Menu Zamknij

Co to jest VPN i dlaczego powinieneś go mieć?

co to jest vpn

Powstanie internetu to ogromne ułatwienie dla ludzkości. Dzięki temu bezprecedensowamu wynalazkowi każdy z nas może znaleźć odpowiedź na praktycznie każde pytanie w przeciągu sekund. Z dowolnego miejsca na ziemi możemy także sprawdzić co słychać u naszych idoli, czy znajomych. Jednak to nie jest tak, że sieć jest bez wad. Obecnie z każdej strony czyhają na nas zagrożenia od hakerów, którzy tylko czekają, by wykraść od nas cenne dane do kont bankowych, czy w najlepszym wypadku zablokować nasze urządzenia. Jednak są na tym świecie ludzie, którzy postanowili rozwiązać ten problem i stworzyć VPN. Jeśli jeszcze nie wiesz co to jest VPN, to dobrze trafiłeś. Zapraszam do przeczytania artykułu. gdzie opowiem czym jest VPN, a także dlaczego powinieneś go mieć.

Co to jest VPN?

VPN (Virtual-Private-Network) to rodzaj połączenia internetowego, który pozwala Ci ukryć Twoją prawdziwą lokalizaję oraz adres IP. Dzięki temu strony, które odwiedzasz „nie widzą” skąd pochodzisz, ani nie znają twojego IP. To rozwiązanie pozwala Ci surfować po internecie bezpiecznie oraz niemal anonimowo. Wystarczy Ci program, który pobierasz na komputer lub telefon. Jednym kliknięciem łączysz się z dowolnym serwerem na świecie. Załóżmy, że mieszkasz w Poznaniu. Wybierasz, że chcesz używać lokalizacji na przykład z San Franciso i… gotowe. Od teraz używasz internetu jako osoba z USA. Każde Twoje działanie w internecie jest teraz rejestrowane z błędnej lokalizacji, a Ty cieszysz się prywatnością.

Dlaczego potrzebujesz VPN?

VPNy stają się coraz bardziej popularne i nie dzieje się to bez powodu. Umożliwiają Ci one między innymi:

  • Prywatność i anonimowość dzięki zmianie Twojego prawdziwego położenia nikt nie jest w stanie rozszyfrować z jakiego miejsca na świecie przeglądasz internet.
  • Obejście blokad regionalnych, które zakazują wyświetlania np. VOD czy TVN Player za granicą albo oglądania amerykańskiego Netflixa. O tym, jak oglądać Netflixa w USA pisałem już tutaj.
  • Zaszyfrowanie Twoich danych, gdy łączysz się z sieciami Wi-Fi np. w restauracji czy na lotnisku. Używanie publicznego internetu w takich miejscach jest częstym miejscem wykradania danych czy to przez hakerów, czy właścicieli tych sieci.
  • Oszczędzić pieniądze. Czasami serwisy z ofertami hotelów lub wakacji ustalają wyższe ceny, dla osób z bogatszych krajów. Wystarczy połączyć się jako osoba z kraju „trzeciego świata” i w niektórych przypadkach cieszyć się okazjami cenowym. Raz udało mi się znaleźć hotel w Paryżu taniej o $20!

    Sporo ludzi korzysta również z serwerów VPN, aby móc bezpiecznie pobierać pliki z torrentów oraz oglądać treści, które w danym kraju są zakazane. Należy jednak pamiętać, by używać VPN wyłącznie do legalnych celów.

Jak dokładnie działa VPN?

Kiedy połączysz swój komputer lub inne urządzenie do VPN, przejmuje ono IP wraz z lokalizacją tego wirtualnego serwera. Każda Twoja aktywność od teraz odbywa się za pomocą szyfrowanego połączenia VPN. Na przykład, jeśli wybierzemy, że chcemy przeglądać internet z francuskiego adresu. Wówczas strony internetowe wyświetlają treści takie, jak widzą je francuzi, nawet gdy jesteś w Polsce. Kiedy przeglądasz internet poprzez serwer VPN, Twój komputer łączy się z siecią poprzez specjalne szyfrowane łącze. Cały proces wygląda mniej więcej w ten sposób:

Jak działa VPN

źródło: www.yellowstonecomputing.net

Jak można zobaczyć na obrazku powyżej, nawet nasz dostawca internetowy nie może rozszyfrować naszej aktywności związanej z używaniem VPN.

Czy jestem anonimowy używając VPN?

W internecie nie jesteśmy anonimowi. Takie zdania można usłyszeć praktycznie na każdym kroku. Jak więc wygląda sytuacji po użyciu serwerów VPN? Czy dają nam kompleksową anonimowość?

Na pewno nie jesteśmy w stu procentach anonimowi. Niemniej jednak, VPN znacząco zwiększa anonimowość. Bez VPN, Twój adres IP jest dostępny praktycznie dla każdego. Stąd prosta droga, by ktoś mógł dowiedzieć się w jakim miejscu się znajdujesz. Jeżeli ktoś jest wystarczjąco zdeterminowany, to oczywiście może dostać się do Twojego prawdziwego IP. Jednak jest to bardzo trudne. Używając VPN nie pokazujemy swojego IP, co oznacza, że nie eksponujemy prawdziwego położenia. Korzystasz z hotspota na lotnisku? A VPN nikt nie wykradnie Twoich danych, co jest dość częste w takich miejscach.

Czy VPN jest legalne?

Odpowiedź brzmi tak. W praktycznie wszystkich krajach używanie serwarów VPN jest w pełni legalne. Wyjątkami od reguły są m.in. Rosja, Białoruś, Arabia Saudyjska, Chiny czy Turcja. Jeśli więc wybierasz się do tych krajów lub tam mieszkasz, nie możesz korzystać z VPN. Choć prawo jest nieco zagmatwane jeśli chodzi o tę kwestię, to VPN nie jest zakazane w Polsce. Pisaliśmy już na ten temat w tym artykule.

Czy VPN działa na Androidzie i na iOS?

Tak, oczywiście. Liczący się usługodawcy oferują swoje aplikacje zarówno dla użytkowników Androida jak i iOS’a. Nasze ulubione VPNy na telefony to: ExpressVPN, NordVPN, Surfshark. W przypadku tego typu programów nie warto kusić się na darmowe aplikacje np. w sklepie Google Play, ponieważ badania wykazały, że spośród prawie 300 aplikacji VPN na telefon, 38% zawierały wirusy, a 84% nie chroniło danych użytkowników przed wyciekiem do sieci. Poza tym darmowe aplikacje często handlują danymi użytkowników i sprzedają ich aktywność i inne poufne informacje innym firmom.

Darmowy VPN vs Płatny. Jakie polecam?

Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo aplikacji i programów, które oferują nam serwery VPN. Jeśli chodzi o darmowe, to z mojej strony mogę polecić 4 programy, które są dość przyzwoite. Możecie przeczytać o nich tutaj. Według mnie lepiej korzystać jadnak z płatnych VPNów. Nie są one dużym kosztem, bo zwykle miesięczna opłata za taki program waha się w granicach $3-$5, a za te pieniądze dostajemy ogrom lokalizacji do wyboru, zwiększone bezpieczeństwo oraz bardzo szybkie serwery, które działają bez żadnych problemów. Jeżeli chodzi o najtańszą opcję, to polecam Surfshark. W najtańszym pakiecie kosztuje on zaledwie $2.49za miesiąc. Ja korzystam z ExpressVPN, jeśli chcecie zobaczyć ranking najlepszych VPNów, możecie kliknąć tutaj.

Aktualne promocje VPN

Vord VPN logo

Kup roczny pakiet, a 2 kolejne lata dostajesz za darmo!

Express VPN logo

Oszczędzasz 35%!

Surfshark logo

81% taniej kupując plan na 24 miesiące (12+12 miesięcy bezpłatnie)!

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Wam co to jest VPN i do czego służy.

Warto pamiętać, że decydujac się na tego typu program, stawiamy na szali nasze bezpieczeństwo. Dlatego nie warto korzystać z darmowych VPNów i lepiej zainwestować w płatne oprogramowanie, które zapewni Wam spokój ducha oraz szybkie działanie. Każdy z programów możecie przetestować przez miesiąc i zdecydować, czy warto. Jeżeli nie, możecie po prostu poprosić o zwrot pieniędzy.

1 Komentarz

  1. Pingback:Czy Po IP Można Dojść Do Adresu? (Ważne Informacje) – VPNEkspert

Komentowanie jest wyłączone.