Menu Zamknij

Czy VPN na pewno jest bezpieczny? Tego mogłeś nie wiedzieć…

Ostatnia aktualizacja: 1 stycznia 2020

czy vpn jest bezpieczny

VPN to świetne narzędzie do ochrony naszej internetowej tożsamości. Mając taki program chcemy być pewni, że zapewnia nam całkowitą protekcję. Zwłaszcza, gdy musimy za niego zapłacić. Czy VPN jest więc bezpieczny?

O bezpieczeństwie VPN decyduje wiele czynników. Należą do nich m.in. protokoły bezpieczeństwa, opcja bezpiecznych płatności, polityka przechowywania logów i dodatki typu DoubleVPN lub KillSwitch. Zwykle płatne programy są lepiej zoptymalizowane pod tym względem.

Co decyduje o bezpieczeństwie VPN?

Jak już przeczyłeś powyżej, wiele czynników sprawia, że VPN jest bezpieczny. Powiedzmy sobie więc więcej o każdym z nich.

Polityka przechowywania logów

Aby program VPN był naprawdę bezpieczny, warto zwrócić uwagę jakie informacje przechowuje na temat swoich klientów. Standardowo programy przechowują informacje o płatnościach, e-maile oraz informacje o wydajności. Takie dane są jeszcze dopuszczalne. Nie należy korzystać z programów, które pozwalają sobie na zbyt dużo. Chodzi tutaj na przykład o wgląd do informacji na temat używanych serwerów, odwiedzanych stron lub ilości przesyłanych danych. Przykładem programu, który jasno mówi o nierejestrowaniu danych swoich klientów jest ExpressVPN.

Siedziba firmy

Większość VPNów ma swoją siedzibę poza największymi gospodarkami na świecie. Wszystko to ze względu na regulacje prawne, które nakazują firmom obecnym tam na potencjalny wgląd organów państwowych do danych swoich użytkowników. Posiadacze VPN na pewno nie chcieliby, by ich poufne informacje były udostępniane, dlatego firmy wyszły naprzeciw ich oczekiwaniom i założyły swoje biznesy w państwach, gdzie nie obowiązuje ta reguła. Najpopularniejsze VPNy są zlokalizowane w Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Rumunii, czy w Panamie. Gdy wybierasz program, koniecznie zwróć na to uwagę. NordVPN, ExpressVPN, Surshark, czy CyberGhost to serwisy, którym można pod tym względem zaufać, a więcej o nich przeczytasz w tym artykule.

Dodatki bezpieczeństwa

Nawet najlepszym zdarzają się błędy i technologia czasem potrafi zawieźć. Czasem dzieją się takie sytuacje jak nagły błąd programu VPN lub przypadkowe zamknięcie go przez nas system. Zwykle w takich sytuacjach tracisz IP z programu VPN i automatycznie łączysz się ze swoim adresem. Jeśli akurat korzystałeś ze strony, która wymaga VPN, to masz problem, bo Twoje IP może wyciec do internetu. Na szczęście dobre programy VPN mają na to sposób. Jest to Kill Switch, który nie pozwala na automatyczne połączenie się z Twoim adresem IP, gdy VPN przestaje działać. Warto również wspomnieć o dodatku Double VPN, który używa do połączenia dwóch wirtualnych adresów IP na raz, aby zapewnić 200% ochrony.

Szyfrowanie i protokoły

Standardem w branży VPN jest obecność szyfrowania 256-bitowego. Do tego musimy sprawdzić, czy program zapewnia jeden z protokołów. Najlepiej, by był to OpenVPN, lecz rozpowszechnione są również L2TP/IPSec, SSTP, IKEv2 oraz PPTP. Myślę, że można powiedzieć, że protokoły to najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy VPN jest bezpieczny, czy też nie. Dlatego, by nie było wątpliwości mogę polecić w tej kwestii NordVPN oraz ExpressVPN.

Anonimowe płatności

Bezpieczeństwo VPN zależy również od oferowanych opcji płatności. Aby zapewnić sobie kompletną anonimowość, serwis powinien udostępniać płatność Bitcoinem. Płacąc kryptowalutą, nie musimy nawet podawać swojego imienia i nazwiska. Nie warto płacić poprzez Przelewy24 oraz karty płatnicze. Teoretycznie VPNy nie dzielą się informacjami o płatnościach, lecz jeśli troszczycie się o bezpieczeństwo, to lepiej nie podawać o sobie wielu danych.

Dlaczego darmowy VPN nie jest bezpieczny?

Zapewne znasz powiedzenie „dostajesz to, za co płacisz”. Przypadek VPN doskonale to potwierdza. Jeśli zdecydujesz się pobrać bezpłatne VPN, to dostajesz niewiele. Więcej korzyści niż ty ma z tego sam program VPN, który może potraktować Ciebie jako produkt. W jaki sposób? Nie jest tajemnicą, że darmowe VPNy zbierają informacje o swoich użytkownikach, po czym sprzedają je reklamodawcom. Lecz to nie jedyna rzecz, dla której lepiej trzymać się z daleka od takich serwisów.

Darmowy VPN nie jest bezpiecznym, ponieważ zwykle nie sprecyzowana jest polityka przechowywania logów. W związku z tym nie wiemy, jakie informacje usługodawca może kolekcjonować na nasz temat.

Kolejnym dużym minusem w zakresie bezpieczeństwa jest siedziba takiego oprogramowania. Przykładowo darmowy Tunnel Bear zlokalizowany jest w Kanadzie. Jest to jeden z krajów należąc do „Sojuszu Czternaściorga Oczu”. W praktyce oznacza to, że program może dzielić się z osobami trzecimi danymi swoich użytkowników.

Jakby tego było mało, to bezpieczeństwo stoi pod dużym znakiem zapytania ze względu na wirusy. 38% aplikacji VPN z Google Play ma zainstalowany malware. Wszechobecne reklamy oraz limit przepustowości to także częsta bolączka VPN za 0 zł.

VPNy, które możesz używać ze spokojną głową

Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie, to Cię zmartwię i powiem, że za VPN niestety trzeba będzie zapłacić. Nie musisz jednak obrabowywać banku, by je kupić. Ceny nie są bardzo duże. Zwykle koszt programu to abonament miesięczny zaczynający się od ok. $2, a kończący na $12. Najtańszą opcją, którą mogę polecić na zakup długoterminowy to SurfShark (recenzja). Program kosztuje zaledwie 9,30 zł/mies przy zakupie go na 2 lata. Jeżeli interesuje Cię wykup na krócej, to najbardziej opłacalny jest NordVPN (recenzja), którego obecnie używam. Listę bezpiecznych VPN znajdziesz tutaj.

Wszystkie te serwisy stawiają bezpieczeństwo użytkownika na pierwszym miejscu. Są zlokalizowane w krajach z dala od niewygodnych zasad. Mają bardzo przychylne opinie od swoich obecnych klientów, którzy ufają im, bo mówiąc szczerze VPN opiera się właśnie na zaufaniu. Ponadto dużo dodatków bezpieczeństwa i anonimowość na dobrym poziomie sprawiają, że płatne VPN zyskują z roku na rok na popularności.

Do czego może przydać Ci się VPN?

VPN znajduje bardzo często zastosowanie. Wielu internautów używa go, by odblokować strony internetowe. Kiedy są za granicą, niektóre serwisy dostępne w Polsce są zablokowane. Z VPN można łatwo obejść blokadę regionalną. Poza tym anonimowe pobieranie torrentów jest również częstym zastosowaniem VPN. Ze względu na sporną kwestię legalności lepiej działać z P2P pod zmienionym adresem IP. Potrzebujesz Virtual Private Network, aby ukryć swoje działania przed dostawcą internetu. Bez VPN ma on wgląd do wszystkiego, co robisz. Nikt z nas nie lubi być obserwowany, dlatego dobry serwis VPN da Ci dużo więcej prywatności.

W jaki sposób działa VPN?

W dużym uproszczeniu, cały proces wygląda następująco. Podczas gdy jesteś połączony z VPN, Twoje urządzenie kontaktuje się z ze stroną poprzez szyfrowanie VPN. VPN przekazuje dla Ciebie żądanie i wysyła odpowiedź ze strony z powrotem poprzez zabezpieczone łącze. Schemat działania można lepiej zobrazować poprzez rysunek:

jak działa VPN?

A jak z kwestią legalności?

VPN jest legalne w większości krajów. Oczywiście, jeśli robisz za jego pomocą rzeczy dozwolone. W kilku azjatyckich państwach używanie VPN jest jednak zabronione. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu wyjaśniłem Ci, czy VPN jest bezpieczny. Jak się dowiedziałeś, zależy to od wielu czynników. Są one spełniane przez płatne programy, które w przeciwieństwie do darmowych zapewniają kompleksową ochronę swoim klientom.

1 Komentarz

  1. Pingback:Jak Oglądać HBO GO Za Granicą (Krok po Kroku) – VPNEkspert

Komentowanie jest wyłączone.