Menu Zamknij

Jak Ukryć Swoje IP? Wystarczy Tylko TEN Prosty Program!

Ostatnia aktualizacja: 16 stycznia 2021

Jak Ukryć Swoje IP

Nasz adres IP może wyjawiać wiele informacji na nasz temat.

Za każdym razem gdy korzystamy z sieci, zostawiamy pod nim bardzo wiele informacji, które cały czas są zapisywane w różnych miejscach.

A co gdyby ukryć adres IP i zwiększyć swoją anonimowść, nie pokazując na przykład naszej lokalizacji?

W tym poradniku dowiesz się jak ukryć swoje prawdziwe IP i znacząco zwiększyć swoje bezpieczeństwo online?

Jak ukryć adres IP?

Aby ukryć adres IP i uchronić się przed śledzeniem ze strony dostawcy internetu, należy pobrać program VPN. Łącząc się z serwerem VPN, ukrywamy swoją lokalizację, adres IP oraz historię aktywności.

Ale dlaczego w ogóle ukrywać IP?

Jest bardzo wiele powodów, dlaczego ludzie na całym świecie chowają swój prawdziwy adres IP. Oto kilka tych najpopularniejszych.

Pierwszym z nich jest naturalnie piractwo, do którego nie zachęcam. Miliony użytkowników każdego dnia pobiera nielegalne pliki, głównie filmy i gry w postaci torrentów. Jeśli plik jest objęty prawem autorskim, to jest to przestępstwo. Prawda jest taka, że przytłaczająca większość torrentów jest niezgodna z prawem. W związku z tym osoby, które świadomie łamią prawo, chcą, by trudniej było ich namierzyć. Z tego właśnie powodu zmieniają adres IP.

Ukrycie IP to również możliwość odblokowywania niektórych stron internetowych. Może samo ukrycie nic nie da, ale zamaskowanie IP już tak. Jeśli pewna strona, na przykład kochamogrod.pl jest dostępna tylko w Polsce, to przebywając za granicą, możemy na nią wejść tylko i wyłącznie z polskiego IP. Wiem też, że ukrycie IP umożliwia odblokowanie amerykańskiej wersji Netflixa, nawet nie przebywając w USA. Jak to zrobić pisałem tutaj. Sporo Polonii na obczyźnie nie wie też, w jaki sposób uzyskać dostęp do polskich platform z serialami na życzenia. Oczywiście, wystarczy w takim przypadku zmienić IP na polskie.

Świadomi użytkownicy internetu wiedzą, że prywatność jest bezcenna. W tym celu wiele osób chowa swój adres IP, aby powiększyć swoją anonimowość i ograniczyć ilość informacji, jaka jest przez nich archiwizowana gdzieś w odmętach internetu. Najbardziej wrażliwą będzie najprawdopodobniej nasza lokalizacja, którą eksponujemy wraz z IP. Ukrycie IP jest równoznaczne z ukryciem naszego położenia.

W jaki sposób ukryć IP?

Istnieje kilka sposobów na ukrycie IP. Są to TOR, proxy oraz VPN. Ten ostatni jest moim ulubionym i zaraz powiem dlaczego, lecz najpierw opiszmy sobie wszystkie metody po kolei.

TOR- Na pewno już spotkałeś się z tym terminem, którego rozwinięcie to The Onion Router. Jest to technologia, pozwalająca na anonimowość online. TOR występuje zwykle pod postacią przeglądarki, której użycie jest równoznaczne z tym, że Twoje połączenie, zanim dotrze do serwera strony internetowej, jest przekierowane przez setki tzw. węzłów. Te węzły to serwery, które zmieniają Twój adres IP, a za każdym razem jest on inny. Dzięki temu bardzo trudno jest Cię zidentyfikować. TOR ma jedną zasadniczą wadę- znacznie zwalnia nasz internet i pobieranie plików, oglądanie wideo, czy ogólne surfowanie jest bardzo utrudnione.

Proxy- Jest to dość proste narzędzie, które zmienia adres IP. Działa tak, że na drodze pomiędzy Tobą a daną stroną www staje serwer proxy, który przy okazji zamienia Twój adres IP i w Twoim imieniu, lecz pod swoim adresem korzysta z internetu. Jak już mówiłem, proxy nie są skomplikowane, toteż dlatego nie mają wielu zabezpieczeń i raczej nie nadają się, jeżeli chcemy zapewnić sobie dużą prywatność. Chociażby dlatego, że sam dostawca proxy w dalszym ciągu widzi Twoje prawdziwe IP. Proxy jest w mojej opinii w sam raz do zmiany IP, nie do anonimowości. Poza tym zauważyłem, że większość również nie słynie z prędkości.

VPN- To rozwiązanie, które pozwala na bezkompromisowe bezpieczeństwo i prywatność. Kiedy połączysz się z VPN, Twoje połączenie internetowe przechodzi przez bezpieczny tunel, w którym ukrywasz swój adres IP, zastępujesz go nowym i dodatkowo szyfrujesz swoje połączenie. Dzięki temu nie tylko nikt nie ma dostępu do Twojej lokalizacji, ale żaden podmiot, z dostawcą internetu na czele nie ma wglądu do tego, co aktualnie robisz, gdyż dostaje on niemożliwe do odszyfrowania logi. VPN pozwala odblokowywać blokady regionalne, anonimowo pobierać pliki oraz zabezpieczyć się przed atakami hakerskimi, zwłaszcza używając publicznych adresów IP. Przeczytaj więcej o VPN tutaj. Płatne VPNy działają wolno i są okrojone, jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, więc warto zainwestować niewielką sumę w płatne rozwiązanie.

Jak ukryć IP z VPN?

Jak już wspomniałem, istnieją darmowe i płatne VPNy. Darmowe są w porządku i rzeczywiście ukrywają adres IP, lecz w internecie można przeczytać, że mają duże luki w prywatności i nie są dobrą opcją, gdyż często przepuszczają prawdziwy adres IP. Do tego wiele z nich spowalnia łącze i narzuca użytkownikom niewielki transfer miesięczny.

Jeżeli chcesz, możesz wypróbować płatne rozwiązanie takie jak na przykład mój ulubiony SurfShark. Bez wątpienia to najlepszy VPN jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości. W najtańszym pakiecie kosztuje 9,30zł miesięcznie. Ukrywa IP, jest szybki, można anonimowo korzystać z sieci, a z jednego konta można zainstalować go na tylu urządzeniach, ile chcesz. Działa z Windowsem, Androidem, Linuxem, Mac i iOS. Jeżeli program Cię rozczaruje, jest na niego 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy. Więcej rekomendacji co do VPNów znajdziesz w tym wpisie.

Sam proces ukrycia adresu IP z VPN jest banalny. Wystarczy przejść na oficjalną stronę, wybrać plan cenowy, podać e-mail, by założyć konto i zapłacić.

Następnie zmieniamy hasło, pobieramy SurfShark na dowolną platformę i instalujemy go zgodnie z instrukcją, po czym logujemy się.

Teraz możemy kliknąć niebieski przycisk Connect, który połączy się z najszybszym serwerem i zmieni nasze IP lub przejść do zakładki Loactions, z której sami możemy wybrać IP, jakiego kraju chcemy mieć. Po połączeniu się z serwerm, możesz sprawdzić w Google na przykład na stronie whatismyip.com czy nasz adres IP i lokalizacja zostały ukryte.

Nie jestem w Holandii, lecz moje IP pokazuje, że znajduję się w okolicach Amsterdamu. To dobry znak i wiem, że moje prawdziwe IP i lokalizacja zostały ukryte i nikt nie może mnie śledzić.

Ukrywasz IP tak długo, jak program SurfShark działa w tle lub na pulpicie. Możesz ustawić go tak, by włączał się automatycznie przy starcie systemu, dzięki temu na okrągło będziesz ukrywał swój autentyczny adres IP.

Podsumowanie

IP może zdradzać o nas kilka ważnych informacji, dlatego warto je ukryć. Do tego celu może posłużyć nam program VPN, który nie tylko zmieni IP, lecz również szyfruje łączę, przez co znacząco zwiększa prywatność. Możesz też skorzystać z TOR lub proxy.

Możesz przeczytać jeszcze: