Menu Zamknij

Jak łatwo odblokować YouTube w Chinach? Prosty trik

yt w chinach jak odblokowac?

Wybierasz się do Chin? W takim razie zapewne słyszłeś już o Wielkim Internetowym Murze Chińskim. Ta cenzura blokuje dostęp do tysięcy stron dostępnych na zachodzie. Jedną z nich jest niestety serwis YouTube.

Jeżeli nie wyorażasz sobie życia bez tego amerykańskiego monopolisty streamingu wideo w internecie, to jest na to sposób. Użyj lokalnego YouTuba, czyli Youku. Aha, i jest on w języku chińskim, ale to chyba żadna przeszkoda?

To oczywiście żarty. Możemy korzystać z oryginalnego YouTube w Chinach w prosty sposób. Potrzebny będzie nam jedynie program VPN, który pobierzemy na komputer lub telefon. Preferowałbym do tego celu użyć NordVPN. Dlaczego? Ponieważ ten program nie zostawi Was na lodzie i będzie działać za każdym razem, gdy jesteś w dalekim Państwie Środka.

Czym jest Wielki Internetowy Mur Chiński?

W oryginale nazywa się to The Great Firewall Of China. W zamyśle ma kontrolować zachodnie strony internetowe, które mają być nośnikiem informacji. Ta cenzura powstała w efekcie programu „Złota Tarcza” z 1998. Ma to na celu wprowadzenie kontroli, monitoring oraz cenzurę ruchu internetowego na terenie Chin. Mówi się, że celem tego programu jest poprawa skuteczności policji oraz większe bezpieczeństwo publiczne. W związku z tym każde treści kontrowersyjne, zwykle polityczne są moderowane lub usuwane poprzez zatrudnionych do tego celu pracowników.

Jakie strony są zablokowane w Chinach?

social media w chinach

Jeżeli w adres wyszukiwania wpiszecie przykładowo „YouTube”, to niech nie zdziwi was brak odpowiednich wyników wyszukiwania. Jakie jeszcze popularne strony są objęte cenzurą?

  • Snapchat
  • Facebook
  • Instagram
  • Messenger
  • Twitter
  • WordPress
  • Google.com (oraz wszystkie jego usługi)
  • Spotify
  • Wikipedia

To tylko najpopularniejsze z nich, bowiem w praktyce jest ich aż około 10.000. Dlatego miliony turystów z zachodu, którzy odwiedzają Chinską Republikę Ludową muszą mieć możliwość kontaku z rodziną lub prowadzenia swoich firm za sprawą tychże stron. W tym celu używają na potęgę VPN.

Jak VPN odblokuje Ci YouTuba?

Wirtualna Sieć Prywatna, czyli popularne VPN jest odpowiedzią na to pytanie. Jeżeli nie wiesz, co to dokładnie jest, to już spieszę z odpowiedzią.

VPN (Virtual Private Network) to program do zmiany IP twojego urządzenia. Adres IP to ciąg cyfr, który służy do identyfikowania Cię w internecie. Na jego podstawie można na przykład ustalić gdzie się znajdujesz. Każde urządzenie ma przypisany własny. Jeżeli chiński internet rozszyfruje, że przebywasz na terenie Państwa Środka, zablokuje Ci dostęp do żądanej strony. Zmieniając IP poprzez VPN można oszukać Wielki Chiński Mur Internetowy, aby ten myślał, że znajdujesz się w innym państwie. Możesz zmienić swoje IP, np. na niemieckie. W ten sposób sieć będzie uważała, że jesteś w Niemczech i będziesz miał normalny dostęp do internetu. Internetu, jaki znasz.

Mówiąc prościej, VPN działa jak pośrednik. Z Twojego obecnego IP łączysz się z serwerem VPN, a serwer VPN w Twoim imieniu, lecz z innego IP łączy się z żądaną stroną.

Jakie VPN sprawdzą się w Chinach?

Warto wspomnieć, że nie każdy VPN zadziała w Chinach. Tamtejszy rząd cały czas blokuje kolejne VPNy. Jeśli chcecie pobrać darmowy VPN, to odradzam. Po przyjeździe do Chin może czekać na Was niemiła niespodzianka. Program zwyczajnie nie będzie działać.

Z racji tego proponuję płatne programy. Macie z nimi zapewnioną gwarancję szybkości i skuteczności. Możecie wykupić je tylko na miesiąc, na czas pobytu za granicą. Kosztują one nie więcej niż $12, i zapewnią Wam spokojną głowę, bo wszystko będzie działać jak należy. Polecane tutaj programy są sprawdzone przez tysiące użytkowników, którzy już podróżowali do Chin. Są to jednocześnie najpopularniejsze programy VPN na rynku.

Najbardziej polecałbym NordVPN, który zapewni Wam obszerną listę adresów IP do wyboru, a do tego będzie działać bardzo szybko. Program ten doskonale dba o bezpieczeństwo swoich klientów. Pełna recenzja NordVPN znajduje się pod tym linkiem

Jest też ExpressVPN, który jest uznawany za najszybszy program VPN na rynku. Z nim również będziecie mogli bez problemu odblokować każdą stronę internetową podczas wizyty w Chinach. Więcej o tym programie przeczytacie tutaj.

Z kolei SurfShark znany jest z dobrego stosunku ceny do jakości. Kosztuje niewiele, szczególnie jeśli wykupicie dłuższy pakiet. Poza tym oferuje wszystkie podstawowe funkcje VPN. Spokojnie odblokujecie z nim YouTube w Chinach. Pisałem o nim jeszcze w tym artykule.

Jak odblokować YouTube w Chinach? (oraz inne strony)

Proces jest bardzo łatwy i można go wykonać w kilku krokach, które nie zajmą więcej niż 5 minut. Pamiętaj, aby zakupić i zainstalować VPN, gdy jesteś jeszcze w swoim kraju. W Chinach możesz nie połączyć się z oficjalną stroną, gdzie możesz go pobrać.

1. Przejdź do programu VPN (najlepiej użyj NordVPN)
2. Wybierz, na ile chcesz kupić program. Jeżeli chcesz używać go tylko w Chinach, to proponuję wykupić plan na 1 miesiąc za ok. 45 zł
3. Utwórz konto i wybierz metodę płatności.
4. Zapłać, po czym wejdź na swoje konto NordVPN i pobierz program na komputer lub telefon (lub na oba urządzenia).
5. Zainstaluj program, po czym uruchom go i wybierz dowolny serwer z listy.
6. Program połączy się z serwerem i gotowe! Masz zmienione IP.

Ważne!

Jeżeli łączysz się z serwerem VPN w Chinach, to wybierz najbliższą Ci lokalizację. Najlepiej połącz się z japońską, koreańską lub tajwańską. Przyjęło się, że im serwer bliżej, tym szybciej powinien działać.

NordVPN pozwala Ci zainstalować program na 6 urządzeniach jednocześnie, więc możesz go zainstalować dla osób, z którymi przebywasz.

Jeśli nie jesteś pewien, cz Twoje IP zostało zmienione, odwiedź tę stronę. Pamiętaj, że jeżeli VPN Cię rozczaruje (lecz nie powinien), to masz gwarancję zwrotu piniędzy do 30 dni po zakupie programu. Transakcje są przeprowadzane w walucie Euro. Jeżeli masz konto walutowe, to radziłbym zapłacić z niego. W przeciwnym razie może zostać pobrana drobna opłata za przewalutowanie.

Czy zmiana IP poprzez VPN jest legalna?

Sprawa z używaniem VPN w Chinach wygląda następująco. Rząd oraz obywatele wiedzą, że jest coś takiego jak VPN. Turyści używają go praktycznie cały czas. Nikt nie został za to ukarany, ani nikt nie doniesie, że go używasz. Firmy chińskie również korzystają z VPNów do kontaktu z zachodnimi kontrahentami. Można więc powiedzieć, że jest to legalne. Czasem również w hotelach można spotkać się z zainstalowanymi sieciami VPN. Chińczycy w większości jednak nie korzystają z VPN, ponieważ mają swoje odpowiedniki naszych stron www. Możecie więc z czystym sumieniem odblokować YouTube i inne social media w Chinach.

Podsumowanie

YouTube w Chinach jest dostępny. Oczywiście, jeżeli użyjesz do tego programu VPN. Najbardziej polecam NordVPN, lecz możecie użyć również ExpressVPN oraz SurfShark. Są to programy płatne, ale możecie być z nimi spokojni obejścia chińskiego Firewalla. Nie zapomnij zaisntalować VPN zanim wyruszysz w podróż. Pamiętaj, by lepiej nie kusić się na darmowe odpowiedniki, bo mogą one negatywnie Cię zaskoczyć. VPN jest w Chinach używany dość powszechnie, dlatego nie należy się bać tego, że pójdziemy za to do więzienia.