Menu Zamknij

Jak sprawdzić, czy VPN działa w 10 sekund?

jak sprawdzic czy vpn działą

VPN to niezwykle użyteczne narzędzie. Pomoże Ci zamaskować Twój prawdziwy adres IP, co sprawi, że pozwolisz sobie na zwiększone bezpieczeństwo i anonimowość. Jeżeli wybrałeś już program VPN, zainstalowałeś i uruchomiłeś go na swoim urządzeniu, to praktycznie zakończyłeś jego konfigurację. Wystarczy jeszcze tylko wybrać serwer, z którym chcesz się połączyć i gotowe. Często jednak dostaję pytanie jak sprawdzić, czy VPN działa. Jest to w pełni uzasadnione. Każdy chce mieć pewność, że jego IP jest rzeczywiście zmienione i że może czuć się chroniony. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy nasz adres IP został zmieniony poprzez program VPN.

Czy VPN działa możemy sprawdzić na stronach, które automatycznie wykrywają Twój adres IP i lokalizację. Są to strony typu whatismyipaddress.com lub myip.com. Jeżeli adres IP, który został Ci tam pokazany, pokrywa się z tym, który wybrałeś w programie VPN, oznacza to, że VPN działa.

Sprawdź, czy VPN działa!

Aby upewnić się, że Twój VPN działa, najpierw wejdź na stronę whatismyipaddress.com z Twojego prawdziwego IP. Następnie włącz VPN i połącz się serwerem. Odśwież stronę i zobacz, czy Twoje IP zostało zmienione (IPv4).

Przed

ip polska

Po

ip holandia

Jak dokładnie działa VPN?

Jeżeli wiesz już jak sprawdzić, czy VPN działa i wiesz o nim tyle, że zmienia IP, to istnieje możliwość, że nie znasz całego procesu funkcjonowania tego systemu. Na pierwszy rzut oka może wydać się on dość skomplikowany, lecz w rzeczywistości sprowadza się on do kilku prostych kroków.

Wszystko zaczyna się od uruchomienia VPN. Włączasz program i wybierasz serwer. W tym momencie serwer VPN wysyła ruch, który przechodzi przez Twojego dostawcę internetowego. Z racji tego, że VPN szyfruje Twoje łącze, to dostawca nie może monitorować tego, co obecnie robisz online. Gdy serwer VPN otrzyma zaszyfrowane informacje, zacznie je rozszyfrowywać i przekaże do serwera strony, którą chcesz odwiedzić. Potem serwer VPN szyfruje dane otrzymane od strony www i wysyła je poprzez dostawcę internetu do Ciebie. Gdy już otrzymasz żądanie na Twoje urządzenie, VPN ponownie ją rozszyfruje. Aby nieco ułatwić zrozumienie tego procesu, spójrzcie na obrazek poniżej.

jak działą VPN?

Czy VPN zwalnia internet?

Mówi się, że jeśli chcesz się upewnić, czy VPN działa, to wejdź na dowolną stronę i sprawdź, czy działa wolniej niż zwykle. Coś w tym jest, lecz nie do końca się z tym zgodzę. Tak rzeczywiście się dzieje, lecz w przypadku darmowych VPN. Bardzo często oferują one niewiele serwerów, co w połączeniu z dużą ilością użytkowników, skutkuje wolnym łączem. Zwolnienia internetu nie odczujesz, gdy zdecydujesz się na płatny VPN. Przykładem może być ExpressVPN, który oprócz tego, że ma najszybsze serwery, to jest ich bardzo dużo, co przekłada się na równomierne ich zużycie przez klientów.

A dlaczego każdy VPN zwolni Twoje łącze, nawet jeśli jest to zaledwie kilka procent? Dlatego, że zaprezentowany powyżej schemat składa się z kilku kroków i zabiera to nieco czasu. Aby przepuścić ruch przez wszystkie serwery, i by protokoły mogły się załadować mija znaczny ułamek sekundy. Płatne VPNy są zawsze lepiej zoptymalizowane pod tym kątem, dlatego z nimi zwykle nie odczujesz dłuższego załadowania się strony. O moich TOP 5 płatnych VPNach pisałem w tym artykule.

Czy Twój VPN ma te funkcje?

Jeżeli już posiadasz VPN, to warto poczytać nieco więcej o jego specyfikacjach. Dobry VPN to taki, który posiada następujące cechy.

  • Brak wycieków DNS. VPN musi chronić przed wyciekiem DNS. Jest to ważne, bo dzięki DNS Twój dostawca internetu oraz inne osoby trzecie będą mieć dostęp np. do Twojej historii przeglądania.
  • Jasna polityka przechowywania logów. Każdy szanujący się VPN na swojej stronie internetowej powinien informować swoich klientów o tym, jakie informacje o nim zbiera. Jeżeli Twój obecny VPN przetrzymuje historię Twoich używanych serwerów, bądź logi, to lepiej trzymaj się od niego z daleka.
  • Duża lista szybkich serwerów. Użytkowników należy gdzieś dysponować. Dlatego dla zapewnienia najlepszego komfortu i wydajności, płatne VPNy oferują tysiące serwerów do wyboru. Wpływa to na wygodę działania z każdego miejsca na ziemi.
  • Przyzwolenie na torrenty. Nie jest rzadkością, że czasem VPNy nie pozwalają na torrenty oraz P2P. Wszystko to w związku z niesprecyzowaną legalnością tego typu działań. Jeżeli więc nawet okazyjnie korzystasz z torrentów, to warto, by Twoje VPN miało opcję działania z nimi.
  • Możliwość obejścia blokad regionalnych. Zdarza się, że nie możemy wejść na daną stronę, ponieważ nie jesteśmy w kraju, gdzie jest ona dostępna. Z racji tego Twój VPN musi na bieżąco być aktualizowany pod względem omijania nawet najgęstszych zasieków blokady regionalnej.
  • Podwójne VPN. To usprawnienie oferują tylko nieliczne firmy. Dla poprawy Twojego bezpieczeństwa twoje połączenie przechodzi przez jeden serwer VPN, a wraca przez inny. Można powiedzieć, że mamy zapewnioną podwójną anonimowość.

Ile należy wydać za dobrej jakości VPN?

Teoretycznie nie musisz wydawać nic. Jednak w tym momencie druga część nagłówka powyżej nie byłaby aktualna. Jeżeli zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie, to lepiej nie korzystać z darmowych VPN. Mają one wiele lub w zabezpieczeniach. Ponadto 38% z nich zawiera wirusy. Reklamy i przecieki DNS są na porządku dziennym. Darmowy VPN oznacza, że to ty jesteś produktem, o którym informacje są wysyłane zwykle do reklamodawców. Kompleksową ochroną mogą pochwalić się jedynie płatne VPNy. Do tego grona zaliczają się programy typu NordVPN, ExpressVPN, SurfShark, CyberGhost, o których pisałem w tym artykule. Za takie programy średnio należy zapłacić ok. 30 zł miesięcznie.

Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie, gdy nie masz VPN?

Jest ich całkiem sporo. Nie chcę jednak, byś pomyślał, że VPN to jedyna nadzieja w dobie barbarzyńskiego internetu i jest lekiem na wszystko. VPN pomaga, lecz nie powinniśmy używać go jako narzędzie do kompletnej anonimowości. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jednak na co możesz się narazić, gdy nie używasz VPN?

Kradzież danych jest spotykana dość często. Może akurat Tobie się to nie zdarzyło, lecz uwierz mi, że jest duża część osób, które zostały okradzione z haseł, czy plików. Powodem była zbytnia pewność siebie, a może po prostu brak wiedzy. Osoby takie skorzystały z publicznych sieci Wi-Fi, bez hasła. Gdyby miały VPN taka sytuacja nie zdarzyłaby się, ponieważ jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, nasze łącze jest szyfrowane. Oznacza to, że nasze poufne dane są schowane z dala od brudnych rąk cyberprzestępców.

Może już o tym wiedziałeś. Jeśli nie, to przypomnę. Bez VPN narażasz się na to, że ktoś może obserwować Twoją aktywność w sieci. Najczęściej są to dostawcy internetu, I choć mają do tego prawo, to żaden z nas nie lubi być śledzony. Jeżeli nie miałeś VPN, to na 99,9% Twój dostawca internetu wiedział, co w danym momencie sprawdzasz w sieci.

Możliwe, że pobierałeś kiedyś torrenty. Sprawa z nimi wygląda tak, że pobierając je bez VPN, odsłaniasz swoje prawdziwe IP. Co prawda samo w sobie nie jest to zagrożeniem, lecz użytkownicy torrentów mają dostęp do Twojego IP i lokalizacji. Co jeśli pobierałeś nielegalny plik? Wówczas narażasz się nawet na konsekwencje prawne.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić, czy VPN działa to wejdź na stronę whatismyipaddress lub myip. W prosty sposób sprawdzisz tam, czy Twoje IP zostało zmienione. VPN to świetne narzędzie, ale tylko te od najlepszych firm zapewniają kompleksową ochronę. Z mojej strony poleciłbym Ci przeczytanie tego artykułu. Korzystaj jedynie ze sprawdzonych programów i zwiększaj swoją anonimowość z głową.

Powiązane Wpisy