Menu Zamknij

Jak Wysłać Anonimowego e-Maila (Krok po Kroku)

Tradycyjne wysyłanie e-maila poprzez pocztę online ma wiele plusów, jednak na pewno nie można powiedzieć, że jest anonimowe.

W tym poradniku zobaczysz w jaki sposób wysłać krok po kroku anonimowego e-maila do każdej osoby, dzięki czemu nikt nie będzie w stanie rozpoznać od kogo pochodzi wiadomość.

Jakie Dane ma na Twój Temat Twój Obecny Dostawca Poczty e-Mail?

Zakładając pocztę e-mail na popularnych stronach, zwykle musisz podać o sobie bardzo wiele informacji. Na pewno wiele z nas chciałoby podawać jak najmniej swoich danych osobowych pocztom takim jak Onet, o2, czy Gmail. Zwykle na tych pocztach e-mail mamy przypisane następujące informacje.

  • Imię i nazwisko
  • Nasz pomocniczy adres e-mail
  • Miejsce zamieszkania
  • Data urodzenia
  • Numer telefonu

Wysyłając więc wiadomość e-mail z takiej poczty narażasz się na to, że Twoje dane mogą zostać upublicznione.

Oczywiście nie każdy może od tak zażądać tych danych. Zazwyczaj jedynie policja lub prokurator mogą wystąpić do operatora poczty e-mail o udostępnienie danych, które stoją za danym adresem e-mail.

Niektórzy myślą, że można to obejść podając fałszywe dane. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ zwykle przy zakładaniu poczty musisz podać numer telefonu. Obecnie kupując nawet kartę SIM, należy podać swoje dane, by ją aktywować, więc nie ma to sensu.

Dodatkowo, wysyłając wiadomość e-mail bądź zakładając konto, i tak udostępniamy nasz adres IP, który może wyjawić dane na nasz temat.

Oczywiście, adres IP udostępni tylko naszą przybliżoną lokalizację oraz to, kto jest dostawcą naszego internetu, jednak na prośbę policji, nasz dostawca internetu musi podać nasze dane, więc chcąc nie chcąc tradycyjne poczty e-mail na pewno nie są anonimowe.

Jakie Dwa Narzędzia są Potrzebne do Wysyłania Anonimowych e-Maili?

Aby wysłać anonimową wiadomość e-mail, będziemy potrzebować dwóch narzędzi:

  • Anonimowej poczty e-mail
  • Aplikacji do ukrycia naszego adresu IP

Anonimowa poczta e-mail w przeciwieństwie do Gmaila, Onetu czy tym podobnych pozwala na założenie konta e-mail bez podawania żadnych danych osobowych. Nie będziesz musiał podawać dosłownie nic- jedynie to, jaki ma być Twój adres e-mail oraz hasło.

Z kolei aplikacja do ukrycia adresu IP będzie nam potrzebna po to, aby zakryć nasz prawdziwy adres IP, gdyż nawet nie podając danych przy zakładaniu poczty, ani nie podpisując się w e-mailu, nadal udostępniamy nasz adres IP, np. wysyłając wiadomość, co może potencjalnie zdradzac naszą tożsamość.

Jakie konkretnie narzędzia polecam?

Do założenia anonimowej poczty e-mail najlepszą opcją będzie darmowy ProtonMail, który jest bardzo łatwy w użyciu, posiada szyfrowanie end-to-end oraz nie wymaga podawania żadnych informacji osobowych przy zakładaniu konta.

Aby ukryć adres IP i być pewnym, że nikt nie dostanie się do naszych danych osobowych, najlepiej pobrać aplikację VPN Surfshark, która ukryje Twój adres IP i uczyni Cię anonimowym.

Jak Wysyłać Anonimowe e-Maile Krok po Kroku?

Aby wysłać anonimowy e-mail, należy:

1. Pobrać program VPN, aby ukryć swój adres IP

2. Założyć konto e-mail u anonimowego dostawcy poczty e-mail, np. na ProtonMail

3. Wysłać wiadomość i usunąć informacje o pliku, jeśli wysyłamy załącznik

4. Korzystać z VPN za każdym razem gdy logujemy się do anonimowej poczty e-mail i wysyłamy wiadomości

Teraz zobaczysz jak krok po kroku wysyłać anonimowe e-maile. Sposób działa zarówno na komputerze jak i smartfonie.

Krok 1

Pobierz aplikację VPN Surfshark, na przykład klikając w ten link. Jest to aplikacja płatna, jednak jeżeli liczysz na najwyższy stopień prywatności i pewność, że ukryjesz swój adres IP, to Surfshark jest najlepszą opcją. Do jej pobrania potrzebujesz tylko wybrać pakiet cenowy oraz wprowadzić swój e-mail, z którego najczęściej korzystasz. Po dokonaniu zapłaty, pobierz Surfshark na komputer lub telefon.

Krok 2

Gdy zainstalujesz Surfshark na swoim urządzeniu, połącz się z dowolnym serwerem. Najlepiej połączyć się z polskimi serwerami, ponieważ są najszybsze. Gdy połączenie zostanie nawiązane, od tego momentu nie udostępniasz nikomu swojego prawdziwego adresu IP, tylko korzystasz z wirtualnego IP. Korzystaj z VPN przez cały czas gdy korzystasz z anonimowej poczty e-mail.

Krok 3

Teraz przejdź do ProtonMail, by założyć anonimową pocztę. Najlepiej wybrać darmowy plan, choć jeśli chcesz więcej miejsca, możesz też skorzystać z płatnych opcji. Klikamy „wybierz plan free” i zakładamy konto podając nazwę użytkownika i hasło.

Krok 4

Dla własnej anonimowości lepiej pominąć pomocniczy adres e-mail. Konto zostanie założone. Teraz aby wysłać wiadomość, kliknij „Nowa wiadomość” po lewej stronie i wprowadź adresata oraz treść.

Krok 5

Adresat otrzyma od ciebie wiadomość, która wygląda mniej więcej w ten sposób.

Krok 6

Uwaga, jeśli chcesz wysłać komuś plik w formie dokumentu w Wordzie, lub jakikolwiek inny załącznik to obowiązkowo należy wejść w właściwości tego pliku na pulpicie, następnie kliknąć w zakładkę „szczegóły” i kliknąć „Usuń właściwości oraz informacje osobiste”. Następnie kliknij „Utwórz kopię bez wszystkich właściwości, które można usunąć” i klikamy „Ok”.

Dzięki temu adresat pobierając załącznik, nie pozna informacji o właścicielu komputera, z którego był wysyłany plik.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest to, by korzystać z VPN za każdym razem gdy logujemy się do poczty ProtonMail i wysyłamy wiadomości.

Czy Wysyłanie Anonimowych e-Maili Jest Legalne?

Samo wysyłanie anonimowych e-maili jest legalne i nawet zalecane przez ekspertów bezpieczeństwa online. Nielegalnym jest wysyłanie anonimowych e-maili, które zawierają pogróżki.

Przeczytaj też: