru mamy obecnie ponad 1050 adresów IP, działających z dużą szybkością. Kupując raz, na jednym koncie możemy używać go na tylu urządzeniach, na ilu chcemy. Poza tym gwarantuje duże bezpieczeństwo i anonimowość. Z SurfSharkiem możemy odblokowywać strony internetowe oraz pobierać torrenty. Przeczytaj jego recenzję tutaj.

ExpressVPN (najszybszy) – Szukasz VPN, który na pierwszym miejscu stawia sobie prędkość? W takim razie najlepszym wyborem bez dwóch zdań będzie ExpressVPN.

ExpressVPN, mimo że trochę bardziej kosztowny niż reszta VPN ma sporo do zaoferowania. Szczególnie warto zwrócić uwagę na błyskawiczne serwery. Zmiana szybkości internetu po ukrycie IP będzie dla Ciebie niezauważalna. W bazie mamy ponad 3000 serwerów. ExpressVPN nie bagatelizuje również bezpieczeństwa. Ten renomowany program zrobi wszystko, by Twoje dane nie wyciekły do rąk osób trzecich. Recenzja ExpressVPN znajduje się tutaj.

NordVPN (najpopularniejszy) – To jeden z najdłużej działających i najlepszych VPN. Cechuje się przede wszystkim solidnością w każdym aspekcie.

Dla tych, którzy lubią mieć wybór- NordVPN posiada aż 5700 adresów IP. To najwięcej w tej branży, a dodatkowo są specjalnie zoptymalizowane do jak najlepszej wydajności. Ale NordVPN to przede wszystkim ochrona. Wojskowe szyfrowanie oraz protokoły bezpieczeństwa to coś, co zapewni Ci dużą ochronę przed cyberprzestępcami. Ten popularny VPN ma wbudowany dodatek, który blokuje reklamy, śledzenie witryn internetowych oraz złośliwe oprogramowanie. Jeżeli chcesz przeczytać o nim więcej, to przejdź do recenzji.

A pełny ranking najlepszych i w dodatku niedrogich VPNów znajdziesz w tym artykule.

Jak zmienić IP krok po kroku?

1. Wybierz program VPN. Możesz zdecydować się na darmowy lub płatny. Najbardziej jednak polecam SurfShark, do którego możecie przejść, klikając tutaj.

Wybieramy plan. Najbardziej opłacalnym jest ten 12+12 miesięczny, jednak opłatę należy uiścić z góry. Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zwrotu pieniędzy do 30 dni po zakupie. Następnie podaj e-mail, by utworzyć konto i wybierz opcję płatności.

2. Zainstaluj program. Aby zainstalować program, wystarczy, że wybierzesz odpowiednią platformę, na przykład Windows. Program rozpocznie pobieranie. Analogicznie robimy w telefonie. Później standardowo instalujemy go i logujemy się danymi, podanymi podczas rejestracji.

surfshark pobierz

3. Zmień IP. Zmiana IP to najłatwiejszy krok. Wystarczy, że klikniesz niebieski przycisk „Connect”, który automatycznie połączy Cię z najszybszym serwerem lub wejdź w zakładkę „Locations” po lewej stronie i wybierz kraj, z jakiego IP chcesz mieć.

surfshark wybierz serwer

Gotowe, teraz możesz sprawdzić, czy na pewno zmieniła się Twoja lokalizacja oraz publiczny adres IP, wchodząc na tę stronę.

A co jeśli chcę zmienić IP na polskie, gdy jestem za granicą?

Zakładam, że wiele osób, które czytają ten artykuł, przebywa za granicą w pracy lub na wakacjach i zamiast lokalnego adresu IP chcieliby uzyskać polski. Czy to możliwe?

Oczywiście, zmiana IP na polskie za granicą jest całkowicie możliwa. Niestety, w tym przypadku musisz wyposażyć się w płatny VPN, ponieważ nie znam darmowego programu, który miałby w bazie polskie adresy IP. Możesz zdecydować się na przykład na SurfShark, którego pokazywałem w instrukcji powyżej. Zawiera on 2 polskie adresy IP. Dobrym wyborem będzie też NordVPN, który ma ponad 60 polskich serwerów.

Jak zmienić IP na polskie? W przypadku każdego programu wygląda to tak samo. Po prostu przejdź do lokalizacji i odszukaj Polskę, po czym kliknij nią i odczekaj kilka sekund. Gotowe. Od teraz możesz odblokować polskie strony internetowe.

Czy zmiana IP jest legalna?

Wiele osób ma wątpliwości co do podmiany swojego adresu IP poprzez VPN. Jest to w pełni uzasadnione.

Jednak zmiana IP jest legalna. W Polsce nie istnieje dokument, zabraniający zmieniania adresu IP za pomocą VPN. Musisz naturalnie wiedzieć, że zabranie się używania VPN do celów niezgodnym z prawem. Nie w każdym kraju można swobodnie korzystać z VPN. Jest to zabronione między innymi w Rosji, na Białorusi, w Chinach, czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pełną listę i więcej o legalności wirtualnych sieci prywatnych znajdziesz w tym wpisie.

Czy VPN spowalnia internet?

Wiele osób zauważa zwolnienie internetu po włączeniu VPN. Czy to tylko złudzenie, czy fakt?

Rzeczywiście, VPN spowalnia łączę. Dzieje się tak dlatego, że łącząc się z serwerem, nasze połączenie ma dłuższą drogę do przebycia. Dodatkowo muszą załadować się certyfikaty oraz wszelkie dodatki zabezpieczające, bez których VPN żyć nie może. Z racji tego, za każdym razem odczujemy spadek prędkości łącza. Jak drastyczny? Wszystko zależy od programu, jaki używasz. W przypadku płatnych programów, które inwestują sporo w szybkość serwerów, możemy się spodziewać, że nasz internet będzie o 10-25% wolniejszy. Bezpłatne programy mają ten wynik nawet kilkukrotnie gorszy.

Na jakich urządzeniach mogę zmienić IP?

Pewnie zastanawiasz się, czy będziesz mógł zmienić IP na każdym urządzeniu, które posiadasz. Odpowiedź jest prosta. Płatne oraz większość darmowych VPN, jest kompatybilna z każdym popularnym urządzeniem oraz systemem operacyjnym. Możesz pobrać je na:

  • Androida
  • iOSa
  • Windowsa
  • Maca
  • Linux
  • Rozszerzenie w Chrome i Firefoxie
  • Router Wi-Fi

Dokładne instrukcje pobrania, instalacji oraz konfiguracji znajdziesz na stronach producentów w zakładce „FAQ”, choć w większości przypadków wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami podczas instalacji.

Ile należy wydać na dobry VPN?

Znalezienie dobrego, bezpłatnego VPN graniczy z cudem. By zaoszczędzić czas, lepiej kupić płatny. Ile zwykle trzeba wydać?

Ceny VPN nie są aż tak bardzo zróżnicowane. Na wstępie warto, abyś wiedział, że opłata zazwyczaj, choć nie zawsze odbywa się w obcej walucie, często w euro lub dolarach amerykańskich. Wszystko dlatego, że uznane VPNy niestety nie są zlokalizowane w naszym kraju.

Ceny najtańszych VPNów zaczynają się już od około $2 miesięcznie. Taka niska cena jednak zawsze oznacza, że musimy zakupić program na dłuższy czas, na przykład na 2 lata z góry. Cena za rok będzie oczywiście wyższa, czyli w granicach $6. Istnieją też pakiety miesięczne, za które należy zapłacić w okolicach $12 i raczej nie opłaca się z nich korzystać, chyba że potrzebujesz zmienić IP raz na jakiś czas.

Oto plany cenowe najpopularniejszych programów VPN.

SurfShark

NordVPN

nordvpn ceny

ExpressVPN

expresvpn ceny

Podsumowanie

Najlepszą i szybką metodą jak zmienić IP jest w mojej opinii VPN. Istnieją zarówno darmowe jak i płatne programy. Dzięki VPN możesz ukryć swoje prawdziwe IP, dzięki czemu będziesz bardziej anonimowy i bezpieczny w internecie.

Możesz przeczytać jeszcze: