Menu Zamknij

Jaki Antywirus Najlepszy? Ranking Top 10 Antywirusów 2020 (Testuj za Darmo)

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia 2020

Jaki Antywirus Najlepszy

Za każdym razem kiedy kupujesz nowy komputer lub telefon, to dbasz o to urządzenie jak dziecko. Nic dziwnego, w końcu wydałeś sporo pieniędzy i chcesz, by ten sprzęt posłużył Ci na dłużej.

Jednym z największych zagrożeń, które mogą sprawić, że cały misterny plan długiej żywotności nowego urządzenia pójdzie na marne, są wirusy.

Każdego dnia tworzy się inne rodzaje złośliwego oprogramowania, które nawet najroztropniejszy użytkownik może nieświadomie pobrać i zainfekować swój laptop lub inne urządzenie.

Aby zapobiegać wirusom, a nie leczyć je instalując na nowo oprogramowanie, każdy z nas powinien wyposażyć się w oprogramowanie antywirusowe.

Ale jaki antywirus będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny, jednocześnie nie przeciążając Twojego budżetu?

Zapraszam Cię do rankingu najlepszych antywirusów 2020!

Najlepsze antywirusy w pigułce:

1. Bitdefender Total Security 2020
2. Kaspersky Total Security
3. Norton 360 Premium
4. McAfee Total Protection 2020
5. Avast Premium Security
6. ESET Internet Security Premium
7. Trend Micro Maximum Security
8. Sophos Home Premium
9. Webroot SecureAnywhere AntiVirus
10. Malwarebytes Premium

1. Bitdefender Total Security 2020

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 270 zł

Bitdefender to rumuński dostawca oprogramowania wirusowego, który swoją działalność rozpoczął na początku XXI wieku. Przez ten czas na pewno nie zdobył tak dużej światowej popularności jak marki typu Norton czy McAfee, lecz produkty tej firmy są najwyższych lotów. Zauważyli to polscy użytkownicy, którzy stanowią ogromną grupę klientów Bitdefender.

Flagowy produkt Bitdefender, czyli Total Security 2020 ma wszystko, czego potrzebuje antywirus, a może nawet więcej. Niezależne laboratoria badające wykrywalność złośliwego oprogramowania, praktycznie za każdym razem umieszczają Bitdefender w czołówce. Program zapobiega atakom online, a ostatnimi czasy został wyposażony w technologię, zapobiegającą atakom ransomware, które blokują dostęp do zasobów Twojego komputera tak długo, jak nie zapłacisz żądanego okupu.

Dla tych, którzy martwią się o działania swoich dzieci w sieci, Bitdefender udostępnia kontrolę rodzicielską. Dzięki niej możesz między innymi mieć dostęp do lokalizacji telefonu Twojego dziecka, blokować wybrane przez Ciebie treści i śledzić ich działania. Warto wspomnieć o blokowaniu phishingu. W dobie zwiększającej się ilości fałszywych wiadomości, które przekierowują Cię na fałszywą stronę np. banku, Bitdefender zadbał o to, by udaremniać tego typu działania i Cię o nich ostrzegać.

Oprócz tego, posiadając Bitdefender, możemy być spokojni o nasze płatności online oraz hasła, które są zapamiętywane i bezpiecznie przechowywane. Mamy także funkcję VPN, która zwiększa Twoją prywatność, choć program VPN doradzałbym kupić osobno. Rekomendacje znajdują się tutaj. Dodatkowo Bitdefender jest specjalnie optymalizowany, aby nie zajmował zbyt dużo zasobów komputera i działał w tle bez wywierania wpływu na wydajność procesora. Więcej funkcji znajdziesz na stronie internetowej producenta, do którego możesz przejść, na przykład klikając w ten link.

Świetna ochrona przed wirusami
Szybkie skanowanie
Mnogość dodatków bezpieczeństwa
Nie zwalnia znacznie komputera
Niektóre produkty nie działają na Mac

2. Kaspersky Total Security

Kaspersky Total Security

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 200 zł

Kaspersky to renomowana już firma, założona przez Jewgienija Kasperskiego w 1997 roku w Moskwie. W ostatnich latach programy antywirusowe tego przedsiębiorstwa sprzedają się znakomicie, wzbogacając firmę co roku o blisko 750 milionów dolarów. Taka sprzedaż nie mogłaby istnieć gdyby nie dobry produkt.

Kaspersky Total Security to najdroższy produkt firmy skierowany do osób ceniących sobie bezkompromisowe bezpieczeństwo. Szybkie i co najważniejsze skuteczne skanowanie w poszukiwanie nawet tych najnowszych wirusów to znak rozpoznawczy tego programu. Nawet najtańszy pakiet oferuje ochronę przed najpopularniejszymi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Dla tych, którzy chcą nieco zaoszczędzić, warto zastanowić się nad wersją Internet Security, która jest okrojona o funkcje takie jak Smart Kid, czy kopie zapasowe plików, jednak zachowuje fundamentalne wartości, czyli ochrona oraz optymalizacja pod względem wydajności. Jeżeli czasem macie poczucie, że cyberprzestępcy mogą obserwować was przez przednią kamerkę, to Kapsersky skutecznie was przed tym zabezpieczy.

Podobnie jak w przypadku Bitdefender, możemy tutaj również liczyć na synchronizację haseł w systemie Windows, Mac, iOS oraz Android. Jeżeli zależy Ci na bezpiecznych płatnościach, to Kaspersky uruchamia specjalnie zaszyfrowaną przeglądarkę. Interfejs programu jest czysty i intuicyjny. W porównaniu do Bitdefender, Kaspersky może wydawać się trochę uboższy w funkcje, lecz jest dostępny w niższej cenie. Więcej szczegółów oraz wymagania systemowe, znajdziesz na stronie Kaspersky.

Znakomicie wyłapuje wszelkie zagrożenia
Menedżer haseł
Ochrona kamerki internetowej
Przywraca uszkodzone pliki
Większe obciążenia komputera podczas skanowania

3. Norton 360 Premium

Norton 360 Premium

Darmowy okres próbny: Nie
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 200 zł

Norton to jeden z najstarszych programów antywirusowych na rynku. Niedługo kończy okrągłe 30 lat. Przez wielu ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa online, to właśnie Norton jest antywirusem, na którego warto postawić, ponieważ da Ci poczucie ochrony, gdziekolwiek jesteś.

Jak opisałbym Norton? Program, który ma wszystko, co potrzebne, bez zbędnych upiększeń w niezłej cenie. Na pierwszym miejscu jest naturalnie ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, również tym szpiegującym, oraz blokującym dostęp do komputera lub telefonu. Dla użytkowników PC jest przewidziane miejsce w chmurze na kopię zapasową dysku, która może zajmować maksymalnie 70 GB.

Aby nie odstawać od konkurencji, Norton również zdecydował się na usługę Virtual Private Network, która pozwala Ci na anonimowe surfowanie online. W wersji Norton 360 Standard możemy zainstalować VPN tylko na 1 urządzeniu, ale już w wersji Deluxe na 5 urządzeniach. W połączeniu z funkcją SafeCam bardzo znacząco zwiększamy nie tylko bezpieczeństwo, ale i prywatność, bo nie tylko nasz adres IP jest po ochroną, ale również nasz wygląd zewnętrzny, który potencjalnie eksponujemy za każdym razem, gdy siadamy do komputera lub smartfona.

Kontrola rodzicielska jest już standardem wśród antywirusów i tak też jest w przypadku Norton, ale tylko w dwóch najdroższych wersjach. Funkcja Password Manager pozwala Ci na generowanie skomplikowanych haseł, zapisywanie ich, dzięki czemu Twoje konta internetowe z wrażliwymi danymi będą naprawdę bezpieczne. Firewall skutecznie monitoruje ruch sieciowy i blokuje podejrzane połączenia. Norton 360 Premium to dobry wybór, ale poleciłbym Ci również nieco tańszy pakiet Deluxe. Więcej o pakietach i możliwościach Norton przeczytasz u źródeł, czyli na stronie internetowej producenta.

Nielimitowany VPN
Skuteczny Firewall
Nie obniża wydajności komputera
Bezkompromisowa ochrona antywirusowa
Kontrola rodzicielska niedostępna w najtańszym pakiecie

4. McAfee Total Protection 2020

McAfee Total Protection 2020

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 129 zł

McAfee to ogromna firma, która zatrudnia tysiące pracowników i swym zasięgiem obejmuje aż 189 krajów. Każdego dnia, pracownicy McAfee opracowują nowe technologie, mające zwalczać wirusy, a setki z nich zostało opatentowanych. Bez wątpienia ten amerykański gigant wyznacza trend w walce z cyber zagrożeniami, a Twoje urządzenia pod jego skrzydłami są chronione.

Oczywiście najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa. Niezależne firmy, specjalizujące się w testowaniu antywirusów, właściwie w każdym przypadku pokazują, że McAfee dopina na ostatni guzik kwestię wykrywania i udaremniania zagrożeń w każdym swoim produkcie. Zdarza się, że ten program ma w niektórych miesiącach 100% wykrywalności wirusów, jednak średnio McAfee wyłapuje i tak zaskakujące 99,6% zagrożeń.

Cokolwiek by nie mówić, w McAfee wiedzą, że jednym z ważniejszym kryterium, na jakie konsumenci zwracają uwagę przy zakupie oprogramowania do ochrony komputera, jest jego zasobożerność. Przez większość czasu, procesy w tle związane z działalnością tego antywirusa nie przekraczają 190 MB, więc niewymagane jest posiadanie bardzo zaawansowanego sprzętu z dużą ilością pamięci RAM.

Program ostrzeże Cię też przed niebezpiecznymi witrynami i pobieraniem podejrzanych plików. 128-bitowe szyfrowanie pozwoli Ci zabezpieczyć Twoje najważniejsze pliki. Jedną rzeczą, na którą niektórzy mogą narzekać, jest niezorganizowany interfejs, z którym musimy zapoznać się trochę dłużej niż zwykle. McAfee możesz kupić na www.McAfee.com.

Wysoka wykrywalność wirusów
Opłacalny cenowo
Dostępny menedżer haseł
Dobra ochrona przed phishingiem
Nieintuicyjny

5. Avast Premium Security

Avast Premium Security

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 179zł

Avast ma w swojej ofercie kilka produktów, jednak ten, z którego słynie to naturalnie antywirus. Chyba większość z czytających ten artykuł miała w przeszłości okazję mieć aplikację Avast na telefonie lub komputerze. Pamiętam, że miałem kiedyś darmowego antywirusa tej firmy i spełniał moje oczekiwania. Wersja płatna powinna spełnić również i wasze.

No cóż, Avast na pewno nie szczędzi w funkcjach. Jest ich dość sporo, a najważniejsza to ochrona przed ransomware, który staje się niestety coraz bardziej powszechny. Zaawansowany Firewall pozwala trzymać cyberprzestępców z dala od Twojego wirtualnego podwórka.

Avast w czasie rzeczywistym zwalcza zagrożenia oraz chroni przed fałszywymi stronami, próbującymi wykraść Twoje hasła i pieniądze. Specjalna technologia pozwala na otwarcie pobieranych przez Ciebie plików (potencjalnie podejrzanych) w środowisku testowym, by mieć pewność, że nie wyrządzą szkody w Twoim systemie.

Mówi się, że Avast zabiera trochę za dużo zasobów komputera. Fakt, mógłby nieco oszczędzić nasz procesor, więc jeżeli Twój komputer nie należy do najnowszych, to nie kupuj go od razu, tylko przetestuj, czy Twój PC mówiąc kolokwialnie, to uciągnie. 179 zł to cena Avasta na jedno urządzenie. Dużo bardziej opłaca się wersja na 10 urządzeń za 239 zł. Więcej o programie przeczytasz tutaj.

Doskonale wykrywa zagrożenia
Kilka przydatnych narzędzi
Ładny design aplikacji
Potężny Firewall
Limitowana ochrona na iOS

6. ESET Internet Security Premium

ESET Internet Security Premium

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 4
Dostępność: Windows
Cena: od 258 zł

Już ponad 4,5 miliona Polaków zaufało firmie ESET. To z pewnością jeden z lepszych antywirusów i znakomicie spełnia swoje zadania, choć nie można powiedzieć, że jest przeznaczony dla każdego…

Pierwsze, co rzuca się w oczy to dostępność programu ESEST. Na chwilę obecną jest on dedykowany tylko dla użytkowników Windowsa. To bardzo zła informacja nie tylko dla nas użytkowników, ale dla całej firmy, która zostawia sporo pieniędzy na stole. W dużej mierze dlatego znajduje się na 6 miejscu w rankingu najlepszych antywrusów. Skoro już zacząłem od minusów, to muszę też wspomnieć o maksymalnej liczbie stanowisk. Można kupić jednocześnie licencję na tylko 4 stanowiska. Nie jest to jakąś ogromną wadą, ale warto to wiedzieć.

Trzeba jednak oddać ESETowi, że w większości badań na wykrywanie wirusów wypadali dobrze. Co prawda nie były to jednoznaczne wyniki, ale większość pokazała, że ESET dobrze radzi sobie, szukając nowych zagrożeń. Podoba mi się w tym antywirusie możliwość odszukania naszego urządzenia w razie jego zgubienia lub skradzenia. Lokalizacja na przykład naszego laptopa będzie podana na mapie, a nieroztropny złodziej może zostać zidentyfikowany przez kamerkę.

ESET ma sporo możliwości konfiguracji, a przy tym jest łatwy do nawigowania. Kontrola rodzicielska oraz bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej są również mocną stroną tego programu. W kwestii działania ESET w tle minimalnie wpływa na wydajność naszych urządzeń, więc możemy płynnie grać lub korzystać z internetu. Wszystko o tym oprogramowaniu znajdziesz na stronie ESET.

Szyfrowanie plików
Wiele możliwości konfiguracji
Ochrona bankowości
Trochę droższy niż konkurencja
Tylko dla Windowsa

7. Trend Micro Maximum Security

Trend Micro Maximum Security

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 249 zł

O antywirusie Trend Micro mogłeś jeszcze nie słyszeć. Skoro spotykasz się z nim po raz pierwszy, to do tej pory robiłeś błąd, ponieważ jest to znakomite oprogramowanie, które profesjonalnie podchodzi do bezpieczeństwa online.

Jeżeli Twój znajomy Marcin przysłał Ci na Messengerze bon do Rossmana i musisz tylko kliknąć przysłany link, by go zdobyć, to na pewno wiesz, że jest to wirus. Sporo osób niestety nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego Trend Micro Maximium Security stoi na straży tego, byś nie wchodził w tego typu linki i kompleksowo chroni Cię, gdy korzystasz z portali społecznościowych.

Japońskie oprogramowanie w czasie rzeczywistym wykrywa większość popularnych, jak i najnowszych wirusów. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji program uczy się zachowań swoich użytkowników, dzięki czemu praca z nim jest niezwykle łatwa i wydajna. Trend Micro nie przebiera w środkach i wcześnie wykrywa ataki ransomware.

Możesz być też spokojny o swoje płatności online, gdyż zaawansowane funkcje tego oprogramowania ostrzegą Cię przed tym, czy witryna ma zainstalowane wszelkie certyfikaty i czy można bezpiecznie uiścić płatność. Trend Micro to dobre rozwiązanie dla rodzin, ponieważ możesz zabezpieczyć również swoje dziecko przed nieostrożnym korzystaniem z zasobów sieci. Tutaj przejdziesz do strony internetowej Trend Micro.

Pewna ochrona przed wirusami
Kilkuwarstwowa ochrona przed ransomware
Bezpieczne korzystanie z sieci
Najlepszy pakiety dostępny min. na 3 urządzenia
Prywatność do poprawy

8. Sophos Home Premium

Sophos Home Premium

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 196 zł

Sophos Home Premium przez wielu wymieniany jest w gronie najlepszych antywirusów 2020. Nie można zaprzeczyć. Ta Brytyjska korporacja jest już na rynku od ponad 35 lat i z roku na rok ma się coraz lepiej.

Podobnie jak Trend Micro, w przypadku Sophos kładzie się nacisk na nowoczesne rozwiązania, czyli sztuczną inteligencję. Dzięki zaawansowanemu uczeniu się, identyfikuje ona dotychczas nieznane wirusy i nie pozwala im przedrzeć się do naszego urządzenia. Wszelkie trojany, robaki, malware i inne złośliwe oprogramowania nie mają racji bytu przy takiej ochronie.

Sophos to zaawansowane narzędzie również w sieci. Obszerna baza wiedzy na temat niebezpiecznych stron sprawi, że program od razu poinformuje Cię, aby nie wchodzić na daną witrynę. Twoja bankowość elektroniczna na telefonie lub na komputerze również będzie w dobrych rękach, gdy korzystasz ze swojego lub czyjegoś urządzenia.

Prywatność także jest dobrą stroną tego antywirusa. Nikt nie będzie w stanie obserwować Cię przez kamerę w laptopie, a specjalna ochrona przed malware zapobiegnie skradzeniu Twoich haseł i loginów. W Sophos Home Premium brakuje mi VPN.

Inteligenty silnik antywirusowy
Nieskomplikowany interfejs
Możliwość zakupu na 10 urządzeń
Wąskie pole konfiguracji
Obciąża system

9. Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Webroot SecureAnywhere AntiVirus

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 3
Dostępność: Windows, Mac
Cena: od 120 zł

Webroot to stosunkowo niewielka firma, lecz tworzy ona fantastyczne rozwiązania antywirusowe. Ich produkt Webroot SecureAnywhere AntiVirus jest opakowany możliwościami, których inni mogą tylko pozazdrościć.

Czym wyróżnia się Webroot to zapewne szybkość skanowania. Na swojej stronie deklaruje, że w 20 sekund sprawdzi, czy Twój komputer zawiera malware. W moim przypadku zajęło to jedynie 4 sekundy dłużej, więc jest to i tak zadziwiający wynik. Czy taka szybkość idzie w parze z jakością? Zdrowy rozsądek mówi, że raczej nie, choć w testach Webroot wypadał solidnie.

Webroot wyposażony jest w WebShield, Firewall oraz w kopię zapasową, która pomieści do 25 GB Twoich najważniejszych plików. Jest także menedżer haseł, skanowanie USB oraz ochrona w czasie rzeczywistym. Aplikacja w tle pobiera okoły 300 MB zasobów, co myślę, że jest do zaakceptowania.

Ceny Webroot nie są wygórowane, choć nie nazwałbym go najlepszym wirusem 2020 choćby ze względu na brak dostępności na smartfony. Wykrywalność ransomware nie jest do końca sprecyzowana, więc nie można w stu procentach polegać na Webroot w tej kwestii. Możesz jednak odwiedzić stronę internetową tej firmy i zakupić oprogramowanie.

Niedrogi
Solidna ochrona
Szybkie skanowanie
Wątpliwości co do ransomware
Niewiele przeprowadzonych testów

10. Malwarebytes Premium

 Malwarebytes Premium

Darmowy okres próbny: Tak
Max. liczba urządzeń: 10
Dostępność: Windows, Mac, iOS, Android
Cena: od 139 zł

Znacie program ADWCleaner? To właśnie jeden z produktów Malawrebytes. Program antywirusowy, którego specjalizacją są właśnie malware to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą przyspieszyć swoje urządzenia i pozbyć się z nich niechcianego oprogramowania.

Malwarebytes dogłębnie skanuje Twój komputer w poszukiwaniu każdego rodzaju wirusa dzięki trzem typom skanowania. Oferuje też ochronę w czasie rzeczywistym, która chroni Cię na każdym kroku, dzięki czemu możesz pewnie surfować po sieci, gdyż Malwarebytes za każdym razem ostrzeże Cię, gdy jakieś potencjalne zagrożenie stoi na drodze.

Skanowanie może nie przebiega w takim tempie jak w Webroot, jednak nie można narzekać. Wyniki wyszukiwań wirusa są okej, choć do czołówki i wyników typu 99,5% skuteczności jeszcze trochę brakuje.

Program wygląda ładnie graficznie. Łatwo się go używa i nie jest specjalnie drogi, zwłaszcza kupując go na więcej urządzeń. Myślę jednak, że sprawdzi się najlepiej do przyspieszenia urządzenia i oczyszczania go z niepożądanych plików. Raczej nie zaufałbym mu, gdy w grę wchodzi bezkompromisowe bezpieczeństwo. Więcej przeczytasz na stronie Malwarebytes.

Dobrze wyszukuje i usuwa malware
Łatwy interfejs
Niewiele niezależnych testów
Nieefektywna ochrona przed ransomware
Nie najlepsza wykrywalność wirusów

Jaki jest najlepszy antywirus?

Ranking najlepszych antywirusów 2020 wygrał Bitdefender Total Security. To oprogramowanie oferuje darmową, jak i najbardziej zaawansowaną płatną wersję, która posiada między innymi nielimitowany VPN oraz świetne wsparcie techniczne. Antywirus Bitdefender jest wyposażony w wiele funkcji, które sprawiają, że jest najlepszym antywirusem, jaki możesz obecnie kupić.

Nawet najtańszy plan ma specjalną bezpieczną przeglądarkę, ochronę przed ransomeware, a do tego jest łatwy w obsłudze. Bitdefender szybko skanuje komputer i chroni Twoje urządzenie w czasie rzeczywistym bez większego wpływu na wydajność systemu.

Dobrym wyborem może również okazać się uznany McAfee Total Protection, który według mnie ma zachowany świetny bilans pomiędzy ceną i możliwościami, więc jeżeli szukacie doświadczonej firmy i chcecie być spokojni o swoje bezpieczeństwo, nie zrobicie błędu, wybierając McAfee.

Na co zwrócić uwagę kupując antywirusa?

Każdy jest inny i każdy będzie oczekiwał od antywirusa nieco innego. Na przykład jeżeli masz rodzinę, to warto wybrać takie oprogramowanie, które możesz kupić na kilka urządzeń i dodatkowo móc kontrolować swoje dzieci. Obecnie większość antywirusów ma takie funkcje, więc warto na to zwrócić uwagę.

Na pewno zależy Ci na ogólnym bezpieczeństwie, więc weź pod uwagę jak antywirus radzi sobie ze skanowaniem zagrożeń oraz ochroną w czasie rzeczywistym. Jakie są jego wyniki wykrywalności i czy nie przeciąża komputera. Większość programów z tego rankingu (a przynajmniej pierwsza połowa) to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia bezkompromisową ochronę.

Możesz też dbać o swoją prywatną, dlatego warto zwrócić uwagę, czy antywirus ma też nielimitowany VPN, który ukryje Twoje IP i aktywność online przed oczami innych, na przykład dostawcy internetu. Możesz też kupić VPN osobno, więc zajrzyj do tego rankingu. Warto upewnić się, czy antywirus ma ochronę kamerki internetowej, która również jest często wykorzystywana na Twoją niekorzyść.

W niektórych przypadkach antywirusy nie są dostępne na wszystkie systemy operacyjne. ESET na przykład jest dostępny tylko dla Windowsa, Webroot z kolei nie jest przeznaczony na smartfony. No i pamiętajmy też o cenie. Drogi antywirus nie zawsze oznacza dobry, a tanie nie zawsze oznacza zły.

Jaki darmowy antywirus wybrać?

Jak na pewno wiesz, istnieją przecież darmowe antywirusy. Ale można się domyślać, że nie będą one działały tak dobrze jak płatne programy.

Oczywiście będą one w dobrym stopniu chroniły nasze urządzenie i będą zapobiegały tym najpopularniejszym rodzajom wirusów. W porównaniu do płatnych programów nie są one tak rozbudowane i ich wykrywalność i zaawansowanie jest znacznie mniejsze, więc musisz się z tym liczyć.

Mogę jednak z czystym sumieniem polecić kilka darmowych antywirusów.

Kaspersky Free- Darmowa wersja to naturalnie podstawowa ochrona przed wirusami. Są w niej również dostępne bezpieczne płatności i inne funkcje prywatności. Oczywiście Kapserky Free będzie pozbawiony dodatków, jednak świetnie spełnia swoją rolę i chroni Cię przed najpopularniejszymi trojanami, malware i innymi zagrożeniami. Dodatkowo nie spowalnia Twojego komputera i blokuje strony phishingowe.

Avast Free Antivirus- Darmowa wersja antywirusa od Avasta jest niewielka i bardzo przejrzysta. Dobra propozycja dla osób, które często grają w gry. Avast blokuje Pop-upy i zmniejsza zużycie zasobów podczas rozgrywki. Warto wspomnieć też o managerze haseł, ale to, co najważniejsze, czyli ochrona przed zagrożeniami to klucz do dużej popularności tej bezpłatnej aplikacji.

Bitdefender Antivirus Free Edition-Darmowy Bitdefender to nadal użyteczne i pełne możliwości narzędzie. Co prawda jest pozbawiony wielu funkcji, jak na przykład szybkie skanowanie, ale wrażenie robi stopień wyszukiwania malware.

AVG AntiVirus FreeProsty program z wieloma funkcjami. Częste aktualizacje, doskonała wydajność, blokowanie niebezpiecznych e-maili, linków, plików i dużo, dużo więcej.

Możesz przeczytać jeszcze: