Menu Zamknij

Czy warto kupić VPN? Oto odpowiedź!

czywarto kupić vpn?

Surfowanie w internecie powierzchownie wydaje się być bezpieczne. Jak wiemy, pozory mylą. Dzisiaj sieć niesie za sobą wiele zagrożeń. Często słyszy się o włamaniach na konta bankowe, kradzież danych, czy monitoring naszych aktywności online przez media społecznościowe. Żyjemy jednak w czasach, w których ten, kto wymyśli produkt lub usługę, która rozwiązuje problemy ludzi, może dorobić się dużych pieniędzy. Mowa tutaj o twórcach programów VPN, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Nam, konsumentom przychodzi za nie zapłacić.

No właśnie, czy warto więc wyciągnąć kilka dolarów miesięcznie na zakup oprogramowania VPN? Przekonajmy się więc, czy warto kupić VPN.

Ile kosztuje VPN?

Istnieje całkiem sporo programów VPN na rynku. Jednak zauważyłem, że nie ma pomiędzy nimi bardzo dużej rozbieżności cenowej. Raczej wszystkie te usługi oferują podobne ceny, które są proponowane w abonamentach miesięcznych. Średnia cena VPN przy zakupie na 1 miesiąc wynosi ok. $11. Na im dłużej wykupisz program, tym większą zniżkę dostajesz. Kupując VPN na 2 lata, możesz liczyć na duży upust i cenę w granicy $3/mies.

Warto wspomnieć o tym, że pomimo tego, że są to pakiety miesięczne, to klient płaci z góry za dany okres. Jeżeli zdecydujesz się więc na subskrypcję 2-letnią przy cenie $3 miesięcznie to z góry musisz zapłacić $72. Nie polecam kupować tak długich pakietów, ponieważ zwyczajnie nie wiadomo co stanie się z VPN. Jest to temat anonimowości online, która ma swoich przeciwników. W każdym momencie rząd może wycofać jego legalność lub go ograniczyć. Dlatego zdecydowana większość kupuje abonament na rok lub mniej.

Co dostajemy za tę cenę?

Załóżmy, że za VPN płacisz średnio $8 za miesiąc. W przeliczeniu na złotówki jest to ok. 30 zł. Rozkładając tę kwotę na dni, wychodzi 1 zł dziennie. Czy warto więc kupić VPN, jeśli będzie wyciągać z naszego portfela złotówkę każdego dnia? Zobaczmy, na jakie korzyści możesz liczyć.

 • Zwiększoną prywatność. Dzięki VPN możemy oszczędzić sobie niepotrzebnego monitoringu chociażby ze strony naszego dostawcy internetu. Zapewne wiesz, że śledzi on każdą Twoją internetową aktywność. Później te dane może przekazać do reklamodawców, od których dostanie za nie pieniądze. Nie mówię, że robią to wszyscy dostawcy, lecz jest takowych sporo. Z racji tego, że VPN działa jak szyfrowany tunel, to nikt nie ma dostępu do Twoich danych, ani historii Twojej aktywności.
 • Duża anonimowość. VPN sprawia, że Twój prawdziwy adres IP staje się zamaskowany, a ty surfujesz online pod zupełnie inną identyfikacją. Program pozwala Ci wybrać jakiego IP chcesz używać, a Ty jednym kliknięciem sprawiasz, że ukrywasz swoje prawdziwe IP. Od tego czasu każda strona odwiedzana przez Ciebie zbiera o Tobie błędne informacje np. o lokalizacji. Ty z kolei zostawiasz ślady nie po sobie, lecz po wirtualnym adresie IP. Wniosek? Jesteś bardziej anonimowy ze względu na brak ciągłości tego samego IP. Sporo osób korzysta z tej opcji, aby anonimowo pobierać torrenty.
 • Bezpieczeństwo. Hotspoty Wi-Fi bez hasła mają to do siebie, że trudno na nie trafić. A jeżeli już na nie natrafimy, to lepiej zastanówmy się dwa razy, czy warto się z nimi połączyć. Nie jest bowiem tajemnicą, iż taka nieznana sieć na lotnisku, czy w restauracji może narobić nam sporo bałaganu. Mam na myśli kradzież danych i plików. Łącząc się bez VPN, nasze połączenie nie jest zaszyfrowane, co sprawia, że stosunkowo łatwo zyskać dostęp do zawartości naszego telefonu lub laptopa. Używając VPN, nasze łącze jest zaszyfrowane i dzięki temu hakerzy, którzy będą próbowali się do nas dobrać, rozczarują się.
 • Możliwość odblokowywania stron. Z blokadą regionalną spotkała się duża część z nas. Będąc za granicą chciałeś wejść na daną stronę. Okazało się, że jest ona dostępna jedynie w Polsce. Najczęściej dotyczy to stron VOD. Wszystko to wina zapisów w umowach z reklamodawcami, którzy nie godzą się na reklamę ich produktu poza Rzeczpospolitą. Jednak możesz obejść blokadę regionalną używając VPN. Po prostu wybierasz polski adres IP i łączysz się z nim. Odświeżasz stronę, a ta myśli, że jesteś na terenie Polski i możesz bez problemu oglądać najnowszy odcinek swojego ulubionego serialu. Szczegółowy poradnik odblokowywania stron znajdziecie tutaj.

Jaki program najbardziej opłaca się kupić?

Jak już mówiłem, istnieje sporo programów na rynku. Prawda jest jednak taka, że 5 programów obsługuje 90% klientów na całym świecie. Czy to sprawia, że są one najlepsze? Niekoniecznie, lecz osobiście używam jednego z nich i muszę przyznać, że sprawuje się on znakomicie. Jest to NordVPN, którego niedawno recenzowałem.

nord vpn


NordVPN to prawdopodobnie najpopularniejszy i najbardziej zaufany VPN na świecie. Ma największą listę serwerów na rynku, bo prawie 6000! Do tego działają bardzo szybko i bez zakłóceń. Program ten nie przechowuje danych użytkowników zgodnie ze ścisłą polityką magazynowania logów. Zapewnia bezpieczne szyfrowanie oraz protokoły bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje DoubleVPN, który zapewnia większą pewność korzystania z sieci. NordVPN daje możliwość połączenia się z sześcioma urządzeniami jednocześnie, co jest dobrą opcją dla użytku programu przez całą rodzinę. Dostępny jest na wszystkie urządzenia, a aplikacja jest łatwa w użyciu. Najtańszy plan kosztuje €2.62/mies. Do tego dochodzi 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy. Możesz kupić program tutaj.

Jeśli chodzi o pozostałe programy, to pisałem o nich więcej w tym artykule.

A czy nie lepiej pobrać darmowy VPN?

Oczywiście, są darmowe VPN. Mało tego, jest ich nawet całkiem sporo. W Google Play lub App Store masz ich bardzo duży wybór. Jeśli masz niewielki budżet, to możesz pobrać taką aplikację, lecz musisz wiedzieć kilka rzeczy.

Bezpłatne VPNy bardzo często mają limit transferu. Standardowo jest to 2GB miesięcznie. To zdecydowanie za mało. Jeżeli chcesz komfortowo używać internetu, to odradzam VPN za 0 zł.

Kolejnym problemem może być to, że w przypadku darmowych VPNów to Ty możesz być produktem. Jak? Program zbiera o Tobie informacje, które później wysyła innym firmom, które wykorzystują je w celach marketingowych.

Poza tym zbadano, że prawie 40% dostępnych na rynku darmowych programów VPN zawierało wirusy typu malware. No cóż, mamy to, za co płacimy. Miłym dodatkiem są też wszechobecne reklamy.

Dodatkowo, bezpłatne VPNy mają słabe zabezpieczenia. Może zdarzyć się tak, że przypadkowo Twój adres IP wycieknie do internetu i nic nie zostanie po Twojej anonimowości.

Jak dokładnie działa VPN?

VPN nie jest zbyt skomplikowany w działaniu. Schemat jego działania wygląda w ten sposób:

jak działa VPN?

Ruch wychodzi od Ciebie, gdy wpisujesz adres strony www. Po kliknięciu „Enter”, Twoje połączenie przechodzi do programu VPN. Ten szyfruje je, wysyła do dostawcy internetu, po czym ten przekierowuje je do serwera VPN. Stąd łączymy się z serwerem żądanej strony już pod zmienionym IP. Cały proces wraca, łącze się rozszyfrowuje, a Ty cieszysz się dostępem do strony i ukrytym IP.

Czy VPN zwalnia internet?

Zależy to od bardzo wielu czynników. Logika mówi nam, że rzeczywiście VPN spowolni internet. Jednak wszystko sprowadza się do tego, jakiego programu użyjemy. Jeżeli będzie to darmowy program, to jest niemal pewne, że nasze łącze zwolni znacznie. Wszystko dlatego, że bezpłatny VPN ma mało dostępnych serwerów, a co za tym idzie są one przeciążone.

Na przykład NordVPN także zwolni internet, lecz bardzo nieznacznie. Program ten jest bardziej zoptymalizowany i używając go możemy nawet nie odczuć delikatnie wolniejszego połączenia.

Pod uwagę trzeba również wziąć przeciążenie naszej sieci, prędkość naszego internetu oraz inne czynniki, o których obszerniej pisałem w tym artykule.

Czy VPN mogę używać w każdym kraju?

VPN nie jest legalny na całym świecie. Z pewnymi restrykcjami musicie liczyć się podczas pobytu w:

 • Iraku
 • Białorusi
 • Korei Północnej
 • Turkmenistanu

Pod kontrolą rządu VPN jest w :

 • Chinach
 • Omanie
 • Rosji
 • Turcji
 • Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W powyższych krajach teoretycznie zakazane jest używanie VPN, jednak nie zdarzają się przypadki, aby turyści byli jakkolwiek ukarani za ich używanie. Jeżeli wyjeżdżasz do Chin, to koniecznie przeczytaj ten wpis.

Podsumowanie

Złotówka dziennie. Tyle średnio kosztuje dobrej jakości VPN. Czy warto? Zdecyduj sam. Osobiście uważam, że pakiet korzyści, jakie oferują nam programy VPN jest bardzo atrakcyjny i taki program bardzo nam się przyda. Z mojej strony polecam NordVPN, lecz istnieją setki tego typu programów. Moja odpowiedź na pytanie czy warto kupić VPN brzmi : Tak. Jednak każdy z nas jest inny i powinieneś zastanowić się sam, czy potrzebujesz VPN.

Powiązane Wpisy