Menu Zamknij

Jak zainstalować VPN na komputerze? Szybki sposób

jak zianstalować VPN na komputerze?

VPN to w dzisiejszych czasach bardzo użyteczne narzędzie.

Wybierając dobry program, możemy zapewnić sobie duże bezpieczeństwo oraz anonimowość w sieci. Z zainstalowanym programem VPN na naszym urządzeniu, mamy bardzo dużo udogodnień. Możemy uchronić się od ataków hakerskich, czy też monitorowania naszych działań przez dostawcę internetu.

Korzyści z posiadania VPN możemy wymieniać w nieskończoność. Ta fundamentalna to brak pozostawiania po sobie śladów w internecie. Dlatego, jeżeli czujesz, że chcesz je mieć, to zobaczysz dziś jak zainstalować VPN na komputerze w szybki sposób.

Jak zainstalować VPN na komputerze?

1. Wybierz program VPN i pobierz go ze strony producenta
2. Zainstaluj VPN jak każdy inny program
3. Wybierz z listy adres IP
4. W ustawieniach VPN możesz wybrać automatyczne łączenie z VPN

Czym tak naprawdę jest VPN i jak działa?

Zacznijmy jednak od samego początku i zadajmy sobie pytanie, czym jest VPN. Mówiąc prosto, VPN (Virtual Private Network) to prywatna sieć wirtualna, która ma na celu poprawę Twojego bezpieczeństwa online poprzez zamaskowanie autentycznego IP.

Działa ona na zasadzie pośrednika pomiędzy Tobą (użytkownikiem) a Twoim ruchem internetowym. Przykładowo, chcesz wejść na stronę onet.pl. Wpisujesz frazę w wyszukiwarkę i klikasz „enter”. W tym momencie to żądanie jest wysłane z Twojego IP. Lecz najpierw na drodze stoi wirtualny serwer VPN, który przechwyci je, zmieni Twoje prawdziwe IP i w swoim imieniu wyśle chęć odwiedzenia onet.pl. Tym sposobem onet myśli, że znajdujemy się tam, gdzie tenże serwer wirtualny. Jeśli w ustawieniach VPN wybrałeś, że chcesz łączyć się z serwerem hiszpańskim, to każda odwiedzana przez Ciebie strona widzi Cię, jakbyś używał internetu na Półwyspie Iberyjskim.

Upraszczając, używając VPN, Twoje połączenie wygląda w ten sposób.

polaczenie z vpn

A bez VPN ma się to tak:

polaczenie bez vpn

Jak widzisz, łączę bez VPN pozbawione jest jakiejkolwiek ochrony, co jest dość niebezpieczne, szczególnie, gdy odwiedzasz niezaufane strony internetowe.

Co daje Ci korzystanie z VPN?

Jak już mówiłem na wstępie, VPN to bardzo użyteczne rozwiązanie. Uważam, że każdy, w miarę możliwości powinien go używać. Jakie są korzyści z zainstalowania VPN na komputerze?

Ochrona przed utratą danych. Jesteś na lotnisku lub na dworcu. Masz mało transferu internetowego i chcesz oszczędzić, ile się da. Szukasz więc publicznego Wi-Fi. Znajdujesz sieć bez hasła i…? Lepiej się z nią nie łącz. Za każdym razem, gdy widzisz hotspot bez zabezpieczeń, omiń go z daleka lub skorzystaj z niego, lecz tylko z aktywnym VPN. Taki program zadziała niczym most, po którym przejdziesz z dala od piranii w rzece. Ta metafora z mostem ma oznaczać to, że VPN szyfruje Twoje połączenie i dzięki temu nikt nie będzie mógł wykraść Twoich danych. Często cyberprzestępcy wykradają pliki osobiste, a nawet dane do kont bankowych.

Dużo większa anonimowość. Po wielu latach spędzonych w internecie, dochodzę do wniosku, że sieć nie jest najbezpieczniejszym miejscem. Może kiedyś tak było, lecz teraz na każdym kroku powinniśmy czuć się podejrzanie. Mówię o tym, że każda nasza aktywność online jest obserwowana. Dosłownie każda. Śledzą nas strony, które odwiedzamy, nasz dostawca internetowy, a nawet rząd. Można się na szczęście przed tym uchronić. Maskując nasze prawdziwe IP, stajemy się dużo bardziej anonimowi. Nikt bowiem od tej pory nie ma dostępu do naszej prawdziwej identyfikacji internetowej, ani miejsca, gdzie się znajdujemy.

Możliwość obejścia blokady regionalnej. Wyjazd za granicę w celu turystycznym bądź zarobkowym zawsze wiąże się z jakąś zmianą. Jedną z nich jest zmiana Twojego adresu IP. Przykładowo, jesteś w Londynie i postanowiłeś obejrzeć najnowszy odcinek Twojego ulubionego serialu. Wchodzisz na stronę, gdzie zapewne go obejrzysz i mamy rozczarowanie. Dostajesz komunikat, że strona nie jest dostępna w kraju, w którym się znajdujesz. Co robisz? Instalujesz VPN, łączysz się z serwerem polskim, automatycznie przyjmujesz polski IP, odświeżasz i oglądasz. Proste? Proste. Jeśli jesteś w Polsce i chcesz obejść inne blokady regionalne, to działasz analogicznie. Coś jest dostępne tylko w USA? Wybierasz serwer VPN znajdujący się w Teksasie i blokada regionalna jest ominięta.

Oszczędności. Jeżeli lubisz podróżować i jednocześnie na każdym kroku szukasz oszczędności, będąc za granicą, to powinieneś zatrzymać trochę grosza w portfelu już przy samej rezerwacji hotelu lub lotu. Jest wiele sposobów między innymi porównywarki zakwaterowania, ale znam taki, który wymaga uruchomienia VPN. Wchodzisz na stronę z rezerwacjami z adresu IP tzw. Trzeciego Świata, na przykład kongijskiego i rezerwujesz tańsze bilety, niż gdybyś zrobił to z polskiego IP. Typowa dyskryminacja cenowa, która umożliwia biedniejszym podróżowanie.

Dostęp do innych treści. Gdy wpisujesz pewną frazę w przeglądarce Google, to wyświetla Ci ona wyniki według Twojej lokalizacji. Inny otrzymasz będąc w Polsce, a inny będąc na przykład w Niemczech. Jeśli więc chcesz nieco rozszerzyć swoją perspektywę, to wypróbuj VPN, a przekonasz się, że treść treści nierówna. Zobaczysz także inne reklamy na Facebooku, które wydawcy często targetują według lokalizacji.

Co do korzyści płynących VPN, to może ograniczać Cię jedynie wyobraźnia. Z reguły VPN jest też używany do pobierania torrentów lub oszczędności na stronach z grami online. Czasem zdarza się też, że nasz dostawca internetu przykręca nam nieco kurek po przekroczeniu pewnej ilości gigabajtów. VPN sprawia, że dostawca nie ma dostępu do zużytego transferu, a tym samym Twój internet nie zwolni.

Jaki VPN wybrać?

Zanim przejdziemy do tego, jak zainstalować VPN na komputerze, musimy scharakteryzować dobry serwis VPN. Co powinien więc takowy mieć?

Ważne jest to, by miał dużą prędkość serwerów. Nie chcemy przecież czekać dużo czasu na połączenie. Pewne jest, że VPN nieco zwolni nasze łącze. Są jednak programy, które zrobią to nieznacznie. Na przykład ExpressVPN uchodzi za najszybszy tego typu program. Dzięki niemu nawet nie odczujecie wolniejszego łącza. Jeśli jesteśmy już w temacie serwerów, to warto, by VPN miał ich dużo. Wspomniany wcześniej ExpressVPN ma ich sporo, bo ponad 3000 na całym świecie. Wybór jest więc ogromny. Największą bazą może jednak pochwalić się NordVPN, który ma ich prawie 6000 dookoła globu.

VPN to temat, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo użytkowników. W związku z tym szanujący się program VPN musi mieć odpowiednie protokoły. Mowa tu o OpenVPN, L2TP/IPSec, SSTP, IKEv2, PPTP. Dla dodatkowej ochrony mile widziane byłyby dodatki DoubleVPN i KillSwitch. Ten pierwszy daje nam połączenie z dwoma serwerami naraz w celu lepszego bezpieczeństwa naszego IP. Kill Switch z kolei nie pozwala na automatyczne połączenie się z naszym IP, gdy VPN przypadkowo zostanie zamknięty.

Każdy uznany VPN powinien mieć jasną politykę przechowywania logów. Nie może zdarzyć się sytuacja, że oprogramowani kolekcjonuje prywatne dane użytkowników, np. historię zmiany IP, czy archiwalną aktywność. Warto też zapoznać się z opiniami obecnych użytkowników, czy VPN nie przepuszcza IP oraz DNS do sieci.

Na koniec, należy zaznaczyć, że VPN powinien mieć dobrą obsługę klienta. Najlepiej, by była ona szybka i dostępna przez całą dobę. To ważne, bo czasami możemy mieć problemy techniczne. Topowe VPNy są dostępne na wszystkie urządzenia od telefon, po rozszerzenia na przeglądarkę. Warto mieć to na uwadze wybierając takie oprogramowanie.

VPN darmowy czy płatny?

Jak już pewnie wiesz, na rynku istnieją dwa rodzaje VPNów. Darmowe oraz płatne. Czym się on różnią?

Z reguły, bezpłatny VPN jest gorszej jakości. Na jego niekorzyść przemawiają na przykład często wirusy, które dostajemy razem z programem. Często też jest też tak, że darmowy VPN jest zawalony reklamami. Skoro darmowy, to trzeba to sobie jakoś zrekompensować.

Poza tym ze świecą szukać darmowego VPN, który miałby sprecyzowaną politykę przechowywania logów. Często takie firmy po prostu sprzedają dane swoich użytkownikom reklamodawcom. Ponadto codziennością jest to, że bezpłatne VPNy w żaden sposób nie chronią klientów przed wyciekiem ich adresów IP do internetu.

Kiedy szukałem darmowego, ale dobrego VPNa, bardzo często natrafiałem na takie, które z pozoru są ok. Problemy zaczynały się jednak, gdy odpaliłem jakiś serwer. Zwykle łączę nie nadawało się do niczego, ponieważ było bardzo wolne, a oglądanie seriali było po prostu niemożliwe.

Z racji tego, bardziej polecam płatne VPNy. Szczególnie SurfShark, który uchodzi za jeden z najszybszych, najbezpieczniejszych, a co równie ważne najtańszych VPN na rynku. W cenie zaledwie $2.49 miesięcznie dostajecie wszystko to, co VPN powinien mieć, a nawet więcej. Używam go na co dzień i z całego serca polecam.

To właśnie na SurfSharku będę pokazywał krok po kroku jak zainstalować VPN na komputerze. Recenzję tego programu znajdziecie w tym artykule. A jeżeli lubicie mieć wybór, to proponuję Wam zajrzeć do rankingu TOP 10 najlepszych VPNów w 2020 roku.

Jak zainstalować VPN na komputerze? Instrukcja krok po kroku.

Cały proces nie jest skomplikowany i powinien zająć mniej niż 5 minut. Śledź poniższe kroki, a już za chwilę będziesz mógł cieszyć się zwiększoną anonimowością i innymi benefitami. Proces zakupu i instalacji jest banalny i program przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki, więc nie musisz kurczowo trzymać się tej instrukcji.

1. Wybierz program VPN. Możesz wybrać te, które poleciłem powyżej lub zdecydować się na inne. (jako przykład zaprezentuję SurfShark, który jest tani i w zupełności wystarczający)

2. Przechodzimy na stronę SurfShark i klikamy „Buy now” lub „Kup teraz”. Język strony zależy od Twojej obecnej lokalizacji.

3. Teraz decydujemy, na jak długo chcemy zapłacić. Oczywiście, im dłużej decydujesz się korzystać z programu, tym mniej zapłacisz. Najbardziej ekonomicznym wyborem jest środkowy, 24-miesięczny plan(12+12 miesięcy gratis), za którego zapłacisz 225 zł i w przeliczeniu na miesiące kosztuje on 9.80 zł. W porównaniu do pozostałych programów jest on bardzo opłacalny, więc w moim wypadku również go wybiorę.

Jeśli nie znajdujesz się teraz w Polsce, prawdopodobnie widzisz ceny w Dolarach Amerykańskich lub w Euro.

4. Gdy już wybierzesz plan, przechodzisz niżej i podajesz swój adres e-mail, aby utworzyć konto.

utwórz konto

5. Ten punkt możemy pominąć, gdyż ten dodatek jest zbędny i chcemy zapłacić jak najmniej.

opcjonalne koszty

6. Wybieramy opcję płatności. Możemy zapłacić m.in. kartą, PayPalem, PayU i Przelewy 24. Dwie ostatnie opcje znajdziesz w polu „Inne” na dole. Z racji tego, że kartą płaci się najszybciej, użyję właśnie jej. Na koniec klikamy „Ukończ zakup”.

wybierz płatność

7. Jeżeli płatność przebiegła pomyślnie, wyskoczą Ci dane do logowania. Proponuję od razu kliknąć „Zmień hasło” lub po prostu zapisać obecne, by można było łatwo się zalogować.

zmień hasło

8. Gdy już uporałeś się z krokiem 7, czas pobrać program na nasze urządzenie. Aby to zrobić, po prostu kliknij „Pobierz teraz”. Jeśli nie korzystasz z Windowsa, zjedź na dół i wybierz interesujące Cię oprogramowanie.

pobierz

9. Następnie standardowo zainstaluj program na komputerze/telefonie. Teraz uruchom go i wybierz „Log in” na dole okienka, po czym wpisz e-mail, który podawałeś na początku oraz hasło, które sobie zapisałeś.

10. Program się uruchomi.

interface

11. Aby uzyskać polskie IP, przejdź do sekcji „Locations”, znajdź polskie lokalizacje i kliknij w jedną z nich.

lokalizacje

12. Gotowe. Od teraz możesz cieszyć się korzyściami polskiego adresu IP!

połączono


Możesz też upewnić się co do Twojego publicznego adresu IP, przechodząc na stronę whatismyipaddress.com

Czy możesz liczyć na zwrot pieniędzy?

Jeżeli z jakiegoś powodu program nie spełni Twoich oczekiwań, to masz prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy. Pamiętaj jednak, aby zrobić to w ciągu 30 dni od daty zakupu. Cały proces sprowadza się do tego, abyś zalogował się na swoje konto, odnalazł sekcję „Refund” i połączył się na live chacie z konsultantem. Możesz równie dobrze wysłać e-mail, choć szybciej będzie podczas chatu. Konsultant może zapytać Cię o powód anulowania subskrypcji. Najlepiej napisać prawdziwy. Pieniądze powinny wrócić na Twoje konto do 7 dni roboczych.

Czy VPN jest w ogóle legalne?

VPN jest legalne. Krąży o nim wiele mitów, które nie są prawdziwe. Z VPN możemy korzystać bez przeszkód. W niektórych państwach takich jak Rosja, czy Białoruś jest to zabronione. Zawsze więc upewnij się, że jadąc za granicę, możesz używać VPN. W Polsce jest to w pełni legalne. Oto mapa krajów, które zakazują wirtualnych serwerów prywatnych.

gdzie vpn jest zakazane?

Natomiast warto pamiętać, że fakt, iż, ukrywamy swoje prawdziwe IP nie oznacza, że możemy posłużyć się nim do celów niezgodnych z prawem. A jeżeli chcesz na ten temat dowiedzieć się nieco więcej, to odsyłam Cię do wpisu na ten temat.

Czy mogę zainstalować program na telefon?

Dobry VPN charakteryzuje się tym, że można go porbać praktycznie na każde urządzenie. SurfShark oczywiście nie jest wyjątkiem.

Można zainstalować go na między innymi Androida, iOSa, Maca, Windowsa, Linuxa oraz jako dodatek do przeglądarki Chrome lub Firefox. Dużo lepszą wiadomością jest to, że z jednego konta możesz korzystać z programu na nieskończenie wielu urządzeniach. Oznacza to, że kupując jedną licencję, Twoja cała rodzina i firma mogą używać SurfSharka w tym samym czasie. Nie każdy VPN oferuje tę funkcję. Większość ogranicza liczbę połączeń do zazwyczaj czterech, pięciu lub sześciu

Podsumowanie

VPN to bardzo przydatna rzecz. Zapewnia nam dużo anonimowości i ochrony, o ile wybierzemy właściwy program. Ja korzystam z SurfShark, który zapewnia kompleksowy serwis, a dodatkowo jest bardzo tani. Nie warto jednak oszczędzać i wybierać darmowych VPN, ponieważ niosą one za sobą duże niebezpieczeństwo. Mam nadzieję, że instrukcja jak zainstalować VPN na komputerze była dla Ciebie pomocna. Zachęcam Cię jeszcze do odwiedzenia rankingu TOP 7 najlepszych VPN w 2020 roku.

Możesz przeczytać jeszcze: