Zmiana adresu IP może być przeprowadzona na kilka sposobów. Prawdopodobnie dwa najpopularniejsze, a zarazem najłatwiejsze to poprzez serwer proxy oraz VPN.
Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać VPN, czy proxy, to w tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Opowiem Ci, jak obie metody działają oraz zaprezentuję ich wady i zalety, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, która metoda zmiany IP będzie dla Ciebie najlepsza.
Proxy czy VPN?
Zaleca się korzystanie z VPN. W porównaniu do serwerów proxy VPN jest dużo szybszy oraz posiada więcej opcji bezpieczeństwa, oraz anonimowości.
Co Zawarto w Tym Wpisie?
Czym jest VPN, a czym proxy?
VPN to skrót od Virtual Private Network. Jest to sposób, dzięki któremu uzyskasz więcej prywatności w internetowym świecie. VPN tworzy wirtualną sieć, która za pomocą szyfrowania zapewnia Ci bezpieczeństwo, a dzięki zmianie IP możesz beztrosko korzystać z internetu bez obaw o inwigilację ze strony dostawcy internetu.
A czym jest proxy?
Proxy z kolei to szybki sposób na zamaskowanie naszego adresu IP. Działa jako most pomiędzy użytkownikiem internetu a odwiedzanymi przez niego stronami. Podczas korzystania z proxy, prawdziwe IP jest zamaskowane, a my surfujemy z adresu serwera proxy. Jest to dobry sposób, by obejść np. blokadę regionalną, lecz nie ustrzeże nas przed zagrożeniami z sieci.
VPN czy proxy? Różnice
VPN oraz proxy mają kilka cech wspólnych. Na przykład sposób ich działania jest taki sam. Działają na zasadzie pośrednika pomiędzy nami a stronami docelowymi. I zasadniczo można powiedzieć, że na tym podobieństwa się kończą. VPN nieco różni się od proxy. Czym? Zobaczmy.
Bezpieczeństwo
VPN: Dzięki szyfrowaniu, które z reguły ma VPN, możesz być spokojny o swoje bezpieczeństwo. Twoje hasła, pliki oraz konta nie padną łupem cyberprzestępców, gdy logujesz się do nieznanych sieci Wi-Fi, bo na straży stoi 256-biotwe szyfrowanie AES. Programem VPN, który zapewnia najwyższe bezpieczeństwo, jest uznany ExpressVPN.
Proxy: Serwery proxy działają doraźnie, czyli owszem- zmieniają IP, jednak w kwestii ochrony naszych plików nie mają zbyt wiele do zaoferowania. Są pozbawione szyfrowania, co według mnie sprowadza je jedynie do okazjonalnego użytku.
Prywatność
VPN: Szczególnie płatne programy oferują dodatki prywatności. Na przykład często możemy spotkać się z DoubleVPN, który dla zapewnienia podwójnej ochrony IP, połączy nas nie z jednym, ale z dwoma serwerami naraz. Często można spotkać też kill switch, zapobiegający przypadkowej ekspozycji naszego publicznego IP
Proxy: Serwery proxy niestety nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, które zabezpieczałyby użytkownika przed wyciekiem adresu IP. Raczej nie powinniśmy mówić o anonimowości, gdy używamy proxy.
Dostępność:
VPN: Istnieje sporo VPNów, jednak by trafić na dobry, musimy go kupić lub zmarnować sporo czasu na testowanie darmowych. Trzeba pobrać dodatkowy program na komputer, który zajmuje pamięć i czasem możemy natknąć się na wirusa.
Proxy: Dostępność serwerów proxy jest dużo łatwa i aby z nich skorzystać nie musimy nawet pobierać żadnego programu. Wystarczy wejść w przeglądarkę, a cały proces to kwestia kilkunastu sekund.
Szybkość
VPN: Płatne rozwiązania VPN zazwyczaj oferują dużą prędkość serwerów. Darmowe- rzadko. Dlatego jeżeli oczekujemy szybkości działania, musimy zapłacić.
Proxy: Szybkości proxy na pewno nie porównywałbym do płatnych VPNów. Z mojego doświadczenia wiem, że jest z reguły nieco lepsza od prędkości, jaką daje darmowy program VPN.
Torrenty
VPN: Często poleca się, by do torrentów używać dobrego VPNa, ponieważ jego funkcje bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko zdemaskowania osoby, która z nich korzystała.
Proxy: Ze względu na brak jakiejkolwiek ochrony, proxy to tylko pozorne ukrycie naszej tożsamości online.
Kiedy można używać VPN?
VPN możesz, a właściwie powinieneś używać tak często, jak tylko możesz. Dzięki szyfrowaniu masz ciągłą ochronę przed atakami hakerskimi z zewnątrz.
Sprawdzi się również, gdy będziesz chciał obejść blokady regionalne. Sporo użytkowników głowi się jak uzyskać dostęp do amerykańskiego Netflixa, czy polskiego VOD za granicą. Odpowiedź jest zawsze taka sama. Dobry VPN.
Jeżeli zależy Ci na Twojej anonimowości, to Wirtualny Serwer Prywatny pomoże Ci w tym doskonale. Gdy zamaskujesz swój prawdziwy adres IP, nikt nie jest w stanie stwierdzić, gdzie obecnie się znajdujesz.
Używaj VPN, kiedy chcesz pobierać torrenty. Nie jest tajemnicą, że pobierając je, nasz adres IP jest wystawiony publicznie. VPN pozwoli Ci zmienić go w taki sposób, że będzie on pokazywany jako błędny.
Kiedy można używać proxy?
Proxy to dobry sposób, by zapewnić sobie podstawową ochronę. Jeżeli zdajesz sobie sprawę, że proxy ukryje Twoje IP, lecz posiada luki w zabezpieczeniach, to warto używać tego rozwiązania.
Gdy nie chcesz pobierać żadnego programu, a chcesz uzyskać jakąś anonimowość, to możesz użyć do tego celu proxy. Przy okazji ograniczysz ilość reklam wyświetlanych na odwiedzanych przez Ciebie stronach.
Jeżeli używasz internetu okazjonalnie do celów, które mogą wymagać zmiany IP, to proxy może być dla Ciebie wystarczające.
Lepszy jest więc VPN czy proxy?
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W mojej opinii lepszy jest jednak VPN.
Zapewnia on kompleksową ochronę, której proxy po prostu nie ma. Poza tym jest dużo szybszy i funkcjonalny.
Proxy to rozwiązanie doraźne. Jeżeli na chwilę chcecie zmienić adres IP, to warto znaleźć darmowe bramki proxy i z nich skorzystać.
Jeżeli myślisz w dłuższej perspektywie, to polecałbym VPN, którego możecie używać cały czas i cieszyć się ochroną. Osobiście korzystam z usług programu SurfShark. Pozwala mi to korzystać anonimowo z publicznych sieci Wi-Fi bez zamartwiania się o utratę moich danych. Można go używać na wielu urządzeniach jednocześnie. Słowem, jest warty swojej ceny.
Więcej dobrych VPNów znajdziesz pod tym linkiem.
Czy te rozwiązania są legalne?
Zmiana IP, obejście blokady regionalnej? Możesz sobie pomyśleć, że jest to śliski temat w kwestii prawnej. Nie ma się jednak o co martwić. Zarówno proxy, jak i VPN są legalne. Używa się je na całym świecie. W niektórych przypadkach są wręcz wskazane. Należy jednak pamiętać, że mając zmienione IP, nie upoważnia nas to do działania wbrew prawu. Używaj VPN i proxy do legalnych celów.
Podsumowanie
Jeżeli nie masz wystarczająco budżetu, ani wielkiej potrzeby zmiany IP, to możesz śmiało korzystać z proxy. Warto jednak pamiętać, że pójdziesz na kompromis ze swoim bezpieczeństwem. Całkowitą ochronę i prywatność zapewnia VPN, który używany cały czas osłania Cię przed różnymi zagrożeniami z sieci. Polecam przetestować SurfShark (recenzja), a jeżeli Ci się nie spodoba, możesz poprosić o zwrot gotówki w ciągu 30 dni. Sprawdź jednak sam, czy w Twoim wypadku zadziała lepiej VPN, czy proxy.
Możesz przeczytać jeszcze: