VPN to dla niektórych konieczność, dla innych ciekawy dodatek do okazyjnego użytku. Myślę, że nie powinniśmy go traktować jako narzędzie, którego używamy tylko od święta. Szczególnie jeśli korzystamy z internetu często. Działanie VPN, które polega na maskowaniu naszego prawdziwego adresu IP niesie za sobą bardzo wiele korzyści, o których mogłeś nawet nie pomyśleć. W takim razie co daje VPN?
VPN pozwala na dużą anonimowość i bezpieczeństwo. Ponadto świetnie sprawdza się przy omijaniu blokady regionalnej oraz może posłużyć do bezpiecznego pobierania torrentów. Z VPN możemy nawet czasem zaoszczędzić pieniądze kupując loty, czy rezerwując hotele.
Co Zawarto w Tym Wpisie?
Czym w ogóle jest VPN?
Wiele osób słyszało o VPN, ale czy każdy wie od jakich słów pochodzi ten skrót? VPN to Virtual Private Network, czyli w wolnym tłumaczeniu Wirtualna Sieć Prywatna. Pozwala ona na bezpieczny i prywatny dostęp do internetu poprzez przekierowanie Twojego ruchu przez wirtualny serwer, który tym samym zmienia Twój adres IP.
W jaki sposób działa VPN?
Schemat działania jest dość logiczny i prosty. Wszystko zaczyna się od Ciebie, czyli użytkownika. Wpisujesz frazę w przeglądarkę, po czym otrzymujesz wyniki wyszukiwania. Jednak pomiędzy kliknięciem „enter”, a pojawieniem się wyników, VPN wykonał sporo roboty. Na początku wysłałeś żądanie. VPN zaszyfrowało Twoje połączenie, wysłało je do dostawcy internetu, po czym przeszło ono przez serwer VPN i dotarło do strony, którą chciałeś odwiedzić. Można powiedzieć, że serwer VPN połączył się w Twoim imieniu ze stroną. Następnie cały proces został odwrócony, a rozszyfrowana strona została przez Ciebie otrzymana.
Zarys działania wygląda mniej więcej tak:
5 korzyści VPN, o których mogłeś nie wiedzieć
Oszczędność pieniędzy
Zdarzyło Ci się rezerwować loty lub hotele na zagranicznych stronach? Jeśli nie, to może powinieneś zacząć. Dużo osób o tym wie i chętnie wykorzystuje trik, którego używają właściciele takich stron.
Załóżmy, że chcesz zarezerwować hotel w Paryżu. Strona z ofertami hoteli bada naszą lokalizację. Na jej podstawie ustala ceny. Jeżeli znajdujesz się w Polsce, to strona postrzega Polaków jako tych bogatszych. W związku z tym wyświetla nam nieco wyższe ceny. Jeśli jesteś np. na Ukrainie, to jesteś widziany przez stronę jako ktoś biedniejszy, przez co zaoferuje Ci ona niższe ceny.
Przykład? Wszedłem na popularną stronę z ofertami hoteli i wyszukałem propozycje pokoi w Paryżu w dniach 5-8 września. Oto pierwszy wynik, jaki otrzymałem z mojego prawdziwego IP.
A teraz ten sam hotel, w te same dni. Skorzystałem jedynie z VPN i wybrałem, lokalizację ukraińską.
29 złotych różnicy. Może ta suma nie powala, ale jeżeli lubicie oszczędzać i często podróżujecie, to warto rozważyć zakup programu VPN. W tym przypadku skorzystałem z mojego ulubionego NordVPN (recenzja).
Twój internet w telefonie nie zwolni
Bolączką wielu jest to, że mamy pakiet internetowy, lecz po przekroczeniu pewnego magicznego progu transferu, łącze dramatycznie zwalnia. Jest to powód frustracji, lecz można ustrzec się przed tą marketingową zagrywką telefonii komórkowej.
Masz 5 GB internetu na miesiąc. Po dwóch tygodniach połączenie robi się bardzo wolne. Dzieje się tak dlatego, że Twój operator widzi ile transferu zużyłeś i na tej podstawie przykręca Ci kurek z internetem Rozwiązanie? VPN. Uniemożliwi to dostawcy internetu wgląd do zużytego transferu, a tym samym nie będzie miał on podstaw, aby zwolnić Twój internet. Niektórzy operatorzy mają sposoby, by temu przeciwdziałać, lecz zawsze możesz spróbować, czy ten sposób działa pobierając darmowy VPN, o których pisałem w tym artykule.
Możliwość obejścia blokady regionalnej
Jesteś na wakacjach za granicą i właśnie wyszedł najnowszy odcinek Twojego ulubionego serialu. Wchodzisz na VOD i widzisz to.
Blokada regionalna. Co robisz? Oczywiście używasz VPN. Strona z serialami wykrywa Twoje położenie i na tej podstawie decyduje, czy możesz obejrzeć materiał, czy też nie. Załóżmy, że jesteś na wakacjach w Bułgarii. W tym przypadku na 99,9% dostaniesz informację o niedostępności wideo w twojej lokalizacji. W takim przypadku włączasz VPN, zmienisz IP na polskie, odświeżasz i…
Możesz cieszyć się materiałem wideo.
Bezpieczeństwo
Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z publicznej sieci Wi-Fi w restauracji lub na lotnisku, to nie było to zbyt mądre. Naraziłeś się na kradzież swoich danych, takich jak hasła do kont bankowych, czy plików. Dzieje się to często i jeśli do tej pory Ty nie byłeś tego ofiarą, to pozostaje Ci się tylko cieszyć.
Możesz się przed tym ustrzec. VPN szyfruje Twoje połączenie. Oznacza to, że żaden cyberprzestępca nie będzie w stanie zyskać dostępu do Twoich plików. Wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniego VPN z dobrym szyfrowaniem i pakietami bezpieczeństwa. Pisałem o takich programach w tym poście.
Duża anonimowość
Za każdy razem, gdy robisz coś w sieci, to zostawiasz po sobie ślady. W dodatku na każdym kroku jesteś obserwowany. Oto smutna strona świata online. Aby jednak zyskać nieco więcej prywatności, warto wyposażyć się w program VPN.
Maskuje on Twój adres IP. Co to oznacza dla nas? Po pierwsze to, że cały czas robimy bałagan w internecie, lecz tym razem robimy to pod innym IP. Dzięki temu nikt nie jest w stanie dojść do tego kim była osoba pod wirtualnym IP. Po drugie, dalej jesteśmy obserwowani. Tym razem na pewno nie przez naszego dostawcę internetu. Śledzą nas strony, które odwiedzamy, lecz nie mają one szans zgadnąć kim jesteśmy, ponieważ nie działamy pod naszym adresem IP.
Jaki program VPN wybrać?
Na rynku jest sporo programów VPN. Na wstępie powiem, że raczej nie polecam darmowych. Jest z nimi dużo problemów. Często mają one reklamy i wirusy. Aby zarobić na każdym użytkowniku sprzedają dane innym firmom. Ponadto mają luki w zabezpieczeniach, a przecież o to nam głównie chodzi. Z mojej strony polecam płatne programy. Są to NordVPN, którego używam obecnie, a także uznany na rynku ExpressVPN. Więcej propozycji pod tym linkiem. Za te programy musicie zapłacić od 12 zł miesięcznie, w zależności od wykupionego pakietu. Zapewniają one kompleksowe działanie i spokojną głowę w kwestii bezpieczeństwa.
Zaraz, zaraz…czy to legalne?
Wszystko zależy od tego, w jakim kraju z niego korzystasz. Jeśli jesteś np. w Rosji, czy w Turcji, to możesz zapomnieć o korzystaniu z VPN. W zdecydowanej większości krajów jest to jednak legalne. Jednak nie należy się tym sugerować i robić co nam się tylko podoba za sprawą VPN. Prawo charakteryzuje się tym, że można interpretować je na wiele sposobów. Do tego sprawa korzystania z Wirtualnej Sieci Prywatnej nie jest do końca sprecyzowana. Jeśli robisz więc coś nie do końca legalnego poprzez VPN to nie możesz czuć się bezpieczny, bo działasz pod zmienionym IP. W żadnym wypadku nie rekomenduję używać więc takiego programu do nielegalnych celów.
Jak dużo anonimowości daje VPN?
Rozczaruję Cię i powiem, że na pewno nie daje 100% anonimowości. Jednak i tak stopień prywatności jest ogromny. Szyfrowanie łącza, brak przechowywania logów, maskowanie IP, brak przetrzymywania informacji o płatnościach i wiele więcej. To sprawia, że możesz czuć się bardzo anonimowy. Uważam, że jeśli używasz VPN z głową, to możesz zapewnić sobie ogromny stopień anonimowości i być spokojny o swoją tożsamość online.
Gdzie mogę zainstalować VPN?
VPN możesz zainstalować na praktycznie każdym urządzeniu. Dobre oprogramowanie to takie, którego możesz pobrać na Androida, iOSa, Windowsa, Maca, na router i jako rozszerzenie do przeglądarki. Jak zainstalować go na komputerze możesz zobaczyć tutaj. Cały proces instalacji jest zawsze prosty. Większość programów oferuje możliwość instalacji i użytku na kilku urządzeniach jednocześnie, co jest dobre dla osób mających rodzinę.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że już wiesz co daje VPN. Taki program to niewielki wydatek, a idzie za nim sporo korzyści. Jeśli szukasz sprawdzonego programu, to polecam NordVPN. Obejście blokady regionalnej, oszczędności w zakupach, anonimowość i prywatność….to tylko niektóre benefity Wirtualnej Sieci Prywatnej.
Pingback:Czy American Psycho Jest Dostępne na Netflix? Tak, ale… – VPNEkspert