Menu Zamknij

Jak zmienić adres IP na komputerze lub telefonie? Szybka metoda

jak zmienic ip

Zmiana IP na komputerze lub telefonie nie jest taka trudna. Pod warunkiem, że użyjesz do tego odpowiednich narzędzi. Jeżeli próbujesz obejść blokadę regionalną, która uniemożliwia oglądanie np. TVN Player lub VOD, lub po prostu chcesz ukryć swoje prawdziwe IP, by zachować prywatność w sieci, to dobrze trafiłeś. Pokażę Ci jak szybko zmienić swój adres IP tak, że nikt nie będzie w stanie roszyfrować skąd pochodzisz. Zaprezentuję Ci moją ulubioną metodę, która szybko i co najważniejsze bezpiecznie ukryje Twoje prawdziwe IP.

Czym jest adres IP?

Zacznijmy od samego początku. Adres IP to ciąg cyfr, który jest używany do identyfikacji Twojego urządzenia w internecie. Za każdym razem, gdy korzystasz z sieci, Twoje działania są monitorowane przez właścicieli stron, które odwiedzasz. Na przykład jeżeli korzystałeś ostatnio z YouTube, serwis będzie znał Twoją lokalizację dzięki Twojemu adresowi IP. Twoje dane posłużą później do tworzenia statystyk i analityki dla twórców. Zmiana IP sprawiłaby, że YouTube błędnie widziałby gdzie się obecnie znajdujesz, a Ty mógłbyś być niemal anonimowy.

Dlaczego powinieneś zmienić IP?

Jest bardzo wiele powodów. Przyjrzyjmy się kilkomu z nich.

1. Ukrywa Twoje położenie

Jak już wspomniałem wcześniej. Nasz adres IP potrafi wyjawić o nas niepożądane informacje. Każdy, kto dysponuje naszym prawdziwym IP, może w każdej chwili dowiedzieć się z jakiego kraju pochodzimy. To oczywiście najjaśniejszy scenariusz. Nawet mniej wyrafinowani hakerzy są też w stanie rozszyfrować nasze województwo, miasto oraz adres. Wydaje się to straszne, ale taka jest niestety internetowa rzeczywistość.

2. Pozwala uzyskać dostęp do zablokowanych treści

Miałeś taką sytuację? Mieszkasz na stałe za granicą lub przebywasz tam na wakacjach. Chcesz obejrzeć kolejny odcinek Twojego ulubionego serialu emitowanego na VOD lub TVN Player. Klikasz i widzisz komunikat, że serwis nie jest dostępny w Twoim kraju. Dlaczego się tak dzieje? Z racji tego, reklamodawcy zwykle nie zgadzają się na emitowanie ich reklam za granicą, ponieważ jeśli tam mieszkasz nie kupisz ich produktu, który jest dostępny tylko w Polsce. Jeśli jesteś np. w Niemczech, możesz zmienić swoje niemickie IP na polskie i z łatwością oglądać rodzimą telwizję online.

3. Możesz obejść bany

Dostałeś bana w grze lub na stronie internetowej? Nie przejmuj się. Zazwyczaj banowane jest twoje IP, nie Ty. Z racji tego każda zmiana IP umożliwia Ci powrót i ściągnięcie bana. Pamiętaj, że nie zadziała to w każdym przypadku, bo niektóre gry lub strony korzystają z lepszych zabezpieczeń.

4. Jesteś anonimowy

Spokój ducha. To daje Ci niewinna zmiana IP. Jedną z lepszych inwestycji jaką możesz zrobic to właśnie inwestycja w zmianę adresu IP. Ani rząd, ani reklamowdawcy nie będą w stanie Cię śledzić, ani korzystać z Twoich danych.

Jak więc zmienić adres IP?


Jak juz mówiłem, jest to stosunkowo szybkie i łatwe. Jeśli chcesz zapewnić sobie ochronę w stu procentach, proponujemy skorzystanie z programu VPN. Jest to najwygodniejszy sposób zmiany IP. Co dokadnie robi VPN?

  • Zmienia Twoje IP
  • Szyfruje Twoją aktywność online
  • Daje Ci dostęp do zablokowanych stron
  • Sprawia, że jesteś anonimowyVPN działa w prosty sposób. Pobierasz program na swój komputer, tablet lub telefon. W tym programie wybierasz serwer, z którym chcesz się połączyć. Na przykład jesteś w Polsce i chcesz być widziany jako ktoś z USA. Wybierasz serwer z San Francisco i… gotowe. Od teraz twoje prawdziwe IP jest niewidoczne, a każda strona, która odwiedzasz „widzi Cię” jako ktoś z Ameryki.

Technicznie działa to tak: łączysz się z serwerem VPN z San Francisco z Twojego prawdziwego IP. Serwer VPN przypisuje Ci wirtualny adres IP. Podczas gdy Twój prawdziwy adres IP jest używany tylko, by połączyć się z VPNem, każda inna Twoja aktywność odbywa się już a wirtualnego IP z USA.

Jeśli chodzi o program IP, to polecam NordVPN ($2.99/mies.). Do tej pory jest to najbardziej anonimowy i solidny tego typu program, jaki testowaliśmy. Poza tym to jeden z najbardziej popularnych VPNów na rynku. Po zainstalowaniu go możecie wybrać jeden z ponad 1500 serwerów (innych IP). Dodatkowo serwery są bardzo szybkie, co pozwala na bardzo komfortowe korzystanie z internetu. Warto rozważyć też ExpressVPN lub Surfshark. Wszystkie programy są banalne w użyciu i wystarczy jedno kliknięcie, aby ukryć swoje dane. A tutaj możecie zobaczyć moje TOP 10 programów VPN.

Zmiana adresu IP krok po kroku

1. Wybierz jeden z rekomendowanych programów poniżej lub w razie potrzeby znajdź inny.

2. Przejdź do strony głównej klikając przycisk „Przejdź do NordVPN/ExpressVPN/SurfShark”
3. Wybierz subskrybcję, która najbardziej Ci pasuje (ja wybieram plan 3-letni ze względu na największą opłacalność)

nordvpn plan

4. Utwórz konto i wybierz jedną z metod płatności.

nord vpn platnosci

5. Kliknij „Dalej” i zapłać. Pamiętaj, że w zależności od banku może zostać pobrana niewielka opłata za przewalutowanie.
6. Zaloguj się, wybierz platformę i pobierz VPN (u mnie będzie to Windows 10)

platformy

7. Po zakończeniu pobierania standardowo instalujesz program.
8. Wybierz z mapy lub po lewej stronie z listy serwerów interesującą Cię lokalizację. Ja wybiorę USA.

serwery vpn

9. Jeżeli pinezka jest zielona, znaczy, że jesteś połączony. Sprawdź teraz na przykład na stronie whatismyipaddress.com czy Twoje IP i lokalizacja są zmienione.
10. Gotowe!

A darmowe rozwiązania?

Oczywiście, istnieją. Lecz jeżeli zależy Ci na Twojej prywatności w internecie, nie polecam darmowych programów VPN. Dlaczego jeszcze lepiej nie warto pobierać darmowego VPN?

Są zawirusowane

Badania wykazały, że prawie 40% darmowych VPNów na rynku posiadało malware. Program ma na celu ochronę nas przed zagrożeniami, a tymczasem sam serwuje nam wirusa.

Sztucznie zwiększają zużyty transfer

Sporo programów przydziela użytkownikom miesięczny transfer, którego nie mogą przekroczyć. Często sztucznie zwiększają go, aby szybciej zmusić swojego klienta do zakupu pakietu.

Zwalniają internet

Darmowe VPNy oferują zwykle kilka serwerów. Im więcej użytkowników sie z nimi połączy, tym wolniejsze będą. Dlatego większość takich VPNów po prostu nie nadaje się do wygodnego użytku.

Śledzą Twoją aktywność

Aby zrekompensować sobie darmowego użytkownika, bezpłatne programy VPN śledzą jego aktywność. To jeszcze nic, bo później wysyłają o nim dane do innych firm, które mogą dopasować pod niego reklamy.

Dużo reklam

Reklamy to tylko niewielka część przychodów darmowych VPNów. Często zdarza się, że są tak strategicznie umieszczone, że po prostu musimy na nie kliknąć, by przejść dalej.

Wnioski

Na każdym kroku narażamy się na wyjawienia naszych prawdziwych danych osobom trzecim. Warto więc za kilka złotych miesięcznie zapewnić sobie kompletną anonimowość i bezpieczeństwo w internecie wykupując program VPN. Z mojej strony polecam NordVPN, Surfshark oraz ExpressVPN. Rejestrując się z linków na tej stronie, możecie je przetestować i w razie potrzeby poprosić o zwrot pieniędzy a ciagu 30 dni.