Menu Zamknij

Czy Warto Kupić VPN? 5 Powodów Za i 2 Przeciw

Ostatnia aktualizacja: 6 stycznia 2020

Czy Warto Kupić VPN?

Chcesz kupić VPN i nie jesteś przekonany, czy będzie to dobra inwestycja?

Jest to zupełnie normalne i każdy chce mieć pewność, że coś, za co płaci, przyniesie mu wartość.

Czy warto kupić VPN?

W tym artykule poznasz wady i zalety VPN, dowiesz się, ile takie usługi kosztują oraz jakie przyniosą Ci korzyści.

Przekonajmy się więc, czy warto korzystać z VPN.

Jak działa VPN?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. Jej działanie nie jest skomplikowanym procesem.

Obecnie, gdy prawdopodobnie nie masz VPNa, wysyłając żądanie dostępu do pewnej strony internetowej, trafia ono do Twojego dostawcy internetu, a od niego do serwera strony.

Kiedy korzystasz z usługi VPN, w schemacie Twojego połączenia, zachodzi drobna zmiana. Zanim sygnał trafi do dostawcy internetu, przechodzi on przez dodatkowy serwer VPN. W tym momencie szyfruje on Twoje łącze i zmienia adres IP. Dalej dociera on do strony www.

Dlaczego warto kupić VPN?

Oto powody przemawiające za tym, że warto mieć VPN na swoim komputerze lub telefonie.

 1. Szyfruje ruch. Cechą charakterystyczną dla VPNów jest ich szyfrowanie łącza. Jak pewnie się domyślasz, jest to bardzo przydatna funkcja. Szyfrowanie pozwala Ci na ukrycie Twoich danych osobowych, które wysyłasz wraz z korzystaniem z sieci, dzięki czemu nikt nie będzie mógł ich przechwycić. Sporo się słyszy o tym, by nie korzystać z darmowych hotspotów Wi-Fi, gdyż wiążą się one z cyberzagrożeniami. Oczywiście, możesz z nich korzystać, ale tylko pod osłoną VPNa, by mieć pewność, że Twoje pliki i hasła są bezpieczne.
 2. Daje więcej prywatności. Nasz adres IP to kopalnia wiedza na nasz temat. Obecna technologia sprawia, że na podstawie IP można dojść do naszej lokalizacji, podejrzeć strony, który przeglądamy (dostawca internetu), a niektóre duże firmy uczą się naszych zachowań, a na ich podstawie ustalają nasze dane demograficzne. Jak VPN pozwoli Ci na większą prywatność? Dzięki zmianie IP skutecznie uciekniesz od inwigilacji, nie będziesz otrzymywał dopasowanych do Ciebie reklam, ukryjesz swoją lokalizację i nie dasz szans, by ktokolwiek miał dostęp do tego, co robisz w internecie.
 3. Ominiesz blokady geograficzne. Jeżeli od czasu do czasu podróżujesz lub pracujesz za granicą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkasz się lub już spotkałeś się z blokadą regionalną. Jest to blokada nakładana przez różne strony internetowe, która pozwala na dostęp do niej jedynie użytkownikom z danego kraju. Jest masa takich stron. Przykład? Jadąc za granicę, nie obejrzysz polskich seriali na popularnych platformach streamingowych. Możesz też uzyskać dostęp do amerykańskiego Netflixa. Wystarczy tylko zmienić IP, a strona pomyśli, że rzeczywiście znajdujesz się w kraju, gdzie jej treść może być wyświetlana.

  Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
 4. Zaoszczędzisz pieniądze. Może to trochę sprzeczne z intuicją, lecz wydając pieniądze na VPN, mogą Ci się one zwrócić. Szczególnie jeżeli często kupujesz online. Zazwyczaj na międzynarodowych platformach z grami komputerowymi, lotami, czy pokojami hotelowymi. Czasami ceny w zależności od kraju, z którego odwiedzasz te strony, mogą się różnić. Jeśli na przykład korzystasz z hinduskiego adresu IP, to istnieje prawdopodobieństwo, że za ten sam hotel na tej samej stronie zapłacisz odrobinę mniej.
 5. Zwiększenie wydajności internetu. Nie zawsze, ale czasami zdarza się tak, że dostawcy internetu nakładają na klientów limit przepustowości, co skutkuję wolniejszym internetem i większym pingiem w grach. Rozwiązanie to oczywiście VPN, który skutecznie przywróci Twoje łącze do normalności.
jak działa vpn

Dlaczego nie warto kupować VPN?

Żeby nie było tak kolorowo, to musisz zapoznać się także z wadami VPNów.

 1. Zwalniają internet. Chyba największy minus korzystania z VPN. Wyżej napisałem, że VPN pozwoli Ci uniknąć limitów przepustowości, lecz musisz też pamiętać, że każdy, nawet najlepszy VPN odrobinę spowolni Twoje połączenie. Bo musi minąć trochę czasu, by VPN sygnał dotarł do serwera VPN, oraz by szyfrowanie i protokoły mogły zadziałać. Jednak dobrej klasy VPN spowalnia sygnał niezauważalnie. Na przykład ExpressVPN to lider wśród prędkości i z tym programem nie odczujesz spadku prędkości. VPNy, które również nie zwolnią Twojego internetu, znajdziesz w tym rankingu.
 2. Czasem są wykrywane. Jeżeli chcesz zakupić VPN z myślą o odblokowywaniu niedostępnych stron, to musisz wiedzieć jedną rzecz. Serwisy typu Netflix są coraz mądrzejsze i nie jest to takie oczywiste, że każdy serwer VPNa, da Ci dostęp do strony. Na szczęście VPNy cały czas nad tym pracują i większość płatnych tego typu usług jest w stanie obchodzić geograficzne restrykcje.

