Menu Zamknij

Jaki VPN do Gier? Ranking TOP 6 (Niski Ping, Ochrona DDoS)

Ostatnia aktualizacja: 5 stycznia 2021

Jakie VPN do gier

VPN do gier? Ale jak to?

Rosnący słupek cyberprzestępstw nie omija również graczy. Z roku na rok coraz więcej gamerów pada ofiarą kradzieży oraz ataków.

Aby można było grać w gry w spokoju, przydałby się program, który zapewni nam wytchnienie od zagrożeń w wirtualnym świecie oraz znajdzie też inne zastosowania.

Dlatego warto wyposażyć się w dobry program VPN.

W tym artykule zaprezentuję Wam 6 najlepszych VPN do gier.

Jaki VPN do gier?

  1. Surfshark
  2. ExpressVPN
  3. NordVPN

Czym jest VPN i jak działa?

Na początek nieco teorii. VPN pochodzi od słów Virtual Private Network i w wolnym tłumaczeniu oznacza Wirtualny Serwer Prywatny. Służy do zwiększania prywatności online poprzez maskowanie adresu IP.

Działanie VPN wygląda następująco.

jak działa VPN?

W czasie grania Twoje połączenie przechodzi najpierw przez VPN, które wysyła sygnał do Twojego dostawcy internetu. Ten z kolei przekierowuje go do serwera VPN, a następnie zaszyfrowane połączenie dociera do serwera gry. Rozszyfrowany sygnał wraca do Ciebie, a Twoje aktywności online odbywają się pod innym adresem IP.

Krócej mówiąc, można powiedzieć, że VPN działa jako pośrednik pomiędzy Tobą a serwerem docelowym.

Jak VPN przyda Ci się w grach?

Jest kilka powodów, dla których powinieneś używać VPN w świecie gier online.

Bezpieczeństwo

Jeżeli jesteś już bardziej doświadczonym graczem, to z pewnością nie jest Ci obce pojęcie ataku DDoS. Dla tych, którzy o tym nie słyszeli- atak DDoS to złośliwe ataki, mające na celu zakłócenie normalnego funkcjonowanie ruchu serwera lub sieci. Przekładając to na świat gier, może być tak, że inni gracze przeprowadzą atak na Twoją sieć, co poskutkuje utratą łącza i zapewne postępu w grze. Ataki DDoS dotyczą też innych branż, ale ponad 1/3 z nich odbywa się w gałęzi gamingowej. Ja nigdy nie miałem takiej sytuacji, lecz w internecie jest wiele historii osób, które zaznały tej nieprzyjemności. VPN zapewnia szyfrowanie łącza, co oznacza, że jesteś wolny od tego typu niespodzianek.

Granie w niedostępne gry

Niektóre gry mają swoje premiery w innych terminach. Zazwyczaj jako pierwsze ukazują się za oceanem, a dopiero po jakimś czasie w Europie. Jeżeli chcesz zagrać w najnowszy hit sezonu przed Twoimi znajomymi, to wcale nie musisz czekać, aż produkcja ukaże się w naszym kraju. Wystarczy, że posłużysz się programem VPN, który zmieni Twoje IP na pożądany kraj i platforma z grami pomyśli, że znajdujesz się w państwie, gdzie gra jest dostępna.

Anonimowe pobieranie gier z torrentów

Nie zachęcam do łamania prawa. Natomiast spora rzesza graczy korzysta z torrentów, by za darmo pobierać gry, które kosztuje często niemałe pieniądze. Nie jest to legalne. Popularnym zabiegiem jest używanie przez graczy programu VPN. Podczas gdy pobiera się torrent, to nie korzystasz ze swojego prawdziwego IP, przez co nie narażasz się na ekspozycję Twojej prawdziwej tożsamości.

Ochrona Twojego konta

Kradzież kont na platformach z grami to proceder dość często spotykany. Hakerzy nie śpią i codziennie tysiące graczy po wylogowaniu się ze swojego konta, nie może się na nie zalogować ponownie. Da się je odzyskać, lecz jest to dodatkowy problem, dlatego by być pewnym, aby nikt nie dobrał się do naszych gier, warto kupić VPN.

Brak limitów przepustowości

Niektórzy dostawcy usług internetowych potrafią utrudniać życie. Na przykład poprzez ograniczenie przepustowości. Trochę to nie fair, ale kto powiedział, że musimy być na to skazani? VPN przychodzi graczom na pomoc i dzięki wspomnianemu szyfrowaniu, możemy grać bez dodatkowego bagażu ze strony dostawcy internetu.

Jaki musi być dobry VPN do gier?

Aby nie rozczarować się, kupując VPN z myślą o graniu, powinniśmy wziąć pod uwagę pewne kryteria.

Fundamentalną jest prędkość. To oczywiste. VPN musi mieć tak dobrze zoptymalizowane serwery, by działały należycie i nie zwiększały poziomu pingu, który jest utrapieniem wielu graczy.

W związku ze wspomnianymi atakami DDoS, czy też kradzieżą kont, VPN musi mieć zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Dobrze byłoby, by taka aplikacja korzystała z najnowszych rozwiązań szyfrowania oraz protokołów.

Ważne jest, aby VPN miał dostęp do dużej liczby serwerów, czyli właściwie adresów IP. Umożliwi to pobieranie najnowszych tytułów, które jeszcze nie są dostępne w kraju naszego zamieszkania.

VPN posłuży Ci nie tylko do grania

Oprócz zastosowania VPN w gamingu powinieneś wiedzieć, że kupując VPN, możesz czerpać też inne korzyści.

Możesz na przykład obchodzić blokady regionalne. Wystarczy, że zmienisz IP i będziesz mógł mieć dostęp do zablokowanych w Twoim kraju stron internetowych takich jak choćby amerykański Netflix.

Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!

VPN poprawi Twoje ogólne bezpieczeństwo online. Nie stracisz nie tylko konta w grze, ale również innych haseł oraz plików. Wszystko to zasługa szyfrowania.

Zmiana IP wiąże się z większą prywatnością w internecie. Dzięki temu, że nie pokazujesz nikomu swojego prawdziwego adresu IP, to nikt nie dowie się nic na temat Twojej lokalizacji.

6 najlepszych VPN do gier

1. SurfShark

Jeden z tańszych, aczkolwiek bardzo stabilnych VPNów, który zapewnia wydajność i szybkość na wysokim poziomie.

SurfShark może pochwalić się dużą liczbą serwerów (3200), a jakość każdego z nich jest dopracowywana wręcz indywidualnie. Dlatego są one bardzo szybkie i wydajne w grach, co sprawi, że Twoja rozgrywka będzie odbywać się bez żadnych zakłóceń. Poza tym niezbędne funkcje bezpieczeństwa sprawią, że będziesz spokojny o brak ataków hakerskich. SurfShark ma nielimitowaną liczbę połączeń. Z jednego konta możesz zainstalować go na tyle urządzeń, ile chcesz! Instalacja jest banalna, a dla osób, które nie widzą ja kto zrobić, pisałem o tym tutaj. Jak już wspominałem, SurfShark jest dość tani, ponieważ jego pakiety zaczynają się od 9,30 zł miesięcznie (w promocji -81%) i jest opcja zwrotu pieniędzy. Możesz go zakupić na stronie SurfShark lub przeczytać jego recenzję tutaj.

Najlepszy stosunek ceny do jakości
Wiele funkcji ochrony
Nielimitowana liczba jednoczesnych połączeń

Tylko 3 lata na rynku

2. ExpressVPN

expressvpn logo

Program VPN do gier musi być z najwyższej półki. Wszyscy wiemy, jak frustrujące są lagi związane z wysokim pingiem. Aby się przed nimi ustrzec, potrzebujemy szybkiego programu. Takowym jest właśnie ExpressVPN.

Ma dużą sieć szybkich serwerów na całym świecie (ponad 3000). Nie przechowuje żadnych logów swoich klientów, a do tego możesz pobierać z nim anonimowo torrenty. Firma zlokalizowana jest w Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, co sprawia, że nie musi nikomu udostępniać informacji o swoich klientach. Wykupując licencję, zaczynającą się od $8.32 miesięcznie dostajesz również możliwość instalacji ExpressVPN na 6 innych urządzeniach. Oficjalna strona programu znajduje się tutaj. Całą recenzję tego oprogramowania możesz znaleźć w tym miejscu.

Najszybszy
Wiele lokalizacji
Bezpieczny

Najdroższy z tej listy

3. NordVPN

nordvpn logo

NordVPN może okazać się niezastąpionym partnerem w gamingu. Jest to najpopularniejszy program w branży VPN. Dzięki swojemu doświadczeniu i funkcjom bezpieczeństwa jest to kandydat, obok którego nie można przejść obojętnie.

Prawie 6000 serwerów z bardzo wysoką prędkością. Specjalnie dla gracza ochrona przeciwko DDoS oraz konfiguracja pod potrzeby gamingowe. Podczas testowania tego programu nie wykryłem znacznych skoków pingu. NordVPN zapewnia też wysoki poziom szyfrowania oraz niezbędne protokoły. Wsparcie techniczne jest czynne całą dobę, a interfejs programu jest niezwykle przejrzysty. Panamskie oprogramowanie kosztuje od €3.10/mies. Możesz je kupić na tej stronie. Chcesz przeczytać pełną recenzję? Przejdź do tego wpisu.

Najwięcej serwerów
Duża prywatność
Blokowanie reklam

Małe zniżki na krótkie pakiety

4. CyberGhost- Szybki VPN z ogromną bazą serwerów do wyboru. Warto go przetestować.

5. IPVanishPopularny ze względu na niezachwiane bezpieczeństwo i dużą anonimowość.

6. VyprVPN- Stabilny VPN chwalony przez graczy

Wszystkie powyższe programy możesz przetestować przez 30 miesięcy bez żadnego ryzyka, ponieważ producent deklaruje gwarancję zwrotu pieniędzy do miesiąca od zakupu.

Więcej dobrych VPNów znajdziesz w tym rankingu.

Jak darmowe VPN sprawdzi się w grach?

Zapewne wiesz, że istnieją również bezpłatne programy VPN. Czy więc jest sens przepłacać, gdy możemy po prostu pobrać darmowe i cieszyć się tymi samymi korzyściami? Niestety, ale musisz wiedzieć, że bezpłatne VPNy znacznie odstają od płatnych.

Pierwsza zasadnicza różnica, jaka dzieli VPN premium od darmowych to taka, że darmowe mają limit transferu. W większości przypadków na jednego użytkownika przypada miesięcznie 2 GB. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wykorzystywanie VPN do gier. Z płatnych programów możemy korzystać bez limitów.

Darmowy VPN nie sprawdzi się w grach ze względu na bardzo wolne serwery. Zwykle mamy do wyboru kilka lub kilkanaście serwerów. To za mała liczba, aby obsłużyć wielu użytkowników naraz. W związku z tym, korzystając z bezpłatnych programów Virtual Private Network, musisz liczyć się z dużymi lagami spowodowanymi niestabilnym pingiem.

Na domiar złego VPN za darmo często handluje danymi użytkowników. Sprzedawane są m.in. jego adresy IP oraz strony, które odwiedzał. Te informacje idą do reklamodawców, którzy mogą później lepiej spersonalizować reklamę.

Jeżeli nie wierzysz mi na słowo, możesz wypróbować darmowy VPN.

Czy VPN zawsze zwiększa ping?

Zależy to od wielu czynników. Tym głównym jest to, jakiego programu używasz. Tak jak już mówiłem, używanie płatnego programu nie wpłynie bardzo znacząco na Twój ping. Używając przykładowo ExpressVPN, ping wzrasta zwykle nieznacznie (około 10%). Wszystko dlatego, że VPN premium są dużo lepiej zoptymalizowane pod względem grania online i przeznaczają dużą część budżetu, by ulepszyć szybkości.

Należy też pamiętać, że wielkość Twojego pingu to także przeciążenie sieci, ustawienie routera i kilka innych czynników. Największy komfort grania online daje dobrze skonfigurowana sieć i odpowiedni program VPN.

Czy VPN w grach jest legalne?

Mówiąc krótko, tak. VPN jest w pełni legalne do gier online. Nie zapominajmy jednak, że jakakolwiek nielegalna działalność pod przykrywką VPN jest zabroniona. Mimo tego, że Virtual Private Network daje więcej anonimowości, to nie oznacza to, że nikt nie jest w stanie nas znaleźć.

W kilku krajach VPN nie jest legalne. Chodzi tutaj m.in. o Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcję, Rosję. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podsumowanie

Najlepsze VPNy do gier to ExpressVPN, NordVPN oraz SurfShark. Gwarantują one niski ping oraz duży komfort rozgrywki. Chronią również przed zagrożeniami z sieci. Nie sprawdzą się w tym przypadku darmowe programy VPN, które mają wiele braków. Pamiętaj, że używanie VPN np. do przeciwdziałania atakom DDoS jest legalne, a wręcz wskazane, lecz inne zastosowane działania VPN mogą być zabronione i w niektórych przypadkach możesz utracić konto lub zostać zbanowany.

Możesz przeczytać jeszcze: