Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2021
Jaki darmowy VPN wybrać?
Zapewne zdajesz sobie sprawę, że po wpisaniu w wyszukiwarkę frazę „darmowy vpn”, dostaniesz tysiące rezultatów.
Łatwo się w tym pogubić a wybór tego jedynego, który spełni nasze oczekiwania, graniczy z cudem.
W moim życiu miałem na swoich urządzeniach wiele darmowych VPNów i tak się składa, że mogę polecić Wam kilka programów.
Dzięki nim zupełnie za darmo będziecie mogli zmienić adres IP, obchodzić blokady regionalne i wiele, wiele więcej.
Dowiedzmy się więc, jaki darmowy VPN wybrać!
Jaki darmowy VPN najlepszy?
1. ProtonVPN |
2. Windscribe |
3. TunnelBear |
4. Hide.me |
5. HotspotShield |
6. Speedify |
7. Opera |
8. SurfShark |
Co Zawarto w Tym Wpisie?
A czy wiesz, co to jest VPN i jak działa?
Ale zanim przejdziemy do meritum, warto, byś dowiedział się podstaw, czyli czym tak w ogóle jest VPN i jak działa.
VPN to skrót od Virtual Private Network, czyli jak łatwo się domyślić jest to wirtualna, prywatna sieć. Technologia VPN umożliwia utworzenia bezpiecznego łącza, dzięki szyfrowaniu. Przy okazji zmienia się Twój publiczny adres IP, co sprawia, że jesteś nie tylko chroniony, ale i anonimowy.
Tak w chwili obecnej, gdy prawdopodobnie nie używasz VPN, wygląd schemat Twojego łącza. Oczywiście w dużym uproszczeniu.
Twój ruch jest bezpośrednio kierowany do serwera strony internetowej, którą odwiedzasz. Co zmienia się po skorzystania z VPN?
Zanim Twoje żądanie dotrze do strony www, przechodzi ono jeszcze przez dodatkowy, szyfrowany serwer, który przy okazji podmienia Twoje IP i zastępuje je swoim.
Mówiąc prosto, Twój adres IP, który jest widziany online przez różne podmioty, od teraz jest zmieniony. Przykładowo, jeżeli w ustawieniach VPNa wybrałeś, że chcesz uzyskać hiszpański adres IP, to od teraz wszyscy będą widzieć ten hiszpański, mimo że aktualnie znajdujesz się na przykład w Polsce. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie rozszyfrować Twojej prawdziwej lokalizacji oraz innych danych, co sprawia, że znacząco zwiększasz swoją anonimowość.
VPN darmowy czy płatny?
Rozglądając się za VPNem, z pewnością natknąłeś się także na płatne rozwiązania. Czy płatne zawsze oznacza lepsze? Zobaczmy, jaka jest różnica pomiędzy darmowym, a płatnym VPN.
Zazwyczaj jest tak, że płatne rozwiązania oferują znacznie więcej. Na przykład w kwestii serwerów. Z doświadczenia wiem, że darmowy VPN niestety nie posiada w swojej bazie dużej liczby adresów IP do wyboru. Z reguły ta liczba nie przekracza 20. To mało, a na domiar złego zmniejsza się szansa, że w ofercie znajdziemy polski serwer. W tym przypadku płatny VPN jest dużo lepszym rozwiązaniem. Ponad 1000 serwerów w wielu lokalizacjach do wyboru pozwala na użycie adresu IP z praktycznie jakiegokolwiek kraju na świecie.
Mała liczba serwerów oczywiście wpływa na ich wydajność. Wyobraź sobie, że 10.000 użytkowników na raz korzysta z 20 serwerów. Daje to średnio 500 osób na jeden serwer. W związku z tym, używając bezpłatnego VPNa, nasze łącze będzie wolne, szczególnie w godzinach wieczornych, co praktycznie przekreśla użytkowość programu. Ponieważ płatny VPN kosztuje, firma inwestuje duże pieniądze w optymalizację swoich serwerów. Dzięki temu każdy klient może surfować online szybko, co pozwoli na oglądanie materiałów wideo w jakości HD oraz granie w gry bez znaczącego zwiększania pingu.
VPN to tak jak wspomniałem bezpieczeństwo oraz anonimowość. VPN, który z pozoru jest za darmo, może Cię wiele kosztować. Nie mówię tu o pieniądzach, ale o sprzedaży Twoich danych. Umówmy się, że VPN za którego nie musisz płacić to nie organizacja charytatywna. Trzeba za coś opłacić pracowników i utrzymać aplikację. Dlatego często apeluje się zaprzestania korzystania z takich rozwiązań, ponieważ darmowy VPN bardzo często sprzedaje nasze dane takie jak odwiedzane strony, używane serwery, po czym sprzedaje je reklamodawcom, by ci mogli lepiej dopasowywać reklamy. Spokój od takich procederów da Ci albo dobry darmowy program, albo płatny.
Kolejnym, dużym problemem bezpłatnych VPNów jest częsty limit transferu. Znam sporo takich aplikacji, które nie handlują Twoimi danymi, by zarobić, ale ustalają limit transferu. Zwykle dzienny lub miesięczny. Prawie we wszystkich przypadkach jest to symboliczna liczba, na przykład 2 GB na miesiąc. To za mało, by móc w pełni komfortowo korzystać z internetu. Po przekroczeniu tego progu, oferowany jest Ci płatny, często wygórowany cenowo plan.
Powyższe utrudnienia, jakie serwują nam usługodawcy darmowych VPNów, mogą skutecznie zniechęcić nas do korzystania z nich. Kiedyś również korzystałem z bezpłatnych VPN, bo była to teoretyczna oszczędność. Dziś, gdy ktoś pyta mnie, jaki darmowy VPN wybrać, mówię mu, że nie jest to dobry pomysł. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, bo są sytuacje, że darmowy VPN jest w pełni uzasadniony, jednak bardziej poleciłbym skorzystać z płatnych VPN. Nie są one dużym wydatkiem (od $2.49/mies), a zapewniają dużo bezpieczeństwa, anonimowości oraz szybkość.
Najlepsze płatne, ale niedrogie programy VPN znajdziesz w tym artykule.
8 najlepszych darmowych VPN
Tak jak mówiłem, nie każdy darmowy VPN to zło w czystej postaci. Wybrałem 8 najlepszych darmowych VPN, które mają pewne niedogodności, jednak czy są one karygodne, zdecydujesz, gdy będziesz o nich czytał.
1. ProtonVPN- Szwajcarski VPN stworzony przez entuzjastów bezpieczeństwa online to według mnie jeden z najlepszych bezpłatnych VPN w 2020 roku. Dostępny jest również w płatnej wersji, choć funkcje darmowej są nadal imponujące.
ProtonVPN wyposażony jest w protokoły OpenVPN oraz IKEv2. W połączeniu z szyfrowaniem AES-256, są one gwarancją tego, że żaden cyberprzestępca nie wykradnie Twoich haseł. Jeżeli chodzi o politykę zera logów, to ProtonVPN w stu procentach ją egzekwuje i na ich stronie można przeczytać, że firma nie zapisuje nigdzie poufnych danych na Twój temat.
Wszelkie problemy i pytania związane z działaniem programu można kierować do supportu. Co prawda ProtonVPN nie oferuje live chatu, ale nie można narzekać na kontakt mailowy. Zwykle rzeczową odpowiedź dostajemy w mniej niż 20 godzin. Często zdarza się, że darmowy VPN przepuszcza DNS oraz Web-RTC. W Proton VPN nie ma o tym mowy.
Działanie Netflixa poprzez ProtonVPN nie jest tak oczywiste, a na pewno nie jest to możliwe w darmowej wersji. Instalacja jak i konfiguracja programu jest banalna, a sam interfejs wygląd bardzo nowocześnie.
Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
Szybkość serwerów jak na darmowy VPN jest dobra. Lepszej prędkości możemy się spodziewać po zakupie pełnej wersji. Darmowa trwa 7 dni i możecie dzięki niej przetestować działanie programu.
Dostępny na: Windows, Apple, Android, Linux
Wzorowe szyfrowanie
Bezpieczeństwo danych
Obsługa klienta
Brak wycieków IP
Większość serwerów działa z Netflixem
Brak live chatu
2. Windscribe– VPN, którego używałem nawet przez jakiś czas, gdy korzystałem z darmowych programów. Myślę, że jest w sam raz dla niewymagających użytkowników.
Windscribe ma masę protokołów, takich jak OpenVPN, SOCKS5, IKEv2, TCP oraz UDP. Obok nich na straży Twojego bezpieczeństwa stoi szyfrowanie 256-bitowe szyfrowanie AES. VPN, mimo że darmowy nie przepuszcza DNS oraz jest wolny od złośliwego oprogramowania.
Darmowa wersja Windscribe co prawda nie odblokuje Netflixa, ale poradzi sobie z polską telewizją na życzenie. Jak z torrentami? Również należy użyć płatnej wersji. Aplikacja na telefonie oraz na komputerze wygląda bardzo przejrzyście i łatwo jest ją obsługiwać. Aha, po podaniu naszego e-maila, mamy możliwość rozszerzenia transferu aż do 10 GB miesięcznie.
Niezbyt szybkie serwery są niestety minusem tego darmowego VPNa. O ile jakiś czas temu, gdy program nie był jeszcze tak popularny, to można było ich używać, tak teraz mocno rozczarowują. W dodatku nie znajdziemy polskiej lokalizacji. Z racji tego, że firma ma siedzibę w Kanadzie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nasze dane są udostępniane rządowi w ramach Sojuszu Pięciorga Oczu.
Dostępny na: Windows, Apple, Android, Linux
13 serwerów
Ładny wygląd
Dostępny na popularne platformy
Nie ma wirusów ani reklam
Bezpieczny i anonimowy
Wolne serwery
Siedziba w Kanadzie
3. TunnelBear- Zapewne kojarzysz ten program VPN. Sporo osób korzysta z niego na przeglądarce, lecz jest też dostępny na komputery i telefony. Czy popularność niedźwiedzia jest uzasadniona?
TunnelBear mówi jasno o tym, że nie chce za dużo wiedzieć o Tobie. Z racji tego nie zbiera Twoich adresów IP, IP używanych serwerów i historii przeglądania. To dobra informacja, a możemy być jeszcze szczęśliwsi, gdy z tyłu głowy mamy pewność, że TunnelBear nie przecieka pod względem upubliczniania Twojego adresu IP.
Nie można mieć też obaw o nasze bezpieczeństwo. Ten VPN, mimo że niedźwiedź, to jak lew będzie strzegł naszego łącza dzięki dobrze dobranemu szyfrowaniu oraz certyfikatom. Miłą niespodzianką jest obecność kill switcha, chroniącego nas przed przypadkowym wyciekiem naszego IP.
Apka jak przystało na VPN jest prosta i można jej używać z jednego konta nawet na pięciu urządzeniach w tym samym czasie. Mimo że TunnelBear nie oferuje live chatu, to nie mogę narzekać, bo kontakt poprzez pocztę elektroniczną też przebiega sprawnie.
Duży minus należy postawić przy wielkości transferu. Tylko 0,5 GB na miesiąc. To sprowadza ten VPN tylko do bardzo sporadycznego użytku. Do tego mam wrażenie, że serwery są tak ociężałe jak zwierzę w logo oraz nazwie… Wątpliwości może wzbudzać kanadyjska siedziba, bo jest to kraj należący do Sojuszu Pięciorga Oczu. VPN, który do tego sojuszu nie należy to na przykład ExpressVPN, którego recenzję możesz zobaczyć tutaj.
Dostępny na: Windows, Apple, Android, Linux
Brak przechowywania logów
Brak wycieków IP
Wykwalifikowana pomoc techniczna
Dobry do torrentów
Łatwy w użyciu
Powolne łącza
Tylko 500 MB transferu
Siedziba kanadyjska
4. Hide.me- Wywołuje u mnie pozytywne skojarzenia, bo jest to jeden z pierwszych VPNów, jakiego kiedykolwiek używałem. Może będzie dobry również w Twoim przypadku…
Jeżeli uważnie czytasz te minirecenzje, to nie zdziwi Cię, że hide.me jest wyposażony w szyfrowanie AES. W rezultacie korzystając z publicznych sieci Wi-Fi, nie musisz obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Dodatkowo polityka zera logów sprawi, że program nie będzie zbierał zbyt dużo informacji o swoich użytkownikach, może z wyjątkiem wersji aplikacji, choć przyznacie, że to nic prywatnego.
W przypadku tego darmowego VPNa pojawia się też kill switch, który jest często wyposażeniem płatnych programów. Hide.me wypadł pozytywnie w testach na DNS i IP, więc możemy być spokojni, że nikt nie zobaczy naszego publicznego adresu IP.
Szybkość? Trochę rozczarowuje. Gdy chciałem w spokoju scrollować Facebooka, to nawet z tym miałem problem. Na polską lokalizację nie ma co liczyć. Życie skutecznie będzie Ci utrudniał limit transferu.
Dostępny na: Windows, Apple, Android, Linux
Łatwa w użyciu aplikacja
Działa pod torrenty
Ochrona DNS i IP
Zwieszone bezpieczeństwo
Polityka zera logów
Wolne serwery
2 GB transferu
Brak polskich lokalizacji
5. HotspotShield- Renomowany darmowy VPN, który przez wielu jest najlepszy w swojej klasie. Od takiego osądu jestem jednak daleki i zaraz dowiecie się dlaczego.
Nie ulega wątpliwości, że HotspotShield to szybki VPN. Nawet w wersji darmowej nie mogę narzekać. Zwolnienie internetu mogłem odczuć, lecz prędkość była o niebo lepsza niż w przypadku pozostałych konkurentów. Nie da się nie odnieść wrażenia po pierwszym uruchomieniu, że design aplikacji to najwyższa półka. Piękna szata graficzna aż zachęca do użycia programu. Dla formalności wspomnę o 256-bitowym szyfrowaniu AES.
Jednak HotspotShield, mimo że powszechnie używany ma sporo luk. W związku z tym, że firma znajduje się w USA oraz na jej temat krążą w internecie różne opinie na temat bezpieczeństwa, to nie ufałbym tej usłudze bezapelacyjnie. Ponadto mam wrażenie, że firma nieco miga się od jednoznacznej odpowiedzi na to, czy nasze dane są w stu procentach bezpieczne. W darmowej wersji nie ma polskich IP.
Dostępny na: Windows, Apple, Android, Linux
Dopracowana aplikacja
Szybkość połączenia
Wspiera torrenty
500 MB transferu dziennie
Może odblokować Netflixa
Niejasna polityka przechowywania danych
Wolna obsługa klienta
Wycieki IP poprzez przeglądarkę
6. Speedify– Nazwa tego darmowego VPNa sugeruje, żebyśmy spodziewali się ponadprzeciętnej prędkości. Czy tak rzeczywiście jest?
Speedify to VPN znany z tego, że lubi eksperymentować, a ostatnio wymyślili nawet swój własny protokół, który zwie się Channel Bonding. Czy jest lepszy? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że korzysta z kombinacji kilku sieci, aby dodać przyspieszenia.
Na plus na pewno to, że Speedify korzysta ze znanego już i bardzo bezpiecznego szyfrowania AES. Jest to wojskowe rozwiązanie, które będzie skutecznie chroniło Twoje pliki oraz hasła od brudnych rąk cyberprzestępców. Kill switch to opcja, której wcale nie musiało być, a jednak jest dostępna. Dodaje to dużo więcej pewności o naszą anonimowość.
Nasza anonimowość nie jest jednak tak oczywista. Speedify znajduje się w USA, czyli w państwie, które teoretycznie może żądać od tej firmy danych swoich klientów. Niestety, od czasu do czasu, Speedify przepuszcza też DNS. Szybkość? Też bez rewelacji… Raczej nie poleciłbym tego VPNa.
Dostępny na: Windows, Apple, Android
Mają własny protokół
Mocne szyfrowanie
Działa z TOR
Łatwy w użyciu
Ma kill switch
Siedziba w USA
Nie najszybszy
Wykazuje wycieki DNS
Nie działa na Linuxie
7. Opera- Przeglądarka, która, aby odróżnić się od konkurencji, postanowiła stworzyć swojego własnego VPNa. Uważam, że jest to świetny ruch i Opera na pewno zyska więcej użytkowników, ale… Jest kilka ale.
Zacznijmy jednak od tych dobrych rzeczy. Dość niespodziewanie, OperaVPN jest w stanie poradzić sobie z Netflixem. Nie wiem na ile to potrwa, ale rzeczywiście blokady regionalne chyba są mocną stroną tego rozszerzenia. Plusem jest też to, że by korzystać z tego VPNa, nie musimy pobierać żadnych dodatkowych programów, ani nigdzie się rejestrować.
Nie wiadomo natomiast czy nasze dane są bezpieczne. Raczej nie, ponieważ nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto tak naprawdę zarządza tym VPNem- firma norweska, czy kanadyjska. Dowiedziałem się, że ten VPN nie ma szyfrowania. Z definicji VPN powinien takowe mieć. Czy więc można nazywać ten dodatek VPNem? Prędkości tego VPNa nie są tragiczne i myślę, że nie powinniśmy ganić za to przeglądarki. Co by nie mówić, dodatek Opery jest stosunkowo świeżym wynalazkiem i powinniśmy mu dać trochę więcej czasu. Na razie traktujmy go raczej jako ciekawostkę.
Dostępny na: Opera
Łatwy do ustawienia
Działa z Netflixem
Nie trzeba pobierać dodatkowych programów
3 lokalizacje
Nie wiadomo, co robi z danymi
Nie pozwala na torrenty
Ogranicza się tylko do przeglądarki
Niestabilne działanie
Najlepsze rozwiązanie…
Jak widzisz, wszystkie darmowy VPNy mają mocno ograniczone pole możliwości. Limit transferu, brak polskich serwerów i niepewna polityka przechowywania danych. Takie są uroki bezpłatnych programów. Jako darmowy program na 30 dni możesz potraktować SurfShar, ponieważ po zakupie go masz miesiąc, by poprosić o zwrot pieniedzy.
SurfShark z promocją -81% kosztuje 9,30 zł miesięcznie i ma w bazie ponad 3200 bardzo szybkich serwerów, które umożliwią Ci pobieranie plików oraz oglądanie wideo. Program jest bardzo bezpieczny z szeregiem dodatków zapobiegającym wycieku IP. Dzięki nielimitowanej liczbie jednoczesnych połączeń możesz używać SurfSharka na każdym urządzeniu w Twoim domu. Używam SurfSharka osobiście i mogę go z czystym sumieniem polecić. Polecany jest też przez kilku większych YouTuberów m.in kanał ZacharOFF i Dave z Ameryki. Ten VPN to najlepszy stosunek jakości do ceny.
Przejdź do oficjalnej strony SurfShark lub przeczytaj pełną recenzję.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN?
Jest kilka kwestii, nad którymi warto zatrzymać się nieco dłużej. W końcu pobierając VPN, chcemy zapewnić sobie jak najlepsze działanie. Nad czym więc warto się pochylić, decydując się na VPN?
Szybkość serwerów. Jest to podstawa funkcjonowanie VPN. Jeżeli wybierzesz szybki VPN, to pozwoli Ci on na bardzo komfortowe korzystanie z internetu bez odczucia utraty prędkości. Spadek szybkości łącza jest zawsze obecny, jednak sęk w tym, by wybrać taki program, który jak najmniej spowolni połączenie internetowe.
Wybór lokalizacji. Dzięki VPN możemy zmieniać IP praktycznie na dowolny kraj. Im więcej lokalizacji oferuje usługodawca, tym lepiej. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy w bazie serwerów jest dostępne polskie IP. Pomoże Ci to odblokować polskie strony internetowe podczas pobytu za granicą.
Polityka przechowywani danych. Jak zdefiniować dobry VPN? Dobry VPN to taki, który nic o nas nie wie. Jeżeli VPN w swoim regulaminie pisze, że nie będzie przechowywał historii przeglądania oraz używanych adresów IP, to jest to dobry znak. Jeżeli VPN nic o tym nie mówi, lub pisze, że będzie magazynował Twoje dane, to lepiej trzymać się od niego z daleka.
Protokoły i szyfrowanie. Prawie wszystkie VPN mają protokoły i szyfrowanie. Prawie, bo na przykład Opera, która nazywa swój dodatek VPNem, nie mówi nic o szyfrowaniu. Dlatego warto zapoznać się zawczasu, czy VPN ma wszystkie niezbędne funkcje bezpieczeństwa. Będą one chronić Cię przed wykradnięciem Twoich haseł i innych poufnych danych.
Cena. Możesz wybrać darmowy VPN lub zdecydować się na płatne rozwiązanie. Gdy decydujesz się na drugą opcję, porównaj ceny VPNów. Często dzieje się tak, że jeden VPN może być kilkukrotnie tańszy od drugiego mimo tego, że ma dużo lepsze funkcje. Najtańsze VPNy znajdziesz w tym wpisie.
Dostępność. Płatny VPN w 99% będzie dostępny na każdy popularny system operacyjny. Darmowy VPN? Nie wiadomo, dlatego sprawdź, czy możesz pobrać go na Windowsa, iOSa, Maca i Androida.
Zdolność do przechodzenia blokad regionalnych. Nie każdy VPN może omijać blokady regionalne. Niektóre, szczególnie darmowe są łatwo wykrywane przez strony internetowe. Płatne firmy sporo inwestują w nowe technologie, dlatego ich VPNy prawie za każdym razem poradzą sobie z blokadą regionalną.
Jakie korzyści daje darmowy VPN?
VPN to nie tylko bezpieczne korzystanie z internetu oraz anonimowość dzięki zmianie adresu IP. Uzyskasz jeszcze kilka ciekawych korzyści, o których mogłeś nie wiedzieć.
Obejdziesz blokady regionalne. Omijanie blokad regionalnych to bardzo częste zastosowanie usług VPN. Często strony, które są dostępne w Polsce, mogą nie działać podczas pobytu za granicą w pracy lub na urlopie. Na szczęście VPN z polskimi serwerami ratuje sytuację i pozwala Ci uzyskać dostęp do portalu dzięki zmianie IP.
Anonimowe pobieranie. Pobieranie torrentów to zjawisko dość popularne w naszym kraju. Na pewno słyszałeś, że nie jest to do końca legalne. Aby nie udostępniać swoich prawdziwych danych podczas korzystania z P2P, możesz użyć programu VPN. Nie zachęcam jednak do nielegalnego użytku plików torrent.
Nie zostawiasz po sobie śladów. Z VPN jesteś jak duszek w świecie internetu, który nie zostawia po sobie żadnego śladu. Dzięki temu już nigdy więcej nie zobaczysz reklam stron internetowych, na których byłeś kilka minut temu i nikt, nawet Twój dostawca internetowy nie będzie wiedział co, jak, kiedy i z kim robiłeś. Oczywiście online.
Oszczędności pieniędzy. Słyszałeś o tym, że różne międzynarodowe platformy z ofertami hoteli, lotów, czy gier komputerowych ustalają ceny na podstawie używanego IP. Jeśli używasz IP bogatego kraju, to ta sama gra może kosztować więcej. A jeżeli używasz IP biedniejszego kraju, to możesz wykorzystać to, by zaoszczędzić kilka złotych.
Zmienisz wygląd internetu. Oczywiście nie traktuj tych słów dosłownie. Ale na pewno zauważyłeś, że gdy wpisujesz coś w Google za pomocą VPN, to wyniki wyszukiwania różnią się od tych, jakie wyskakują Ci normalnie. Będąc na przykład w Anglii, na pewno chcesz, by po wpisaniu jakiejś polskiej frazy w wyszukiwarce, wyświetlały Ci się polskie wyniki wyszukiwania.
Czy polecam darmowe VPNy?
To zależy. Jeżeli zamierzasz korzystać z serwerów VPN okazyjnie, to dobrą opcją może okazać się darmowy VPN. Są na tyle bezpieczne i solidne, że nadają się w sam raz do użytku okazjonalnego. Szczególnie rekomendowałbym ProtonVPN.
Jeżeli jednak zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie w internecie, to gorąco polecam płatne VPNy, które są niewielkim kosztem, a gwarantują Ci szybkość działania, wiele serwerów, anonimowość i przede wszystkim spokojną głowę. Moje TOP 10 najlepszych VPNów w 2020 roku znajdziesz tutaj.
Możesz przeczytać jeszcze:
Pingback:polski vpn za darmo - 📺 MejorCalidadTv