Menu Zamknij

VPN w Chinach? Jaki VPN wybrać przed wyjazdem

jaki vpn w chinach

Jeżeli wybierasz się do Chin i chcesz zachować kontakt ze światem, to powinieneś zaopatrzyć się w program VPN. Zapewne słyszałeś już o tym, że Państwo Środka blokuje większość popularnych stron internetowych. Dla nas, Europejczyków jest to nie do pomyślenia, by nie mieć dostępu do YouTube, czy Facebooka. W Chinach to codzienność, lecz istnieją tam lokalne odpowiedniki dla tych serwisów. Jednak umówmy się, że raczej nie będziemy korzystali z RenRen, czy Qzone w języku chińskim. Chcemy przebywać w Chinach i mieć kontakt z naszymi znajomymi oraz wiedzieć, co dzieje się w świecie. Na szczęście jest na to sposób.

Potrzebujesz pobrać lub zakupić VPN. Lecz nie jest to takie łatwe, bo chiński rząd aktywnie działa przeciwko tego typu oprogramowaniu. Jednak znaleźliśmy 1 darmowy i 3 płatne działające VPN w Chinach programy. Dzięki nim będziesz mógł korzystać z Instagrama, Messengera, Facebooka, YouTuba i innych mediów społecznościowych bez przeszkód.

Jakie to programy?

NordVPN (€10.50)
ExpressVPN ($12.95)
Windscribe (darmowe 2GB transferu, nielimitowany $9)
SurfShark ($11.95)

Jeżeli kupujecie VPN z myślą używania go tylko w Chinach, to podane ceny dotyczą zakupu programu na miesiąc. Gdy chcecie używać VPN dłużej, to ceny programów są znacznie niższe. Pamiętaj, aby pobrać program na laptop lub telefon zanim wyruszysz w podróż.

Więcej o podanych programach przeczytacie niżej.

Dlaczego blokuje się strony internetowe w Chinach?

Chiny to jeden z najbardziej restrykcyjnych krajów jeżeli chodzi o dostęp do internetu. Nie bez powodu mówi się, że istnieje tam Wielki Internetowy Mur Chiński. Media społecznościowe zostały zablokowane po zamieszkach w prowincji Xinjiang. Odbywały się tam walki niepodległościowe, a ich działacze mieli posługiwać się Facebookiem w celu komunikacji.

Tamtejsza cenzura to więc efekt używania mediów społecznościowych w celach antyrządowych. Zablokowany jest nie tylko Facebook, ale też Snapchat, YouTube, Google, Instagram i wiele, wiele innych. Ponadto chiński rząd stale monitoruje wszystkie zakamarki sieci.

Czy VPN jest legalny w Chinach?

Powszechnie wiadomo, że zarówno turyści, jak i tubylcy używają VPN do obejścia cenzury. W związku z tym rząd cały czas przeciwdziała używaniu VPN w Chinach. Blokuje się przede wszystkim protokół szyfrowania OpenVPN. Jednak niektóre programy VPN nie są „wyłapywane” w Państwie Środka ze względu na odpowiednie zabezpieczenia.

Jeżeli chodzi o kwestię legalności, to można to różnie interpretować. Na pewno nie pójdziesz do więzienia, gdy jesteś obcokrajowcem i używasz VPN na czas pobytu tam. Twoje używanie internetu będzie utrudnione, lecz nie zdarzają się przypadki nakładania kar za używanie VPN. Co wiecej, niektóre lokalne VPNy są nawet wskazane przez rząd w celu działań biznesowych przez firmy chińskie z resztą świata.

Co powinien mieć dobry VPN do użytku w Chinach?

Aby VPN mógł skutecznie obejść Wielki Internetowy Mur Chiński, powinien spełniać następujące kryteria.

Optymalizacja dla Chin

Ominięcie chińskiej cenzury jest nie lada wyzwaniem. Dlatego dobry VPN musi być odpowiednio zoptymalizowany pod tym względem. Należy upewnić się, że jest to program zlokalizowany poza Państwem Środka. Wybrane przeze mnie VPNy mają bazę w egzotycznych państwach, np. Panama, czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Pozwala to na dużą niezależność.

Szybkie serwery

Aby w miarę komfortowo używać sieci w Chinach, należy wybrać program o dużej prędkości serwerów. Wszyscy wiemy jak frustrujące jest buforowanie lub długi czas oczekwiania na załadowanie strony. Szczerze mówiąc, to praktycznie każdy VPN nieco zwolni połączenie. Dlatego wybrałem takie, które sprawią, że nawet nie odczujesz wolniejszego łącza.

Duża liczba serwerów

Każdy z nas lubi mieć wybór. Szczególnie jeżeli za coś płacimy. Abyście dostali najlepszą jakość w stosunku do ceny, wybrane przeze mnie programy VPN mają wiele lokalizacji. Wszystkie 4 mają serwery na każdym kontynencie. Jeśli myślisz o używaniu VPN w Chinach, to kluczowe jest, by serwery VPN były rozmieszczone niedaleko tego kraju. Z pewnością serwer japoński lub tajlandzki będzie szybszy od tego hiszpańskiego na drugim końcu świata.

Bezpieczeństwo

Mam tutaj na myśli odpowiednie szyfrowanie. Uniemożliwi ono osobom z zewnątrz wgląd do Twoich plików oraz haseł. VPN powinien też zapobiegać przedostaniu się Twojego prawdziwego IP do internetu. Dobrze by było, gdyby był też wyposażony w funkcję Kill Switch. Uniemożliwia ona automatyczne połączenie z lokalną siecią, gdy VPN przypadkowo przestanie działać.

4 niezawodne programy VPN działające w Chinach

Oto 4 programy VPN przetestowane przez użytkowników na chińskiej ziemi. Były momenty, że działały one gorzej, a później lepiej. Jednak zawsze wywiązywały się ze swojego głównego zadania, jakim jest odblokowanie internetu w Państwie Środka.

Przypomnę jeszcze raz. Zaopatrz się w te programy przed wyjazdem. W Chinach nie będziesz mieć takiej możliwości.

ExpressVPN-najszybszy

expressvpn

Ten VPN na pewno uchroni cię przed starconymi nerwami, spowodowanymi wolnym łączem. Program jest najszybszy na rynku. Gdziekolwiek nie pojedziesz, pozwoli on na płynne korzystanie z każdej strony internetowej.

ExpressVPN ma serwery zlokalizowane w 94 krajach, w tym w pobliskiej Korei Południowej, na Tajwanie oraz w Japonii. Nie musisz więc się obawiać o powolne połączenia.

Topowe funkcje i certyfikaty bezpieczeństwa sprawią, że możesz być spokojny o swoje dane. Według użytkowników nie było żadnych problemów z obejściem chińskiej blokady.

Program działa na wszystkich najpopularniejszych platformach. Możemy w kazdej chwili liczyć na szybki i pomocny support. Jeżeli podróżujesz z innymi, to możesz korzystać z niego jednocześnie na pięciu urządzeniach.

Recenzja ExpressVPN znajduje się tutaj.

PRZEJDŹ DO EXPRESS VPN 

NordVPN-najwięcej serwerów

nordvpn

Według wielu jest to nr. 1 wśród programów VPN. To spora zasługa dużego bezpieczeństwa. Ta panamska firma oferuje najwyższej klasy prywatność oraz możliwość bezproblemowego odblokowania stron internetowych w Chinach.

Przede wszsytkim NordVPN słynie z ogromnej liczby serwerów. Jest ich bowiem aż ponad 5700! To absolutny rekord na rynku. W dodatku są one bardzo szybkie i wydajne. Rozmieszczono je praktycznie w każdym zakątku świata. Również niedaleko Chin.

Ten VPN oferuje nam nieograniczony transfer oraz sporo dodatków, jak m.in Double VPN. Działa on w taki sposób, że program dla lepszej prywatności przefiltruje nas przez 2 serwery jednocześnie.

Można zniego korzystać na 6 urządzeniach w tym samym czasie. Na pochwałę zasługuje też sprawna obsługa klienta. Warto też wspomnieć, że NordVPN podobnie jak ExpressVPN gwarantuje 30 dniowy zwrot pieniędzy.

Więcej o tym VPN przeczytasz w tym artykule.

PRZEJDŹ DO NORD VPN 

Windscribe-darmowy

Jeżeli w związku z wyjazdem do Azji jesteście spłukani, to może warto użyć darmowej opcji?

Windscribe to jedyny darmowy program na liście. Serwery są nieco wolniejsze niż u konkurencji, lecz na prawdę nie ma na co narzekać. W dodatku niektóre znajdują się nawet w pobliskich do Chin państwach.

Z Windscribe możemy poczuć się bezpieczni biorąc pod uwagę obecność podstawowych protokołów. W bezpłatnej wersji mamy ograniczenie transferu do 2GB. Szczerze mówiąc nie sądzę, by to wystarczyło na czas pobytu. Jeśli nie, to możecie wykupić nielimitowaną wersję za ok. 40 zł.

Co prawda nie możemy używać go na kilku urządzeniach jednocześnie, lecz każdy z podróżujących może założyć swoje bezpłatne konto. Mimo, że program jest darmowy, to warto go rozważyć.

PRZEJDŹ DO WINDCRIBE 

SurfShark-najtańszy

Program ten słynie ze swojej opłacalności. Szczególnie, gdy wykupimy dłuższe pakiety ($2.49/mies).

Surfshark nie odstaje niczym od konkurencji. Spora liczba serwerów, które są szybkie i zlokalizowane niedaleko Chin.

Na uwagę zasługuje możliwość połączenia się programu z dowolną liczbą urządzeń. Tryb Kamuflażu z kolei ukryje to, że korzystasz z VPN i pozwoli obejść każdą cenzurę.

Program dobrze ochroni nas też przed różnymi typami wirusów oraz zagrożeń. Świetne szyfrowanie zapewni nam dużo spokoju. Tak jak u poprzedników, mamy 30 dni na zwrot pieniędzy.

Recenzja SurfSharka znajduje się pod tym linkiem.

PRZEJDŹ DO WINDCRIBE 

Podsumowanie

Zamierzasz używać VPN w Chinach? Mam nadzieję, że ułatwiłem Ci nieco wybór. Programy, które bez problemu będą w stanie obejść blokadę internetu w Panstwie Środka to ExpressVPN, NordVPN, Windscribe oraz SurfShark. Są one bardzo szybkie i nadzwyczaj bezpieczne. Bez VPN w Chinach nie miałbyś możliwości korzystać z popularnych stron takich jak YouTube czy Facebook.