Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2020
VPN to niezwykle przydatne narzędzie, które potrafi skutecznie zachować naszą internetową tożsamość.
Przyjęło się, że za porządny VPN trzeba zapłacić. To prawda, bo utrzymanie serwerów wirtualnych, nowe technologie i wsparcie klienta kosztują.
Z racji tego są firmy, które za usługi VPN inkasują krocie, lecz istnieją też takie, które oferują iście promocyjne ceny. Każdy lubi oszczędzać. Dlatego dziś porozmawiamy sobie o tych drugich.
W tym artykule przedstawię Wam 5 najtańszych VPN w 2020 roku.
Ale czy fakt, że są one tanie, czyni je gorszymi? Czy nadają się do czegokolwiek?
Na te i inne pytania odpowiedź poznacie poniżej.
5 najtańszych VPN w 2020 roku
1. SurfShark
2. CyberGhost
3. PrivateVPN
4. ZenMate
5. VyprVPN
Co Zawarto w Tym Wpisie?
Czy tani VPN to gorszy VPN?
Jeżeli widzimy słowo „tanie”, to nie kojarzy się nam ono zbyt pozytywnie. Na myśl przychodzą nam produkty słabej jakości, z którymi nie mamy najlepszych wspomnień. Czy w przypadku VPN również tak jest? Czy VPN za $10 miesięcznie jest zawsze lepszy od VPNa za $2?
Na to pytanie, tak jak na większość z pytań można odpowiedzieć: To zależy.
Tanie VPNy kosztują mniej z różnych powodów. Jednym z nim może być fakt, że VPN jest na początku swojej działalności i chce się wypromować, oferując niższe niż konkurencja ceny. Ta strategia jest skuteczna i działa, bo na przykład SurfShark, korzystając z niej, stał się bardzo popularny, mimo że na rynku jest od niedawna. Czy jest gorszy niż VPN, kosztujący 5 razy więcej? Raczej nie…
Może też być tak, że tani VPN nie ustępuje droższemu miejsca, choć musi iść na pewne kompromisy. Zauważyłem, że droższe programy VPN oferują bardzo dużo dodatków, które w większości nie są używane przez użytkowników, a w istocie kosztują. Właściciele tańszych VPNów nie ładują do swojej oferty zbędnych bajerów, ale jest w niej to, co w zupełności potrzebne. Dzięki temu cena może być dużo niższa. Po co mieć w ofercie 10.000 serwerów, których utrzymanie kosztuje, gdy można mieć 500 i nie obciążać dodatkowo kosztami użytkownika.
Myślę więc, że tani VPN nie oznacza, iż jest on gorszy. A na pewno tak jest w przypadku programów, które wybrałem do tego rankingu. Mają one możliwości porównywalne do kilkukrotnie droższych odpowiedników, co daje kapitalny stosunek jakości do ceny.
A czy wiesz, w jaki sposób działa VPN?
Zanim przejdziemy do rankingu najlepszych tanich VPNów, pozwól, że opowiem Ci, jak dokładnie działa VPN.
VPN, czyli skrót od Virtual Private Network to oprogramowanie, pomagające utrzymać prywatność oraz bezpieczeństwo w internecie. Usługa działa na takiej zasadzie, że szyfruje Twoje łączę, przekierowuje je przez wirtualny serwer, wskazany przez Ciebie, co sprawia, że dzięki zmianie publicznego IP, ograniczasz szansę wglądu do Twoich informacji osobom trzecim.
Abyś mógł lepiej sobie to zobrazować, przygotowałem dwie ilustracje:
Tak teraz, gdy nie korzystasz z VPN, wygląda Twoje łączę. Twoje żądania o dostęp do stron internetowych są kierowane bezpośrednio i bez żadnych zabezpieczeń.
A gdy uruchomisz VPN, na drodze między Tobą a stroną www staje zielona kłódka, która symbolizuje szyfrowanie połączenia, czyniąc Twoje działania zdecydowanie bardziej chronionymi i prywatnymi.
Zastosowania VPN, o których mogłeś nie mieć pojęcia
Pomimo tego, że VPN to bardzo nieskomplikowane narzędzie, możliwości, jakie daje, są imponujące. Co możesz zyskać, zmieniając swój adres IP za pomocą VPN?
Anonimowe torrenty. Bądźmy szczerzy. Jeżeli czytasz ten artykuł, istnieje spore prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zdarzyło Ci się pobrać plik ze strony z torrentami. Na pewno wiesz, że ich legalność jest przez wielu kwestionowana, dlatego, by mieć spokojną głowę, wielu użytkowników używa VPN do torrentów, by ustrzec się przed potencjalnymi przykrymi konsekwencjami związanymi z korzystaniem z tego typu plików. Polecam wyłącznie pobieranie i udostępnianie plików, które nie są objęte prawem autorskim.
Dostęp do zablokowanych stron. Blokada regionalna to zjawisko dające się we znaki osobom, które przebywają za granicą. Na przykład Polacy często mają problem z uzyskaniem dostępu do stron z najnowszymi serialami. Owe serwisy ze względu na reklamodawców działają tylko w granicach Rzeczypospolitej. Będąc w innym kraju, możemy jednak obejść tę blokadę, uciekając się do programu VPN. Jak to zrobić, pisałem w tym poradniku. Dzięki Virtual Private Network sporo osób zyskuje dostęp do szerszej bazy filmów na amerykańskim Netflixie.
Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
Ukrywanie swojej aktywności. Pewne podmioty, w tym Twój dostawca internetu nieustannie monitorują naszą aktywność. Jest to męczące i daje poczucie, że na okrągło ktoś nas obserwuje. Umówmy się, że nie każdy chciałby pokazywać swoją historię przeglądania innym. Rozwiązaniem tego problemu jest VPN. W czasie gdy jesteś z nim połączony, nikt nie widzi tego, co robisz. Bywają VPNy, które przechowują Twoją aktywność, jednak te dobre, które polecę w tym rankingu, mają politykę „0 logów”.
Bezpieczeństwo poza domem. Na pewno nie raz korzystałeś z Wi-Fi na przykład w kawiarni. Na pozór to normalna czynność, jednak łącząc się z publicznym hotspotem, narażasz się na niebezpieczeństwo. Haker, który połączy się z tą samą siecią, za sprawą specjalnego oprogramowania, ma możliwość wglądu do danych urządzeń połączonych z daną siecią. To niebezpieczne, bo Twoje poufne informacje, w tym bankowe mogą zostać przechwycone. VPN skutecznie zapobiega takim działaniom, a haker w swoim programie ujrzy niedające się rozszyfrować dane.
Tanie podróże. Jeżeli od czasu do czasu podróżujesz, to posłuchaj tego. Często, gdy chcesz zarezerwować hotel, to portal, na którym to robisz, podaje inne ceny w zależności od Twojego adresu IP. Przykładowo, jeśli jesteś w Polsce, to program wyświetli Ci $100 za noc w paryskim hotelu. Ale jeżeli jesteś na Białorusi, to cena za ten sam hotel na tej samej stronie może wynosić już $95. Dlaczego tak się dzieje? Im biedniejszy kraj, tym ceny dla niego będą niższe. Możesz to wykorzystać na swoją korzyść i poszukać okazji, zmieniając kraj w programie VPN.
Czas przejść do rankingu najtańszych VPN w 2020 roku. Zanim zaczniemy, jedna ważna rzecz. Ranking tanich programów VPN jest podany w kolejności od najlepszego do najlepszego, a nie w kolejności od najtańszego do najdroższego.
1. SurfShark
Nielimitowana liczba połączeń
Niska cena
Szybkie s
Polskie lokalizacje
Znakomite bezpieczeństwo
Szybkość: 9,7/10 | Serwery: 1040
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od 9,30 zł
SurfShark to niekwestionowany lider wśród tanich VPNów, a zarazem program, z którego korzystam na co dzień. Aż trudno uwierzyć, że za tak małą sumę pieniędzy, jesteśmy wyposażeni w tyle funkcji bezpieczeństwa.
Obok wszystkich standardowych certyfikatów, SurfShark ma w swoim arsenale takie dodatki jak na przykład kill switch, chroniący użytkowników przed wyciekiem ich adresów IP, tryb kamuflażu, whitelister oraz blokowanie reklam. To tylko niektóre z nich. Więcej na ten temat przeczytasz w recenzji tego programu.
Według mnie bardzo przydatna jest także nielimitowana liczba jednoczesnych połączeń. Dzięki niej, kupując program jeden raz, możesz pobrać go i korzystać na nieskończenie wielu urządzeniach. Z tego powodu, SurfShark jest popularny również w firmach.
Jest to program, który ma praktycznie wszystko. Dzięki niemu możesz obejść blokadę regionalną, oglądać seriale, cieszyć się dużym bezpieczeństwem bez przechowywania logów.
Ocena: 4,9/5
2. CyberGhost
Szybkość: 9,7/10 | Serwery: 5900
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $2.75
45-dniowy zwrot pieniędzy
Doskonały do torrentów
Ogrom lokalizacji
Nie przechowuje danych
Najdroższy na liście
CyberGhost to rynkowy pewniak. Na świat przyszedł w 2011 roku, czyli jak na VPN wieki temu. Przez ten czas zdołał znaleźć się pośród najlepszych programów VPN, a tym bardziej warto go kupić ze względu na przystępne plany cenowe. Zresztą znalazł się też w rankingu najlepszych VPNów 2020.
Co jest jednak niezwykle imponujące, to 5900 serwerów do wyboru! To świetny wynik i jeśli mnie pamięć nie myli, to tylko 2 lub 3 programy oferują więcej. Ale sama liczba to nie wszystko, bo muszą być one również szybkie. Do tego nie można się przyczepić i korzystanie z tego VPNa to istna bajka.
CyberGhost jawnie zachęca do pobieranie torrentów. W swojej bazie posiada specjalnie skonfigurowane serwery pod względem P2P. Nawet droższe VPNy nie dbają tak o klientów, którzy niekoniecznie legalnie lubią pobierać pewne pliki. Do takiego użytku VPN oczywiście nie zachęcam.
Recenzja CyberGhost znajduje się tutaj.
Ocena: 4,8/5
3. PrivateVPN
Szybkość: 9,4/10 | Serwery: 150
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $1.89
Działa z Netflixem
Nielimitowana przepustowość
Łatwa instalacja
6 jednoczesnych połączeń
Czasem serwy są przeciążone
Ten tani VPN znajdzie zastosowanie wszędzie. Firma zgodnie ze swoją nazwą skupia się na tym, by zapewnić swoim klientom ponadprzeciętną prywatność i anonimowość online.
Tak rzeczywiście jest, bo PrivateVPN ma wszystko, by każdy użytkownik mógł być spokojny o swoją tożsamość. Nie przechowuje logów, czyli informacji na temat historii przeglądania, czy historii serwerów. Oferuje mocne, 2048-bitowe szyfrowanie oraz wspiera protokoły OpenVPN with UDP/TCP, L2TP, IPsec, PPTP, and IKEv2.
Oprócz tego PrivateVPN umożliwia dostęp do geograficznie blokowanego contentu. Strony takie jak Netflix i polskie VOD będą działały w każdym miejscu i o każdej porze. Jeśli właśnie do tego celu potrzebujesz VPN, to zobacz jak odblokować polską telewizję w tym artykule.
Ocena: 4,6/5
4. ZenMate
Szybkość: 9,3/10 | Serwery: 3600
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $1.64
Niska cena miesięczna
Sporo dodatkowych funkcji
Dostępny jako rozszerzenie przeglądarki
30-dniowy zwrot pieniędzy
Cena dotyczy plan 3-letniego
ZenMate jest najtańszy na tej liście, co nie oznacza, że najgorszy. To bardzo solidny program do tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych czynności.
Jego możliwości są dość duże. Dodatek przeciwko malware i reklamom, ochrona przed wyciekiem DNS oraz kill switch. Dzięki tym funkcjom tarcza umieszczona w logo programu nabiera sensu.
ZenMate podobnie jak reszta na liście najtańszych VPNów 2020 oferuje zwrot pieniędzy. W ciągu 30 dni od zakupu możesz więc napisać do supportu o przelanie Ci sumy, którą wydałeś za program. Jednak niewiele osób to robi, bo program spełnia swoją rolę znakomicie.
Ocena: 4,2/5
5. VyprVPN
Bezpieczny
Nie przechowuje logów
Dobry live chat
Problemy z blokadą regionalną
Trochę wolniejszy od konkurencji
Szybkość: 9,3/10 | Serwery: 700
Zwrot pieniędzy: Tak | Cena: od $2.50
Wąż, który kształtem przypomina tornado, zwiastuje jedno. Program będzie bezwzględny i szybki jak wiatr. Ale czy tak rzeczywiście jest?
VyprVPN sam w sobie jest szybki, jednak nie kładzie na łopatki rywali, a można nawet odnieść wrażenie, że jest od nich odrobinę wolniejszy. Mimo to, zapewnia całkiem komfortową pracę i oglądanie wideo w dobrej jakości jest jak najbardziej możliwe.
VyprVPN doskonale dba o swoich klientów. Live chat pracujący na okrągło jest szybki, obeznany i bardzo miły. Każdy Twój problem zostanie wyczerpująco wyjaśniony na każdy możliwy temat związany z VPNami.
Ocena: 4,1/5
Jaki tani VPN najlepszy dla Ciebie?
Ranking 5 najtańszych VPNów 2020 z pewnością przybliżył Ci decyzję zakupową, jednak jeżeli nadal nie wiesz, który program będzie dla Ciebie najlepszy, to powiedzmy sobie na ten temat nieco więcej.
Jeżeli szukasz dużej ochrony w niskiej cenie, a do tego lubisz mieć wybór szybkich serwerów i VPN przyda Cię się także do omijania blokady regionalnej, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie SurfShark. Praktycznie nie ma on wad i spisze się doskonale do wszystkiego. Jego recenzję znajdziesz tutaj.
Jeżeli szukasz VPN z myślą o torrentach, to niekwestionowanym liderem będzie CyberGhost. Dzięki specjalnym serwerom umożliwia on sprawne i szybkie obsługiwanie połączeń P2P. Ponadto daje dużo bezpieczeństwa oraz prywatności, co również jest wskazane.
PrivateVPN to lider w kategorii prywatność, ZenMate ma dużo serwerów, a VyprVPN słynie ze świetnie wyszkolonego supportu.
Co musi mieć dobry VPN?
Kupując VPN, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.
Odpowiednie protokoły. Protokoły bezpieczeństwa to coś, bez czego VPN nie może funkcjonować. Wybierając program, warto upewnić się, że ma on OpenVPN oraz IKeV2. To podstawowe protokoły, lecz im więcej VPN ich posiada, tym lepiej dla nas, ponieważ podwyższa to poziom ochrony.
Solidną politykę logów. Dobry VPN charakteryzuje się tym, że nie wie za dużo o swoich klientach. Dlatego jeżeli program zapisuje tylko mało ważne informacje, jak na przykład zużyty transfer, to jest ok. Natomiast jeśli rości sobie prawo do historii Twoich lokalizacji lub informacji o płatnościach, to omijaj go szerokim łukiem.
Szybkie i odpowiednio zlokalizowane serwery. Jeżeli za coś płacimy, to wymagamy. Aby pieniądze na VPN nie poszły w błoto, musi on mieć bazę przynajmniej 500 serwerów, które szybko obsłużą wielu użytkowników w tym samym czasie, Ponadto muszą być one logicznie rozmieszczone na całym świecie.
Duża liczba jednoczesnych połączeń. Mając rodzinę lub firmę, potrzebujesz VPN, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie Twoje urządzenia. Idealnie, gdyby program miał nielimitowaną liczbę jednoczesnych połączeń, jak robi to na przykład SurfShark. Z reguły im więcej, tym lepiej.
Dostępność na każdy system. Nie każdy VPN jest dostępny na wszystkie popularne urządzenia. Te płatne naturalnie można pobrać na iOS, Android, Windows, Mac itp., jednak zdarzając się wyjątki.
Niska cena. Nikt nie lubi przepłacać. Po co więc płacić krocie za VPN, jeśli można go mieć za $2 miesięcznie? Skorzystaj z programów powyżej, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy bez pójścia na kompromisy względem jakości.
Legalność VPN
Czy VPN jest w ogóle legalne? Oczywiście, VPN jest całkowicie legalną praktyką, a nawet często zalecaną.
Bardzo często z VPNów korzystają małe, duże firmy oraz potężne korporacje. Nic dziwnego, bo przedsiębiorstwa zwykle wymieniają się wrażliwymi danymi i nie chcą, by ich najważniejsze pliki zostały skradzione lub ktokolwiek miał do nich dostęp.
Jeżeli chodzi o legalność, to jak już wspomniałem, VPN jest legalne w praktycznie każdym, mówiąc kolokwialnie „cywilizowanym kraju”. Zakazane jest to natomiast między innymi w Rosji, na Białorusi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy w Chinach. Więcej o kwestii prawnej VPN znajdziesz pod tym linkiem.
Pamiętaj, że jeżeli VPN jest legalne, to nie oznacza to, że można pod jego przykrywką robić, co dusza zapragnie. Jeżeli wykonujesz coś, co jest bardzo niezgodne z prawem, na przykład handel nielegalnymi towarami, to istnieje szansa, że ktoś odpowiednio zdeterminowany dokopie się do Twojej prawdziwej tożsamości.
Jak kupić i zainstalować VPN?
Wiem, że wielu z Was ma wątpliwości oraz pytania, w jaki sposób kupić, zainstalować oraz skonfigurować VPNa. Rozumiem to, ponieważ sporo programów dostępnych jest tylko w języku angielskim.
W związku z tym krok po kroku przeprowadzę Was przez cały proces, który nie powinien zająć więcej niż 5 minut. Do tego celu wybiorę zwycięzcę dzisiejszego rankingu, czyli SurfShark i zainstaluję go na laptopie z systemem Windows 7. Proces zakupu i instalacji jest banalny i program przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki, więc nie musisz kurczowo trzymać się tej instrukcji.
Jeżeli wybierzesz inny program, to cały proces będzie wyglądał analogicznie.
1. Idziemy na oficjalną stronę SurfShark i klikamy „Buy now” lub „Kup Teraz”. Wersja językowa strony zależy od tego, gdzie obecnie się znajdujesz.
2. Teraz decydujemy, który plan cenowy chcemy kupić. Wiadomo, że na im dłużej decydujesz się korzystać z programu, tym mniej zapłacisz. Najbardziej ekonomicznym wyborem jest środkowy, 24-miesięczny plan (12+12 miesięcy gratis), który kosztuje w przeliczeniu na złotówki nieco ponad 9 zł miesięcznie, co daje średni koszt 0,3 gr dziennie za ochronę Twojej tożsamości. Płatność tak jak w przypadku każdego VPNa należy uiścić z góry na 24 miesiące, więc wyniesie Cię około 225 zł W porównaniu do pozostałych programów, plan 2-letni jest bardzo opłacalny, więc w moim wypadku również go wybiorę.
Jeśli nie znajdujesz się obecnie na terenie Polski, to prawdopodobnie wyświetlają Ci się ceny w Euro lub Dolarach amerykańskich.
4. Gdy już wybierzesz plan, zjedź niżej i podaj swój adres e-mail, aby móc utworzyć konto.
5. Ten punkt możemy spokojnie pominąć, gdyż ten dodatek jest zbędny i chcemy zaoszczędzić jak najwięcej.
6. Wybieramy opcję płatności. Możemy zapłacić m.in. kartą, PayPalem, PayU i Przelewy 24. Dwie ostatnie opcje znajdziesz w polu „Inne” na dole. Z racji tego, że kartą płaci się najszybciej, użyję właśnie jej. Na koniec klikamy „Ukończ zakup”.
7. Jeżeli płatność przebiegła pomyślnie, wyświetlą Ci się dane do logowania. Proponuję od razu kliknąć „Zmień hasło” lub po prostu zapisać gdzieś obecne, by można było łatwo się zalogować.
8. Gdy już uporałeś się z krokiem 7, czas pobrać program na nasze urządzenie. Aby to uczynić, po prostu kliknij „Pobierz teraz”. Jeśli nie korzystasz z Windowsa, zjedź na dół i wybierz interesujące Cię oprogramowanie.
9. Następnie standardowo zainstaluj program na komputerze/telefonie. Teraz uruchom go i wybierz „Log in” na dole okienka, po czym wpisz e-mail, który podawałeś na początku oraz hasło, które sobie zapisałeś.
10. Program się uruchomi.
11. Aby uzyskać polskie IP, przejdź do sekcji „Locations”, znajdź polskie lokalizacje i kliknij jedną z nich. Jeśli interesuje Cię IP innego kraju, również wybierasz je w ten sam sposób.
12. Gotowe. Od teraz możesz cieszyć się korzyściami zmienionego adresu IP!
Możesz upewnić się, czy VPN zadziałał, przechodząc na tę stronę, która wyświetli Twoje nowe IP. Będzie ono obowiązywać za każdym razem, gdy program jest włączony.
Podsumowanie
Jestem pewien, że znalazłeś swój program w rankingu najtańszych VPNów 2020. Podane w nim firmy zostały sprawdzone pod wieloma względami i ufając dowolnej z nich, nie robisz błędu. Najbardziej wszechstronnym oprogramowaniem jest według mnie SurfShark. Możesz też zajrzeć do listy TOP 10 najlepszych VPNów w 2020 roku.
Możesz przeczytać jeszcze: