Menu Zamknij

Czy Darmowy VPN ma Sens? Jeśli Tak, to Jaki?

Spośród osób, które korzystają z VPN, około 29% korzysta z darmowych programów.

Czy te osoby mają racę? Czy warto korzystać z bezpłatnego VPNa?

W tym poradniku poznasz odpowiedź na to pytanie i dowiesz się zarówno o zaletach jak i wadach darmowych VPNów.

Czy Darmowy VPN ma Sens?

Darmowy VPN ma sens zwykle tylko wtedy, gdy używamy go, aby uzyskać dostęp do zablokowanych geograficznie treści-stron www czy filmów. Wybierając odpowiedni darmowy VPN, możemy też liczyć na brak przechowywania naszych logów.

Jakie są Plusy i Minusy Darmowych Programów VPN?

Darmowe VPNy mają swoje plusy, ale i minusy, o których warto wiedzieć.

Plusy:

  • Nic nie kosztują. Oczywistym plusem jest to, że programy te są darmowe. Nie musimy za nie nic płacić, więc jest to dobra okazja do tego, żeby początkujący użytkownicy mogli zapoznać się, w jaki sposób działają programy VPN. Korzystając z darmowych VPNów można zauważyć, że dość agresywnie i często niezbyt fair (blokowanie niektórych stron) próbują nas zachęcić do wykupienia płatnych wersji.
  • Zwykle potrafią ominąć blokady regionalne. Darmowe programy VPN spełniają swoje zadanie w omijaniu blokad regionalnych. Polega to na tym, że jeśli administrator strony www ustawi, że na stronę mogą wejść tylko osoby np. z USA, to będąc nawet w Polsce, możemy uzyskać dostęp do strony poprzez zmianę adresu IP na amerykański. Oczywiście darmowy VPN nie obejdzie każdej strony. Przykładowo, darmowy VPN może odblokować TVP Sport, ale jeśli chodzi o bardziej zaawansowanego pod względem zabezpieczeń Netflixa, to już nie jest to możliwe.
  • Często nie przechowują logów. VPN to narzędzie głównie do prywatności online, dlatego bardzo ważne jest respektowanie tzw. Polityki Zera Logów, która oznacza, że aplikacja VPN nie będzie ujawniać osobom trzecim (głównie rządom i korporacjom) naszych danych, które zostawiamy podczas używania VPN, czyli np. odwiedzanych stron czy pobieranych plików. Niestety, spora część bezpłatnych VPNów nadal przechowuje logi, ale istnieje kilka takich, które respektują tę politykę.
  • Maskują adres IP. Sporo osób wymaga od VPNa tego, by mógł zamaskować jego adres IP na przykład w celu ukrycia swojej aktywności przed dostawcą internetu. Darmowe VPNy oczywiście zmieniają Twój adres IP i powiększają Twoją anonimowość, choć oczywiście brakuje im dodatkowych funkcji zabezpieczających, np. Kill Switch, który zabezpiecza przed przypadkowym wyciekiem Twojego IP.

Minusy:

  • Mają niskie prędkości. Każdy, kto korzystał z darmowych VPNów wie, że po uruchomieniu ich, prędkość naszego łącza drastycznie spada. Oznacza to, że jeżeli odblokujemy swój ulubiony film czy serial, to praktycznie nie będzie możliwe oglądanie go w dobrej jakości i bez zacięć. Oto porównanie darmowego VPNa w Operze vs. płatnego Surfshark VPN. Jak widać, darmowy VPN jest ponad 2 razy wolniejszy jeśli chodzi o pobieranie oraz możemy liczyć na niższy ping. Prędkość uploadowania jest podobna. Te dane sprawiają, że korzystanie z darmowego VPNa jest bardzo trudne i irytujące.
  • Mały wybór serwerów. Niskie prędkości darmowych VPNów to wypadkowa ich niewielkiej liczby serwerów. Darmowe VPNy zwykle nie mają budżetu do tego, aby oferować kilkadziesiąt serwerów, a do tego na bieżąco je usprawniać, dlatego oferują zwykle kilka, które w jednym czasie muszą pomieścić dziesiątki tysięcy osób. Tak duże obciążenie sprawia, że tego typu VPNy działają w miarę dobrze w godzinach najmniejszego ruchu. Mała liczba serwerów sprawia, że trudno będzie nam o znalezienie takiego, który akurat będzie mógł obejść daną blokadę regionalną.
  • Limit transferu. Częstym haczykiem w darmowych VPNach jest limit transferu. Przykładowo, darmowy TunnelBear oferuje jedynie 500 MB miesięcznie. Możesz zwiększyć ten limit do 1.5 GB udostępniając wpisy na Tweeterze, jednak i tak będzie to za mało. Oglądanie filmów z darmowym VPNem odpada, bo transferu wystarczy na 20 minut, a surfowanie w internecie może zakończyć się po jednym dniu.
  • Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Niesprawdzone darmowe VPNy mogą zawierać wirusy. Oczywiście, zdecydowana większość VPNów ich nie ma, jednak jeśli pobierzesz z internetu program, o którym nie przeczytasz wcześniej opinii, możesz zawirusować swój telefon oprogramowaniem typu malware.
  • Zbierają i sprzedają dane użytkowników. Darmowe VPNy to nie organizacje charytatywne. Zwykle zarabiają one na reklamach, ale i na zainstalowanych w kodzie źródłowym trackerach, które mają za zadanie śledzić aktywność użytkownika, dzięki czemu w przyszłości reklamy w internecie mogą być do Ciebie dopasowane dużo bardziej. Oczywiście darmowe VPNy nie wysyłają tych informacji za darmo, a sprzedają je gigantycznym korporacjom.

Do Czego Posłużą Ci Darmowe Programy VPN?

Darmowe VPNy nie mają tak wielu zastosowań jak płatne, jednak możemy ich śmiało używać do:

Do odblokowywanie niedostępnych stron internetowych

Darmowe programy VPN odblokowują niedostępne treści pod jednym warunkiem- że akurat mają dostępne serwery kraju, w którym dostępna jest strona www. Dobrze by było, aby nie był to film, ponieważ mogą wystąpić trudności z jego odtwarzaniem ze względu na niskie prędkości VPNa.

Do ukrywania adresu IP

Jeżeli nie chcesz, aby namierzono Cię podczas pobierania nielegalnych plików lub po prostu nie chcesz, by ktoś dowiedział się, jakie strony odwiedzasz, to darmowy VPN może dać tutaj radę. Oczywiście, pobieranie plików będzie dużo wolniejsze, jednak będziesz bardziej anonimowy.

Jaki Darmowy VPN Wybrać?

Najlepszym darmowym programem VPN godnym polecenia jest ProtonVPN. Jest to aplikacją, która nie ma limitu danych, oferuje adresy IP z 3 krajów oraz dba o prywatność swoich użytkowników.

W przeciwieństwie do innych bezpłatnych VPNów ProtonVPN możemy używać do woli bez zamartwiania się o transfer danych. Mamy co prawda do wyboru tylko 3 kraje do wyboru, jednak w sumie 23 serwery, co przekłada się na umiarkowaną szybkość.

Z racji tego, że ProtonVPN to szwajcarska firma, możemy liczyć na brak udostępniania naszych logów, silne protokoły bezpieczeństwa i dodatkowe poziomy anonimowości.

Nie jest to VPN bez wad. Gdy jakiś czas temu testowałem go przez kilka tygodni, odkryłem, że po jakimś czasie Proton VPN znacznie zwolnił, a do tego blokował wiele stron internetowych bez powodu, agresywnie promując przejście na płatny plan.

Jakie Przewagi nad Darmowym ma Płatny VPN?

Darmowy VPN oprócz swoich plusów ma też wiele poważnych minusów. W związku z tym warto pomyśleć o płatnym programie VPN, który nie jest dużym wydatkiem, a znacznie przewyższa darmowy VPN.

Przede wszystkim płatny VPN ma bardzo dużo serwerów do wyboru. Zwykle jest to 3-6 tysięcy, w porównaniu z trzema-czterema (sztukami) w darmowych. Serwery te są kilkukrotnie szybsze ze względu na to, że jest ich więcej i użytkownicy mogą być w miarę równo rozproszeni na nich.

Z racji tego, że płatne VPNy pobierają od użytkowników opłaty, to mogą one inwestować środki w ulepszanie serwerów, dodawanie nowych i optymalizację ich, dzięki czemu mogą one sprawnie odblokowywać Netflixa lub inne serwisy streamingowe, a użytkownicy mogą oglądać filmy i seriale w doskonałej jakości i bez zacięć.

Faktem, jest, że Netflix walczy z VPNami od czasu do czasu wykrywając jakieś serwery, jednak póki co VPNy są górą.

Oczywiście płatne VPNy nie mają żadnego limitu danych, reklam ani złośliwego oprogramowania. Bezpieczeństwo poprawiają szyfrowanie (zwykle AES-256), brak przechowywania logów oraz dodatki typu Kill Switch, zapobiegające nagłemu wyciekowi naszego prawdziwego IP do sieci.

Mówiąc krócej, mamy to, za co płacimy. W przypadku darmowych programów VPN to my jesteśmy produktem. Płacąc za taki program, otrzymujemy produkt, który ma niemal wszystko, co jest potrzebne.

Jaki VPN Najlepszy na Rynku?

No więc jaki VPN wybrać? Poleciłem już darmowy ProtonVPN, jednak ma on bardzo wiele niedogodności. Jeżeli chcesz odkryć prawdziwy potencjał programu VPN, wybierz coś sprawdzonego.

Na tym blogu polecam SurfsharkVPN, rekomendowany również przez wielu uznanych YouTuberów czy blogerów. Używam tego VPNa blisko rok i z czystym sumieniem mogę go Wam polecić.

Surfshark jest dostępny w niskiej cenie (obecnie jest przeceniony o -81%), działa bardzo szybko, posiada blokowanie reklam w przeglądarce, potrafi omijać niemal wszystkie blokady regionalne, dba o anonimowość i prywatność online.

Możecie pobrać Surfshark z oficjalnej strony, klikając w ten link.

Przeczytaj też: