Menu Zamknij

Czy Torrenty są Legalne? Jakie Grożą Kary?

Czy wiedziałeś, że rocznie (według MUSO) strony z torrentami są odwiedzane aż 190 miliardów razy? To spora liczba, w której przodują USA, Rosja oraz Indie.

Polski nie ma nawet w TOP 10 krajów, które najczęściej pobierają torrenty, więc nie jest tak źle, jak się mówi.

Czy to dlatego, że boimy się odpowiedzialności?

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat legalności torrentów i jakie grożą za to kary, oraz jak internauci chronią się przed namierzeniem.

Czy Pobieranie Torrentów Jest Legalne?

Pobieranie torrentów samo w sobie jest legalne pod warunkiem, że pobierasz torrent nieobjęty prawem autorskim. W rzeczywistości 99% dostępnych torrentów to pliki, które są objęte prawem autorskim, co sprawia, że pobieranie ich jest nielegalne.

Jak odróżnić, czy torrent jest legalny czy nie?

Jest to bardzo proste i intuicyjne. Jeżeli chcesz pobrać plik: grę, program komputerowy, muzykę, film, czy inną treść, która jest darmowa i możesz ją łatwo ściągnąć online ze stron typu Instalki.pl, czy Dobreprogramy.pl, to możesz mieć pewność, że jest on legalny.

Natomiast jeśli plik jest trudny do pobrania w sieci, a dodatkowo w rzeczywistości musisz za niego zapłacić, to możesz być na 99,99% pewien, że pobierając go za pomocą torrentów, łamiesz prawo.

Czy Pobieranie Torrentów Objętych Prawami Autorskimi, ale na Własny Użytek jest Legalne?

Sporo mówi się o tym, że pobierając jakikolwiek torrent, robisz to legalnie, bo będziesz używał tego pliku tylko na własny użytek. Czy jest to prawda?

Pobieranie torrentów, nawet jeżeli w zamyśle ma służyć użytkowi własnemu jest nielegalne, ponieważ sieć p2p działa tak, że już w chwili pobierania torrenta udostępniasz go innym użytkownikom sieci.

Pobierając plik tradycyjnym sposobem, każdy komputer, który go pobiera, robi to dzięki centralnemu serwerowi, na którym zamieszczony jest plik. Przykładowo, pobierając program do nagrywania ekranu ze strony Instalki.pl, pobierasz ją właśnie z serwera tej strony i przy tym nikomu go nie udostępniasz.

W przypadku torrentów, nie ma centralnego serwera. Zamiast tego, mamy bity danych z dużych plików, które są zapisywane na komputerach, pobierających ten sam torrent. Protokoły, takie jak np, BitTorrent dzielą duży plik i przenoszą je od przesyłających do pobierających. Tak więc każdy, kto pobiera torrent, uczestniczy w jego udostępnianiu innym.

A czy jeżeli plik nie jest torrentem, ale pobierasz go na własny użytek z serwera, np. chomikuj.pl, to jest to legalne?

Otóż nie zawsze. Pobieranie takiego pliku jest legalne tylko wtedy, gdy jego autor wyraził zgodę na umieszczenie pliku w internecie. Tak więc w zdecydowanej większości przypadków pobieranie czegokolwiek, za co musimy zapłacić jest nielegalne, nawet jeżeli korzystamy z tego tylko my.

Korzystanie z treści na własny użytek, bez zgody autora było legalne do 2014 roku.

Jakie są Kary za Pobieranie Torrentów?

Według artykułu 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, za pobieranie torrentów możemy zostać ukarani grzywną lub pozbawieniem wolności do lat dwóch, a jeżeli pobieranie wiązało się ze sprzedawaniem plików, to kara wydłuża się do pięciu lat.

Oto, jak brzmi fragment tej ustawy.

Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak Często Kara się Internetowych Piratów?

Kara więzienia za pobieranie torrentów jest raczej rzadkością, choć się zdarza. Zazwyczaj za kratki idą osoby, które mocno przegięły z pobieraniem nielegalnych treści, a dodatkowo rozpowszechniały je, aby odnosić korzyści majątkowe.

Na przykład 25-latek z Białegostoku, który musiał zapłacić prawie 48 mln zł zadośćuczynienia za rozpowszechnianie tysięcy nielegalnych filmów.

W większości przypadków za pobieranie torrentów jest się ukaranym grzywną, która w zależności od sprawy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. O tego typu przypadkach słyszy się już bardzo często.

W Jaki Sposób ktoś Może Cię Namierzyć przy Pobieraniu Torrentów?

Pobierając torrenty, możesz być przyłapany w bardzo prosty sposób.

  1. Właściciele praw autorskich lub ich przełożeni wchodzą na najpopularniejsze strony z torrentami i pobierają swój własny plik- film, muzykę, czy grę.
  2. Następnie za pomocą klienta sieci torrent, sprawdzają jakie adresy IP uczestniczą w pobieraniu ich własnej produkcji.
  3. Potem właściciele praw autorskich sprawdzają od jakich dostawców internetu pochodzą pirackie adresy IP i kontaktują się z dostawcami.
  4. Gdy sprawa zostanie zgłoszona na policję, dostawcy internetu mają obowiązek udostępnić policji dane osobowe swoich klientów, którzy byli zamieszani w pobieranie nielegalnego torrenta.

Po otrzymaniu danych o przestępstwie, policja może przeszukać mieszkanie podejrzanego oraz zabezpieczyć dowody, innymi słowy zarekwirować sprzęt komputerowy, by udowodnić przestępstwo sprawdzając historię przeglądarki, czy historię pobrań.

Jak Osoby Korzystające z Torrentów Robią to Bezpiecznie?

Wśród osób korzystających z torrentów, bardzo popularny jest program VPN, który ma za zadanie chronienie adresu IP internauty poprzez maskowanie go wirtualnym adresem wirtualnym IP.

VPN ukrywa Twoją aktywność przed dostawcą internetowym. Dzięki temu jest praktycznie niemożliwym, by ktoś mógł stwierdzić, że Twoje działania online należą właśnie do Ciebie.

To dobra wiadomość dla tych, którzy pobierają torrenty, ale także dla dbających o swoją prywatność w sieci.

Programów VPN jest zapewne kilkaset, jednak wybierając VPN do torrentów chcemy mieć pewność, że poziom zabezpieczeń stoi na jak najwyższym poziomie, a producent VPN nie dzieli się naszymi logami z osobami trzecimi.

Najlepszym VPNem do torrentów jest popularny w Polsce Surfshark, którego możecie kupić z jeszcze aktywnym rabatem -81% pod tym linkiem.

Wystarczy tylko pobrać ten program na komputer/telefon, uruchomić go, połączyć się z dowolnym wirtualnym serwerem jednym kliknięciem i tak jak zawsze możesz pobierać torrenty, a będziesz to robił już ze zmienionego adresu IP.

Czy Możesz Zostać Złapany gdy Wcześniej Korzystałeś z Torrentów bez VPN?

Jeżeli do tej pory pobierałeś torrenty i nikt nie zapukał do Twoich drzwi, to najprawdopodobniej już tego nie zrobi. Kiedy ktoś chce Cię namierzyć, może zrobić to w czasie, kiedy pobierasz torrent, ponieważ wtedy Twój komputer uczestniczy w wymianie danych.

Tak więc jeśli korzystałeś z torrentów miesiąc, 2, 3 czy pół roku temu, prawdopodobnie nic Ci nie grozi.

Jednak jeżeli zdecydowałeś się na VPN, najlepiej kiedy usuniesz protokół torrent, np. BitTorrent czy uTorrent i zainstalujesz go od nowa. Będziesz z niego od teraz korzystał z pomocą VPN. Dzięki temu nie będziesz seedował (udostępniał torrenta) z własnego adresu IP.

PS: Nie zachęcam do piractwa w internecie i zachęcam do legalnego kupowania treści.

Przeczytaj też:

Torrenty powinny być używane tylko do legalnego udostępniania i pobierania plików. Strona vpnekspert.com i SurfsharkVPN nie wspierają nielegalnego torrentowania.