Menu Zamknij

Jakie VPN do gier? 3 najlepsze programy z niskim pingiem

jaki vpn do gier?

Pisząc o VPN, rzadko wspominam o zastosowaniu go w świecie gier online. Jest to błąd, ponieważ gracze nie są wolni od zagrożeń. Lecz same zagrożenia to nie tylko powód do skorzystania z VPN.

W tym poradniku przestawię 3 najlepsze programy VPN, które możesz używać do gamingu. Nie podniosą one Twojego pingu, a dodatkowo będziesz miał z nich wiele korzyści. Jakich? O tym i nie tylko przeczytasz poniżej.

Czym jest VPN i jak działa?

Na początek nieco teorii. VPN pochodzi od słów Virtual Private Network i w wolnym tłumaczeniu oznacza Wirtualny Serwer Prywatny. Służy do zwiększania prywatności online poprzez maskowanie adresu IP.

Działanie VPN wygląda następująco.

jak działa VPN?

Podczas gdy chcesz połączyć się z grą, najpierw Twoje połączenie przechodzi przez VPN, które wysyła sygnał do Twojego dostawcy internetu. Ten z kolei przekierowuje go do serwera VPN , a następnie zaszyfrowane połączenie dociera do serwera gry. Rozszyfrowany sygnał wraca z powrotem do Ciebie, a Twoje aktywności online odbywają się pod innym adresem IP.

Krócej mówiąc, można powiedzieć, że VPN działa jako pośrednik pomiędzy Tobą, a serwerem docelowym.

Jak VPN przyda Ci się w grach?

Jest kilka powodów, dla których powinieneś używać VPN.

Bezpieczeństwo

Aby uchronić się przed atakami DDoS, które stają się coraz bardziej powszechne. Dzięki VPN Twoje połączenie będzie zaszyfrowane, co sprawi, że będziesz się mógł poczuć bezpiecznie oraz niemal anonimowo.

Dostęp do zablokowanych gier

Często zdarza się tak, że premiery za oceanem są dostępne w Polsce dopiero po jakimś czasie. Abyś nie musiał czekać, wystarczy, że zmienisz swoje IP np. na amerykańskie. Tym samym masz dostęp do najnowszych produkcji, ponieważ serwis z grami np. Steam postrzega Cię jako rezydenta USA.

Stworzenie wielu kont w jednej grze

Gdy chcesz przechytrzyć grę i wysyłać prezenty, czy inne benefity samemu sobie w danej grze, to już nie musisz zapraszać wielu znajomych. Możesz utworzyć kilka kont, każde z innego adresu IP.

To tylko niektóre korzyści związane z używaniem VPN. Sam pomyśl jak jeszcze taki program może Ci się przydać. Oprócz samych gier możesz także cieszyć się innymi zaletami Virtual Private Network, które opisywałem w tym artykule.

3 najlepsze programy VPN do gier

ExpressVPN

expressVPN

Program VPN do gier musi być z najwyższej półki. Wszyscy wiem jak frustrujące są lagi związane z wysokim pingiem. Aby się przed nimi ustrzec, potrzebujemy szybkiego programu. Takowym jest właśnie ExpressVPN.

Ma dużą sieć szybkich serwerów na całym świecie (ponad 3000). Nie przechowuje żadnych logów swoich klientów, a do tego możesz pobierać z nim anonimowo torrenty. Firma zlokalizowana jest w Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, co sprawia, że nie musi nikomu udostępniać informacji o swoich klientach. Wykupując licencję zaczynającą się od $8.32 miesięcznie dostajesz również możliwość instalacji ExpressVPN na 6 urządzeniach. Całą recenzję tego oprogramowania możesz znaleźć tutaj.

NordVPN

nord vpn

NordVPN może okazać się niezastąpionym partnerem w gamingu. Jest to najpopularniejszy program w branży VPN. Dzięki swojemu doświadczeniu i funkcjom bezpieczeństwa jest to kandydat obok którego nie można przejść obojętnie.

Prawie 6000 serwerów z bardzo wysoką prędkością. Specjalnie dla gracza ochrona przeciwko DDoS oraz konfiguracja pod potrzeby gamingowe. Podczas testowania tego programu nie wykryłem znacznych skoków pingu. NordVPN zapewnia też wysoki poziom szyfrowania oraz niezbędne protokoły. Wsparcie techniczne jest czynne całą dobę, a interfejs programu jest niezwykle przejrzysty. Panamskie oprogramowanie kosztuje od €2.62/mies.

SurfShark

surfshark logo

Jedno z tańszych, aczkolwiek bardzo stabilnych VPNów, które zapewnia wydajność i szybkość na wysokim poziomie.

SurfShark co prawda nie może pochwalić się tak dużą liczbą serwerów jak poprzednicy (ok.1000), lecz jakość każdego z nich jest dopracowywana wręcz indywidualnie. Dlatego są one bardzo szybkie i wydajne w grach, co sprawi, że Twoja rozgrywka będzie odbywać się bez żadnych zakłóceń. Poza tym niezbędne funkcje bezpieczeństwa sprawią, że będziesz spokojny o brak ataków hakerskich. Jak już wspominałem, SurfShark jest dość tani, ponieważ jego pakiety zaczynają się od $1.99 miesięcznie.

Wszystkie powyższe programy możesz przetestować przez 30 miesięcy bez żadnego ryzyka, ponieważ producent deklaruje gwarancję zwrotu pieniędzy do miesiąca od zakupu.

Jak darmowe VPN sprawdzi się w grach?

Zapewne wiesz, że istnieją również bezpłatne programy VPN. Czy więc jest sens przepłacać, gdy możemy po prostu pobrać darmowe i cieszyć się tymi samymi korzyściami? Niestety, ale musisz wiedzieć, że bezpłatne VPNy znacznie odstają od płatnych.

Pierwsza zasadnicza różnica, jaka dzieli VPN premium od darmowych to taka, że darmowe mają limit transferu. W większości przypadków na jednego użytkownika przypada miesięcznie 2 GB. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wykorzystywanie VPN do gier. Z płatnych programów możemy korzystać bez limitów.

Darmowe VPN nie sprawdzi się w grach ze względu na bardzo wolne serwery. Zwykle mamy do wyboru kilka lub kilkanaście serwerów. To za mała liczba, aby obsłużyć wielu użytkowników. W związku z tym, korzystając z bezpłatnych programów Virtual Private Network musisz liczyć się z dużymi lagami spowodowanymi niestabilnym pingiem.

Na domiar złego VPN za darmo często handluje danymi użytkowników. Sprzedawane są m.in. jego adresy IP oraz strony które odwiedzał. Te informacje idą do reklamodawców, którzy mogą później lepiej spersonalizować reklamę.

Czy VPN zawsze zwiększa ping?

Zależy to od wielu czynników. Tym głównym jest to, jakiego programu używasz. Tak jak już mówiłem, używanie płatnego programu nie wpłynie bardzo znacząco na Twój ping. Używając ExpressVPN, ping wzrasta zwykle nieznacznie od 2 do 10. Wszystko dlatego, że VPN premium są dużo lepiej zoptymalizowane pod względem grania online.

Należy też pamiętać, że wielkość Twojego pingu to także przeciążenie sieci, ustawienie routera i kilka innych czynników. Największy komfort grania online daje dobrze skonfigurowana sieć i odpowiedni program VPN.

Czy VPN w grach jest legalne?

Mówiąc krótko, tak. VPN jest w pełni legalne do gier online. Nie zapominajmy jednak, że jakakolwiek nielegalna działalność pod przykrywką VPN jest zabroniona. Mimo tego, że Virtual Private Network daje więcej anonimowości, to nie oznacza to, że nikt nie jest w stanie nas znaleźć.

W kilku krajach VPN nie jest legalne. Chodzi tutaj m.in. o Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcję, Rosję.

Podsumowanie

Najlepsze VPNy do gier to ExpressVPN, NordVPN oraz SurfShark. Gwarantują one niski ping oraz duży komfort rozgrywki. Chronią również przed zagrożeniami z sieci. Nie sprawdzą się w tym przypadku darmowe programy VPN, które mają wiele braków. Pamiętaj, że używanie VPN np. do przeciwdziałania atakom DDoS jest legalne, a wręcz wskazane, lecz inne zastosowane działania VPN mogą być zabronione i w niektórych przypadkach możesz utracić konto lub zostać zbanowany.

Powiązane Wpisy