Menu Zamknij

Czy Po IP Można Dojść Do Adresu? (Ważne Informacje)

Zastanawiasz się, czy po adresie IP można zlokalizować czyjeś miejsce zamieszkania?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Po adresie IP nie można dojść do dokładnego adresu, a jedynie do przybliżonej lokalizacji. Informacje na temat dokładnego adresu ma jedynie dostawca internetu, który może go udostępnić w niektórych przypadkach.

Poznajmy więcej ciekawych faktów.

Czym jest adres IP?

IP to skrót od „Internet Protocol address”. Jest to adres, z którego komputer wysyła i odbiera dane.

Każda witryna, komputer i serwer w internecie ma adres IP. Gdy chcesz załadować witrynę, Twój komputer wysyła żądanie do adresu IP witryny w celu uzyskania jej zawartości. 

Witryna wysyła następnie swoją zawartość z powrotem do komputera użytkownika przy użyciu adresu IP komputera.

Jest to bardzo podobne do wysłania listu do kogoś. Potrzebujesz kogoś adresu, aby wysłać mu list, a ktoś potrzebuje Twojego, aby wysłać list do Ciebie.

Czego można dowiedzieć się z adresu IP?

Jeśli masz kogoś adres IP lub ktoś ma Twój adres IP, to sam adres bez pomocy żadnych narzędzi jest bezużyteczny.

Porównując numer telefonu do adresu IP, to z numeru telefonu możemy od razu wywnioskować kraj, z którego ktoś dzwoni, miasto lub operatora. Z adresu IP nie wyczytamy nic.

Jednak przy pomocy odpowiednich narzędzi z adresu IP możemy oszacować, gdzie znajduje się właściciel adresu IP.

Krótko mówiąc, bez dużej wiedzy technicznej po adresie IP możemy zobaczyć dostawcę internetu, z którego korzysta użytkownik, a także przybliżoną lokalizację właściciela danego IP.

Na obszarach mało zaludnionych łatwiej więc będzie namierzyć użytkownika, jednak w mieście jest to praktycznie niemożliwe.

Podsumowując, adres IP może zdradzić, jaka firma jest Twoim dostawcą internetu i Twoją przybliżoną lokalizację, choć przybliżenie może często mylić się nawet o 100 km, więc jest prawie niemożliwe, by ktoś poznał Twój adres oraz Twoje imię i nazwisko.

Jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się informacji, jakie zdradza Twoje IP lub Ty chcesz dowiedzieć się czegoś na temat kogoś IP, wejdź na tę stronę, gdzie zobaczysz przybliżoną lokalizację właściciela IP, jego dostawcę internetu, oraz kraj.

Co więcej, większość routerów jest skonfigurowana do używania dynamicznych adresów IP. Oznacza to, że za każdym razem, gdy router jest resetowany, pobiera zupełnie nowy adres IP od dostawcy usług internetowych. 

Jaki jest jedyny sposób, by poznać czyjąś dokładną lokalizację po adresie IP?

Jedyną instytucją, która ma dokładny adres oraz inne dane właściciela adresu IP jest dostawca internetu.

Dostawca ma te dane, ponieważ podawałeś mu je podczas podpisywania umowy i może je wykorzystać do śledzenia tego, jaka aktywność pochodzi z Twojego gospodarstwa domowego.

Dostawca usług internetowych ma te dane na własny użytek, ale może udostępnić je policji. Jeśli policja ma odpowiednie dokumenty, dostawca internetu jest zobowiązany udostępnić policji dokładne dane właściciela IP wraz z adresem.

Jak ukryć swój dokładny adres?

Wiesz już, że ujawnienie Twojego dokładnego adresu za pomocą adresu IP jest możliwe. A czy można go legalnie ukryć?

Tak! Najlepszym sposobem na to jest dobra aplikacja VPN.

VPN działa w taki sposób, że wybierasz z listy, jaki adres IP i z jakiego kraju to IP chcesz mieć. Dzięki temu Twoim nowym adresem IP będzie błędny adres i zamiast pokazywać Twojego prawdziwego dostawcę internetu oraz miasto, np. Katowice, to pokaże zmienionego dostawcę i zupełnie inne miasto, np. Stambuł.

Więcej na temat tego, jak działa VPN, zobaczysz tutaj.

Jeśli ktoś spróbuje ustalić, gdzie mieszkasz na podstawie Twojego adresu IP, zobaczy adres VPN, a nie Twój własny i nikt nie będzie w stanie Cię namierzyć.

Aby ukryć swój adres IP, potrzebujesz renomowanej aplikacji VPN, która ma dużo adresów IP, specjalne zabezpieczenia, oraz jest szybka. Wybierz więc SurfsharkVPN. Klikając w ten link i pobierając VPN, masz 82% zniżki i 2 miesiące korzystania z aplikacji gratis.