Menu Zamknij

Jaki darmowy VPN do torrentów? Szybkie i bezpieczne VPNy

3 darmowe vpn do torrentów

Torrenty w naszym kraju cały czas są dość popularne. Mimo ich wątpliwej legalności, setki tysięcy Polaków co miesiąc pobiera najnowsze gry, filmy, czy seriale. Nic w tym dziwnego. Gdyby chodzić na każdą premierę kinową, czy płacić miesięczną subskrypcję za Netflixa, to sporo by nas to kosztowało. Faktem jest jednak to, że trend piractwa maleje, co może być wypadkową tego, że jako obywatele, po prostu się bogacimy.

Dla tych którzy lubią oszczędzać. Nie każdy z nas wie, że pobieranie torrentów może narażać nas na ekspozycję naszego prawdziwego adresu IP do sieci. Tego na pewno nie chcemy, biorąc pod uwagę fakt, że nasze działania nie zawsze są zgodne z prawem. W związku z tym aby zamaskować naszą prawdziwą tożsamość i jednocześnie nie wydawać pieniędzy na płatny program VPN, przygotowałem listę trzech najlepszych darmowych VPN do torrentów. Są one gwarantem pewności, że wasz adres IP nie wycieknie do rąk osób trzecich.

Jak VPN pomaga przy torrentach?

Kiedy chcesz pobrać plik torrent, udajesz się zwykle do swojej ulubionej strony, gdzie wpisujesz frazę i otrzymujesz wyniki wyszukiwania. Znajdujesz interesującą Cię pozycję i rozpoczynasz pobieranie jej za pomocą klienta sieci torrent. Rozpoczyna się pobieranie. I w tym momencie robi się niebezpiecznie. Jeżeli zaczniesz pobierać torrenta tak jak robisz to zawsze, czyli prawdopodobnie bez VPN, narażasz się na udostępnienie swojego realnego IP. Można wtedy bez problemu namierzyć Twoją lokalizację. Chyba nie muszę mówić jakie mogą być tego potencjalne konsekwencje. Pobierając pliki z włączonym VPN, ukrywasz swoje prawdziwe IP, a każdy, kto będzie próbował rozszyfrować Twoją lokalizację, nie będzie mógł w stanie się do niej dostać. Tym sposobem znacząco podnosisz swoje bezpieczeństwo.

W jaki sposób działa VPN?

VPN działa na zasadzie pośrednika pomiędzy Tobą, a stroną docelową. Przykładowo, jeśli chcesz pobrać torrent, to włączając VPN, wszystkie Twoje działania będą przekierowywane przez serwer VPN, który zaszyfruje Twoje łącze oraz w Twoim imieniu, lecz ze swojego IP będzie widziany online. W praktyce wygląda to tak, że każda strona, która odwiedzisz będzie widziała adres IP przydzielony do serwera VPN, a nie Twój. Dzięki temu ukryjesz także swoje prawdziwe położenie.

Aby lepiej Ci to zobrazować, przygotowałem uproszczony rysunek działania VPN.

jak działa VPN?

Czy VPN uczyni Cię w 100% anonimowym?

Mówi się, że w internecie nie można być anonimowym. I jest w tym dużo prawdy. VPN nie sprawi, że będziesz całkowicie anonimowy, lecz poziom prywatności, jaki oferuje jest imponujący. Ostrożne i przemyślane działania mogą sprawić, że będziesz miał szansę uzyskać ok. 99% prywatności. Jeżeli chcesz przeczytać o tym więcej, to zapraszam Cię do tego artykułu. Przedstawiłem tam sposoby, aby wycisnąć jak najwięcej z prywatności.

Inne korzyści płynące z posiadania VPN

Pisałem już o ochronie podczas pobierania torrentów, a także o zwiększonej anonimowości. Jest jeszcze kilka innych korzyści, które sprawią, że VPN może okazać się obowiązkowy dla Ciebie.

  • Szyfrowanie łącza. Podczas gdy surfujesz po internecie bez wsparcia VPN, możesz bez żadnej wiedzy narazić się na utratę swoich danych. Dzieje się to często podczas korzystania z publicznych sieci. Dzięki szyfrowaniu, które daje nam VPN możemy zabezpieczyć swoje pliki oraz hasła przed wszechobecnymi cyberprzestępcami.
  • Omijanie blokad regionalnych. Pewnie kiedyś spotkałeś się z sytuacją, w której nie mogłeś wejść na daną stronę ze względu na to, że nie znajdujesz się w państwie, w której jest ona dostępna. Zdarza się to dość często. Na szczęście wybierając w VPN IP państwa, w którym strona działa możesz łatwo oszukać ją, by myślała, że jesteś np. w USA będąc na prawdę w Polsce. Tym samym ominiesz blokadę regionalną.
  • Większa prywatność. Na każdym kroku jesteś monitorowany online. Dość uciążliwe jest to, że Twój dostawca internetu ma dostęp do całej Twojej historii przeglądania. Wytchnienie da Ci VPN, który za sprawą szyfrowanego tunelu sprawia, że nikt nie może mieć wglądu do tego, co robisz lub robiłeś w sieci.

3 darmowe VPN do torrentów godne polecenia

Windscribe

winscribe

Zaskakująco dobry VPN. Ma kilka szybkich i wydajnych serwerów, nie zachowuje logów, a do tego jest bardzo intuicyjny. Dostępny jest na wszystkie popularne platformy. Dobrze nadaje się do torrentów. Minusem jest jednak to, że producent ustalił limit transferu. 2 GB miesięcznie może okazać się trochę mało, szczególnie wtedy, gdy często coś pobieramy. Możemy jednak zwiększyć ten limit aż do 10 GB podając jedynie swój adres e-mail przy rejestracji. Jeśli jednak to okaże się za mało, to za 40 zł miesięcznie możecie wykupić pełną wersję z nielimitowaną przepustowością oraz dostępem do wszystkich serwerów.

Hide.me

hide.me

Kolejny program, który za darmo daje dużo ochrony i prywatności. Wielu użytkowników lubi hide.me za łatwość obsługi oraz szybkość działania. Podobnie jak w Winscribe, mamy tutaj limit 2 GB na miesiąc. Możemy z jednego konta korzystać tylko my, a lokalizacji mamy tylko 5. Czy wystarczy na torrenty? Warto go wypróbować, bo program pozwala na wykorzystanie go do torrentów. Zawsze możecie przejść na płatną wersję bez limitów.

TunnelBear

tunnelbear

Program cieszący się przychylnymi opiniami, który ma zadatki, by zawojować rynek. Ostatnio przejął go McAfee, co może przyspieszyć jego ekspansję. Niestety, póki co bezpłatny TunnelBear oferuje jedynie 500 Mb transferu, który odnawia się co 30 dni. Wątpliwości może wzbudzać także kanadyjska baza programu, która sprawia, że nasze dane mogą być udostępniane niektórym instytucjom. Trzeba jednak oddać to, że oprogramowanie działa dość sprawnie, jest dostępne na popularne systemy. TunnelBear oferuje także pakiety premium.

VPN bez limitów

Jak mogłeś zauważyć, przestawione wyżej darmowe programy VPN mają limity transferu. Gdy często korzystasz z torrentów, a dodatkowo chcesz używać ich do innych czynności, to powinieneś przesiąść się na VPN bez limitu. Takie programy są zazwyczaj płatne, jednak oferują dużo więcej dodatków bezpieczeństwa. W tym artykule pisałem o pięciu najlepszych tego typu programach. Ceny oscylują w granicach 30 zł miesięcznie, w zależności od wykupionej subskrypcji. Może okazać się to dobrą inwestycją, bo poziom ochrony stoi w ich przypadku na bardzo wysokim poziomie.

Inny sposób na ukrycie tożsamości przy torrentach

Jest także opcja skorzystania z bramek proxy. Opisywałem już różnice pomiędzy VPN, a proxy. Przyznam, że proxy może być dobrym sposobem pobierania torrentów, jednak jakością i możliwościami plasuje się mniej więcej podobnie jak darmowe VPNy. Co nie zmienia faktu, że warto spróbować tej możliwości i przekonać się jak działa. Z reguły serwery proxy są nieco szybsze niże w przypadku darmowych VPN, lecz bezpieczeństwo stoi pod dużym znakiem zapytania.

Z jakich stron pobierać torrenty?

Jeśli uTorrent lub inny klient działa u Ciebie na komputerze dość często, to prawdopodobnie masz już swoją ulubioną stronę z torrentami. Użytkownicy często korzystają również z tych stron:

  • Piratebay
  • Limetorrent
  • YTS.AM
  • 1337X
  • ZOOQLE
  • NYYA.SI

To najpopularniejsze strony, na których znajdziesz praktycznie każdy plik.

Torrenty, a kwestia prawna

Torrenty to niezwykle śliski temat. Kwestia ich legalności wygląda tak, że są dozwolone jeżeli nie pobierasz plików objętych prawem autorskim. Dodatkowo nie możesz ich rozprzestrzeniać. W praktyce piractwem jest 90% pobierań torrentów. W związku z tym nie popieram łamania prawa i korzystania z torrentów. Nie jestem jednak prawnikiem, więc nie traktuj mojego wpisu jako jedyne źródło informacji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, z jakich darmowych VPN do torrentów warto korzystać. Mają one pewne ograniczenia i nadają się raczej do okazjonalnego użytku. Jeśli chcesz szybko i bez limitów korzystać z plików typu torrent, to rozważ płatne rozwiązania. Mimo tego, że torrenty w niektórych przypadkach są legalne, to nie zachęcam do korzystania z nich, ponieważ możesz narazić się na łamanie prawa.

Powiązane Wpisy