Ile kosztuje VPN?

Cena to jeden z tych czynników, które determinują to, czy warto kupić VPN. Dowiedzmy się, ile takie serwisy kosztują.

VPNy w 99% przypadków mówią o koszcie miesięcznym. Zwykle jest tak, że kupujesz VPN na dany okres, na przykład na rok i kalkulowany jest Twój koszt miesięczny, Tak rzeczywiście jest, ale w praktyce wygląda to tak, że płacisz zwykle z góry.

Przykładowo, gdy VPN zapewnia, że kosztuje $5 miesięcznie przy zakupie na rok, to wiedz, że teraz płacisz $5 x 12 (miesięcy), czyli $70.

Na im dłużej wykupisz VPN, tym większy rabat otrzymasz. Zazwyczaj VPN można kupić na okres 1 miesiąca, 6 miesięcy, roku, dwóch lat oraz nawet trzech lat. Najmniej opłacalna opcja to oczywiście zakup na miesiąc.

Ile więc kosztuje VPN? Oto plany cenowe najlepszych programów.

SurfShark

NordVPN

nordvpn ceny

ExpressVPN

expressvpn ceny

Wszystkie VPNy oferują gwarancję zwrotu pieniędzy do 30 dni od daty zakupu.

Najtańsze VPNy znajdziesz w tym artykule.

Ceny podane są w dolarach i euro, ponieważ są to najlepsze firmy międzynarodowe i nie oferują zapłaty w złotówkach.

Jaki VPN najlepszy?

Istnieje sporo VPNów na rynku. Jaki z nich najlepszy? Z mojej strony mogę polecić SurfShark.

surfshark logo

Jest to VPN, z którego korzystam na co dzień. To jeden z najtańszych VPNów, ale według mnie stosunek jego jakości do ceny jest znakomity,

SurfShark ma ponad 1000 szybkich serwerów, z którymi można bez problemów przeglądać strony internetowe oraz oglądać filmy i seriale. Dobrze szyfruje łączę i używa najnowszych i najbardziej stabilnych protokołów bezpieczeństwa. Kupując go raz, możesz zainstalować go z jednego konta na tylu urządzeniach w swoim domu i poza nim, na ilu chcesz. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to żaden VPN nie ma tej funkcji. Oprócz tego SurfShark ma wbudowane blokowanie reklam i wirusów.

Koszt miesięczny z najtańszym pakietem to około 9,30 zł. Możesz go kupić na jego oficjalnej stronie lub przeczytać pełną recenzję.

Więcej dobrych VPNów znajdziesz w tym wpisie.

A czy nie lepiej pobrać darmowy VPN?

Oczywiście, są darmowe VPN. Mało tego, jest ich nawet całkiem sporo. W Google Play lub App Store masz ich bardzo duży wybór. Jeśli masz niewielki budżet, to możesz pobrać taką aplikację, lecz musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Bezpłatne VPNy bardzo często mają limit transferu. Standardowo jest to 2 GB miesięcznie. To zdecydowanie za mało. Jeżeli chcesz komfortowo używać internetu, to odradzam VPN za 0 zł.

Kolejnym problemem może być to, że w przypadku darmowych VPNów to Ty możesz być produktem. Jak? Program zbiera o Tobie informacje, które później wysyła innym firmom, które wykorzystują je w celach marketingowych.

Poza tym zbadano, że prawie 40% dostępnych na rynku darmowych programów VPN zawierało wirusy typu malware. No cóż, mamy to, za co płacimy. Niemiłym dodatkiem są też wszechobecne reklamy.

Dodatkowo bezpłatne VPNy mają słabe zabezpieczenia. Może zdarzyć się tak, że przypadkowo Twój adres IP wycieknie do internetu i nic nie zostanie po Twojej anonimowości.

Czy VPN mogę używać w każdym kraju?

VPN nie jest legalny na całym świecie. Z pewnymi restrykcjami musicie liczyć się, gdy jesteście mieszkańcami między innymi:

 • Rosji
 • Białorusi
 • Korei Północnej
 • Chin

W powyższych krajach teoretycznie zakazane jest używanie VPN, jednak nie zdarzają się przypadki, aby turyści byli jakkolwiek ukarani za ich używanie. Pełna lista i więcej o legalności VPN przeczytasz w tym artykule.

Podsumowanie

Niecałe 4 zł. Tyle dziennie zapłacisz za jeden z najtańszych programów VPN. Dużo czy mało? Sam powinieneś zadecydować, czy warto kupić VPN. Ja myślę, że warto. Z roku na rok zwiększa się ilość cyberprzestępstw, a anonimowość online to coś bardzo ważnego w dzisiejszych czasach.

Możesz przeczytać jeszcze: