Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2020
Nowy VPNy wyrastają jak grzyby po deszczu.
Jest na nie popyt, ponieważ coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z zalet tego narzędzia.
Jedni chcą zwiększyć bezpieczeństwo, inni odblokowywać niedostępne strony internetowe.
Aby uzyskać szczególnie tę drugą korzyść, potrzebujemy VPN z polskimi IP. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać dostęp do polskich stron internetowych, będąc za granicą oraz cieszyć się polską wersją internetu gdziekolwiek nie jesteśmy.
Niestety, nie każdy VPN ma w ofercie serwery umieszczone w polskich lokalizacjach.
Dlatego zgłębiłem się w ten temat i w tym artykule poznacie 5 najlepszych VPN z polskimi IP.
1. NordVPN
2. SurfShark
3. MullvadVPN
4. ExpressVPN
5. ZenMate
Poniższa lista VPN z polskimi serwerami została stworzona na podstawie następujących kryteriów:
- Liczba polskich serwerów
- Szybkość działania
- Możliwość obejścia blokady regionalnej
- Bezpieczeństwo programu
- Cena
Co Zawarto w Tym Wpisie?
1. NordVPN
Szybkość: 9,8/10 | Polskie IP: 64
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od €3.10
Najwięcej polskich serwerów
Szybkość działania
Nie przechowuje danych o klientach
Duża prywatność i ochrona
Zaufany przez miliony
NordVPN jest przez wielu uważany za najlepszego dostawcę usług VPN. W mojej opinii na pewno znajduje się w TOP 3. Słynie z solidności, ale przede wszystkim z ogromnej bazy serwerów na całym świecie, w tym oczywiście również w Polsce.
Ogółem 5669 adresów IP w 58 krajach. Robi wrażenie. Dla nas najważniejsze jest jednak to, że aż 64 z nich znajduje się w Polsce. Daje to dużo swobody i komfortu, bo nawet jeśli kilka z nich jest obciążonych w godzinach wieczornych, to mamy jeszcze kilkadziesiąt innych do wyboru.
Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
Trzeba przyznać, że polskie adresy IP, jakie posiada w bazie NordVPN, działają bardzo szybko. Dzięki nim będziemy w stanie bez problemu pobierać pliki, surfować w internecie oraz oglądać materiały wideo w HD i bez zacięć.
Na szóstkę zasługuje także kwestia bezpieczeństwa. Program oprócz tego, że nie przechowuje naszych prywatnych informacji, to zapewnia najlepsze protokoły bezpieczeństwa oraz wojskowe szyfrowanie. NordVPN kładzie też szczególną uwagę na to, by Twój prawdziwy adres IP nie wyciekł przypadkowo do sieci.
Więcej o NordVPN znajdziesz w jego recenzji.
Ocena: 4,9/5
2. SurfShark
Szybkość: 9,7/10 | Polskie IP: 2
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od 9,30 zł
Bardzo tani
Sporo dodatkowych funkcji
Bezpieczny
Omija blokadę regionalną
Na ten moment 2 polskie lokalizacje
SurfShark, mimo że powstał niedawno, bo w 2018 roku, zrobił spory hałas na rynku VPNów. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Coraz więcej osób, w tym ja ufa temu programowi, bo jest po prostu bardzo dobry.
Imponująca jest liczba dodatków, jaką ten dostawca oferuje. Blokuje reklamy, ma tryb kamuflażu, whitelister, antymalware…zresztą co ja będę Wam opowiadał. Sprawdźcie więcej na ten temat w recenzji SurfSharka. Myślę, że żaden VPN nie obdarowuje swoich klientów tak hojnie.
Polski użytkownik powinien być zadowolony, bo mamy do wyboru rodzime lokalizacje. Co prawda tylko dwie, ale na ten moment działają one bez zarzutów, dlatego tak naprawdę nie potrzeba ich więcej. Wiem, że SurfShark ma w planach dalszą ekspansję serwerów, więc w przyszłości można spodziewać się więcej polskich adresów IP.
Ocena: 4,8/5
3. MullvadVPN
Szybkość: 9,7/10 | Polskie IP: 11
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $5.50
Niezauważalne zwolnienie łącza
Wymaga mało informacji
Szyfrowanie i protokoły
Pozwala na P2P
Nie działa z Netflixem
MullvadVPN zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy klienci VPN są przewrażliwieni na punkcie prywatności. Specjalnie dla nich szwedzka firma oferuje wiele ciekawych rozwiązań w zakresie anonimowości.
Na przykład sam proces kupna programu wymaga od Ciebie podania dużo mniej informacji niż zazwyczaj. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, że aby założyć konto musimy wprowadzić swój adres e-mail oraz kilka innych informacji. MullvadVPN tego nie wymaga i aby założyć konto, należy tylko skopiować unikalny 16-cyfrowy kod. Do tego można zrealizować płatność Bitcoinem.
Będąc dalej w kwestii anonimowości, to MullvadVPN ma bardzo jasno sprecyzowaną politykę przechowywania logów. Wedle jej zasad, firma zapisuje tylko informacje dotyczące długości Twojej subskrypcji, numer konta oraz liczbę jednoczesnych połączeń. Mówiąc krótko bardzo niewiele i te dane nie znaczą właściwie nic.
Ocena: 4,5/5
4. ExpressVPN
Szybkość: 9,8/10 | Polskie IP: 22
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $8.32
Najszybszy na rynku
Brak przechowywania logów
Dostępny jako rozszerzenie przeglądarki
Pomoc techniczna 24/7
Droższy niż konkurencja
ExpressVPN w moich rankingach jest bardzo częstym gościem. Jest to w pełni uzasadnione, bo ta renomowana firma słynie z prędkości działania, a nas cieszy to, że ma w bazie polskie adresy IP.
Ich szybkość jest bardzo duża, a zwolnienie internetu, które w przypadku VPN jest zawsze obecne, jest trudno dostrzegalne. Dzięki temu ExpressVPN jest popularny w kręgach osób, które oglądają wiele materiałów wideo.
ExpressVPN jest nieco droższy od konkurencji, lecz ma to swoje uzasadnienie. Oprócz najwyższej jakości ochrony, mamy dostęp do chatu 24/7. Nie każdy VPN dba o swojego klienta, lecz tutaj możemy poczuć się, jakby konsultanci z całego serca chcieli nam pomóc w naszych problemach związanych oczywiście z Virtual Private Network.
Więcej przeczytasz w recenzji ExpressVPN.
Ocena: 4,5/5
5. ZenMate
Szybkość: 9,5/10 | Polskie IP: 36
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $1.64
Szybki
Dużo polskich IP
Mocne protokoły
Prywatność pod znakiem zapytania
Niska cena dotyczy planu 3-letniego
ZenMate to ten dostawca VPN, który ma ponad 3600 serwerów, a 1% z nich to te z polskim IP. Program z siedzibą w Niemczech ma sporo klientów, którzy zapewne korzystają z promocji, bo $1.64 miesięcznie z VPN to naprawdę niedużo.
Nie mam jednak pewności co do bezpieczeństwa tego VPNa. Z jednej strony ma wszystkie protokoły, ale z drugiej kolekcjonuje nasze adresy IP, a także jest zlokalizowany w tzw. Strefie Czternaściorga Oczu. Jest to dość ważne, bo nie mamy pewności, co ZenMate uczyni z naszymi danymi.
Na pokrzepienie serc powiem, że ich serwery są bardzo szybkie i działają sprawnie niemal w każdym zakątku naszej planety. Dodatkowo jest ich sporo w wielu miejscach, więc będziesz miał bardzo duże pole manewru.
Ocena: 4/5
Czym jest VPN?
VPN, czyli właściwie Virtual Private Network to technologia pozwalająca utworzyć bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem a internetem. W związku z tym korzystasz anonimowo z sieci, co chroni Twoją prywatność.
Kiedy Twój telefon lub komputer korzysta z VPN, zachowuje się on, jak gdyby był w tej samej sieci co wspomniany VPN. Cały Twój ruch przechodzi poprzez bezpieczne połączenie, więc możesz mieć bezpieczny dostęp do zasobów internetowych.
Korzystając z VPN, każda strona internetowa korzysta z adresu IP prywatnego serwera. Jeśli więc jesteś w Polsce i skorzystasz z francuskiego serwera, każdy będzie widział nie Twoje prawdziwe IP, ale to które wybrałeś w programie VPN. Krótko mówiąc, każdy w internecie za sprawą Twojego VPN będzie widział Twoje błędne dane. Ale akurat w przypadku bezpieczeństwa internetowego błędne dane są mile widziane.
Na co pozwala VPN z polskimi adresami IP?
Zmiana IP na polskie za pomocą VPNa niesie za sobą wiele korzyści.
Dzięki niej możemy za granicą odblokować polskie strony internetowe z materiałami wideo. Często tego typu portale nie są dostępne, gdy przebywamy poza granicami naszego kraju ze względu na umowy licencyjne. Mając VPN z polskimi serwerami, możemy w bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do materiałów. Jak to zrobić pokazywałem w tym poradniku.
VPN z polskimi IP to również dobry sposób na przywrócenie ogólnej architektury internetu. Co mam dokładnie na myśli? Google pokazuje nam wyniki wyszukiwania głównie na podstawie lokalizacji. Będąc na przykład w Niemczech, otrzymamy zupełnie inne rezultaty w wyszukiwarce, gdy wpiszemy na przykład „samochody”. Do tego będziemy widzieli tylko polskie reklamy. Choć są one nielubiane w każdym języku…
VPN przede wszystkim zapewnia większą ochronę internetu. Korzystając z publicznych sieci, narażamy się na to, że cyberprzestępcy połączeni z tym samym hotspotem, wykradną nasze hasła. Istnieje możliwość, że będą to hasła do portali społecznościowych, ale też do banku. Szyfrowanie, jakie zapewnia VPN, skutecznie przeciwdziała atakom hakerskim na Twoje urządzenie.
Anonimowe pobieranie torrentów to również zaleta VPN. Oczywiście nie zachęcam do łamania prawa i ściągania plików, które objęte są prawem autorskim. Wiem jednak, że sporo osób mimo wątpliwej legalności torrentów, cały czas z nich korzysta. Za sprawą VPN, możemy to robić w sposób, który pozwala robić to z większym spokojem.
VPN pozwala uniknąć śledzenia naszych działań przez osoby trzecie. Nie jest tajemnicą, że na przykład nasz internetowy dostawca monitoruje nasze wszelkie aktywności. VPN dzięki szyfrowaniu połączenia sprawia, że nawet on nie będzie w stanie dojść do tego, w jakim celu używamy sieci. Wszelka historia aktywności, czy wpisywane frazy nie będą dla nikogo widoczne.
Niektórzy VPN wykorzystują do oszczędności. Na pierwszy rzut oka jest to nieco sprzeczne z intuicją, lecz pozwól, że wyjaśnię, o co chodzi. Gdy jesteś na przykład w Anglii i kupujesz bilet lotniczy do Hiszpanii, to strona wyczytuje, że jesteś w tej lokalizacji i istnieje szansa, że cena, jaką Ci zaproponuje, będzie nieco wyższa niż gdybyś był w Polsce. Wiadomo, Brytyjczycy są bogatsi od Polaków i mogą być bardziej skłonni zapłacić wyższą cenę. Możesz to wykorzystać dla siebie i poszukać takiego IP, które zaproponuje Ci najniższą cenę.
Jak wybrać dobry VPN z polskimi IP?
Aby kupić dobry VPN, który zawiera polskie serwery, musimy znać pytania na następujące odpowiedzi.
Czy ma szybkie serwery? To szybkość serwerów w dużym stopniu wpływa na jego pozycję na rynku. Większość płatnych programów VPN rzeczywiście oferuje szybkie serwery, które tylko niezauważalnie zmniejszają prędkość internetu. Zmiana prędkości jest całkowicie normalna, ponieważ aby dotrzeć do serwera i załadować wszystkie potrzebne certyfikaty, potrzeba trochę czasu. Jednak podane powyżej VPNy mają świetnie zoptymalizowane serwery i pozwalają komfortowo odwiedzać każdą stronę internetową. A ranking TOP 10 najlepszych VPN znajdziesz tutaj.
Jakie lokalizacje oferuje? Wszyscy chcemy, by VPN miał polskie lokalizacje. Jednak dobrze by było, aby miał również wiele innych krajów do wyboru. Z reguły korzystam z trzech, może czterech lokalizacji, więc ważne, by miał te najważniejsze, czyli Polskę, USA (dostęp do Netflixa) oraz kraje sąsiadujące z nami, Czyli na przykład Niemcy, czy Czechy. Im bliżej nas znajduje się serwer, tym jest on szybszy. 1000 serwerów to według mnie minimum, aby komfortowo korzystać z VPN, choć niektóre programy oferują ich nawet 6000.
Czy przechowuje logi? Logi to wszelkie informacje, jakie po sobie zostawiamy, gdy korzystamy z VPN. Im program mniej ich potrzebuje, tym lepiej. Zwykle można zaakceptować fakt, że dostawca VPN kolekcjonuje ilość przesyłanych przez nas danych lub historię aktualizacji aplikacji. Czerwona lampka powinna zapalić się w naszej głowie, gdy przechowuje informacje na temat naszych adresów IP lub historii przeglądania. Umówmy się, że to dość wrażliwy temat i nikt nie chce dzielić się takimi danymi.
Gdzie ma siedzibę? VPNy z siedzibą w jednym z krajów tzw. Sojuszu Czternaściorga Oczu nie są dobrym pomysłem. Dlaczego? Władze w 14 krajach takich jak duże kraje anglojęzyczne, Niemcy, Włochy, Holandia czy Francja mają prawo do podglądu danych użytkowników. Mówiąc krótko, Twoja prywatność stoi pod znakiem zapytania, bo nie wiadomo, co rządy zrobią z Twoimi informacjami. Jeśli jednak VPN znajduje się w egzotycznym państwie, to nie dzieli się on z nikim danymi swoich klientów. Warto zaufać SurfSharkowi, ExpressVPN (oba Brytyjskie Wyspy Dziewicze) i NordVPN (Panama).
Czy jest bezpieczny? Aby VPN mógł ochronić Cię przed szpiegowaniem, musi posiadać szyfrowanie. Najlepiej będzie, jeśli posiada 256-bitowe AES. Na straży bezpieczeństwa stoją też protokoły. Najlepiej, gdy VPN zapewnia OpenVPN, a do tego L2TP/IPSec, SSTP lub IKEv2. Możesz nie znać się na tych pojęciach, dlatego powiem, że praktycznie każdy płatny VPN jes wyposażony w tego typu standardy ochrony.
Na jakie urządzenia jest dostępny? Posiadanie w domu lub w firmie kilka różnych urządzeń z różnymi systemami, nie zawsze umożliwia zainstalowanie na nich VPN. Warto się upewnić, czy VPN, który kupujesz, możesz pobrać na wszystkie popularne systemy operacyjne, a także na to, na ilu urządzeniach jednocześnie możesz go używać. Zwykle jest to około 5 jednoczesnych połączeń, choć zdarzają się firmy, które oferują nielimitowaną ilość. Przykładem może być SurfShark.
Czy przechodzi blokadę regionalną? Właściciele stron internetowych cały czas prowadzą wojnę z VPNami. W rezultacie nie każdy VPN potrafi obejść blokadę regionalną ze względu na nowe metody wykrywania go. Na szczęście najbardziej uznane firmy na okrągło działają temu, by ich programy były w stanie poradzić sobie nawet z najtrudniejszą blokadą. W końcu za to im płacimy. Najlepsze programy VPN znajdziesz w tym artykule.
Jakie ma dodatki? VPNy prześcigają się w tym, który zaproponuje bardziej zmyślne dodatki. Według mnie to dość ważne. Znam VPNy, które mają whitelister, czyli możliwość wykluczania i dodawania stron objętych nieprawdziwym adresem IP. Popularny jest także dodatek do blokowania reklam, a nawet malware. Zwróć na to uwagę, bo czasami potrafią one znacznie ułatwić życie.
Czy darmowy VPN to dobry pomysł?
Na pewno zdajesz sobie sprawę, że na rynku istnieje masa darmowych programów VPN, które możesz po prostu pobrać na komputer lub telefon. Możesz sobie teraz pomyśleć, że nie opłaca się kupować VPNa, skoro można go mieć za darmo. To prawda, można go mieć za darmo, jednak powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o takich programach.
Darmowe VPNy bardzo rzadko mają w bazie polskie serwery. Kiedy jeszcze z nich korzystałem, przyznam, że spotkałem może jeden program, który oferował polskie lokalizacje. Zazwyczaj bezpłatne VPNy mają bardzo skąpą liczbę serwerów. Skutkuje to tym, że jeśli więcej osób korzysta z takiego programu, to serwery zwalniają i nie nadają się do użytku. Bardzo irytujące.
Ale darmowy VPN na pewno nie został przez nikogo stworzony jako działalność non-profit. Jeżeli ktoś spędza miesiące na pisaniu aplikacji, wydaje pieniądze na wynajem serwerów i dodatkowo musi opłacić pracowników, to jest mała szansa, że robi to z własnej kieszeni bez niczego w zamian. Jak zarabiają darmowe programy VPN? Reklamy i sprzedawanie danych reklamodawcom. To tylko 2 najpopularniejsze sposoby. Często jest też tak, że mamy narzucony limit transferu, po którego zużyciu proponuje się nam wykup pełnej licencji po dość wysokich cenach.
Z powyższych względów odradzam korzystanie z darmowych VPNów. Nie mówię, że wszystkie są złe, bo na pewno są takie, które dostarczają dobrą usługę bezpłatnie, jednak warto poświęcić kilka dolarów miesięcznie i mieć pewność, że nasza prywatność jest naprawdę chroniona.
Jaki VPN najlepszy dla mnie?
5 najlepszych programów VPN z polskimi IP to sporo. W związku z tym sporo osób ma problem z wyborem odpowiedniego. Jaki będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni?
Jeżeli szukasz stabilnego programu o dobrej pozycji na rynku, to powinieneś zdecydować się na NordVPN. Ma wszystko, czego potrzebujesz, czyli dużą liczbę polskich adresów IP, szybkie serwery bezkompromisowe bezpieczeństwo i prywatność. Ponadto działa doskonale przy omijaniu blokady regionalnej i jest dostępny na wszystkie urządzenia. Podobne możliwości ma SurfShark, który wyróżnia się tym, że ma nielimitowaną liczbę jednoczesnych połączeń oraz dużo niższą cenę, dlatego nie zrobisz błędu, kupując go.
Na pewno dobrym wyborem może okazać się ExpressVPN, który zapewnia duże możliwości, jednak jest dużo droższy niż pozostałe programy. MullvadVPN i ZenMate są mniej popularne, choć także mają w bazie polskie lokalizacje.
Jak uzyskać polskie IP, gdy zdecydowałeś się na VPN?
Jeżeli wybrałeś już program VPN, czas na to, by go wykorzystać i uzyskać polskie IP. Jak to zrobić?
Kupując przykładowo SurfShark lub NordVPN, pobierasz go na swój komputer lub telefon (albo na oba urządzenia). Instalujesz program standardowo, logujesz się danymi, które podałeś przy rejestracji, po czym włączy się program. W przypadku SurfSharka wchodzisz w zakładkę Locations, przewijasz w dół do momentu, aż ujrzysz polską flagę.
Kliknij jedną z lokalizacji, odczekaj kilka sekund i gotowe! Masz polski adres IP.
Jeżeli nie jesteś pewny, czy VPN działa poprawnie, to po prostu wpisz w Google my ip, bądź wejdź na stronę whatismyipaddress.com i sprawdź, czy Twoja lokalizacja tam wyświetlona różni się od tej rzeczywistej. Jeśli tak, to VPN działa poprawnie.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że znalazłeś dla siebie program VPN z polskimi IP. Otwiera on przed Tobą sporo możliwości na przykład omijanie blokady regionalnej, anonimowość, czy zaszyfrowanie naszych danych. Myślę, że nie warto korzystać z darmowych VPN, które mają wiele wad i nie są bezpieczne.
Możesz przeczytać jeszcze: