Menu Zamknij

Jak Bezpiecznie i w 100% Anonimowo Pobierać Torrenty?

Ostatnia aktualizacja: 1 stycznia 2021

Pobieranie torrentów to bardzo kontrowersyjny temat. Dlatego dziś dowiemy się, czy są one legalne, czy coś nam grozi za ich pobieranie oraz wreszcie, czy można być w pełni anonimowym, korzystając z nich.

Jak bezpiecznie pobierać torrenty?

Nie można w stu procentach bezpiecznie pobierać torrentów. Jednak wielu użytkowników, by zwiększyć poziom prywatności podczas ich pobierania, stosuje przeglądarkę TOR oraz sieć VPN, które ukrywają adres IP.

Nie traktuj poniższego tekstu jako poradę prawną!

Torrenty w niektórych przypadkach są legalne

Wielu ludzi, słysząc słowo „torrent” od razu utożsamia to z nielegalnym pobieraniem plików ze specjalnych stron. Jest to krzywdząca opinia dla torrentów, ponieważ są one legalne. Lecz jest jeden warunek.

Torrenty są legalne wtedy i tylko wtedy, kiedy pobierasz plik, który nie jest objęty prawem autorskim. Umówmy się, że tego typu torrenty to rzadkość. Skoro gra lub film nie jest objęty prawem autorskim, to nie ma większego sensu udostępniać go na strony z torrentami, gdyż prawdopodobnie jest ogólnodostępny. Jednak dobrze, byś wiedział, że nie każdy plik z piratebay, limetorrent lub innej strony to zło wcielone i nie zawsze musisz obawiać się o to, że wykonujesz coś niezgodnego z prawem.

Jakie torrenty są nielegalne?

Nielegalne z kolei jest pobieranie torrentów, które są objęte prawem autorskim i rozprzestrzenianie ich. Jak stwierdzić, czy plik jest nielegalny? Należy użyć zdrowego rozsądku. Jeżeli jest to dobrze znana, komercyjna gra, książka czy długo wyczekiwany film, na którego sprzedaży twórcy zarabiają duże pieniądze, to możesz być w 99% pewien, że jego pobranie jest przeciwko prawu. A co jeżeli tylko pobierasz plik i nie rozprzestrzeniasz go nigdzie indziej, ponieważ korzystasz z niego go na własny użytek? Korzystając z klienta sieci torrent, przy każdym pobieraniu pliku, automatycznie udostępniasz go innym użytkownikom, nawet jeżeli plik nie pobrał się do końca. W ten sposób działa właśnie P2P.

Co grozi za nielegalne pobieranie torrentów?

Nielegalne pobieranie torrentów jest karalne, dlatego odradzam korzystanie z nich. Zapewne w mediach słyszałeś o pojedynczych przypadkach osób, które spotkały się z surowymi konsekwencjami prawnymi. Co dokładnie grozi za nielegalny użytek torrentów?

Według art.116. 1. ustawy o prawie autorskim, kto bez odpowiednich uprawnień rozpowszechnia cudzą własność, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W praktyce wygląda to tak, że Twój dostawca internetu może, a właściwie musi udostępnić Twoje dane na żądanie policji i prokuratury. Policja zabezpiecza dowody, ustala sprawcę przestępstwa, a czasem przeszukuje też mieszkanie. W zależności od szkodliwości czynu wytacza się proces sądowy. Jeżeli czyn jest niskiej szkodliwości, karą jest grzywna, a w skrajnych przypadkach pozbawianie wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

Czy często zdarzają się przypadki procesów sądowych związanych z torrentami? Rzadko, a nawet bardzo rzadko, jednak pamiętaj, że rzadko nie oznacza nigdy i po prostu nie można czuć się bezpiecznie, pobierając torrenty. Od czasu do czasu słyszy się o dużych sprawach z torrentami w roli głównej i jak mawia popularne przysłowie „licho nie śpi”.

Zobacz też: Chcesz Oglądać Polski Netflix za Granicą? Sposób, Który Działa!

Jak użytkownicy bezpiecznie pobierają torrenty?

Torrenty to duża rzecz i miliony osób korzysta z nich na co dzień. Skala popularności torrentów sprawiła, że ich użytkownicy szukają metod, by w najbardziej anonimowy sposób pobierać muzykę, filmy, czy gry. W myśl przysłowia „strzeżonego Pan Bóg strzerze”.

Jedną z najpopularniejszych metod jest sławna już przeglądarka TOR. Za jej pomocą można ukryć swój prawdziwy adres IP i zastąpić go adresem z sieci setek serwerów. Gwarantuje to praktycznie pełną anonimowość, ponieważ Twój adres IP właściwie cały czas się zmienia i bardzo trudno wykryć Twoje prawdziwe działania, do których nie będzie miał dostępu nawet dostawca internetu.

Jeżeli kiedykolwiek korzystałeś z torrentów, na pewno wiesz, że duża część z nich pobiera się bardzo wolno. Przeglądarka TOR potęguje ten proces i sprawia, że pliki ściągają się na Twój komputer jeszcze wolniej. To w zasadzie jedyny minus tego rozwiązania.

Jeżeli zależy Ci na tym, by torrenty pobierały się bez utraty prędkości i do tego chcesz mieć ten sam poziom anonimowości, miliony użytkowników na całym świecie korzystają z VPN.

Możliwe, że już słyszałeś o VPN, ponieważ to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne. W skrócie polega to na tym, że pobierając drobny program na komputer lub telefon, szyfrujesz swoje łącze za sprawą bezpiecznego tunelu i zmieniasz swoje IP. Dzięki temu Twój dostawca internetu nie odczyta z Twoich logów zupełnie nic, a Ty możesz cieszyć się zwiększoną prywatnością.

W przypadku gdy nie korzystasz z VPN, to do surfowania online wykorzystujesz swój prawdziwy adres IP, który jest źródłem informacji o tym, jakie strony odwiedzasz oraz co pobierasz. Odpowiednie organy mogą tylko poprosić o udostępnienie Twoich logów, z których wszystko jasno wynika.

Dobre programy VPN nie przechowują również Twoich logów, dlatego w praktyce nie zostawiasz po sobie śladów. Zalet VPN jest dużo więcej i możesz o tym przeczytać tutaj.

Jaki program do anonimowego torrentowania

Na rynku jest co najmniej kilkanaście programów VPN, które są wykorzystywane do torrentów. Ranking najlepszych możesz zobaczyć w tym artykule.

Na co od razu można zwrócić uwagę jest fakt, że wszystkie te programy są płatne. Jest to uzasadnione tym, że oferują one naprawdę wysoki poziom anonimowości poprzez ciągłe ulepszanie serwerów i inwestowanie w technologie umożliwiającą prywatność użytkowników. Mamy to, za co płacimy, dlatego warto rozważyć zakup programu VPN, które zwykle są w pakietach miesięcznych.

Jaki VPN najlepszy? Według mnie najlepszy stosunek ceny do jakości ma SurfShark. Najtańszy pakiet kosztuje 9,30 zł miesięcznie. Jest on zaawansowany w funkcje i doskonale nadaje się do torrentów. Jest szybki, bezpieczny i można używać go na nieskończonej ilości urządzeń w Twoim domu lub firmie. Mogłeś o nim słyszeć, ponieważ kilku znanych polskich twórców YouTubowych polecało go na swoich kanałach.

Wystarczy go pobrać na komputer, uruchomić, wybrać nowe IP z listy, które chcemy przyjąć i gotowe.

Są też darmowe VPNy. Zazwyczaj odstają one funkcjonalnością, ale przede wszystkim poziomem bezpieczeństwa i niezawodnością. Zwykle bezpłatne VPNy nie piszą otwarcie, co robią z naszymi danymi i zdarza się, że odwiedzane przez nas strony są przez nie zapisywane i dalej udostępniane. Ponadto znacznie zwalniają łącze. Czy warto tracić na nie czas? Według mnie nie, choć możesz zobaczyć ranking najlepszych darmowych VPNów tutaj.

Pamiętaj, że najbezpieczniej nie korzystać z torrentów i właśnie to polecam!

Możesz przeczytać jeszcze:

Torrenty powinny być używane tylko do legalnego udostępniania i pobierania plików. Strona vpnekspert.com i SurfsharkVPN nie wspierają nielegalnego torrentowania.