Menu Zamknij

Co to jest bramka proxy i dlaczego Ci się przyda?

co to jest bramka proxy

Anonimowość w sieci to dla niektórych bardzo poważna rzecz. W gestii nas wszystkich leży to, aby nie udostępniać do internetowego świata zbyt wielu naszych danych.

Wielu z nas zna podstawowe zasady prywatności online, ale czy każdy z nas wie, że możemy ukryć nawet nasze IP i używać internetu nie zostawiając śladu po nas samych? W dodatku można to uczynić dość łatwo. Jednym z takich sposobów, jest skorzystanie z bramek proxy. Czym one właściwie są?

Bramka proxy to serwer, który działa jako pośrednik pomiędzy użytkownikiem a stroną, którą chce odwiedzić. Podczas gdy użytkownik wysyła żądanie o dostępie do strony www, jego łącze przechodzi przez serwer proxy, który otrzymuje zawartość strony w imieniu użytkownika. Każda aktywność na żądanej stronie jest rejestrowana jako aktywność z IP serwera proxy.

Jak działa bramka proxy?

Bramka proxy to kawałek kodu na stronie www, dzięki któremu łączymy się z serwerem proxy. Jest wiele takich serwerów w sieci, a każdy z nich ma swoje unikalne IP. Kiedy chcesz odwiedzić dowolną stronę, Twoje żądanie jest skierowane najpierw do serwera proxy. Następnie serwer zmienia połączenie na połączenie w Twoim imieniu, kolekcjonuje dane z serwera strony internetowej, do której chcesz zyskać dostęp i wysyła tę stronę Tobie. Ta strona jest widziana przez Ciebie z pełną zawartością. Serwer proxy zrobił zmiany w IP, co sprawia, że od teraz surfujesz pod adresem IP serwera. Niektóre serwery proxy mogą również zaszyfrować łącze, co sprawi, że będzie ono dużo bezpieczniejsze.

Dlaczego warto korzystać z bramek proxy?

Jest kilka powodów, dlaczego opłaca się używać bramek proxy. Oto one.

  • Duża anonimowość. Za każdym razem gdy korzystasz z bramki proxy, Twój autentyczny adres IP jest maskowany i nikt nie ma do niego dostępu. Ty z kolei zostawiasz ślady w imieniu kogoś innego. Wniosek jest taki, że Twoja prywatność jest w tym przypadku dużo większa, ponieważ nie udostępniasz swojej prawdziwej lokalizacji.
  • Zwiększona szybkość i oszczędność transferu. Z bramkami proxy możemy znacząco polepszyć wydajność naszego internetu. Serwery proxy są w stanie bowiem zapisywać kopie najpopularniejszych stron. Działa to tak, że jeśli sporo osób korzysta z danej strony w tym samym czasie, to gdy będziesz chciał ją odwiedzić, załaduje Ci się ona szybciej, ponieważ jej kopia jest już zapisana na serwerze.
  • Dostęp do zablokowanych treści. Serwery proxy są zlokalizowane na całym świecie. Kiedy nie masz dostępu do danej strony ze względu na blokadę regionalną, po prostu połącz się z serwerem, w kraju, gdzie ta blokada nie jest nakładana. Tym sposobem strona myśli, że jesteś np. z Niemiec i masz tym samym normalny dostęp.
  • Bezpieczeństwo. Czytając zalety bramek proxy, nie sposób nie dojść do wniosków, że mają podobne korzyści do VPN. Na przykład tak jak VPN mogą szyfrować Twoje łącze, co sprawi, że nikt nie będzie mógł wykraść Twoich plików i haseł, zwłaszcza podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Ponadto serwery proxy mogą przeciwdziałać wirusom.

Darmowe bramki proxy

Istnieje bardzo dużo stron z bezpłatnymi bramkami proxy. Przykładowo są to proxy.toolur.com, www.free-proxy.com lub kproxy.com. Jednak czy na pewno powinniśmy z nich korzystać?

Jeżeli zależy nam na naszym bezpieczeństwie, to powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że darmowe bramki proxy nie zawsze są wyposażone w podstawowe funkcje. Możliwe, że takie bramki nie szyfrują połączenia oraz mają problemy z ochroną prywatności. Brak szyfrowania jest równoznaczny z tym, że możesz w ogóle nie używać proxy. Pamiętaj, że proxy ma informacje o Twoim IP oraz odwiedzanych przez Ciebie stronach. Zdarza się, że niektóre strony sprzedają dane użytkowników. Czasami lepiej więc zastanowić się dwa razy, zanim skorzystamy z usług darmowych bramek proxy.

W związku z powyższym, mądrzejszą, lecz również kosztowną opcją wydaje się skorzystanie z bramek proxy premium. Jest też możliwość skorzystania z płatnego VPN, które wszystkie funkcje ochrony prywatności i ochrony bezpieczeństwa traktują priorytetowo.

Czym różni się proxy od VPN?

Proxy oferuje szyfrowanie, lecz nie jest to zawsze takie oczywiste. Często darmowe proxy po prostu nie są wyposażone w szyfrowanie 256-bitowe tak jak w przypadku VPN. W związku z tym używając proxy, jest szansa, że ktoś przechwyci Twoje dane. Na minus dla bramek proxy możemy na pewno zaliczyć fakt, że działa tylko w przeglądarce, podczas gdy VPN jest dostępne na każde urządzenie. Z VPN możemy też czuć się bezpieczniej jeżeli chodzi o pobieranie torrentów.

Nie powinniśmy jednak demonizować darmowych bramek proxy. Są one dobre do okazjonalnego użytku, a czasami prędkością mogą nawet przewyższać VPN.

W czym VPN i proxy są takie same

Bez wątpienia proxy i VPN mają ze sobą cechy wspólne. Jedną z nich jest zamysł działania. Obie technologie mają zapewnić Ci większą anonimowość poprzez maskowanie IP. Możemy kłócić się, która z nich jest bezpieczniejsza, jednak jeśli chcemy ukryć nasze prawdziwe IP, to proxy i VPN zrobią dla nas robotę. Dzięki nimi będziemy mogli poczuć się odrobinę bardziej anonimowi. Lecz nie zapominajmy, że oba sposoby w stu procentach nie ukryją nas w sieci. W internecie nigdy nie jesteśmy anonimowi. Jeśli więc zrobisz coś bardzo nielegalnego, to nie ważne, czy używasz VPN, czy proxy- prędzej czy później ktoś może dojść do tego, kim jesteś. Używaj więc zdrowego rozsądku i nie sugeruj się tym, że Twoje IP jest ukryte. Jeśli ktoś będzie wystarczająco zdeterminowany, by odkopać Twoje prawdziwe IP, to na pewno nic nie stanie mu na przeszkodzie, by to uczynić.

Co więc wybrać?

Myślę, że powinieneś użyć zdrowego rozsądku i sam zdecydować co jest dla Ciebie lepsze. Bramki proxy rzeczywiście nie są do końca bezpieczne (szczególnie darmowe), jednak z drugiej strony za dobry VPN będziesz musiał zapłacić. Oczywiście są darmowe, lecz podobnie jak bezpłatne proxy mają one wiele luk w zabezpieczaniach. Jeżeli szukasz więc stabilnego, a zarazem niedrogiego VPN, to zapraszam Cię do tego artykułu.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że już wiesz, co to jest proxy. Cały proces działania tej technologii nie jest zbytnio skomplikowany i wszystko sprowadza się do tego, aby pomóc użytkownikowi uzyskać większą anonimowość. Z naciskiem na większą, bo żadna technologia nie może zagwarantować kompletnej prywatności online. Jeżeli chcesz używać darmowych bramek proxy, to musisz się liczyć z tym, że niektóre mają pewne luki w zabezpieczeniach. Jeżeli zależy Ci na kompleksowej ochronie, to w tym artykule poleciłem 10 najlepszych VPN. Zapoznaj się z ich korzyściami i wybierz, czy dla Ciebie bardziej odpowiednie będzie proxy, czy VPN.