Menu Zamknij

Ile Kosztuje VPN? (CENY NA MARZEC 2023)

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2023

Ile kosztuje VPN? Możesz się Zdziwić!

Ile kosztuje VPN?

W tym artykule przybliżę Ci, ile kosztują dobre programy VPN, jak można je kupić i czy w ogóle warto.

Jaka jest cena VPN?

Cena VPN to zwykle od 8 do 30 zł miesięcznie. Koszty wahają się w zależności od okresu, na jaki zdecydujesz się kupić program. Im dłużą subskrypcję zakupisz, tym mniejsza będzie opłata miesięczna ze względu na zniżki.

Ile kosztuje VPN?

Ceny VPNów to temat rzeka. Mimo wszystko myślę, że ich zróżnicowanie cenowe nie jest wcale tak duże.

Zacznijmy sobie od tego, że VPNy w 95% przypadkach oferują tzw. abonament miesięczny. W teorii powinno wyglądać to tak, że kupujesz VPN i co miesiąc pobierana jest z Twojego konta bankowego należna opłata. Czy tak rzeczywiście jest?

Nie do końca. Mimo że praktycznie każdy VPN na swojej stronie mówi o tym, że płacisz na przykład $7 miesięcznie, to tak nie jest. W rzeczywistości płacisz pieniądze z góry za dany okres, a wyliczona suma to po prostu średnia miesięczna.

Załóżmy, że VPN kosztuje rzekomo $7 miesięcznie przy zakupie go na rok. Rzeczywistość jest taka, że płacisz $84 z góry. Gdy podzielimy $84 na 12, to wychodzi nam $7 na miesiąc.

Pamiętaj więc, że, mimo że VPN deklaruje, że kosztuje X dolarów miesięcznie, to prawie w każdym przypadku nie płacisz miesięcznie, ale z góry.

Ten haczyk jest wykorzystywany przez większość firm, nie tylko oferujących VPN. Czy to etyczne? Nie do końca, jednak takie już są prawa marketingu.

Co wpływa na cenę VPNa?

Cenę VPN kształtuje wiele czynników. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

Wynajmem serwerów. Serwery to główny koszt VPNów. Każdy to koszty między innymi wynajmu oraz jego utrzymania. Niektóre firmy mają w bazie ponad 5000 na całym świecie, co znacznie zwiększa ich wydatki. To bezpośrednio rzutuje na cenę takiej usługi.

Pracownicy. Duże firmy takie jak VPNy mają pod sobą setki, o ile nie tysiące pracowników. Każdy z nich kosztuje niezależnie, czy jest to obsługa klienta, czy szef działu marketingu.

Reklama. Jak wiemy, reklama dźwignią handlu. Gdyby VPNy nie wydawały milionów na marketing, nie mogłyby zaistnieć w branży bezpieczeństwa internetowego.

Ile kosztują najpopularniejsze programy VPN?

Teraz dowiesz się, jakie są ceny najlepszych programów VPN na rynku. Mimo tego, że są to bardzo popularne firmy, to ich ceny są w niektórych przypadkach nawet niższe, niż VPNów o mniejszej renomie.

 1. SurfShark- od $2.49/mies
 2. ExpressVPN- od $8.32/mies
 3. NordVPN- od €3.10/mies
 4. CyberGhost- od €2.64/mies
 5. IPVanish- od $3.25/mies
 6. ProtonVPN- od $3.29/mies
 7. PerfectPrivacy- od $8.95/mies

SurfShark

surfshark

VPN, który według mnie ma najbardziej wartościowy stosunek ceny do możliwości. Powstał dopiero w 2018 roku, jednak zdołał wspiąć się na sam szczyt. Przynajmniej w mojej opinii, ponieważ na co dzień używam właśnie SurfShark.

Wszystko to dzięki znakomitym możliwościom. SurfShark ma ponad 1000 serwerów, działających naprawdę dobrze w każdej lokalizacji. Ponadto najmocniejsze szyfrowanie, protokoły oraz wiele funkcji prywatności to solidne argumenty przemawiające za tym VPNem. Cechą unikalną dla SurfSharka jest to, że jeśli kupisz go raz, to możesz używać go bez ograniczeń na każdym urządzeniu w Twoim domu. Recenzja tego programu znajduje się tutaj.

To jeden z najtańszych VPNów na rynku. Jego ceny plasują się w ten sposób:

ExpressVPN

expressvpn

ExpressVPN to kolejny VPN, któremu nie brakuje funkcjonalności i z powodzeniem może walczyć o miano najlepszego VPNa.

Znakiem rozpoznawczym ExpressVPN to najszybsze serwery. Żaden VPN nie wykonuje tak dobrej roboty w tej kwestii i program umożliwia bardzo komfortowe korzystanie z internetu. Bardzo dobrze sprawdzi się przy pobieraniu torrentów oraz omijaniu blokad regionalnych. Podstawowe szyfrowanie, przejrzysta polityka magazynowania oraz najlepsze protokoły VPN- o to wszystko możecie być pewni z tym VPNem. Recenzję ExpressVPN przeczytasz pod tym linkiem.

Ceny ExpressVPN mogą wydawać się wysokie, lecz to wszystko zasługa tego, że firma nie oferuje dłuższych planów cenowych niż na rok.

Plan miesięczny: $12.95 na miesiąc
Plan półroczny: $9.99 na miesiąc
Plan roczny: $8.32 na miesiąc

NordVPN

nord vpn


Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny VPN na świecie. Najważniejsze jednak, że jego popularność idzie w parze z dobrym działaniem.

Obszerna lista prawie 6000 serwerów to niewątpliwy atut NordVPN. Należą one do jednych z najszybszych w branży VPN. Ale ta panamska firma jest przede wszystkim synonimem bezpieczeństwa. Szyfrowanie AES 256-bit, wiele protokołów, kill switch, DoubleVPN- to tylko niektóre funkcje ochrony naszej internetowej tożsamości. Recenzję NordVPN napisałem tutaj.

Za bardzo zaawansowaną ochronę i brak kompromisów, NordVPN ustalił sobie ceny, które szczerze mówiąc, nie są najniższe, ale też nie są drastycznie wysokie.

Plan miesięczny: €10.63 na miesiąc
Plan roczny: €6.22 na miesiąc
Plan 2-letni: €4.44 na miesiąc
Plan 3-letni: €3.10 na miesiąc

Wskazówka: VPN z najlepszym stosunkiem ceny do jakości? Sprawdź SurfShark!

W jaki sposób kupić VPN?

Oto instrukcja krok po kroku, jak kupić VPN. Do przykładu posłużę się polecanym programem SurfShark.

1. Przejdź na stronę producenta i kliknij czerwony przycisk „Zdobądź SurfShark VPN” lub „Buy Surfshark”.
2. Wybierz, na jaki okres chcesz mieć subskrypcję, podaj e-mail i wybierz metodę płatności.
3. Sprawdź, czy wszystko się zgadza, po czym kliknij „Dalej”. Zostaniesz przekierowany na stronę z płatnością.
4. Gdy już zapłacisz, zmienić wygenerowane hasło przejdź do zakładki „Downloads” i pobierz program na dowolną platformę.
5. Zainstaluj go i uruchom. Możesz też pobrać go na inne urządzenia. Wybierz serwer z zakładki „Locations” i masz zmienione IP.
6. Gotowe!

Dlaczego ceny podane są w dolarach i euro?

Zapewne zauważyłeś, że wszystkie ceny są zaprezentowane w obcych walutach. Powód tego jest prosty.

Te firmy po prostu nie są polskie, lecz międzynarodowe. Rumunia, Panama, Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Między innymi w tych państwach znajdują się ich siedziby. Jeżeli przejdziesz na strony niektórych VPNów, to ceny mogą wyświetlić się w złotówkach, lecz służy to tylko celom przeliczeniowym. Transakcje realizowane są zwykle w obcej walucie. Najlepiej, jeżeli masz konto bankowe w dolarach lub euro, lecz jeżeli nie, to w zależności od banku może być pobrana drobna opłata za przewalutowanie.

Co daje korzystanie z VPN?

VPN to bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi Twoje codzienne funkcjonowanie w świecie online. Polecam używać go za każdym razem, gdy łączymy się z internetem.

Zapewnia on bowiem wysoką ochronę naszych danych. Podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi narażamy się na kradzież naszych plików i haseł. VPN szyfruje nasze łącze i sprawia, że nikt nie może nam niczego wykraść. Jest to wirtualna kłódka do Twoich danych na urządzeniu.

VPN to również anonimowość. Z racji tego, że maskuje Twoje prawdziwe IP, to możesz liczyć na dużą prywatność. W praktyce działa to tak, że zostawiasz ślady online nie po sobie, ale pod obcym adresem IP. Oznacza to, że możesz bez problemu pobierać torrenty bez obaw, że Twoje dane ujrzą światło dzienne.

Z racji zmienionego adresu IP, możesz także obchodzić blokady regionalne takie jak między innymi amerykański Netflix lub polska telewizja za granicą. Wystarczy tylko w ustawieniach VPN wybrać IP kraju, w którym dana strona jest dostępna i po odświeżeniu strony, będziemy mogli z niej korzystać. Jak oglądać polską telewizję za granicą, wyjaśniałem tutaj.

jak działa VPN

VPN za darmo?

Na rynku obok płatnych VPNów, jest też sporo takich, za które nie zapłacisz ani grosza. I choć wielu ludzi z nich korzysta, to powinieneś wiedzieć, jakie zagrożenia za sobą niosą.

 • Limitowany transfer. Bardzo często zdarza się tak, że darmowe VPNy ograniczają użytkownika co do ilości transferu. Zwykle nie oferują więcej niż 2 GB miesięcznie, co jest stanowczo za mało i można to zużyć w godzinę. Aby komfortowo korzystać z VPN, musi to być nielimitowany transfer tak jak w przypadku płatnych VPN.
 • Niewielka liczba serwerów. VPNy premium oferują kilka tysięcy serwerów. Darmowe kilka. To zasadnicza różnica. Jeżeli wiele osób wejdzie na dany serwer, to łącze dramatycznie zwalnia. To dość częsta sytuacja z bezpłatnym VPNem. Dlatego lepiej ich unikać.
 • Sprzedaż danych osobowych. Nie powinniśmy wrzucać wszystkich do jednego worka, lecz wiedz jak jest. Nie wszystkie, ale spora część bezpłatnych VPNów handluje danymi swoich użytkowników. W końcu nie płacisz nic za program, więc to Ty posłużysz jako produkt.
 • Wirusy i reklamy. Malware i stos reklam. To codzienność w darmowych aplikacjach VPN. Jeżeli nie chcesz płacić, to musisz oglądać reklamy. Dodatkowo czasem program dorzuca Ci w pakiecie wirusa, który będzie Cię śledził i skutecznie utrudniał życie.
darmowy vs platny vpn

Jak widzisz, oto zagrożenia płynące z darmowych VPNów. Nie chcę Cię straszyć, że są one najgorsze na świecie. Kiedyś nawet korzystałem z darmowych VPNów i nic mi się nie stało, jednak historie niektórych użytkowników mogą skutecznie odebrać nam chęć do darmowych programów VPN.

VPN a legalność

Twoje wątpliwości może budzić kwestia legalności VPN. Bardzo dobrze, bo nie tylko ty kwestionujesz VPN i jego zgodność z prawem.

Sprawa natomiast wygląda tak, że VPN nie jest zabronione, o ile wykorzystujesz je do legalnych celów. W Polsce, póki co VPN jest legalne. Z sankcjami możesz liczyć się podczas wyjazdu do niektórych państwa Azji, Białorusi, Rosji, czy Turcji. Całą listę państw, w których lepiej nie używać VPN znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Ile więc kosztuje VPN? Zależy od programu i okresu, na jaki go kupujesz. Najtańsze programy kosztują od $2 miesięcznie, lecz średnio płaci się około $6 na miesiąc. Są też oczywiście darmowe, lecz jeżeli zależy Ci na Twojej prywatności, to lepiej trzymać się od nich z daleka. Najlepszy i niedrogi VPN? Wybierz SurfShark, a nie pożałujesz.

Możesz przeczytać jeszcze: