Menu Zamknij

Jak Sprawdzić IP Komputera i Internetu? (Najprostszy Sposób)

Jak Sprawdzić IP Komputera i Internetu? (Najprostszy Sposób)

Sprawdzenie swojego adresu IP to bardzo prosta czynność. Można ją wykonać w zasadzie w ciągu kilku kliknięć myszką, bez jakiejkolwiek znajomości technicznej. W tym poradniku zobaczysz jak sprawdzić adres IP swojego komputera oraz internetu.

Jak sprawdzić IP komputera?

Aby sprawdzić adres IP komputera, wystarczy, że wejdziemy w Start->Uruchom->i wpiszemy „cmd”->potem wpisujemy „ipconfig”->w polu IPv4 znajduje się Twój lokalny adres IP. Adres IP internetu najprościej znaleźć, wpisując „moje ip” w Google i wchodząc na dowolną stronę.

Czy ktoś poza Tobą widzi adres IP Twojego komputera?

IP komputera to tzw. lokalny adres IP. Jak można domyślić się po nazwie, ten rodzaj adresu IP jest przypisany urządzeniom w naszej domowej sieci, więc jest niewidoczny dla świata zewnętrznego i używany tylko w zakresie Twojej prywatnej sieci. Jeśli Twój komputer jest połączony z routerem, to router automatycznie przydzieli lokalne IP Twojemu komputerowi.

Lokalny adres IP zmienia się w zależności, jakie urządzenia są podłączone do sieci. Z reguły ten adres IP wygląda w ten sposób 192.168.1.2, a ostatnia cyfra oznacza nowe urządzenie, które jako ostatnie połączyło się z siecią. Każde nowe urządzenie, łączące sie z siecią będzie miało inne IP, na przykład 192.168.1.3 i 192.168.1.4.

Adres internetu jest już widoczny dla wszystkich

Twój adres internetu to fachowo publiczny adres IP. Jest on widoczny przez wiele podmiotów, gdy jesteś podłączony do internetu. Został Ci on przypisany przez Twojego dostawcę internetu. Kiedy na przykład Twoja przeglądarka wysyła żądanie dostępu do pewnej strony www, wysyła również Twoje IP.

Twój dostawca internetu dzięki temu wie, jacy klienci, po jakich stronach serwują. Również same strony mają dostęp do Twojego IP na przykład w oprogramowaniu do mierzenia ruchu na serwerze. Adres publiczny może wyglądać na przykład tak: 185.234.224.201.

Jak sprawdzić IP komputera w 10 sekund?

Tak jak już mówiłem sprawdzenie, jakie jest Twoje IP to żadna filozofia i ta metoda działa na Windows XP, 7, Vista, 8, 10.

1. Aby to uczynić, kliknij w okienko Windowsa, które zwykle znajduje się w lewym dolnym rogu lub po prostu kliknij je na klawiaturze.
2. Następnie wpisz „uruchom”, a w okienku, które Ci właśnie wyskoczyło, wpisz „cmd” i kliknij enter.
3. Wyskoczy Ci wiersz polecenia, który dla mniej wprawnych użytkowników może wyglądać strasznie, ale wpiszemy w nim tylko jedno słowo „ipconfig”.
4. Odszukaj wiersz, gdzie znajduje się „IPv4 Address”. IP Twojego komputera to właśnie cyfry w tym wierszu.

adres ip

Sprawdzanie IP na komputerze Apple

W systemie Mac, proces sprawdzania lokalnego IP jest równie prosty. Wystarczy wejść w menu Apple, po czym wybrać preferencje systemu. Później z okna „Widok” wybieramy „Sieć”. W prawym dolnym rogu wybieramy przycisk „Zaawansowane”, klikamy zakładkę “TCP/IP” i odszukujemy „IPv4 Address”. Cyfry obok będą oznaczały adres IP Twojego Maca.

Sprawdzanie publicznego adresu IP

Aby sprawdzić adres IP, który jest widoczny dla wszystkich, wystarczy skorzystanie z przeglądarki. Jest wiele stron, na których można zobaczyć swoje IP. Na przykład whatismyip.com Tutaj znajdziesz adres IP, miasto, oraz przybliżoną lokalizację, w której możesz się znajdować.

Co wyjawia o mnie mój adres publiczny?

Powstało wiele mitów na temat publicznego adresu IP. Jeden z nich mówi, że na jego podstawie można ustalić naszą lokalizację. Nie jest to do końca prawdę, ale nie jest to też fałszem.

Na podstawie IP można ustalić jedynie naszą przybliżoną lokalizację. Zazwyczaj jest to jakiś obszar, na przykład w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, w którym się znajdujemy. Za każdym razem gdy zobaczysz w Google coś takiego:


To wiedz, że Google używa jedynie przybliżonej geolokalizacji. Nie ma szans, aby nasz adres IP zdradzał nasze położenie co do metra.

Myślę jednak, że największą wadą publicznego adresu IP jest to, że dzięki niemu nasz dostawca internetu może śledzić naszą aktywność. Właściwie to nie może, ale nawet jest zobowiązany to robić. Przez 12 miesięcy odwiedzane przez nas strony widnieją w bazie dostawcy. W każdej chwili może mieć on do nich wgląd. Ale jest prosty sposób, aby uchronić się przed tego typu inwigilacją. Ten sposób to proste oprogramowanie VPN.

Czym jest VPN i jak pomoże Ci zamaskować Twoje IP?

VPN (Virtual Private Network) to technologia, która umożliwia Ci ukrycie Twojego adresu IP oraz szyfrowanie połączenia poprzez utworzenie bezpiecznego tunelu. Dzięki temu zamiast Twojego prawdziwego adresu IP pokazujesz wirtualny adres dowolnego kraju i nie pokazujesz nikomu na przykład historii przeglądania.

Zazwyczaj VPN działa pod postacią bardzo prostego programu na komputer lub aplikacji na telefon. Wystarczy, że pobierzesz taki program, wskażesz w nim IP, jakie od teraz chcesz przyjąć i po kilku sekundach program sam zamaskuje Twoje realne IP i podmieni je wybranym przez Ciebie.

VPN ma jeszcze wiele zastosowań. Dużo osób korzysta z niego, aby anonimowo pobierać torrenty. Jest też popularnym narzędziem do omijania blokad regionalnych, ale co najważniejsze poprawia Twoje bezpieczeństwo, podczas korzystania z publicznego Wi-Fi. Więcej o VPN dowiesz się w tym wpisie.

Programy VPN, które zmienią Twoje IP

Rozróżniamy darmowe i płatne programy VPN. Darmowe są pozbawione kilku funkcji, ale przede wszystkim nie mają tak szybkich wirtualnych serwerów jak płatne programy. Poza tym oferują jedynie kilka adresów IP. Dlatego rekomenduje się korzystanie z płatnych VPNów, które nie są ogromnym kosztem. Program, jaki znalazłem jakiś czas temu i jaki mogę polecić to SurfShark w cenie ok 9,30zł miesięcznie. Jest szybki, z wieloma serwerami i zapewnia anonimowość i bezpieczeństwo w sieci. Możesz też zobaczyć inne rekomendacje w tym artykule.

Jak zamaskować IP poprzez VPN?

Aby legalnie ukryć IP wystarczy wykonać kilka prostyczh kroków.

  1. Przechodzimy na stronę VPN, w moim przypadku będzie to SurfShark, gdzie wybieramy plan cenowy, podajemy e-mail, by utworzyć konto i płacimy.
  2. Następnie wyskoczy nam propozycja zmiany hasła, więc możemy je zmienić. Później wybieramy platformę, na jaką chcemy pobrać program.
  3. Instalujemy VPN, po czym logujemy się do niego podanymi wcześniej danymi.
  4. Klikamy Quick Conenct, by połączyć się z najszybszym serwerem i zmienić IP, lub możemy też przejść do zakładki Locations, by wybrać sobie serwer manualnie.

5. Klikamy na serwer i po chwili nasze IP zostało zmienione. Możesz to sprawdzić na dowolnej stronie, na przykład whatsmyip.com.

Możesz przeczytać jeszcze: