Menu Zamknij

Czy VPN Spowalnia Internet? (Wyniki Testu Prędkości)

czy vpn zwalnia internet?

Używam VPN od bardzo dawna i prowadząc tego bloga, dostaję często pytania, czy VPN spowalnia internet. Czytelnicy, którzy chcą zakupić VPN wolą upewnić się, za co płacą. Jest to całkowicie normalne. Nikt nie chce wydać kilkudziesięciu dolarów na coś, co nie będzie spełniało swych założeń. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom kolejnych osób, które nie wiedzą, czy VPN spowalnia internet, postanowiłem to przetestować. Czego się dowiedziałem? Tego, co już wiedziałem od bardzo dawna.

VPN zwalnia internet, choć u każdego użytkownika w innym stopniu. Zależy to bowiem od bardzo wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę m.in. program, używane serwery i moc naszego urządzenia.

Jak wyglądał test?

Aby uzyskać najbardziej miarodajne wyniki, przeprowadziłem test w następujący sposób. Najpierw bez VPN zbadałem prędkość mojego łącza na stronie speedtest.net. Następnie zapisałem wynik, po czym pobrałem darmowy VPN. Zbadałem prędkość internetu z tym VPNem. Dla porównania przetestowałem również prędkość łącza z płatnym programem NordVPN. Teoretycznie próbka badawcza może wydać się mała, lecz z doświadczenia wiem, że inne VPNy osiągnęłyby bardzo podobny wynik, więc rezultat darmowego i płatnego VPN to średnie prędkości dla obu grup.

Wyniki testu

Na początek wynik mojego internetu:


A teraz wynik darmowego VPN (SetupVPN)

I rezultat płatnego VPN (NordVPN)

Czy VPN spowalnia więc łącze?

Wyniki testu pokazały, że prędkość mojego internetu była większa przed użyciem VPN. Warto zwrócić uwagę, że darmowy VPN miał bardzo wolny czas dotarcia pakietu do serwera. Ping był większy ponad 4-krotnie. Można więc stwierdzić, że VPN spowolnił łącze 4 razy, lecz nie jest to do końca prawdą. Upload we wszystkich przypadkach był prawie taki sam. Najważniejsza kategoria, czyli Downloads pokazała nam najwięcej i to nią należy się najbardziej sugerować. SetupVPN zwolnił mój internet o 5.51 Mbs, NordVPN o 0,77 Mb/s.

Od czego zależy prędkość internetu?

Najważniejszy jest pakiet internetowy, jaki wykupiłeś u dostawcy internetu. To on determinuje w największym stopniu prędkość Twojego łącza. Jednak czynników, które mogą sprawić, że odpowiedź serwera będzie wolniejsza jest znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę, jakie jest obciążenie Twojej sieci. Jeśli kilka osób korzysta jednocześnie z tego samego Wi-Fi, to łącze będzie dużo wolniejsze. Ważne jest też ustawienie routera. Na pewno wiesz, że im dłuższa droga sygnału do przejścia, tym wolniej Twój internet będzie działał. Szybkości łącza zapewne nie poprawia słaby komputer. Gdy korzystasz z internetu na wolnym urządzeniu z 512 Mb RAM, nie uzyskasz takich samych wyników jak na świetnie zoptymalizowanym potworze z 32 GB RAMu. Jest jeszcze kilka równie ważnych spowalniaczy jak oprogramowanie wirusowe, czy nawet warunki pogodowe.

Dlaczego VPN zwalnia połączenie?

VPN to dość skomplikowany system, który wykonuje swoje działanie po tym, jak wysyłasz żądanie dostępu do danej strony internetowej. W tym czasie musi wykonać szereg czynności, które nie mogą nie odbić się echem na szybkości Twojego łącza. Cały proces działania VPN wygląda w ten sposób:

jak działa VPN?

VPN musi jak najszybciej zaszyfrować połączenie, rozszyfrować je i załadować niezbędne protokoły. To zabiera nieco czasu. Ponadto musimy wziąć również pod uwagę odległość serwera VPN. Są to fizycznie rozdysponowane serwery, których odległość od naszego miejsca zamieszkania znacząco wpływa na jakość połączenia. Jeśli mieszkasz w Polsce, używaj europejskich, a nie na przykład amerykańskich lokalizacji, które dużo bardziej zwiększają ping. Zdarza się, że te najpopularniejsze bywają nadmiernie obciążone, co również skutkuje negatywnie na ich szybkość. Do testu użyłem NordVPN, czyli jednego z najpopularniejszych VPNów. To także miało wpływ na szybkość. Płatne programy zwykle są dużo lepiej zoptymalizowane pod względem wydajności.

Jaki VPN najszybszy?

Jeśli zamierzasz korzystać z VPN i chcesz zapewnić sobie jak najlepszą prędkość, by np. grać w gry, czy oglądać filmy, to potrzebujesz szybkiego VPN. Jest wiele szybkich programów na rynku. Jednak zanim przedstawię Ci takowe, mam dla Ciebie dwie informację- dobrą i złą. Zacznijmy od gorszej. Nie znajdziesz szybkich VPNów za darmo. Oczywiście, szybki VPN to pojęcie względne. Myślę, że ciężko będzie znaleźć darmowy program, który osiągnie ping poniżej 40. Dobra informacja jest taka, że jest sporo szybkich programów, które tylko nieznacznie zwolnią Wasz internet i idealnie nadają się do każdego zadania. Osobiście używałem testowany NordVPN (recenzja) i ExpressVPN (recenzja), które mogę z całego serca polecić.

Ile kosztuje szybki VPN?

VPNy obecnie oferują bardzo zbliżone ceny. Dokładniej o cenach pisałem w tym artykule. Zwykle firmy oferują pakiety miesięczne. Im dłuższy okres wykupu, tym więcej zniżki dostajesz. Na przykład za NordVPN przy zakupie na 3 lata zapłacimy €2.62 miesięcznie. Jeśli jednak interesuje nas wykup tylko na miesiąc, to cena wyniesie €10.50. Trik jednak polega na tym, że płacisz z góry na dany okres, a nie co 30 dni. W związku z tym najlepiej najpierw przetestować VPN kupując abonament miesięczny, a później podjąć decyzję, czy kupić dłuższy pakiet. Jeśli program Cię rozczaruje, to w każdym przypadku otrzymasz zwrot pieniędzy do miesiąca po zakupie, więc nie ryzykujesz absolutnie nic.

Jakie korzyści niesie posiadanie VPN?

Nie ważne czy darmowe, czy płatne. VPN to bardzo użyteczne narzędzie, która pozwala Ci na:

  • Anonimowość. VPN działa tak, że maskuje Twoje prawdziwe IP innym. A co za tym idzie? To, że nie udostępniasz nikomu swojej prawdziwej lokalizacji, ani adresu IP i zostawiasz ślady nie po sobie, a po IP serwera VPN.
  • Bezpieczeństwo. Szyfrowanie VPN to niezmiernie przydatna funkcja. Dzięki niej podczas korzystania z publicznych sieci internetowych nie narażasz się na wykradnięcie Twoich plików, ani haseł.
  • Możliwość obejścia cenzury. Gdy jakaś strona jest w Twoim kraju zakazana, to VPN wchodzi do gry. Poprzez zmianę IP jesteś w stanie podszyć się za osobę z każdego kraju i bez przeszkód ominąć blokady regionalne.

Co z legalnością VPN?

Posiadanie VPN jest nielegalne… Ale tylko w niektórych krajach. Przykładowo nie możesz używać go w Turcji, Rosji, czy na Białorusi. W większości państw można bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw tego narzędzia. Również w Polsce jest to dozwolone. Należy jednak pamiętać, że fakt, że nasz anonimowość jest zwiększona uprawnia nas do robienia rzeczy niezgodnych z prawem. Jeśli robisz coś zabronionego poprzez VPN, to pamiętaj, że nadal jest szansa, by ktoś wystarczająco zdeterminowany mógł Cię za to ukarać.

Czy VPN to anonimowość w stu procentach?

Fakt faktem, VPN pozwala na naprawdę ogromną prywatność. Niektóre podmioty takie jak odwiedzane przez Ciebie strony lub Twój dostawca internetu po prostu nie mają dostępu do Twoich działań. W zdecydowanej większości chronisz swoje prawdziwe dane. Jednak istnieją sposoby, aby dojść do tego, kim jesteś. Odpowiedź więc na pytanie z nagłówka jest taka, że nie jesteś w pełni anonimowy. Jeżeli jednak używasz VPN do dozwolonych celów, to nikt nie ma powodów, by tracić mnóstwo czasu i energii na poszukiwanie Twojej prawdziwej tożsamości.

Podsumowanie

Czy VPN spowalnia internet? Tak, jednak wszystko zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest program, który używasz. Pewność, że nie utracisz dużo na szybkości, zapewnią płatne programy typu NordVPN. Odpowiednio używane VPN daje bardzo dużo internetowej prywatności i bezpieczeństwa. Pamiętaj, by używać go do legalnych celów.