Menu Zamknij

Jak tanio zarezerwować hotel za granicą? Mało znany trick

jak tanio zarezerować hotel?

Jeżeli wybierasz się za granicę na wakacje lub w celach służbowych, to prawdopodobnie będziesz potrzebował zakwaterowania. Masz do wyboru hotel, pensjonat, lub dom. Jeżeli nie chcesz mieć na głowie kupna jedzenia, sprzątania i innych obowiązków, to najlepszą opcją wydaje się być hotel. Zachęcić Cię może tez fakt, że możesz na nim oszczędzić bez żadnego wysiłku. W zależności od hotelu, w Twoim portfelu może zostać nawet do 100 zł więcej. W tym artykule pokażę Ci sprytny sposób jak taniej zarezerwować hotel za granicą. Na czym będzie to polegać w skrócie?

Wszystko czego potrzebujesz to program VPN. Kiedy będziesz rezerwować hotel, zmień swoje IP na takie z kraju biedniejszego od Polski. Tym sposobem wyszukiwarka hoteli wyświetli Ci niższe ceny, dopasowane do możliwości finansowych obywateli tego państwa.

Oczywiste sposoby na oszczędność pieniędzy na hotelach

Zanim jednak przejdę do dokładnego objaśnienia sposobu z VPN, to warto przypomnieć te najpopularniejsze metody oszczędności na hotelach.

 • Podróżowanie poza sezonem. Oczywista sprawa. Hotele nadmorskie i nie tylko obniżają ceny, gdy popyt na nie w miesiącach o niższym ruchu turystycznym jest zmniejszony. Warto więc rozważyć urlop od września do maja.
 • Nie podróżuj sam. Pokoje solo mogą być nawet kilkadziesiąt procent droższe. Warto więc zabrać ze sobą znajomego, czy członka rodziny, aby nie płacić dużych sum za pokój jednoosobowy w tym samym hotelu.
 • Korzystaj z programów lojalnościowych. Hotele, by zatrzymać klienta i utrzymywać z nim dobre relacje często oferują programy lojalnościowe. Zwykle oferują pewien procent zniżki na któryś pobyt. Przykładowo, jeśli zarezerwujesz hotel po raz czwarty, będziesz mógł liczyć na upust 50%. Zawsze upewnij się, że hotel, w którym się zatrzymujesz prowadzi taki program.
 • W miarę możliwości wybieraj mniej znane miejsca. Nie jest tajemnicą, że im większy popyt, tym większa cena. Dlatego najpopularniejsze kurorty, czy miejsca mogą być nawet dwukrotnie droższe od tych mniej znanych. Często bywa tak, że te mniej popularne miejsca są piękniejsze od tych najbardziej obleganych.

Mało znany sposób na oszczędność przy rezerwacji hotelu

Do tego celu będzie potrzebny Ci jedynie program VPN. Możesz też skorzystać z rozszerzenia do przeglądarki. W tym celu użyję opcji nr. 2 i rozszerzenia Google Chrome SetupVPN. Krok po kroku pokażę Ci jak będzie przebiegał cały proces.

1. Przejdź do strony rozszerzenia Setup VPN i kliknij przycisk „Dodaj do Chrome”.
2. W prawym górnym rogu pojawi się ikona programu. Kliknij na nią i utwórz darmowe konto.
3. Po stworzeniu konta, możesz przejść do rezerwacji hotelu.
4. Do tego celu wybrałem serwis Booking.com. Wybieram miejsce, dzień podróży i liczbę osób.
5. Szukam hotelu, który mnie interesuje. Wybrałem Hotel Sunny. Cena: 1875zł + opłaty

hotel sunny 1

6. Naciskam ctrl+n. Otworzy mi się nowa kart przeglądarki. Klikam w prawym górnym rogu ikonę SetupVPN i wybieram lokalizację ukraińską. Moje IP zmieni się na ukraińskie.
7. Przechodzę do Booking.com i wpisuję to samo miasto, datę i liczbę osób.
Szukam tego samego hotelu i …

hotel sunny 2

8. 29 zł różnicy za ten sam hotel. Pamiętajmy, że do tego dochodzą jeszcze opłaty, lecz i tak zapłacicie za niego mniej niż w pierwszym przypadku.

Na jakich stronach ten trick zadziała?

Działa to głównie w przypadku międzynarodowych wyszukiwarek hoteli i lotów. W tym drugim przypadku zdarzało się tak, że niektóre osoby potrafiły zaoszczędzić nawet 150 zł. Pamiętaj, że nie zadziała to jednak za każdym razem. Niektóre stron po prostu zrezygnowały z tego sposobu ze względu na rosnącą jego popularność. Za każdym razem, gdy szykujesz się do podróży, włącz VPN i sprawdź, czy nie zapłacisz mniej za to samo miejsce zakwaterowania.

Dlaczego ta metoda istnieje?

Wszystko dlatego, że wyszukiwarki są międzynarodowe. W związku z tym korzystają z nich osoby z całego świata, które są zróżnicowane pod względem finansowym. Obywatele państw bogatszych są więc bardziej skłonni wydać przykładowy 1000 zł za 2 noce w hotelu. Aby umożliwić mniej zamożnym rezerwację hoteli motywuje się je niższymi cenami, np. 950 zł. Uważam, że nie do końca jest to fair. Polska zaliczana jest do krajów bogatszych, dlatego można powiedzieć, że jesteśmy dyskryminowani cenowo.

Jak działa VPN?

VPN to program, który działa jako pośrednik pomiędzy Tobą, a stronami, które odwiedzasz. Zakładam, że teraz nie używasz VPN. Schemat Twojego łączenia się z internetem wygląda tak, że wysyłasz żądanie dostępu do danej strony i łączysz się z jej serwerem. Mając VPN, w dużym uproszczeniu, wysyłasz żądanie, lecz po drodze łączysz się jeszcze z serwerem VPN i dopiero później ze stroną. Podczas gdy łączysz się z serwerem VPN, to w tym momencie niejako maskuje on Twoje realne IP i zastępuje je innym. Jakim? Wszystko zależy jaki wybierzesz w programie VPN. Zwykle masz nawet kilka tysięcy opcji do wyboru. W Twoim imieniu, lecz ze zmienionym IP serwer łączy Cię ze stroną. Cały proces przebiega w ten sposób:

jak działa VPN?

Jak jeszcze mogę wykorzystać VPN w podróży?

Korzystanie z VPN nie sprowadza się wyłącznie do rezerwacji hoteli czy lotów. Załóżmy, że jesteś w Londynie. Wieczorem w ramach odprężenia się włączasz VOD i dostajesz komunikat, że wideo nie jest dostępne w tym państwie. Jest to informacja o blokadzie regionalnej. Z różnych przyczyn VOD online jest dostępne tylko na terenie Polski. Jednak można łatwo rozwiązać ten problem.

Włączasz VPN i tym razem wybierasz polską lokalizację. Strona tym samym będzie „myśleć”, że jesteś w Polsce i będziesz mógł odzyskać dostęp do jej zawartości. Jest to prosty trik, z którego korzysta wiele osób. Dokładniej opisałem to w tym poradniku.Jeśli podróżujesz do Chin, to VPN jest koniecznością. Pamiętaj, by przed wyjazdem zainstalować program, bo inaczej nie będziesz miał dostępu do Facebooka, Instagrama, YouTuba i innych mediów społecznościowych. Więcej o internecie w Chinach pisałem tutaj.

Zalety korzystania z VPN

VPN to bardzo przydatne narzędzie, które ułatwi Twoje życie nie tylko w podróżach, ale też codzienne funkcjonowanie w świecie online. Polecam używać go za każdym razem, gdy łączymy się z internetem.

Zapewnia on bowiem wysoką ochronę naszych danych. Podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi narażamy się na kradzież naszych plików i haseł. VPN szyfruje nasze łącze i sprawia, że nikt nie może nam niczego ukraść. Jest to wirtualna kłódka do Twoich danych na urządzeniu. VPN to przede wszystkim anonimowość. Z racji tego, że maskuje Twoje prawdziwe IP, to Ty masz dużą prywatność. W praktyce działa to tak, że zostawiasz ślady online nie po sobie, ale pod obcym adresem IP. Oznacza to, że możesz bez problemu pobierać torrenty bez obaw, że Twoje dane ujrzą światło dzienne

Jakie VPN wybrać?

Do przykładu powyżej posłużyłem się darmowym rozszerzeniem do przeglądarki. Jednak słowo „darmowe” jest tutaj dużym nadużyciem. Zwykle nie polecam bezpłatnych VPN, ponieważ kwestia prywatności stoi w takim przypadku pod dużym znakiem zapytania. W skrócie, takie programy mogą handlować danymi użytkowników, serwować nam wirusy i nie szyfrować naszych danych.

W związku z tym bardziej polecam płatne programy. Osobiście korzystam z NordVPN. Cena tego programu to €2.62/mies w najtańszym pakiecie. Płacąc za program mam pewność, że moje dane nie są nikomu udostępniane i nikt nie będzie w stanie wykraść moich plików gdy korzystam z Wi-Fi np. na lotnisku, czy w kawiarni. NordVPN jest bardzo popularny wśród turystów na całym świecie. Jego recenzję możecie przeczytać tutaj.

Czy VPN mogę używać w każdym kraju?

VPN nie jest legalny wszędzie. Z ograniczeniami musicie liczyć się, gdy jedziecie do:

 • Iraku
 • Białorusi
 • Korei Północnej
 • Turkmenistanu

Pod kontrolą rządu VPN jest w :

 • Chinach
 • Omanie
 • Rosji
 • Turcji
 • Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W powyższych krajach teoretycznie zakazane jest używanie VPN, jednak nie zdarzają się przypadki, aby turyści byli jakkolwiek ukarani za ich używanie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że będziesz korzystać z dobrodziejstw, jakie daje VPN. Możesz tanio zarezerwować hotel za granicą, omijać blokady regionalne i nie tylko. Ponadto daje Ci to dużo anonimowości i bezpieczeństwa, ponieważ surfujesz online pod zmienionym IP. Osobiście polecam NordVPN, który znakomicie sprawdzi się również u Ciebie.