Ostatnia aktualizacja: 8 stycznia 2020
VPN to niezwykle użyteczne narzędzie. Pomoże Ci zamaskować Twój prawdziwy adres IP, co sprawi, że pozwolisz sobie na zwiększone bezpieczeństwo i anonimowość.
Jeżeli wybrałeś już program VPN, zainstalowałeś i uruchomiłeś go na swoim urządzeniu, to praktycznie zakończyłeś jego konfigurację. Wystarczy jeszcze tylko wybrać serwer, z którym chcesz się połączyć i gotowe.
Często jednak dostaję pytania jak sprawdzić, czy VPN działa. Jest to w pełni uzasadnione. Każdy chce mieć pewność, że jego IP jest rzeczywiście zmienione i że może czuć się chroniony. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy nasz adres IP został zmieniony poprzez program VPN.
Jak sprawdzić, czy VPN działa?
Można to sprawdzić na stronach, które automatycznie wykrywają Twój adres IP i lokalizację. Są to strony whatismyipaddress.com lub myip.com. Jeżeli adres IP, który został tam pokazany, pokrywa się z tym, który wybrałeś w programie VPN, oznacza to, że VPN działa.
Co Zawarto w Tym Wpisie?
Sprawdź, czy VPN działa!
Aby upewnić się, że Twój VPN działa, najpierw wejdź na stronę whatismyipaddress.com z Twojego prawdziwego IP. Następnie włącz VPN i połącz się serwerem. Odśwież stronę i zobacz, czy Twoje IP zostało zmienione (IPv4).
Przed
Po
Jak widzisz, moja prawdziwa lokalizacja nie jest teraz wykrywana przez tę stronę, co oznacza, że każdy inny portal, który od teraz odwiedzę, będzie błędnie odgadywał, gdzie obecnie się znajduję.
Istnieje oczywiście więcej sposobów sprawdzania poprawności działania VPN. Jednym z najszybszych i najłatwiejszych jest po prostu wpisanie w wyszukiwarkę Google frazy „my ip”. W rezultacie wyświetli Ci się Twój obecny, publiczny adres IP.
Czym w ogólne jest VPN?
VPN to skrót od Virtual Private Network, oznaczający wirtualną sieć prywatną. Zazwyczaj można się z nim spotkań w postaci programu do pobrania na komputer lub telefon. Dzięki szyfrowaniu Twojego połączenia i zmianie IP za pomocą wirtualnych serwerów, umieszczonych w różnych zakątkach świata, pozwala Ci on uzyskać dużą prywatność, bezpieczeństwo i anonimowość.
Jak dokładnie działa VPN?
Jeżeli wiesz już jak sprawdzić, czy VPN działa i wiesz o nim tyle, że zmienia IP, to istnieje możliwość, że nie znasz całego procesu funkcjonowania tego systemu. Na pierwszy rzut oka może wydać się on dość skomplikowany, lecz w rzeczywistości sprowadza się on do kilku prostych kroków.
Wszystko zaczyna się od uruchomienia VPN. Włączasz program i wybierasz serwer. W tym momencie serwer VPN wysyła ruch, który przechodzi przez Twojego dostawcę internetowego. Z racji tego, że VPN szyfruje Twoje łącze, to dostawca nie może monitorować tego, co obecnie robisz online. Gdy serwer VPN otrzyma zaszyfrowane informacje, zacznie je rozszyfrowywać i przekaże do serwera strony, którą chcesz odwiedzić. Potem serwer VPN szyfruje dane otrzymane od strony www i wysyła je poprzez dostawcę internetu do Ciebie. Gdy już otrzymasz żądanie na Twoje urządzenie, VPN ponownie ją rozszyfruje. Aby nieco ułatwić zrozumienie tego procesu, spójrz na obrazek poniżej.
Czy VPN zwalnia internet?
Mówi się, że jeśli chcesz się upewnić, czy VPN działa, to wejdź na dowolną stronę i sprawdź, czy działa wolniej niż zwykle. Coś w tym jest, lecz nie do końca się z tym zgodzę.
Tak rzeczywiście się dzieje, lecz w przypadku darmowych VPN. Bardzo często oferują one niewiele serwerów, co w połączeniu z dużą ilością użytkowników, skutkuje wolnym łączem. Zwolnienia internetu nie odczujesz, gdy zdecydujesz się na płatny VPN. Przykładem może być ExpressVPN, który oprócz tego, że ma szybkie serwery, to jest ich bardzo dużo, co przekłada się na równomierne ich zużycie przez klientów.
A dlaczego każdy VPN zwolni Twoje łącze, nawet jeśli jest to zaledwie kilka procent? Dlatego, że zaprezentowany powyżej schemat składa się z kilku kroków i zabiera to nieco czasu. Aby przepuścić ruch przez wszystkie serwery, i by protokoły mogły się załadować, mija znaczny ułamek sekundy. Płatne VPNy są zawsze lepiej zoptymalizowane pod tym kątem, dlatego z nimi zwykle nie odczujesz dłuższego załadowania się strony. A jeżeli szukasz dobrego VPNa, na którym można w stu procentach polegać, to polecam Ci zajrzeć do rankingu TOP 10 najlepszych programów VPN w 2020 roku.
Zalety VPN, o których mogłeś nie wiedzieć
Wiesz już, że VPN zmienia IP i poprawia Twoje bezpieczeństwo. Jednak to nie wszystko. Zobacz, co jeszcze zyskujesz, gdy decydujesz się na VPN.
Obejście blokad regionalnych. Jeżeli pewna strona, na przykład Netflix działa tylko na terenie USA, a obecnie znajdujesz się w Polsce i nie możesz uzyskać do niej dostępu, to skorzystaj z VPN. Tam wybierasz amerykański serwer i gotowe! Działa jak magia, ale to prosty proces maskowania Twojego realnego adresu IP.
Jak oglądać polskiego Netflixa za granicą? Sprawdź tutaj!
Tańsze loty i hotele. Ale co mają samoloty i nieruchomości do VPN? A to, że zamawiając online hotel lub przelot, powinieneś zmienić IP na takie z jakiegoś biedniejszego kraju. Tym samym ceny na tych samych portalach będą o kilka procent niższe. To już dość powszechna sztuczka, którą wielu wykorzystuje, by oszczędzić parę złotych na podróżowaniu.
Nikt nie zobaczy, co robisz. Masz tak czasem, że wpisujesz jakąś głupią frazę w Google i zadajesz sobie pytanie, czy na pewno nikt tego nie zobaczy? Nie jesteś sam. Ktoś oczywiście może to zobaczyć, ale gdy zrobisz to z otwartym VPNem, to nikt, wliczając to dostawcę Twojego internetu, nie ma do tego dostępu. Do historii przeglądania również.
Bezpieczne korzystanie z Wi-Fi. Publiczne Wi-Fi to zło. Choć mi nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś okradł mnie z ważnych plików, gdy loguję się na publicznym hotspocie, to taki proceder jest dość popularny. Można się przed tym ustrzec, korzystając z VPN, który szyfruje łącze i sprawia, że nikt nie dobierze się do plików na naszym smartfonie lub laptopie osobistym.
Czy Twój VPN ma te funkcje?
Jeżeli już posiadasz VPN, to warto poczytać nieco więcej o jego specyfikacjach. Dobry VPN to taki, który posiada następujące cechy.
- Brak wycieków DNS. VPN musi chronić przed wyciekiem DNS. Jest to ważne, bo dzięki DNS Twój dostawca internetu oraz inne osoby trzecie, nie będą mieć dostępu do niektórych informacji o Tobie jak na przykład historia przeglądania, czy lokalizacji.
- Jasna polityka przechowywania logów. Każdy szanujący się VPN na swojej stronie internetowej powinien informować swoich klientów o tym, jakie informacje o nim zbiera. Jeżeli Twój obecny VPN przetrzymuje historię Twoich używanych serwerów, bądź logi, to lepiej trzymaj się od niego z daleka.
- Duża lista szybkich serwerów. Użytkowników należy gdzieś dysponować. Dlatego dla zapewnienia najlepszego komfortu i wydajności, płatne VPNy oferują tysiące serwerów do wyboru. Wpływa to na wygodę działania z każdego miejsca na Ziemi.
- Przyzwolenie na torrenty. Nie jest rzadkością, że czasem VPNy nie pozwalają na torrenty oraz P2P. Wszystko to w związku z niesprecyzowaną legalnością tego typu działań. Jeżeli więc nawet okazyjnie korzystasz z torrentów, to warto, by Twoje VPN miało opcję działania z nimi.
- Możliwość obejścia blokad regionalnych. Zdarza się, że nie możemy wejść na daną stronę, ponieważ nie jesteśmy w kraju, gdzie jest ona dostępna. Z racji tego Twój VPN musi na bieżąco być aktualizowany pod względem omijania nawet najgęstszych zasieków blokady regionalnej.
- Podwójne VPN. To usprawnienie oferują tylko nieliczne firmy. Dla poprawy Twojego bezpieczeństwa twoje połączenie przechodzi przez jeden serwer VPN, a wraca przez inny. Można powiedzieć, że mamy zapewnioną podwójną anonimowość.
Dlaczego nie warto pobierać darmowych VPNów?
Na pewno kiedyś natknąłeś się na darmowego VPN lub może sam jesteś obecnie jego posiadaczem. To bardzo dobrze, że chcesz zadbać o swoją prywatność w internecie, jednak jest kilka niedogodności związanych z bezpłatnymi programami Virtual Private Network, o których mogłeś dotychczas nie wiedzieć.
Pierwszą z nich jest limit transferu. Gdy jeszcze korzystałem z darmowych VPNów, wielką bolączką było to, że musiałem być bardzo oszczędny jeżeli chodzi o moje użycie programu, ponieważ miałem do dyspozycji zaledwie 2 GB transferu na miesiąc. Nie dużo. Gdy przekroczysz ten wynik, program pyta Cię, czy nie chcesz wykupić płatnej wersji.
Wiem też, że jakieś 99% VPNów, które możesz bez opłat pobrać ze sklepu Play lub AppStore jest nieznośnie wolnych. Jakakolwiek strona internetowa ładuje się w żółwim tempie, co sprawia, że tracisz swój czas oraz nerwy. Jest to wina niewielu serwerów, jakie oferuje program. Zwykle 5 serwerów to zdecydowanie za mało, by obsłużyć setki tysięcy użytkowników na całym świecie.
Oczywiście nie mówię, że każdy darmowy VPN jest zły, bo byłoby to nadużyciem. Zdecydowana większość po prostu nie nadaje się do niczego. Limity transferu, braki zabezpieczeń, wirusy i reklamy. Jeżeli miałbym polecić jakiś VPN za popularne friko, to chyba byłby to HotspotShield, który może nie jest bez wad, ale jak na bezpłatnego VPNa, spisuje się całkiem nieźle.
Jaki VPN bezapelacyjnie najlepszy?
Szukasz naprawdę dobrego VPNa, który ma wszystko, co potrzeba i chcesz spać spokojnie? Do tego jest w niskiej cenie? Mogę Ci z czystym sumieniem polecić program VPN, który osobiście używam na co dzień i przyznam szczerze, że jeszcze nie miałem lepszego.
Mówię o SurfShark. Posiada ponad 1000 serwerów w 61 lokalizacjach, jest bardzo bezpieczny i nie przechowuje logów. Podobają mi się w nim dodatki takie jak Whitelister, Tryb Kamuflażu, czy blokowanie reklam. Z łatwością obchodzi blokady regionalne i nadaje się także do torrentów. Pełną anonimowość i prywatność możecie mieć w cenie 9,30 zł miesięcznie, choć dotyczy ona, gdy wykupicie pakiet na 24 miesiące. Jeśli jesteście zainteresowani, to jego pełną recenzję napisałem tutaj.
Ile należy wydać za dobrej jakości VPN?
Teoretycznie nie musisz wydawać nic. Jednak w tym momencie nie mówimy już o dobrym VPNie. Jeżeli serio zależy Ci na Twoim bezpieczeństwie, to lepiej nie korzystać z darmowych VPN.
Płatne VPNy nie są ogromnym wydatkiem. Praktycznie każdy program oferuje zakup, który rozbity jest na miesiące. Jeżeli zdecydujesz wykupić się VPN na dłuższy okres, to oczywiście zapłacisz mniej. Rekordzistą jest wspomniany wyżej SurfShark, który kosztuje $2.49 na miesiąc. Większość VPNów to wydatek około $5 miesięcznie. Dużo, czy mało? Zdecydujcie sami. Uważam, że w dobie dbania o naszą internetową tożsamość, $5 na miesiąc, czyli mniej więcej tyle, co jedna kawa ze Starbucksa, to nieduży wydatek. Ale istnieją też tańsze VPNy, które znajdziesz tutaj.
Jakie zagrożenia czyhają na Ciebie, gdy nie masz VPN?
Jest ich całkiem sporo. Nie chcę jednak, byś pomyślał, że VPN to jedyna nadzieja w dobie barbarzyńskiego internetu i jest lekiem na wszystko. VPN pomaga, lecz nie powinniśmy używać go jako narzędzie do kompletnej anonimowości. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jednak na co możesz się narazić, gdy nie używasz VPN?
Kradzież danych jest spotykana dość często. Może akurat Tobie się to nie zdarzyło, lecz uwierz mi, że jest duża część osób, które zostały okradzione z haseł, czy plików. Powodem była zbytnia pewność siebie, a może po prostu brak wiedzy. Osoby takie skorzystały z publicznych sieci Wi-Fi, bez hasła. Gdyby miały VPN taka sytuacja nie zdarzyłaby się, ponieważ jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, nasze łącze jest szyfrowane. Oznacza to, że nasze poufne dane są schowane z dala od brudnych rąk cyberprzestępców.
Może już o tym wiedziałeś. Jeśli nie, to przypomnę. Bez VPN narażasz się na to, że ktoś może obserwować Twoją aktywność w sieci. Najczęściej są to dostawcy internetu, I choć mają do tego prawo, to żaden z nas nie lubi być śledzony. Jeżeli nie miałeś VPN, to na 99,9% Twój dostawca internetu wiedział, co w danym momencie sprawdzasz w sieci.
Możliwe, że pobierałeś kiedyś torrenty. Sprawa z nimi wygląda tak, że pobierając je bez VPN, odsłaniasz swoje prawdziwe IP. Co prawda samo w sobie nie jest to zagrożeniem, lecz użytkownicy torrentów mają dostęp do Twojego IP i lokalizacji. Co jeśli pobierałeś nielegalny plik? Wówczas narażasz się nawet na konsekwencje prawne.
A czy VPN w ogóle jest legalny?
Wiem, że jeśli chodzi o to, czy VPN jest dozwolony, czy nie krąży wiele mitów i sporo osób pyta mnie, jaka jest prawda. Powiedzmy sobie zatem, jak to jest.
VPN rzeczywiście jest legalny. Mowa tutaj oczywiście o prawie każdym państwie, z wyjątkiem między innymi Rosji, Chin, Turcji, Czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te kraje zakazały używania VPN ze względu na przestępstwa związane z nimi oraz tamtejsze prawo. Oto pełna mapa państw wykluczonych z użytku wirtualnej sieci prywatnej.
Nie powinieneś jednak mieć żadnych obaw przed używaniem VPN. Jest to dozwolone, a w wielu przypadkach nawet wskazane. Osoby prywatne, ale i duże firmy bardzo często korzystają z usług VPN, aby chronić swoje wrażliwe dane. Pamiętaj, że VPN, mimo że legalny to nie przykrywka do wykonywania nielegalnych działań w sieci.
Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić, czy VPN działa to wejdź na stronę whatismyipaddress lub myip. W prosty sposób sprawdzisz tam, czy Twoje IP zostało zmienione. VPN to świetne narzędzie, ale tylko te od najlepszych firm zapewniają kompleksową ochronę. Z mojej strony poleciłbym Ci przeczytanie tego artykułu, w którym poznasz najlepsze programy VPN bieżącego roku. Korzystaj jedynie ze sprawdzonych firm i zwiększaj swoją anonimowość z głową.
Możesz przeczytać jeszcze: